Dopping: minden orosz atlétát felfüggesztene a WADA

NSO/MTI NSO/MTINSO/MTI NSO/MTI
Vágólapra másolva!
2015.11.09. 15:38
A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) az orosz atléták versenyzői jogának felfüggesztését kéri a Nemzetközi Atlétikai Szövetségtől, öt-öt atléta és edző esetében pedig örökös eltiltás kiszabását kezdeményezi.

A WADA Dick Pound jelentésére hivatkozva kéri a súlyos szankciók kiszabását, továbbá a moszkvai doppingellenes laboratórium akkreditációjának visszavonását – számolt be az orosz doppingbotrány új fejleményéről a brit The Guardian. Dick Pound jelentésére hivatkozva kéri a súlyos szankciók kiszabását, továbbá a moszkvai doppingellenes laboratórium akkreditációjának visszavonását – számolt be az orosz doppingbotrány új fejleményéről a brit The Guardian.

REAKCIÓK
„Meg fogom vizsgálni az állításokat, ezt követően az IAAF tanácsával közösen meghozzuk az ítéletet. Mindent megteszünk, hogy megvédjük az atlétika tisztaságát, és újraépítsük sportágunk becsületét” – nyilatkozta Sebastian Coe, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) elnöke, aki egy hetet adott az orosz szövetségnek, hogy tisztázza magát a vádak alól.
„Rosszabb a helyzet, mint gondoltuk. Látható eredményei vannak a pályán, s ezt a versenyzők és a sportág Oroszországban és külföldön egyaránt megsínylik. Ez talán a régi szovjet rendszer maradványa. Ennek véget kell vetniük” – mondta Dick Pound, a WADA korábbi elnöke, a vizsgálóbizottság vezetője.
„Beszüntethetjük a moszkvai doppinglabor finanszírozását, így takarékoskodhatnánk is – közölte fenyegetően Vitalij Mutko orosz sportminiszter hétfőn, hozzátéve, a jelentésben semmi újdonság nem szerepelt. – Azt is felrótták nekünk, hogy 1400 doppingmintát megsemmisítettünk, de ez a WADA körlevele nyomán történt, és a mintákra már nem volt szükség.”

A szervezet korábbi elnöke és stábja az elmúlt 11 hónap vizsgálatai során arra jutott, hogy az orosz atlétikában rendszerszerűen doppingolják a sportolókat, és a hivatalos szervek ugyancsak rendszerszerűen fedezik őket.

Ha a szövetséget eltiltják, az orosz atléták nem indulhatnának a nagy viadalokon, köztük az olimpián és az Európa-bajnokságon sem. Ez rendkívül érzékeny veszteség lenne a jövő évi riói ötkarikás játékokon az orosz küldöttségnek, a 2012-es londoni olimpián ugyanis 17 medált, köztük 8 aranyérmet nyertek az atlétáik, ennél jobb eredményeket csak az Egyesült Államok tudott felmutatni.

A hétfőn nyilvánosságra hozott, 350 oldalas vizsgálati dokumentum örökös eltiltást javasol öt versenyzőre – köztük a 2012-es londoni olimpia női 800 méteres bajnokára, Marija Szavinovára, illetve a szám bronzérmesére, Jekatyerina Pojsztogovára, valamint négy edzőre és az orosz szövetség egyik munkatársára.

A bizottság állításai közül az egyik legsúlyosabb az, hogy az orosz kormány megfélemlítette a moszkvai laboratóriumot, amely Vitalij Mutko sportminiszter nyomására bizonyos doppingmintákat manipulált.

A vizsgálat eredményét összegző jelentés megállapítja: „Nincs ok azt feltételezni, hogy az atlétika az egyetlen érintett sportág Oroszországban.”

Az orosz szövetséget vezető Vagyim Zelicsenok szerint az eltiltás nem lenne „objektív döntés”, hiszen a szervezet vezetőségét leváltották tavasszal a kirobbant botrány hatására. Hozzátette, nem dönthet az IAAF helyett, de bízik abban, hogy nem tiltják el az orosz sportolókat. Zelicsenok kifejtette, hogy bár kétségkívül voltak doppingesetek Oroszországban, nem gondolja, hogy ezek „szisztematikusak” lettek volna.

A független testület az orosz atlétikát – s azon belül elsősorban a gyaloglást – alapjaiban megrázó, tavaly decemberben kirobbant botrányt követően alakult meg. Ekkor a német ARD televízió részben titokban rögzített kép- és hangfelvételeket mutatott be, amelyek állítólag bizonyítják, hogy az államilag támogatott doppingrendszer, a pozitív tesztek eltussolása és a korrupció is hozzájárul az orosz sportolók eredményeihez.

Moszkva visszautasította a vádakat, ám később folyamatosan jelentették be ismert és sikeres, olimpiai és világbajnok atléták doppingvétségeit és büntetéseit.

November elején kiderült, hogy a WADA feljelentése nyomán korrupció és pénzmosás gyanújával nyomozást indítottak Franciaországban Lamine Diack, az IAAF előző elnöke ellen, akinek tiszteletbeli tagságát hétfőn felfüggesztette a a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB).

A gyanú szerint a szervezetet 1999-tõl idén augusztusig irányító 82 éves szenegáli sportvezető és jogi tanácsadója, valamint a doppingellenes osztály korábbi vezetője legalább 200 ezer eurót fogadott el az oroszoktól azért, hogy az ország atlétáinak doppingügyeit ne hozzák nyilvánosságra.

Így állítólag tudtak a Chicago Marathonon háromszor győztes – de augusztusban három év két
hónapra eltiltott és győzelmeitől megfosztott – orosz Lilija Sobukova doppingvétségéről is, de eltitkolták azt, s ezzel megsértették a szervezet etikai kódexét.

A doppingbotrány kapcsán kirobbant szerteágazó nyomozást az Interpol koordinálja és a francia rendőrség vezeti.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik