Nem érett góllá a fölény, döntetlennel kezdtek a spanyolok

2021.06.14. 20:50
Jordi Albáék mindent megpróbáltak, de be kellett érniük a döntetlennel (Fotó: AFP)
Hiába játszott óriási fölényben a spanyol labdarúgó-válogatott, Luis Enrique csapata gól nélküli döntetlent ért el  Svédországgal szemben az Európa-bajnokság E-csoportjának 1. fordulójában.

EURÓPA-BAJNOKSÁG
CSOPORTKÖR, 1. FORDULÓ

E-CSOPORT
SPANYOLORSZÁG–SVÉDORSZÁG 0–0
Sevilla, La Cartuja Stadion, 10 559 néző. Vezette: Vincic (szlovén)
SPANYOLORSZÁG: Unai Simón – M. Llorente, Pau Torres, Laporte, Jordi Alba – Koke (Fabián Ruiz, 87.), Rodri (Thiago, 66.), Pedri – F. Torres (Oyarzabal, 74.), Morata (Sarabia, 66.), Dani Olmo (Gerard, 74.). Szövetségi kapitány: Luis Enrique
SVÉDORSZÁG: R. Olsen – Lustig (Krafth, 75.), Lindelöf, Danielson, Augustinsson – S. Larsson, Olsson (Cajuste, 84.), Ekdal, Forsberg (Bengtsson, 84.) – M. Berg (Quaison, 69.), Isak (Claesson, 69.). Szövetségi kapitány: Janne Andersson

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

1982. július 11., Madrid, Santiago Bernabéu Stadion, Olaszország–NSZK 3–1.

A harminckilenc évvel ezelőtti világbajnoki döntő óta most először játszottak mérkőzést nagy tornán Spanyolországban, mégpedig a sevillai La Cartuja Stadionban, amely a Sevilla stadionjától, a Ramón Sánchez-Pizjuántól hat, a Betis otthonául szolgáló Benito Villamaríntól pedig nyolc kilométerre fekszik, és amelyben a mögöttünk hagyott idényben két kupadöntőt is játszottak: a spanyol Szuperkupát az Athletic Bilbao, míg a Király-kupát az FC Barcelona nyerte meg ebben a létesítményben.

A spanyol és a svéd válogatott az Európa-bajnokságok történetében ezt megelőzően egyszer, a 2008-as tornán találkozott egymással, amikor a hispániaiak David Villa hosszabbításban szerzett góljának köszönhetően 2–1-es győzelmet arattak. Aztán meg sem álltak a végső sikerig…

Ahogy a tizenhárom évvel ezelőtti, úgy a mostani Eb selejtezősorozatában is azonos csoportban szerepelt a két csapat: 2019 júniusában a spanyolok otthon 3–0-ra nyertek, majd négy hónappal később Svédországban 1–1-es döntetlen született.

De a múltidézés után most már térjünk át a hétfő esti meccsre.

A spanyolok kezdőcsapatában a koronavírusos fertőzésből gyógyulgató Sergio Busquetset Rodri helyettesítette, az ő oldalán pedig Pedri futballozott, aki 18 évesen és 201 naposan minden idők legfiatalabb spanyol labdarúgójává lépett elő Európa-bajnoki mérkőzésen. Elöl Gerard Moreno kárára Álvaro Moratának szavazott bizalmat Luis Enrique.

Pedri (26) élete első Európa-bajnoki mérkőzésén ugyanannyit passzolt (89), mint a svéd csapat tagjai együttvéve (Fotó: AFP)

A spanyolok nekiestek ellenfelüknek, az első tíz percben 88 százalékban birtokolták a labdát, majd a félidő további részében is nyomasztó fölényben futballoztak, de helyzeteket csak elvétve tudtak kialakítani. Mondjuk, a 38. percben az egyik svéd védő hibájának köszönhetően elég nagyot, ám Álvaro Morata ziccerben mellé gurított… Két perccel később a másik oldalon Alexander Isak megbolondította Aymeric Laporte-ot, lövése után azonban a jobbhátvédként szerepet kapó Atlético-középpályás, Marcos Llorente lábáról a kapufára pattant a labda.

Szerencséjük volt tehát a spanyoloknak, hogy az első félidő végén nem kerültek hátrányba, a játék képe alapján ugyanakkor a svédekre nézve volt hízelgő a gól nélküli állás. Ezt alátámasztandó: a spanyol játékosok az első játékrészben 303 passzt adtak egymásnak az ellenfél térfelén! A svédek 38-at…

A felállás a szünet után sem változott: a hazaiak járatták a labdát, keresték a réseket a svédek védőfalán, ám Victor Lindelöfék jól állták a sarat. (A Manchester United hátvédjét utóbb a meccs embernek is megválasztották.) A félidő közepén beállt Thiago Alcantara, majd az utolsó negyedórára a Villarreallal Európa-liga-győztes Gerard is – a spanyol csapat a hajrában minden addiginál nagyobb nyomás alá helyezte a vendégek kapuját.

