Női kézilabdázóink a franciák elleni egygólos vereséggel kezdtek

NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló), MURÁNYI DOMONKOS (percről percre)NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló), MURÁNYI DOMONKOS (percről percre)
2021.07.25. 14:22
A magyar válogatott 30–29-re kikapott a riói ezüstérmes Franciaországtól a tokiói olimpia női kézilabdatornájának első fordulójában.
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Szöllősi-Zácsik Szandrát (zöldben) jól semlegesítették a franciák (Fotó: Mirkó István) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

TOKIÓ 2020
KÉZILABDA, NŐK

B-CSOPORT, 1. FORDULÓ
FRANCIAORSZÁG–MAGYARORSZÁG 30–29 (15–12)
Jojogi Nemzeti Sportcsarnok, zárt kapuk mögött. V: M. Hansen, Madsen (dánok)
FRANCIAORSZÁG:
LEYNAUD – Coatanea 3, Flippes 4, Edwige 1, ZAADI 10 (5), NZE MINKO 4, C. Lassource. Csere: Darleux (kapus), Lacrabere 1, Nocandy 2, Valentini 1, Pineau, Foppa 2, Niakaté 2. Szövetségi kapitány: Olivier Krumbholz
MAGYARORSZÁG: BÍRÓ B. – LUKÁCS V. 5, Klujber 2, Szucsánszki, Kisfaludy 2, Szöllősi-Zácsik 3, Márton G. 2. Csere: Janurik (kapus), Tomori 1, Háfra N. 4, Kovacsics, Bordás, VÁMOS P. 7 (4), Schatzl Nadine 3. Szövetségi kapitány: Elek Gábor
Az eredmény alakulása. 5 perc: 4–0. 9. p.: 4–4. 17. p.: 9–6. 27. p.: 12–12. 39. p.: 20–16. 42. p.: 23–19. 45. p.: 25–23. 49. p.: 26–24. 56. p.: 29–26. 59. p.: 29–28
Kiállítások: 8, ill. 6 perc
Hétméteresek: 5/5, ill. 6/4

A CSOPORT TOVÁBBI EREDMÉNYEI
Orosz csapat–Brazília 24–24
(14–12)
Spanyolország–Svédország 24–31 (9–13)

Tizenhárom évet kellett arra várni, hogy újra olimpián szurkolhassunk a magyar női kézilabda-válogatottnak, az akkori csapatból csak Tomori Zsuzsanna és a kapitányok munkáját tanácsadóként segítő Görbicz Anita maradt meg hírmondónak.

Az idei ötkarikás kézilabdatornát az 1964-es olimpián a vizes sportoknak és a kosárlabdának otthonul szolgáló, különleges felfüggesztett tetőszerkezetéről ismert Jojogi Arénában rendezik, amelyet valamilyen oknál fogva fagyosra hűtöttek az esti mérkőzésre. Zárt kapu ide vagy oda, a szervezők kordonok egész labirintusát telepítették a helyszín köré, így már az felér egyfajta sikerrel, ha valaki eljut a bejáratig.

A sors fintora volt, hogy miközben Kovacsics Anikó a riói ezüstérmes franciák ellen vezette csatába a mieinket, addig a japán főváros másik részén Siklósi Gergely a férfi párbajtőr döntőjében is francia riválissal szemben küzdött az aranyért.

Idegesen, sok hibával kezdett a magyar csapat, így hiába fogott Amandine Leynaud-hoz hasonlóan ziccereket Bíró Blanka, a franciák előbb-utóbb elkezdtek betalálni a megszerzett labdákból. Szöllősi-Zácsik Szandrának nem jöttek be az első lövései, öt perc után le is kapta Elek Gábor, aki hátul meg a túlságosan passzív védekezést sérelmezte.

Háfra lendületesen szállt be, az immár győri átlövő törte meg a meccs eleji gólcsendünket, és egy négyes sorozattal egyenlítettünk. A gyors lábú franciák (Grace Zaadi és Estelle Nze Minko is nagyon élt) semlegesítése azonban nagy kihívást jelentett, Bíró sokszor került kiszolgáltatott helyzetbe, ami azt eredményezte, hogy továbbra is futnunk kellett az eredmény után. Sűrűn forgattuk a csapatot, mint ahogy a játékunk is hullámzó volt, jobb és gyengébb szakaszok váltogatták egymást.

