Atlétikai vb: etióp siker a vb-k leggyorsabb maratoniján

K. Zs.K. Zs.
2022.07.17. 18:35
Tamirat Tola a célban (Fotó: AFP)
Az etióp Tamirat Tola nyerte meg a férfiak maratoniját a eugene-i szabadtéri atlétikai világbajnokság vasárnapi versenynapján – írja a Magyar Távirati Iroda.

A 42.195 kilométeres távon 2017-ben vb-ezüstérmes futó – aki a riói olimpián 10 ezren harmadik volt – az utolsó hét-nyolc kilométeren ellépett a többiektől, és előnyét folyamatosan növelve, világbajnoki rekorddal (2:05:36) ért elsőként célba. Mögötte honfitársa, Mosinet Geremew lett a második, aki a legutóbbi vb-n szintén ezüstérmet szerzett. A harmadik helyre a szomáliai születésű, belga Bashir Abdi, a tokiói olimpia bronzérmese érkezett be.

Ez volt a világbajnokságok 1983 óta íródó történetének leggyorsabb maratonija; 19 futó ért be 2 óra 10 perc alatti eredménnyel – 2003-ban Párizsban még csak hatan törték át ezt a határt.

Az ugandai Joshua Cheptegei nyerte meg a férfi 10 ezer métert. A hajrához közeledve többször megpróbálta lerázni riválisait, de ez nem sikerült neki, majd az utolsó körben nagy hajrába kezdett az élboly. Az ugandai futó ismét az élre állt, és a célegyenesben ellépett a többiektől. Ezzel megvédte a címét, így kétszeres világbajnoknak vallhatja magát ezen a távon, emellett Tokióban 5000 méteren nyert az olimpián.

A női kalapácsvetésben a címvédő amerikai DeAnna Price és a háromszoros ötkarikás bajnok, világcsúcstartó lengyel Anita Wlodarczyk távollétében az amerikai Brooke Andersen győzött. A dobogóra csak észak-amerikai dobó állhatott fel.

ATLÉTIKA
Szabadtéri világbajnokság, Eugene
Férfiak
10 000 m, vb:
Joshua Cheptegei (Uganda) 27:27.43 perc, 2. Stanley Mburu (Kenya) 27:27.90, 3. Jacob Kiplimo (Uganda) 27:27.97
Maratoni. Vb:
Tamirat Tola (Etiópia) 2:05.36, 2. Mosinet Geremew (Etiópia) 2:06.44, 3. Bashir Abdi (Belgium) 2:06.48, 4. Levins (Kanada) 2:07.09, 5. Kamworor (Kenya) 2:07.14, 6. Tura (Etiópia) 2:07.17
Nők
Kalapácsvetés. Vb: Brooke Andersen (Egyesült Államok) 78.96,  2. Camryn Rogers (Kanada) 75.52, 3. Janee Kassanavoid (Egyesült Államok) 74.86, 4. Fantini (Olaszország) 73.18, 5. Weir (Kanada) 72.41, 6. Ghelber (Románia) 72.26