Esti oktatófilm: húszat lőtt a magyar válogatott Brazíliának

2022.06.23. 20:45
Folytatta szereplését Budapesten, a vízilabda-világbajnokságon a magyar férfiválogatott is. A Montenegró elleni siker után a csoport leggyengébbje, Brazília volt az ellenfél, és remek játékkal húsz gólt dobva nyert csapatunk. A következő feladat szombaton, Grúzia ellen lesz.
Angyal Dániel is kivette a részét a gólfesztiválból (Fotó: Árvai Károly) – A GALÉRIA MEGTEKINTÉSÉHEZ KATTINTSON A KÉPRE!

VÍZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG,FÉRFIAK
CSOPORTKÖR, 2. FORDULÓ
A-CSOPORT

MAGYARORSZÁG–BRAZÍLIA 20–6(7–1, 4–2, 4–1, 5–2)
Hajós uszoda, 6000 néző. V: Carney (ausztrál), Ohme (német).
MAGYARORSZÁG: Lévai – Manhercz K. 2, VARGA DÉNES 3, Angyal 2, Mezei 1, Vámos 1, ZALÁNKI 3. Csere: Pohl 1, Burián 1, NAGY ÁDÁM 3, Jansik Sz. 1, HÁRAI 2. Szövetségi kapitány: Märcz Tamás
BRAZÍLIA: Barella – Coutinho, Guimaraes 1, Cabral, L. Silva, R. Real 2, Freitas. Csere: A. Mendes (kapus), Lacerda 1, Pedroso 1, B. Chiappini, De Paula1, Vicazre. Szövetségi kapitány: Bárbaro Díaz
Gól – emberelőnyből: 10/7, ill. 6/2
Gól – kettős emberelőnyből: 1/0, ill. –
Gól – ötméteresből: 5/4, ill. –
Kipontozódott: Cabral (17. p.), Coutinho (29. p.)
Märcz Tamás:
– Azt kértem a játékosoktól, úgy kezeljük ezt a mérkőzést, mintha az egyik legfontosabb lenne a világbajnokságon. Az volt az elsődleges célunk, hogy nagy iramú találkozón építsük tovább magunkat a folytatásra, ezt pedig maradéktalanul teljesítették a srácok. Örülök, hogy dinamikusan és összeszedetten játszottunk, sok helyzetet alakítottunk ki, és megvolt az összhang a játékosok között támadásban és védekezésben is.
Bárbaro Díaz: – Fiatal csapatunk van, sok munka vár még ránk, de jó úton járunk. Egy ilyen szintű csapat ellen, mint a magyar, kizárólag a tisztes helytállás lehetett a célunk, sok tanulsággal szolgált a mérkőzés, igyekszünk javítani a hibáinkon.

Nem győzték hangsúlyozni a magyar férfiválogatott játékosai a Montenegró elleni győztes nyitány után, hogy még nincs vége a csoportkörnek, hiába képvisel papíron szerényebb játékerőt a brazil együttes, olykor a kötelező győzelmek a legnehezebbek. No meg amúgy is nagy hiba lett volna lebecsülni a dél-amerikaiakat, elvégre szövetségi kapitányuk, Bárbaro Díaz pontosan tudja, hogyan kell gólt lőni a mieinknek – még a moszkvai olimpián, a kubai válogatott játékosaként talált a magyar kapuba. Más kérdés, hogy a mérkőzés után leszegett fejjel kászálódott ki a medencéből a fineszes megoldásairól ismert center, akinek később sem volt része sok sikerélményben a mieink ellen...

Manhercz Krisztiánék gondoskodtak róla, hogy ezúttal se legyen, az OSC szélsője rögtön egy káprázatos ejtéssel kezdett, s alig telt el három perc , amikor már 3–0-ra vezetett a magyar válogatott – ami egy másik sportágban, 36 évvel ezelőtt meglepetésnek számított a brazilok ellen, most a papírformát igazolta. Vogel Soma helyett ezúttal az élete első nagy világversenyén szereplő Lévai Márton kezdett a magyar kapuban, de csak a távoli, többnyire erőtlen lövéseknél akadt tennivalója, a brazil bejátszások ugyanis ritkán jutottak el a címzetthez. A lényegi kérdések gyakorlatilag az első negyed végére eldőltek, miután hatgólos előnyt építettek ki a mieink, ám a lendület a folytatásban sem hagyott alább, a közönség pedig a tizedik találatot is hasonló üdvrivalgással fogadta, mint az elsőt.

