K. Zs. 2022.07.11 14:29 Frissítve: 2022.08.03 13:57

ATLÉTIKAI VILÁGBAJNOKSÁG, EUGENE, 2022 – GYŐZTESEK, ÉREMTÁBLA

2022. július 15. és 24. között az Egyesült Államokban, az oregoni Eugene-ben rendezték meg a 18. szabadtéri atlétikai világbajnokságot. A versenyt eredetileg 2021-ben tartották volna, de a koronavírus-járvány és a tokiói olimpia 2021-re halasztása miatt egy évvel elcsúsztatták. Oroszország ukrajnai agressziója miatt az orosz és a belorusz atléták nem állhattak rajthoz Eugene-ben. A világbajnokságon 45 ország nyert érmet, a legtöbbet (33) az Egyesült Államok – aranyból is a házigazdának jutott a legtöbb (13).

A férfiak között a kalapácsvető Halász Bence képviselte a magyar színeket – egyéni csúccsal ötödik lett (Fotó: Török Attila)

 

AZ ÉREMTÁBLÁZAT 
Egyesült Államok 13 9 11 33
Etiópia 4 4 2 10
Jamaica 2 7 1 10
Kenya 2 5 3 10
Kína 2 1 3 6
Ausztrália 2 0 1 3
Peru 2 0 0 2
Lengyelország 1 3 0 4
Kanada 1 2 1 4
Japán 1 2 1 4
Nagy-Britannia 1 1 5 7
Norvégia 1 1 1 3
Dominikai Köztársaság 1 1 0 2
Grenada 1 1 0 2
Nigéria 1 1 0 2
Belgium 1 0 2 3
Svédország 1 0 2 3
Uganda 1 0 2 3
Brazília 1 0 1 2
Németország 1 0 1 2
Olaszország 1 0 1 2
Bahama-szigetek 1 0 0 1
Franciaország 1 0 0 1
Kazahsztán 1 0 0 1
Marokkó 1 0 0 1
Portugália 1 0 0 1
Katar 1 0 0 1
Szlovénia 1 0 0 1
Venezuela 1 0 0 1
Hollandia 0 3 1 4
Litvánia 0 1 1 2
Ukrajna 0 1 1 2
Algéria 0 1 0 1
Burkina Faso 0 1 0 1
Horvátország 0 1 0 1
Görögország 0 1 0 1
India 0 1 0 1
Dél-Korea 0 1 0 1
Spanyolország 0 0 2 2
Barbados 0 0 1 1
Csehország 0 0 1 1
Izrael 0 0 1 1
Fülöp-szigetek 0 0 1 1
Puerto Rico 0 0 1 1
Svájc 0 0 1 1
ÖSSZESEN 49 49 49 147
A GYŐZTESEK
VERSENYSZÁM
FÉRFIAK NŐK
100 m Fred Kerley
(Egyesült Államok)
Shelly-Ann Fraser-Pryce
(Jamaica)
200 mNoah Lyles
(Egyesült Államok)

Shericka Jackson
(Jamaica)

400 m Michael Norman
(Egyesült Államok)
Shaunae Miller-Uibo
(Bahama-szigetek)
800 m Emmanuel Kipkurui Korir
(Kenya)
Athing Mu
(Egyesült Államok)
1500 m Jake Wightman
(Nagy-Britannia)
Faith Kipyegon
(Kenya)
5000 m Jakob Ingebrigtsen
(Norvégia)
Gudaf Tsegay
(Etiópia)
10 000 m
Joshua Cheptegei
(Uganda)
Letesenbet Gidey
(Etiópia)
MaratoniTamirat Tola
(Etiópia)

Gotytom Gebreslase
(Etiópia)