Amint helyzetbe tudtuk hozni a szélsőinket, Lukács Viktória és Schatzl Nadine is hozzátették a magukét, és ismét egyenlő volt az állás. A sokféle felállás között játszottunk három irányítóval is, és a szünet előtt támadhattunk a vezetésért, de csúnyán elrontottuk az utolsó három percet. A franciák kezébe adtuk a labdákat, még egy időn túli hetest is kaptak, ezzel három góllal vezettek a szünetben (12–15).

Az elmúlt idény második felében otthon már elszoktunk a nézők nélküli, hangulattalan meccsektől, így furcsa volt újra a lelátóról is pontosan érteni a játékosok és az edzők kommunikációját. Speciel a második játékrész elején már nyolc perc után érkeztek Elek intelmei, hogy megállítsuk a néggyel ellépő ellenfelet.

Irányítóban Vámos Petra cseppnyi megilletődöttséget sem mutatott, fiatal kora ellenére a hátán vitte támadásban a csapatot, de mivel védekezésben nem voltunk kellően hatékonyak, folyamatosan három-négy gól volt a csapatok között. A játék képe alapján nem tűnt azonban lehetetlennek, hogy jó sorozattal utolérjük Olivier Krumbholz csapatát. Ehhez a kapuba visszaálló Bíró bravúrjai teremtettek alapot, és bár az utolsó két percben feljöttünk egyre, az egyenlítés nem jött össze. Nem játszottunk hibátlanul, de a küzdőszellemre és a mutatott teljesítményre a folytatásban is építhetünk.

Kedden az oroszokkal ikszelő brazilok következnek. Ha az esti fél tízes kezdést szokatlannak nevezzük, mit mondjuk a keddire, amikor délelőtt 11-től csapunk össze Amorimékkal. 29–30

2. FÉLIDŐ

VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK! 30–29-RE NYERT FRANCIAORSZÁG!

Nem sikerült.

Valahogy labdát kellene szerezni…

Kilenc másodperc maradt, Krumbholz kért időt.

60. perc: Szöllősi-Zácsik lő gólt. 29–30

40 másodperc van hátra. Hét az öt ellen támadunk.

Elek Gábor kikérte a harmadik idejét.

60. perc: 52 másodperccel a vége előtt hetest kaptak a franciák. Beleért Bíró, de Zaadi ezt is belőtte. 28–30

59. perc: Labdát szereztünk, Márton dobott gólt az üres kapura. Egy a hátrány! 28–29

58. perc: Bíró megint nagyot védett, Tomori szépít az ellentámadásból, ráadásul Valentinit kiállították. 27–29

58. perc: Újabb védés Bírótól, ám a labda marad az ellenfélnél.

57. perc: Bíró védett hatalmasat Foppa ziccerénél, de az ezt követő támadásunknál megint eladtuk a labdát.

56. perc: Klujber lövését Darleux „lenyelte”.

56. perc: Foppa talált be beállóból, Szöllősi-Zácsikot kiküldték két percre. 26–29

55. perc: Hibáztak a franciák is, a másik kapu előtt Vámos előkészítése után Márton köszönt be. 26–28

54. perc: Magyar farkashiba után Nze Minko rémgyenge ejtési kísérletét Bíró fogta. Vámos betörésből szépít. 25–28

Egy-egy elrontott támadás mindkét oldalon. Fogy az idő…

52. perc: Nze Minko lőtt gólt szép testcsel után. 24–28

51. perc: Zaadi kivételesen vélt tévesztett, Schatzl cunderét Darleux védte. Folytathattuk a támadást, Tomori kiharcolt egy hetest. Vámos eezt most kihagyta, a lécre bombázott, a lehulló labda a franciáké.

Egymás után két akciónkból sem született gól.

Tomori most fent maradt támadásban is és Klujber a jobbszélsőnk.

49. perc: Zaadi már kilenc gólnál jár, nem igen lehet vitás, hogy ő a mezőny legjobbja. 24–27

Már most annyi gólt lőttünk, mint az első félidőben összesen. Védekezésben kellene több.

Krumbholz időt kért.

48. perc: A bírók elvették a labdát a franciáktól, a lerohanásból Lukács lőhetett ziccert, de Darleux jól zárta a szöget. Maradt azonban nálunk a labda, a Bordás által kiharcolt hetest Vámos első szándákból belőtte. 24–26

47. perc: Klujber lőtt alulról, nem tudta meglepni Darleux-t.

46. perc: De már megint három közte, Niakate talált be. 23–26

45. perc: Jó keresztek, jó előkészítés, jó lövés: Klujber góljával feljöttünk kettőre. 23–25

A védekezés mint olyan, ezekben a percekben nem nagyon létezik egyik oldalon sem.

