Öngól, kiállítás, óriási Mak-csel – szlovák győzelem a lengyelek ellen

2021.06.14. 17:45
Róbert Mak (balra) mindkét szlovák gólban benne volt, itt éppen az elsőt ünnepli (Fotó: AFP)
Szlovákia labdarúgó-válogatottja 2–1-re győzött Lengyelország ellen az Európa-bajnokság E-csoportjának hétfő kora esti mérkőzésén Szentpéterváron. A szlovákok öngóllal szereztek vezetést, a lengyelek a második félidőben gyorsan egyenlítettek, ám a 62. percben Krychowiak kiállítása megtörte a lendületüket – és Milan Skriniar hamarosan belőtte a szlovákok győztes gólját. Róbert Mak remek napot fogott ki, a Ferencváros szélsője csapata mindkét góljában fontos szerepet játszott.

EURÓPA-BAJNOKSÁG, CSOPORTKÖR
1. FORDULÓ

E-CSOPORT
LENGYELORSZÁG–SZLOVÁKIA 1–2 (0–1)
Szentpétervár, Gazprom Aréna, 12 862 néző. Vezette: Hategan (román)
LENGYELORSZÁG: Szczesny – Bereszynski, Glik, Bednarek, Rybus (Puchacz, 74.) – Linetty (Frankowski, 74.), Krychowiak, Klich (Moder, 85.) – Józwiak, Lewandowski, Zielinski (Swiderski, 85.). Szövetségi kapitány: Paulo Sousa
SZLOVÁKIA: Dúbravka – Pekarík (Koscelník, 79.), Satka, Skriniar, Hubocan – Kucka, Hromada (Hrosovsky, 74.) – Haraslín (Duris, 87.), Hamsík, Mak (Suslov, 87.) – Duda (Gregus, 90+2.). Szövetségi kapitány: Stefan Tarkovic
Gólszerző: Linetty (46.), ill. Szczesny (18. – öngól), Skriniar (69.)
Kiállítva: Krychowiak (62.)

A MÉRKŐZÉS PERCRŐL PERCRE TUDÓSÍTÁSÁT IDE KATTINTVA OLVASHATJA EL!

Az első félidő szemléletes példája volt annak, hogy a labdabirtoklás önmagában nem sokat ér, különösen, ha a „kreativitásmérő” az ellenfél oldalára leng ki. Hiába járt többnyire a lengyelek lábán a labda, a fehér mezeseken nem látszott, hogy lenne ötletük a masszív szlovák védőfal áttörésére.

Bezzeg odaát! A gyors szlovák szélsők mindkét oldalon kóstolgatták a lengyel védelmet, Juraj Kucka fejjel is, távoli lövéssel is veszélyeztetett – és ami a legfontosabb: a 18. percben megszületett a vezető gól.

Némi szerencse is kellett hozzá – viszont szó se róla, Róbert Mak megdolgozott a mázliért: a Ferencváros támadója két lengyel védővel csatázott a bal oldalon, egy nagyszerű köténycsellel lerázta őket, a 16-oson belülre törve éles szögből, mintegy kilenc méterről lőtt, és a kapufáról visszavágódó labda a lengyel kapus, Wojciech Szczesny válláról a kapuba pattant (0–1).

EGY KIS STAT: Wojciech Szczesny az első kapus, akinek Európa-bajnokságon öngól került a neve mellé.

Róbert Mak gólt eredményező lövése (Fotó: AFP)
A GÓL IDE KATTINTVA TEKINTHETŐ MEG!
Róbert Mak gólt eredményező lövése (Fotó: AFP) A GÓL IDE KATTINTVA TEKINTHETŐ MEG!

A szlovákok addig is magabiztosan futballoztak, a folytatásban is azt tették, miközben Robert Lewandowskitól a 42. percben jegyezhettük fel az első igazán szép mozdulatot – igaz, a látványos labdalevételt „eltört”, veszélytelen lövés követte.

Nem lett volna meglepetés, ha Paulo Sousa még az első félidőben változtat gyengélkedő csapata szereposztásán, de végül ezt a szünetben sem tette meg, beérte a minden bizonnyal nyomatékos eligazítással – aminek szinte azonnal meglett az eredménye: a 46. percben egy hosszú adogatást lezáró Klich, Rybus összjáték végén utóbbi középre passzolt, és Karol Linetty – a kezdőcsapat meglepetésembere – hét méterről, ballal a kapu bal oldalába gurított (1–1).

EGY KIS STAT: Linetty gólja az újrakezdés után 32 másodperccel született. Ennél gyorsabb második félidei gól eddig egy volt az Eb-történelemben, a román Marcel Coras lőtte az NSZK-nak 45:21-nél 1984-ben.