Sokat elárult a magyar védekezés feszességéről, hogy a dél-amerikaiak sokszor emberelőnyből sem tudták lövéssel befejezni a támadást, a második góljukat három perccel a nagyszünet előtt szerezték – kellett hozzá jó adag szerencse is, a labda a blokkolni igyekvő Nagy Ádám kezéről vánszorgott a kapuba. A bekk gyorsan javított, brazil szempontból igencsak demoralizáló módon, egyetlen másodperccel a dudaszó előtt húzta a kapuba Varga Dénes tanári átadását.

A játék képe annyiban változott a térfélcsere után, hogy a brazilok cserekapusa, Alexandre Mendes jól szállt be a mérkőzésbe, többször is bravúrral hárított ziccert. Idővel aztán őt is „belőtték” a mieink, a második félidőben Burián Gergely és Angyal Dániel összjátéka után indult be a gólgyártás, a végére pedig minden mezőnyjátékos betalált, válogatottunk 20–6-ra győzte le Brazíliát.

Märcz Tamás legénysége a keddinél meggyőzőbb játékkal érvényesítette a papírformát, ezzel nagy lépést tett a csoportelsőség felé, míg Bárbaro Díaznak edzőként sem lesz a kedvenc ellenfele a magyar válogatott.

Nagy Ádám, Manchercz Krisztián, Zalánki Gergő és Märcz Tamás értékelése

NEGYEDIK NEGYED

32. perc: Vége a meccsnek, biztos győzelem a csoport leggyengébbje ellen. 20–6

32. perc: A brazilok jó sokáig támadtak, és a végére csak bevágtak egy újabb gólt, De Paula lőtte be. 20–6

31. perc: Lövésig nem jutottak a brazilok, jöttünk előre, a kapujából kimozduló Mendes lenyomta a víz alá a meginduló magyar játékost, ötméteres. Az ötméterest megint Nagy Ádám végezte el, és ezúttal már belőtte a jobb alsóba. 20–5

31. perc: Brazil időkérés.

31. perc: Emberelőnybe kerültünk, és utána jött egy szabálytalanság Hárai ellen, ötméteres. Az ötöst Nagy Ádám kihagyta, mert Mendes kezéről a kapufára pattant a labda.

30. perc: Könnyelmű átadást halászott le a brazil kapus, a mezőnyjátékosok viszont nem tudtak újabb gólt szerezni, Freitas lövése a lécről ment fölé.

29. perc: Álmélkodott a magyar védelem, Guimaraes bemozdult, kapta a labda, kirontott rá Lévai, a brazil mégis el tudta dobni mellette. 19–5

28. perc: Jansik szerzett labdát, nem sokáig tartott a brazil támadás. A magyar sem sokkal tovább, mert gyors emberelőny után Hárai közelről bombázott a kapuba. 19–4

27. perc: Zalánki lopott el egy passzt, gyorsan indultunk, centerben kapta Angyal, és biztosan pattintott a kapu bal oldalába. 18–4

26. perc: Ezúttal mi kerültünk emberelőnybe, és mi történt? Az, hogy Mezei a magasból paskolta a labdát a bal felsőbe. Ezzel minden magyar mezőnyjátékos szerzett már gólt a világbajnokságon. 17–4

26. perc:Emberelőnybe kerültek a brazilok, Real lövését Lévai védte a bal alsónál.

25. perc: A másik oldalon viszont nem kellett a kapufa segítsége, mert Varga Dénes kintről nagy gólt lőtt. A kapus beleért ugyan, de védeni nem tudta. 16–4

25. perc: Ezúttal a a brazilok hozták el a labdát, Pedroso csavart centerből, de a kapufáról nem pattant be a labda.