44. perc: Schatzl pattintja be a labdát a kapus alatt. 22–25

44. perc: Niakate első góljával 21–25.

43. perc: Foppa volt eredményes az egyik, Háfra betörésből a másik oldalon. 21–24

42. perc: Klujbert harcolt ki hetest és két percet Nze Minkónak. A büntetőt Vámos megint belőtte. 20–23

42. perc: Zaadi a kilencedik lövéséből megszerzi a nyolcadik gólját. 19–23

Ezekben a percekben állandósul a három-négy gólos különbség.

41. perc: Kisfaludy fordult be és lőtt a jobb felsőbe. 19–22

41. perc: Coatanea lő gólt a szélről. 18–22

40. perc: Vámos pattint a kapuba. 18–21

40. perc: Magára hagytuk a hatoson Edwige-t, aki köszönte szépen a lehetőséget. 17–21

40. perc: Klujber visszajött, de Vámos lőtte a gólt. 17–20

Elek Gábor kikérte a második idejét, mielőtt elúszna a meccs. „Védekezésben kicsit több kell” – hangzanak a kapitány szavai.

39. perc: Janurik hiába védi Lassource lövését, hetest kapott Franciaország. Zaadi ezt is belőtte. 16–20

Háfra elpasszolta a labdát, megint elhúzhatnak néggyel a franciák.

38. perc: Flippesnek jó meccse van sajnos. 16–19

37. perc: Háfra góllal tért vissza a pályára. 16–18

36. perc: Nze Minko jócskán mellé lőtt, de ezt nem tudtuk kihasználni – Kovacsics adta el a labdát. A lerohanásból Flippes büntetett. 15–18

35. perc: Kovacsics is kiharcolt egy hetest, Vámos belőtte Leynaud-nak. 15–17

34. perc: Nze Minko tört be a nagy lépteivel. 14–17

33. perc: Bordás fordult be két védővel a nyakában – hetes! Vámos belőtte. 14–16

32. perc: Vámos lövése és Darleux védése után Schatzl gyűjtötte be a labdát és lőtt a bal alsóba. 13–16

32. perc: Zaadi hatodik góljával 12–16.

31. perc: Janurik védéssel mutatkozott be, a másik oldalon Lukács lőtt kapufát.

Csere a francia kapuban is: Leynaud helyett Darleux a pályán.

A csapatok készen állnak a folytatásra, kezdődhet a második félidő, amelyben a franciák vezethetik majd az első támadást. A magyar kapuban Bírót Janurik Kinga váltotta.

1. FÉLIDŐ

Bíró Blanka 25, Amandine Leynaud 39 százalékkal véd eddig.

VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK! Innen folytatjuk 15 perc múlva…

30. perc: Időn túli hetes a franciáknak belül védekezésért. Zaadi bevágta a bal felsőbe. 12–15

Tíz eladott labdánál jár a magyar csapat.

Tizenegy másodperccel az első félidő vége előtt Krumbholz is időt kért.

Nem jöttünk ki jól az időkérés utáni egy percből…

29. perc: Újabb eladott labda, ezzel most Flippes ment végig… 12–14

29. perc: Klujber lövése a kapufán csattant, azán kiegészültek a franciák, Nze Minko labdát szerzett és végigrobogott vele a pályán. 12–13

A vezetésért támadhat a magyar csapat, Elek Gábor időt kért.

Lukács Viktória már öt gólnál jár a mérkőzésen.

28. perc: Kapus nélkül támadtak a franciák, Kisfaludy jó védekezésével labdát szereztünk, Lukács bedobta a labdát az üres kapuba. 12–12

27. perc: Már passzívnál támadtunk, amikor Edwige-et két percre kiállították Szucsánszki megütéséért. Háfra helyzeténél Leynaud hárított.

26. perc: Zaadi tört be két védőnk között, még épp a kiállítás letelte előtt. 11–12

25. perc: Schatzl szerezte meg az első gólját Kovacsics passzát követően. 11–11

Kovacsics, Szucsánszki és Vámos is a pályá, három irányító a belső posztokon.

24. perc: Szöllősi-Zácsik kapott két percet, a franciák pedig hetest, amelyet Zaadi be is lőtt. 10–11

Másodszor is sikerült utolérnünk a franciákat. Most már jó lenne nem elengedni őket…

23. perc: Lukács egyenlít a franciák labdavesztése után! 10–10

22. perc: Lukács góljával feljöttünk egyre. Már majdnem eladtuk a labdát, de Kisfaludy összeszedte, és sikerült oldalra passzolnia a jobbszélsőnkhöz. 9–10

Jó védekezés a 2-es pozíciójában, újra a mieink támadhatnak. Márton helyett Schatzl a bal szélen.