110 m gát/100 m gát
Grant Holloway
(Egyesült Államok)
Tobi Amusan
(Nigéria)
400 m gát
Alison Dos Santos
(Brazília)
Sydney McLaughlin
(Egyesült Államok)
3000 m akadály
Szufian el-Bakkali
(Marokkó)
Norah Jeruto
(Kazahsztán)
20 km gyaloglás
Jamanisi Tosikazu
(Japán)
Kimberly García León
(Peru)
35 km gyaloglás 
Massimo Stano
(Olaszország)
Kimberly García León
(Peru)
4x100 m váltó
Kanada
(Aaron Brown, Jerome Blake, Brendon Rodney, Andre De Grasse)
Egyesült Államok
(Melissa Jefferson, Abby Steiner, Jenna Prandini, Twanisha Terry)
4x400 m váltó Egyesült Államok
(Elija Godwin, Michael Norman, Bryce Deadmon, Champion Allison)
Egyesült Államok
(Talitha Diggs, Abby Steiner, Britton Wilson, Sydney McLaughlin)
4x400 m mix váltó
Dominikai Köztársaság (Lidio Andrés Feliz, Marileidy Paulno, Alexander Ogando, Fiordaliza Cofil)
Magas Mutaz Essza Barsim
(Katar)
Eleanor Patterson
(Ausztrália)
Rúd Armand Duplantis
(Svédország)
Katie Nageotte
(Egyesült Államok)
Távol Vang Csianan
(Kína)
Malaika Mihambo
(Németország)
Hármas Pedro Pichardo
(Portugália)
Yulimar Rojas
(Venezuela)
Súly Ryan Crouser
(Egyesült Államok)
Chase Ealey
(Egyesült Államok)
DiszkoszKristjan Ceh
(Szlovénia)
Feng Pin
(Kína)
GerelyAnderson Peters
(Grenada)
Kelsey-Lee Barber
(Ausztrália)
KalapácsPawel Fajdek
(Lengyelország)
Brooke Andersen
(Egyesült Államok)
Tízpróba/hétpróba Kevin Mayer
(Franciaország)
Nafissatou Thiam
(Belgium)
A MAGYAR RÉSZTVEVŐK
Halász Bence
kalapácsvetés
Halász Bence 79.13 méterrel, a negyedik legjobb eredménnyel sikeresen teljesítette a selejtezőt, majd a döntőben 80.15 méteres egyéni csúccsal az 5. helyen végzett. Halász a verseny után adott interjúban elmondta: óriási lelki gát szakadt át benne a nyolcvan méter áttörésével, mégis van benne némi hiányérzet.
Krizsán Xénia
hétpróba
Krizsán Xénia az ötödik szám után (három rontott kísérlettel nem szerzett pontot távolugrásban) az utolsó, 15. helyre csúszott, és úgy döntött, nem folytatja a versenyt. A combhajlítóizom-fájdalmakra hivatkozó Krizsán a verseny után úgy fogalmazott, hogy az Eb közeledtével nem akart súlyosabb sérülést kockáztatni, és bár nem fejezte be a számot, a vb hasznos tapasztalatokat hozott számára.
Bár 23 magyar atléta kvalifikált, csak kettő vett részt a világbajnokságon – az indoklást ide kattintva olvashatják el.
Egyetlen női indulónk, a hétpróbázó Krizsán Xénia az ötödik szám után feladta a versenyt (Fotó: Tumbász Hédi)

 

1. VERSENYNAP, JÚLIUS 15., PÉNTEK
Délelőtti program (magyar idő szerint: 18.05–szombat 00.10)

  9.05: férfi kalapácsvetés, selejtező, A-csoport
10.10: férfi magasugrás, selejtező
10.30: férfi kalapácsvetés, selejtező, B-csoport
11.45: 4x400 m mix váltó, előfutamok
12.05: női kalapácsvetés, selejtező, A-csoport
12.30: férfi 100 m, előselejtező
13.10: női 20 km gyaloglás
13.30: női kalapácsvetés, selejtező, B-csoport
15.10: férfi 20 km gyaloglás
Délutáni program (magyar idő szerint: szombat 02.05–04.50)
17.05: női súlylökés, selejtező
17.15: férfi 3000 m akadályfutás, előfutamok
17.20: női rúdugrás, selejtező
18.00: férfi távolugrás, selejtező
18.10: női 1500 m, előfutamok
18.50: férfi 100 m, előfutamok
18.55: férfi súlylökés, selejtező
19.50: 4x400 m mix váltó, döntő