Karol Linetty egyenlít (Fotó: AFP)

Az első félidőben látottnál jóval rámenősebb lengyel csapat dolgozott a pályán, a következetes letámadással igencsak megzavarta ellenfelét, szinte ott lógott a levegőben a második gólja, csakhogy a 62. percben porszem került a gépezetbe: az ellenfele lábára taposó Grzegorz Krychowiak megkapta második sárga lapját – azaz Lengyelország megfogyatkozott!

A gondos labdatartásra átálló szlovákoknak tíz perc sem kellett ahhoz, hogy kihasználják az emberfórt – és Róbert Mak ebben is benne volt: a Fradi-légiós szögletét a csapatkapitány, Marek Hamsík a rövid oldalon fejjel megcsúsztatta, és Milan Skriniar le is vehette a labdát, mielőtt jobbal, 14 méterről a kapu jobb oldalába bombázott. 1–2

Milan Skriniar (14) lövése nyomán a labda már a hálót púpozza (Fotó: AFP)

Képes lesz-e a gyorsan kapott két ütésből felállni a Sousa-csapat? Ami a támadásépítést, a fölény kialakítását illeti, igen, sőt megvolt az esély az egyenlítésre is, csakhogy a 90. percben, egy kapu előtti kavarodás után Jan Bednarek centikkel a bal sarok mellé lőtt, majd a 93.-ban, Lewandowski előkészítéséből Karol Swiderski is jó helyzetben lőhetett, ám Martin Dúbravka biztos kézzel védett.

Szlovákia tehát újra legyőzte Lengyelországot – újra, hiszen a két csapat legutóbbi öt meccséből már a negyediket nyerte meg.

A KÉT VÁLOGATOTT JÁTÉKOSKERETE

LENGYELORSZÁG – VÉGLEGES KERET (25 fő)
KAPUSOK:
Lukasz Fabianski (West Ham United – Anglia), Wojciech Szczesny (Juventus – Olaszország), Lukasz Skorupski (Bologna – Olaszország)
VÉDŐK: Jan Bednarek (Southampton – Anglia), Bartosz Bereszynski (Sampdoria – Olaszország), Pawel Dawidowicz (Hellas Verona – Olaszország), Kamil Glik (Benevento – Olaszország), Michal Helik (Barnsley – Anglia), Tomasz Kedziora (Dinamo Kijev – Ukrajna), Kamil Piatkowski (Raków Czestochowa), Tymoteusz Puchacz (Lech Poznan), Maciej Rybus (Lokomotiv Moszkva – Oroszország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: Przemyslaw Frankowski (Chicago Fire – Egyesült Államok), Kamil Józwiak (Derby County – Anglia), Mateusz Klich (Leeds United – Anglia), Kacper Kozlowski (Pogon Szczecin), Grzegorz Krychowiak (Lokomotiv Moszkva – Oroszország), Karol Linetty (Torino – Olaszország), Jakub Moder (Brighton – Anglia), Przemyslaw Placheta (Norwich City – Anglia), Piotr Zielinski (Napoli – Olaszország)
TÁMADÓK: Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – Németország), Robert Lewandowski (Bayern München – Németország), Karol Swiderski (PAOK – Görögország), Jakub Swierczok (Piast Gliwice)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Paulo Sousa (portugál)

SZLOVÁKIA – VÉGLEGES KERET (26 fő)
KAPUSOK:
Martin Dúbravka (Newcastle – Anglia),Dusan Kuciak (Lechia Gdansk – Lengyelország), Marek Rodák (Fulham – Anglia)
VÉDŐK:Peter Pekarík (Hertha BSC – Németország), Lubomír Satka (Lech Poznan – Lengyelország), Denis Vavro (Huesca – Spanyolország), Milan Skriniar (Internazionale – Olaszország), Tomás Hubocan (Omonia Nicosia – Ciprus), Martin Koscelník (Slovan Liberec – Csehország), Martin Valjent (Mallorca – Spanyolország), Dávid Hancko (Sparta Praha – Csehország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK:Marek Hamsík (IFK Göteborg – Svédország), Stanislav Lobotka (Napoli – Olaszország), Patrik Hrosovsky (Genk – Belgium), Juraj Kucka (Parma – Olaszország), Ondrej Duda (1. FC Köln – Németország), Bénes László (Augsburg – Németország), Jakub Hromada (Slavia Praha), Ján Gregus (Minnesota United – Egyesült Államok)
TÁMADÓK:Michal Duris (Omonia Nicosia – Ciprus), Róbert Bozeník (Feyenoord – Hollandia), Róbert Mak (FERENCVÁROSI TC), Vladimír Weiss (Slovan Bratislava), Lukás Haraslín (Sassuolo – Olaszország), Tomás Suslov (Groningen – Hollandia), Ivan Schranz (Jablonec – Csehország)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Stefan Tarkovic