20. perc: Szöllősi-Zácsik lő gólt messziről, ebben most benne volt Leynaud. 8–10

Kiegészültünk.

19. perc: Valentini talált be a szélről, emberelőnyből. 7–10

18. perc: Kovacsics dolgozott ki ziccert Szöllősi-Zácsiknak, aki megtörte a jeget. 7–9

18. perc: Kapus nélkül támadtunk, Szöllősi-Zácsik harcolt ki hetest. Klujber kihagyta, de utána összeszedte a labdát. Leynaud eddig jól véd.

A mieink egyébként zöld mezben játszanak, a számok és a nevek vörösös narancssárgás felirattal. A franciák tiszta fehérben.

17. perc: Szöllősi-Zácsik kidobta a labdát a pályáról… Nocandy góllal büntetett, Bordást ráadásul kiküldik két percre. 6–9

16. perc: Klujber és Lacrabere is eladta a labdát, majd Lukács lőtt gólt a szélről. 6–8

15. perc: Nocandy is megszerzi az első találatát. 5–8

14. perc: Elkerülhető gólt lőttek a franciák Lacrabere révén, majd Lukács ziccerét védte Leynaud. Jól zárta a szöget a francia kapus. 5–7

14. perc: Klujber villant 11 méterről. 5–6

Közben a francia Romain Cannone 15:10-re legyőzte Siklósi Gergelyt a férfi párbajtőr döntőjében.

12. perc: Kovacsics belemegy, de aztán a franciák is hibáznak, így megint nálunk a labda.

12. perc: Klujber lövését Leynaud a kapufa segítségével védte.

11. perc: Coatanea második góljával 4–6.

10. perc: Zaadi tört be és lőtt gólt, Szucsánszki hiába szeretett volna belemenést kierőszakolni. 4–5

9. perc: Pineau lövését Bíró védi, Háfra egyenlít. 4–4

8. perc: Coatanea Bírót és a kaput is átejti. A másik oldalon Kisfaludy volt eredményes beállóból, feljöttünk egyre. 3–4

7. perc: Klujber előkészítése után Lukács lövi ki a jobb felsőt a jobb szélről. 2–4

7. perc: Mártonnal szemben Flippes szabálytalankodik, két percre kiküldik.

6. perc: Háfráé az első magyar gól. 1–4

5. perc: hetes a franciáknak – Zaadi belőtte. 0–4

Szöllősi-Zácsik helyett Háfra a pályán a mieinknél.

4. perc: Flippes góljával már 3–0 a franciáknak.

3. perc: Szöllősi-Zácsik elhagyta a labdát, a lerohanásból Nze Minko szerez gólt. 0–2

3. perc: Coatanea eredményes a jobb szélről, előny a franciáknál. 0–1

Az első támadásokból nem született gól, ahogy a másodikokból sem. Leynaud és Bíró is bemutatta az első védését. Majd Bíró a másodikat is! Két bravúr a magyar kapustól.

A magyar csapat támadott először, a mieinknél Lukács, Klujber, Szucsánszki, Szöllősi-Zácsik, Márton és Kisfaludy a pályán.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés!

A csapatok a pályán (Fotó: Mirkó István)

Végighallgattuk a francia himnuszt is, kezdődhet a mérkőzés!

Most pedig már a himnuszok következnek, először a magyar.

Már zajlik a csapatok bemutatása, jelenleg a magyar lányoké.

ELŐZMÉNYEK

• Az első forduló másik két mérkőzését már lejátszották a csoportunkban: az oroszok nem bírtak a brazilokkal (24–24), míg a svédek 31–24-re nyertek a spanyolok ellen.

• Ellenfelünk kerete tele van tapasztalt kézilabdázókkal: hét játékosuk léphet pályára Tokióban a riói ezüstérmes együttesből, tízen a 2017-es világbajnokok és kilencen a 2018-as Európa-bajnokok közül, igaz ugyanakkor, hogy a győri kapus, Laura Glauser, valamint Siraba Dembelé, Manon Houette, vagy éppen Camille Ayglon ezúttal nem szerepel a csapatban – írja az mksz.hu.

A franciák keretében három magyarországi légiós található: Amandine Leynaud kapus, Estelle Nze Minko balátlövő és Béatrice Edwige beálló is a Győri Audi ETO KC játékosaként kapott meghívót az olimpiára, igaz, utóbbi játékos a következő idényben már a Rosztov-Dont erősíti.