2. VERSENYNAP, JÚLIUS 16., SZOMBAT
Délelőtti program (magyar idő szerint: 19.30–vasárnap 22.20)

10.30: női hármasugrás, selejtező
10.35: női 3000 m akadály, előfutamok
11.10: női magasugrás, selejtező
11.25: férfi 110 m gát, előfutamok
12.00: férfi kalapácsvetés, döntő
12.20: női 10 000 m, döntő

13.20: férfi 400 m gát, előfutamok
Délutáni program (magyar idő szerint: vasárnap 02.10–04.50)
17.10: női 100 m, előfutamok
18.00: férfi 100 m, elődöntő
18.20: férfi távolugrás, döntő
18.25: női súlylökés, döntő
18.30: férfi 1500 m, előfutamok
19.05: női 1500 m, elődöntő
19.50: férfi 100 m, döntő

3. VERSENYNAP, JÚLIUS 17., VASÁRNAP
Délelőtti program (magyar idő szerint: 15.15–22.45)

06.15: férfi maratoni
10.35: hétpróba, 100 m gát
11.05: férfi 400 m, előfutamok
11.35: hétpróba, magasugrás
11.35: női kalapácsvetés, döntő
12.00: női 400 m, előfutamok
13.00: férfi 10 000 m, döntő
13.45: hétpróba, súlylökés
Délutáni program (magyar idő szerint: hétfő 02.05–04.50)
17.05: férfi 110 m gát, elődöntő
17.05: férfi diszkoszvetés, selejtező, A-csoport
17.25: női rúdugrás, döntő
17.33: női 100 m, elődöntő
18.03: férfi 400 m gát, elődöntő
18.27: férfi súlylökés, döntő
18.30: férfi diszkoszvetés, selejtező, B-csoport
18.38: hétpróba, 200 m
19.00: férfi 1500 m, elődöntő
19.30: férfi 110 m gát, döntő
19.50: női 100 m, döntő

4. VERSENYNAP, JÚLIUS 18., HÉTFŐ
Délelőtti program (magyar idő szerint: 15.15–21.05)

06.15: női maratoni
09.35: hétpróba, távolugrás
10.55: hétpróba, gerelyhajítás, A-csoport
12.05: hétpróba, gerelyhajítás, B-csoport
Délutáni program (magyar idő szerint: kedd 02.05–04.50)
17.05: férfi 200 m, előfutamok
17.10: női diszkoszvetés, selejtező, A-csoport
17.45: férfi magasugrás, döntő
18.00: női 200 m, előfutamok
18.20: női hármasugrás, döntő
18.35: női diszkoszvetés, selejtező, B-csoport
18.55: hétpróba, 800 m
19.20: férfi 3000 m akadály, döntő
19.50: női 1500 m, döntő

5. VERSENYNAP, JÚLIUS 19., KEDD
Délutáni program (magyar idő szerint: szerda 02.15–04.50)

17.15: női 400 m gát, előfutamok
17.40: női magasugrás, döntő
18.05: női 200 m, elődöntő
18.33: férfi diszkoszvetés, döntő
18.50: férfi 200 m, elődöntő
19.30: férfi 1500 m, döntő
19.50: férfi 400 m gát, döntő

6. VERSENYNAP, JÚLIUS 20., SZERDA
Délutáni program (magyar idő szerint: csütörtök 00.20–04.45)

15.20: női gerelyhajítás, selejtező, A-csoport
16.25: női 5000 m, előfutamok
16.50: női gerelyhajítás, selejtező, B-csoport
17.20: férfi 800 m, előfutamok
18.15: női 400 m gát, elődöntő
18.30: női diszkoszvetés, döntő
18.45: női 400 m, elődöntő
19.15: férfi 400 m, elődöntő
19.45: női 3000 m akadály, döntő