25. perc: Elkezdődött a negyedik negyed.

HARMADIK NEGYED

24. perc: Vége a harmadik negyednek. 15–4

24. perc: Maradt még egy lehetőségünk támadni, de ezt most túlkombináltuk.

24. perc: Támadásban teljesen hatástalanok a brazilok, nálunk viszont ott van Nagy Ádám, aki kintről néhány lóba után a léc alá bombázott. 15–4

23. perc: Nehéz ám az élet a medencében, ha brazil az ember... Megint nem jutottak lövéshez. A másik oldalon Zalánki lövését kivédte Mendes. Már az ötödik védését mutatta be.

22. perc: A brazilok nem jutottak lövéshez, a másik oldalon Zalánki bombája megint ellenállhatatlan volt. Tíz közte.14–4

21. perc: Real lőtte el megint, ezúttal azonban nem találta el a kaput. A másik oldalon egy közeli pöccintést a kapus a gólvonalról szedte ki.

21. perc: Négyméterest kaptunk a Hárai ellen elkövetett szabálytalanság miatt, és bár a kapus érezte az irányt, Varga Dénes lövése így is bement. 13–4

20. perc: Emberelőnyben játszhattak a brazilok, Freitas lövése elszállt.

18. perc: Jött a sarokdobás, Angyal kapta középen, és véget vetett a Mendes-mágiának. 12–4

18. perc: Emberelőnybe kerültünk, Vámosnak jött húzásra, Mendes viszont fejjel védett.

19. perc: Real keze elég jól sül, ezúttal is óriási gólt lőtt a bal alsóba. 11–4

18. perc: Varga lőtte rá a bal felső irányába, Mendes viszont ezt is kifogta. Maradt a labda nálunk, a center elől viszont a kapus elhozta.

18. perc: Magyar kontra után jöttek a brazilok, csakhogy nem jutottak lövéshez, lejárt a támadóidő.

17. perc: Kettős előnybe kerültünk, de Angyal lövését Mendes védte nagy bravúrral.

17. perc: Elkezdődött a harmadik negyed.

MÁSODIK NEGYED

16. perc: Vége az első félidőnek, nyolc gól az előny. 11–3

16. perc: Maradt még egy támadásra lehetőségünk, emberelőnyt is kaptunk, majd Zalánki kapufát lőtt. Egy tizedmásodperccel a vége előtt Varga Dénes oda sem nézett, úgy passzolt, Nagy Ádám pedig a meglepett brazilok mellett lőtt egy gólt. 11–3

16. perc: Kontrát fújtak, így halt hamvába a magyar támadás. Coutinho lőtt messziről, de nem találta el a kaput.

15. perc: Burián lövését mentette a brazil blokk, jöhettek előre a dél-amerikaiak. Ki is harcoltak egy kiállítást, megfeledkeztünk Lacerdáról, aki teljesen egyedül kapta a labdát, és közelről a léc alá lőtt. 10–3

14. perc: Magyar időkérés.

14. perc: Újabb távoli lövés jött a braziloktól, de ezt is mentette a kapufa, amelyről Léva hátára pattant a labda, majd vissza a kapufára. Nahát.

14. perc: Emberelőnybe kerültünk, sakk-matt helyzetből Hárai lőtt a bal felsőbe. 10–2

13. perc: Real lóbált egészen messzire a kaputól, és a labda a blokkról megpattanva becsapta Lévait, így lett gól. 9–2

12. perc: A brazilok elrontották az emberelőnyüket, a másik oldalon Hárai tűnt el a vízben, de nem fújtak kiállítást.

12. perc: Zalánki passzolt centerbe, kaptunk egy emberelőnyt, Manhercz passzolt Zalánkihoz, aki kintről kilőtte a bal alsót. 9–1

10. perc: Manhercz lövését is kilökte magáról a kapufa, de a brazil támadás sem hozott gólt.

10. perc: Emberelőnybe kerültek a brazilok, majd Real irtózatos erejű lövését a léc mentette.