• A riói ezüstérmes francia válogatott a legutóbbi olimpiai ciklusban megnyerte a 2017-es világbajnokságot és a 2018-as Európa-bajnokságot is. A két együttes legutóbb a 2019-es vb-n találkozott egymással, amikor a 13. helyért kiírt találkozón a franciák szoros első félidő (12–12) után öt góllal legyőzték a mieinket (26–21).

• A mieink keretéből eddig egyedüliként Tomori Zsuzsanna tapasztalhatta már meg, milyen egy olimpia légköre, de a pekingi játékoknak is már 13 éve. „Egy sportolónak ez a csúcs. Hihetetlen élmény, nézőkkel teljesen más lenne a hangulat, de »nagy duzzogva« így is örülünk, hogy kijutottunk” – jegyezte meg viccesen az átlövő.

• „Azt szeretném, ha felszabadult, és senkitől nem tartó csapat lépne pályára Tokióban – mondta Elek Gábor az elutazás előtt. – Ha sikeresek akarunk lenni, minden nyomást hátra kell hagynunk. Az erő megvan bennünk, de mások is hasonló célokkal érkeznek. Az elvárás és a cél nem ugyanaz. Az elvárás, hogy továbbjussunk a csoportból, a cél viszont ennél magasabban van. Ugyanakkor erről addig nem beszélünk, amíg nem értük el a negyeddöntős szereplést.”

Közvetlenül a meccs előtt a szövetségi kapitány így nyilatkozott a honi szövetség hivatalos honlapján: „Elvégeztük a munkát a rajtig, az első mérkőzés előtti napot megelőzően edzettünk, majd vasárnap délelőtt még egy frissítő mozgással hangolódunk a nyitó meccsre. Sokat dolgoztunk, a franciák elleni találkozón a támadójátékunkon rengeteg múlik, hiszen kevés hibával, kevés labdaeladással kel játszanunk elöl, erre kell fókuszálnunk.”

• A magyar válogatott az olimpiai előtti utolsó, nem hivatalos felkészülési mérkőzésén tízgólos, 32–22-es vereséget szenvedett Norvégiától. Ezt megelőzően Montenegrót, majd kétszer a csoportrivális Brazíliát legyőztük Siófokon a felkészülés során.

• „A franciáké a legerősebb játékoskeret az olimpiai mezőnyben, minden poszton két, közel azonos képességű és tudású kézilabdázót küldhetnek pályára – mondta első ellenfelünkről Danyi Gábor, Elek Gábor szövetségi kapitány segítője. – Egy ilyen versenysorozatban lényeges, hogy a negyedik-ötödik meccsen is tudja hozni az együttes, amire képes, ezt pedig könnyebb úgy, ha nem kell »agyonjátszatni« bizonyos embereket, mert azon a poszton akad egy másik, hasonló kaliberű játékos is. Azonban azt se felejtsük el, hogy nekik is az első tokiói meccsük lesz a vasárnapi, a franciák pedig legendásan rossz kezdők.”

• A magyar női kézilabda-válogatott hetedszer olimpiai résztvevő – 2008 óta először –, és az ötödiknél rosszabb helyen még sohasem végzett. Most azonban bravúr kellene a nyolc közé jutáshoz, hiszen a franciák mellett a brazilokkal, az oroszokkal, a svédekkel és a spanyolokkal szerepelünk azonos csoportban. Bobory Balázs és Papp Bálint felvezetőjét ide kattintva olvashatja el!

Köszöntjük kedves Olvasóinkat a Magyarország–Franciaország olimpiai női kézilabda-mérkőzés online közvetítésében!

A MAGYAR NŐI VÁLOGATOTT OLIMPIAI KERETE
Kapusok:
Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Janurik Kinga (FTC-Rail Cargo Hungaria) Jobbszélső: Lukács Viktória (Győri Audi ETO)
Jobbátlövők: Kiss Nikoletta (Siófok KC), Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tomori Zsuzsanna (Siófok KC)
Irányítók: Kovacsics Anikó (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szucsánszki Zita (FTC-Rail Cargo Hungaria), Vámos Petra (DVSC Schaeffler)
Beállók: Bordás Réka (DVSC Schaeffler), Kisfaludy Anett (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balátlövők: Háfra Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szöllősi-Zácsik Szandra (MTK Budapest)
Balszélsők: Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), Schatzl Nadine (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Tartalékok (sérülés esetén nevezhetőek be): Szikora Melinda (Siófok KC), Helembai Fanny (Váci NKSE)
Szövetségi kapitány: Elek Gábor
Edző: Danyi Gábor