Az utolsó két nagy gólszerzési lehetőség Gerard és Pablo Sarabia előtt adódott, ám előbbi fejesét Robin Olsen bravúrral védte lábbal, míg a PSG támadója csak belekapni tudott az igen aktív Jordi Alba beadásába, irányítani már nem tudta a labdát, így ez a próbálkozás is elhalt.

Ha a futball pontozásos sportág lenne, a spanyolok alighanem egyhangú fölénnyel nyertek volna minden bírónál, gólt szerezniük azonban a 85.1 százalékos(!) labdabirtoklási arányuk ellenére sem sikerült, így a hazai szurkolók csalódottan távozhattak a La Cartujából. 0–0

„Ha úgy gondolkodsz az itteni harminckét fokos hőségben, hogy le akarod futballozni a spanyol csapatot, akkor totálisan naiv vagy. Egyáltalán nem szégyellem ezt a döntetlent. Amennyiben pontokat akarunk szerezni ilyen felfogásban játszó együttesekkel szemben, akkor így kell játszanunk” – mondta a meccs után Janne Andersson svéd szövetségi kapitány.

A CSOPORT MÁSIK MÉRKŐZÉSÉN
Lengyelország–Szlovákia 1–2 (Linetty 46., ill. Szczesny 18. – öngól, Skriniar 69.)

KAPUSOK
: 23 – Unai Simón (Athletic Bilbao), 1 – David de Gea (Manchester United – Anglia), 13 – Robert Sánchez (Brighton – Anglia)
VÉDŐK: 14 – José Gaya (Valencia), 18 – Jordi Alba (Barcelona), 4 – Pau Torres (Villarreal), 24 – Aymeric Laporte (Manchester City – Anglia), 12 – Eric García (Manchester City – Anglia), 3 – Diego Llorente (Leeds United – Anglia), 2 – César Azpilicueta (Chelsea – Anglia)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 6 – Marcos Llorente (Atlético Madrid), 5 – Sergio Busquets (Barcelona), 16 – Rodri (Manchester City – Anglia), 26 – Pedri (Barcelona), 10 – Thiago Alcantara (Liverpool – Anglia), 8 – Koke (Atlético Madrid), 17 – Fabián Ruiz (Napoli – Olaszország)
TÁMADÓK: 19 – Dani Olmo (RB Leipzig – Németország), 21 – Mikel Oyarzabal (Real Sociedad), 7 – Álvaro Morata (Juventus – Olaszország), 9 – Gerard Moreno (Villarreal), 11 – Ferran Torres (Manchester City – Anglia), 20 – Adama Traoré (Wolverhampton – Anglia), 22 – Pablo Sarabia (PSG – Franciaország)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Luis Enrique

SVÉDORSZÁG – VÉGLEGES KERET (26 fő)
KAPUSOK: 1 – Robin Olsen
(Everton – Anglia), 12 – Karl-Johan Johnsson (Köbenhavn – Dánia), 23 – Kristoffer Nordfeldt (Genclerbirligi – Törökország)
VÉDŐK: 2 – Mikael Lustig (AIK), 3 – Victor Lindelöf (Manchester United – Anglia), 4 – Andreas Granqvist (Helsingborg), 5 – Pierre Bengtsson (Velje – Dánia), 6 – Ludwig Augustinsson (Werder Bremen – Németország), 14 – Filip Helander (Rangers – Skócia), 16 – Emil Krafth (Newcastle United – Anglia), 18 – Pontus Jansson (Brentford – Anglia), 24 – Marcus Danielson (Talien Pro – Kína)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 7 – Sebastian Larsson (AIK), 8 – Albin Ekdal (Sampdoria – Olaszország), 10 – Emil Forsberg (RB Leipzig – Németország), 13 – Gustav Svensson (Kuangcsou City FC – Kína), 15 – Ken Sema (Watford – Anglia), 17 – Viktor Claesson (FK Krasznodar – Oroszország), 19 – Mattias Svanberg (Bologna – Olaszország), 20 – Kristoffer Olsson (FK Krasznodar – Oroszország), 21 – Dejan Kulusevski (Juventus – Olaszország), 26 – Jens Cajuste (Midtjylland – Dánia), 22 – Robin Quaison (Mainz – Németország)
TÁMADÓK: 9 – Marcus Berg (FK Krasznodar – Oroszország), 11 – Alexander Isak (Real Sociedad – Spanyolország), 25 – Jordan Larsson (Szpartak Moszkva – Oroszország)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Janne Andersson