9. perc: Megint elhoztuk a labdát, és ennek a támadásnak is gól lett a vége. Ezúttal Vámos lőtte el kintről, a védekező kéz mellett, a kapusnak esélye sem volt. 8–1

9. perc: Elkezdődött a második negyed.

ELSŐ NEGYED

8. perc: Vége az első félidőnek, ez eddig úthenger... 7–1

8. perc: Hosszasan támadtunk, egészen a támadóidő végéig, Zalánki pedig kintről irgalmatlan erővel lőtt a bal alsóba. 7–1

7. perc: A magyar támadás gól nélkül ért véget, a brazilok viszont emberelőnyt kaptak, Guimaraes lövését Lévai fogta.

7. perc: Megint Coutinho vállalta el kintről, de arasznyival lőtt a bal sarok mellé.

6. perc: Coutinho lövését fogta Lévai, majd a magyar támadás viszonylag gyorsan véget ért, mert kaptunk egy ötméterest. Az ötöst ezúttal Pohl lőtte, és a hálóba pattintott. 6–1

6. perc: A brazil támadás megint meglehetősen rövid idő alatt véget ért, a kontra után Burián hozta fel a labdát, nem támadták meg, Hárainak passzolt, őt viszont visszahúzták, ötméteres. Az ötméterest Jansik a bal alsóba vágta. 5–1

5. perc: Emberelőnybe kerültünk, ment a labda balról jobbra, majd vissza, Vámos lövését kifogta a kapus, de Jansik visszaszerezte, megtalálta a passza Buriánt, aki nagy erővel lőtt a kapu bal oldalába. 4–1

4. perc: Emberelőnybe kerültek a brazilok, szépen megjáratták, és az egyedül maradt Pedroso jobbról a bal alsóba húzta a labdát. 3–1

4. perc: Jó magyar blokk után jöhettünk előre, megint Manhercz gondolta úgy, hogy ideje lenne gólt lőni, a védője lemaradt, így könnyen lőtt a bal alsóba. 3–0

3. perc: Gyenge brazil lövés után hoztuk el a labdát, majd centerből Mezei próbált gólt lőni, de a kapus védett.

2. perc: Lévai a magyar kapuban, ügyesen kiúszott, és megszerezte a labdát. Jött a magyar akció, majd egy középre adott labdát Varga Dénes szinte elsüllyedve pöckölte a jobb alsóba a labdát. 2–0

1. perc: A támadóidő végéig játszottunk, Manhercz lóbált, passzt imitált, aztán inkább kintről mesterien ejtett a hálóba. 1–0

1. perc: Gyorsan kaptunk egy emberelőnyt, miután elhoztuk a labdát, gondosan megjárattuk, majd a jobb helyzetnél is jobbat kerestek a játékosok, végül Zalánki lőtte el a szélről, sarokdobás.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a magyar csapat fehér, a brazil kék sapkában játszik.

ELŐZMÉNYEK

Telt ház a Hajósban, megnyert csoportrangadó – mi kell még? Például jobb játék, de hát kéthetes felkészülés után nem várhattuk el, hogy végig sziporkázzon a magyar férfi vízilabda-válogatott a montenegróiak elleni vb-nyitányon, meg egyébként is a második hétre, az egyenes kieséses szakaszra ildomos időzíteni a csúcsformát, úgyhogy ennél többet nem kérhettünk a mienktől. Akik azért megmutatták, hogy milyen potenciál van bennük, a második és a harmadik negyedben majdnem tizenhárom percig nem kaptak gólt, miközben hatot is lőttek, ezzel el is döntötték a mérkőzést.

Ezt megspékelte két világklasszis teljesítmény, Vogel Soma 58 százalékkal védett, meg is kapta a meccs legjobbjának járó Benedek Tibor-díjat, az újdonsült BL-győztes Zalánki Gergő pedig négyet vágott a montenegróiaknak, A 12–8-as győzelem teljesen rendben van, a hibákon meg lehet javítani a két, könnyebbnek ígérkező csoportmeccsen, no meg addig, amíg a többiek a nyolcaddöntőben játszanak, merthogy nekünk valószínűsíthető csoportgyőztesként az a kör kimarad.