7. VERSENYNAP, JÚLIUS 21., CSÜTÖRTÖK
Délutáni program (magyar idő szerint: péntek 02.05–04.50)

17.05: férfi gerelyhajítás, selejtező, A-csoport
17.10: női 800 m, előfutamok
18.10: férfi 5000 m, előfutamok
18.20: férfi hármasugrás, selejtező
18.35: férfi gerelyhajítás, selejtező, B-csoport
19.00: férfi 800 m, elődöntő
19.35: női 200 m, döntő
19.50: férfi 200 m, döntő

8. VERSENYNAP, JÚLIUS 22., PÉNTEK
Délelőtti program (magyar idő szerint: 15.15–)

06.15: női 35 km gyaloglás
Délutáni program (magyar idő szerint: szombat 02.05–04.50)
17.05: férfi rúdugrás, selejtező
17.40: női 4x100 m váltó, előfutamok
18.05: férfi 4x100 m váltó, előfutamok
18.20: női gerelyhajítás, döntő
18.35: női 800 m, elődöntő
19.15: női 400 m, döntő
19.35: férfi 400 m, döntő
19.50: női 400 m gát, döntő

9. VERSENYNAP, JÚLIUS 23., SZOMBAT
Délelőtti program (magyar idő szerint: 18.50–21.10)

09.50: tízpróba, 100 m
10.40: tízpróba, távolugrás
11.20: női 100 m gát, előfutamok
12.00: női távolugrás, selejtező
12.10: tízpróba, súlylökés
Délutáni program (magyar idő szerint: vasárnap 01.10–04.50)
16.10: tízpróba, magasugrás
17.10: női 4x400 m váltó, előfutamok
17.40: férfi 4x400 m váltó, előfutamok
18.00: férfi hármasugrás, döntő
18.10: férfi 800 m, döntő
18.25: női 5000 m, döntő
18.35: férfi gerelyhajítás, döntő

18.55: tízpróba, 400 m
19.30: női 4x100 váltó, döntő
19.50: férfi 4x100 váltó, döntő

10. VERSENYNAP, JÚLIUS 24., VASÁRNAP
Délelőtti program (magyar idő szerint: 15.15–22.15)

06.15: férfi 35 km gyaloglás
09.35: tízpróba, 110 m gát
10.30: tízpróba, diszkoszvetés, A-csoport
11.40: tízpróba, diszkoszvetés, B-csoport
12.15: tízpróba, rúdugrás, A-csoport
13.15: tízpróba, rúdugrás, B-csoport
Délutáni program (magyar idő szerint: hétfő 2.05–04.50)
17.05: női 100 m gát, elődöntő
17.05: tízpróba, gerelyhajítás, A-csoport
17.25: férfi rúdugrás, döntő
17.50: női távolugrás, döntő
18.05: férfi 5000 m, döntő

18.10: tízpróba, gerelyhajítás, B-csoport
18.35: női 800 m, döntő
19.00: női 100 m gát, döntő
19.20: tízpróba, 1500 méter
19.35: férfi 4x400 m, döntő
19.50: női 4x400 m, döntő

A LEGUTÓBBI (2019-ES) VILÁGBAJNOKSÁG GYŐZTESEI ITT!

2022.09.14 15:04:38

Atlétika nemzetisport.hu

A Magyar Atlétikai Szövetség elnöke teljes lendülettel készül a 2023-as budapesti vb-re.

2022.08.16 22:56:32

Atlétika VINCZE SZABOLCS

NS-VÉLEMÉNY. A gyaloglás kicsit mindig háttérbe szorul az atlétika népszerűbb versenyszámai mögött.

2022.08.09 22:14:50

Atlétika CSINTA SAMU

ALAPVONAL. Az idei, kitűnően sikerült, világsztárok sokaságát felvonultató Memorial időzítése például a lehető legjobb módon szolgálta egy világ- és egy Európa-bajnokság közötti feszes, alig néhány hetes periódusban az akkumulátorok feltöltése és a forma megőrzése elképesztően kényes egyensúlyának fenntartását.