„Gondoltam, hogy lesznek nehéz perceink, de bíztam a csapatban, hogy valamilyen módon a magunk javára fordítjuk ezt a mérkőzést – értékelt Märcz Tamás szövetségi kapitány. – Várhatóan a nyitó mérkőzés volt a legnehezebb a csoportban, bár azért nem becsülném le a két másik ellenfelet sem. Mindig az alkalmazkodás a legfontosabb, nekünk pedig ahhoz kell elsősorban alkalmazkodnunk, hogy nagyon gyorsan és könnyen adják a játékvezetők a kiállításokat, és azonnal reagálnunk kell ezekre a helyzetekre. Nem maradhat egyedül senki a kapunk előtt, minél gyorsabban rendeződnünk kell az ítéletek után, és arra kell kényszerítünk az ellenfelet, hogy felállt védelem ellen játsszon. Nagyon tetszett ugyanakkor, hogy a játékosok mindent beleadtak, és hatalmas tűzzel, egymást segítve játszottak, mindig nyugodtak maradtak.”

A magyar válogatott két világbajnoki újoncot avatott a montenegróiak ellen, Nagy Ádám és Burián Gergely is bemutatkozott, ráadásul az utóbbi az első világversenyén ugorhatott medencébe. Az OSC balkezese megszerezte az első világbajnoki gólját is, másfél perccel a vége előtt a kapuba bombázott, ezzel beállítva a 12–8-as végeredményt.

„Őszinte leszek, nagyon izgultam az elején – mondta Burián Gergely. – Időnként jó teljesítményt nyújtva nyertünk a csodálatos hazai közönség előtt, de azért hullámzó volt a játékunk, kilenc négynél kicsit megakadtunk, leginkább támadásban, Összességében elégedett vagyok, ezzel a győzelemmel valószínűleg megvan a csoportelsőség. Lesz időnk a taktikai elemek gyakorlására, még jobban összecsiszolódni, helyretenni a blokkokat és a védekezést. Első meccsnek szerintem jó volt, nagyon örülök a győzelemnek és annak is, hogy a végén gólt tudtam szerezni!”

A mérkőzésről szóló beharangozónkat ide kattintva lehet elolvasni.

A VIZES VB ADATBANKJA »

A VILÁGBAJNOKSÁG PROGRAMJA NAPI BONTÁSBAN »

Ellenfélnéző: Brazília

Drámai izgalmak után szerzett kvótát a brazil válogatott, amely a márciusi Interkontinentális Kupa utolsó csoportmérkőzésén 12–11-re múlta felül Argentínát, ezzel biztosította a helyét a torna elődöntőjében, ami egyben budapesti repülőjegyet is ért. Barbaro Díaz együttese sorozatban a negyedik világbajnokságán vehet részt, ám története során még sosem jutott el a negyeddöntőig, s ezúttal is csekély esélye van rá, miután a nyitányon négygólos, 14–10-es vereséget szenvedett Grúziától. A dél-amerikaiak ugyanakkor támadásban mutattak biztató jeleket, sokáig tartották a lépést esélyesebb riválisukkal, Roberto Freitas hét lövésből négy gólt szerzett. A magyar válogatott legutóbb a 2016-os, riói olimpián találkozott a brazilokkal, ráadásul kétszer is – a csoportkörben 10–6-ra, az 5–8. helyért rendezett helyosztón 13–4-re nyertek a mieink. A hazai rendezésű ötkarikás játékok óta nemzeti bajnokságot is rendeznek Brazíliában, ugyanakkor a résztvevő klubok mindegyike Rio de Janeiróban vagy Sao Paulóban található. A 2017-es, budapesti világbajnokságon 12. helyen végző csapatból mindössze négyen maradtak hírmondónak, a jelenlegi keret hemzsega fi ataloktól, de abban biztosak lehetünk, hogy a dél-amerikaiak nem adják olcsóna bőrüket.