nemzetisport.hu 2021.07.18 00:00 Frissítve: 2021.08.11 15:25

TOKIÓ 2020 – ATLÉTIKA: GYŐZTESEK, DOBOGÓSOK, ÉREMTÁBLÁZAT

A tokiói olimpia atlétikai versenyein 43 ország sportolói nyertek érmet, 23-nak sikerült aranyat szereznie. A legtöbb első helyet az Egyesült Államok sportolói könyvelték el (7), a teljes éremgyűjteményeket tekintve szintén az amerikaiak a rangelsők (26). A magyar sportolóknak nem sikerült dobogóra lépniük.

Az olimpiai bajnok 4x100-as olasz váltó (Fotó: AFP)

 

ALAPINFORMÁCIÓK
Összlétszám: 1900 fő
Versenyszámok: 48 – 24 férfi, 23 női és egy mix váltó
Indítható versenyzők: egy országból számonként maximum három, legfeljebb egy váltó
Lebonyolítási rend: a világbajnoki menetrendnek megfelelően
Helyszín: Olimpiai Stadion, Tokió
A TOKIÓI OLIMPIA ATLÉTIKAI ÉREMTÁBLÁJA 
  ARANY EZÜST BRONZ
   1. Egyesült Államok 7 12 7
   2. Olaszország 5
   3. Kenya 4 4 2
   4. Lengyelország 4 2 3
   5. Jamaica 4 1 4
   6. Hollandia 2 3 3
   7. Kína 2 2 1
   8. Kanada 2 1 3
   9. Uganda 2 1 1
10. Norvégia 2 1
      Svédország 2 1
12. Bahama-szigetek 2
13. Németország 1 2
14. Etiópia 1 1 2
15. Portugália 1 1
      Orosz csapat 1 1
17. Belgium 1 1
18. Görögország 1
      India 1
      Katar 1
      Marokkó 1
      Puerto Rico 1
      Venezuela 1
24. Nagy-Britannia 3 3
25. Dominikai Köztársaság 2
      Kolumbia 2
27. Ausztrália 1 2
      Kuba 1 2
29. Csehország 1 1
      Japán 1 1
31. Bahrein 1
      Franciaország 1
      Namíbia 1
34. Brazília 2
      Új-Zéland 2
36. Ausztria 1
      Botswana 1
      Burkina Faso 1
      Fehéroroszország 1
      Grenada 1
      Nigéria 1
      Spanyolország 1
      Ukrajna 1
AZ ARANYÉRMESEK 
100 m Lamont Marcell Jacobs
(Olaszország)
Elaine Thompson-Herah
(Jamaica)
200 m Andre De Grasse
(Kanada)
Elaine Thompson-Herah
(Jamaica)
400 m Steven Gardiner
(Bahama)
Shaunae Miller-Uibo
(Bahama)
800 m Emmanuel Kipkurui Korir
(Kenya)
Athing Mu
(Egyesült Államok)
1500 m Jakob Ingebrigtsen
(Norvégia)
Faith Kipyegon
(Kenya)
5000 m Joshua Cheptegei
(Uganda)
Sifan Hassan
(Hollandia)
10 000 m Selemon Barega
(Etiópia)
Sifan Hassan
(Hollandia)
110 m gát/100 gát
Hansle Parchment
(Jamaica)
Jasmine Camacho-Quinn
(Puerto Rico)
400 m gát Karsten Warholm
(Norvégia)
Sydney McLaughlin
(Egyesült Államok)
3000 m akadály Szufian el-Bakkali
(Marokkó)
Peruth Chemutai
(Uganda)
4x100 m Olaszország
(Lorenzo Patta, Lamont Marcell Jacobs, Eseosa Fostine Desalu, Filippo Tortu)
Jamaica
(Briana Williams, Elaine Thompson-Herah, Shelly-Ann Fraser-Pryce, Shericka Jackson; az előfutamban: Natasha Morrison, Remona Burchell)
4x400 m Egyesült Államok
(Michael Cherry, Michael Norman, Bryce Deadmon, Rai Benjamin)
Egyesült Államok
(Sydney McLaughlin, Allison Felix, Dalilah Muhammad, Athing Mu)
Magasugrás Mutaz Essza Barsim (Katar) és Gianmarco Tamberi (Olaszország) Marija Laszickene
(Orosz csapat)
Távolugrás Miltiadisz Tentoglu
(Görögország)
Malaika Mihambo
(Németország)
Hármasugrás Pedro Pichardo
(Portugália)
Yulimar Rojas
(Venezuela)
Rúdugrás Armand Duplantis
(Svédország)
Katie Nageotte
(Egyesült Államok)
Kalapácsvetés Wojciech Nowicki
(Lengyelország)
Anita Wlodarczyk
(Lengyelország)
Diszkoszvetés Daniel Stahl
(Svédország)
Valarie Allman
(Egyesült Államok)
Gerelyhajítás Neeraj Chopra
(India)
Liu Si-jing
(Kína)
Súlylökés Ryan Crouser
(Egyesült Államok)
Kung Li-csiao
(Kína)
Tízpróba Damien Warner
(Kanada)
Nafissatou Thiam
(Belgium)
20 km-es gyaloglás Massimo Stano
(Olaszország)
Antonella Palmisano
(Olaszország)
50 km-es gyaloglás Dawid Tomala
(Lengyelország)
Maratoni Eliud Kipchoge
(Kenya)
Peres Jepchirchir
(Kenya)
4x400 m vegyes váltó Lengyelország
(Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Swiety-Ersetic, Kajetan Duszinsky)

 

AZ OLIMPIA ATLÉTIKAI VERSENYÉNEK MENETRENDJE

JÚLIUS 30., PÉNTEK
• ELŐFUTAMOK, SELEJTEZŐK
Női 800 m – előfutam:
Bartha-Kéri Bianka futamában a 6. lett nem jutott tovább, összesítésben a 33. helyen zárt
Férfi 400 m gát – előfutam: Koroknai Máté futamában 6. lett, nem jutott tovább, összesítésben a 26. helyen zárt
Női súlylökés – selejtező: Márton Anita összesítésben 21. lett, nem jutott tovább
• DÖNTŐ
Férfi 10 000 m:
1. Selemon Barega (Etiópia), 2. Joshua Cheptegei (Uganda), 3. Jacob Kiplimo (Uganda)

JÚLIUS 31., SZOMBAT
• ELŐFUTAMOK, SELEJTEZŐK
Női 100 méteres gátfutás – előfutam:
Kozák Luca az előfutamában harmadik lett, így továbbjutott az elődöntőbe
DÖNTŐK
Férfi diszkoszvetés: 1. Daniel Stahl (Svédország), 2. Simon Pettersson (Svédország), 3. Lukas Weisshaidinger (Ausztria)
Női 100 m: 1. Elaine Thompson-Herah (Jamaica), 2. Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jamaica), 3. Shericka Jackson (Jamaica)
Mix 4x400 váltó
: 1. Lengyelország, 2. Dominikai Köztársaság, 3. Egyesült Államok 

AUGUSZTUS 1., VASÁRNAP
• ELŐFUTAMOK, SELEJTEZŐK
Női kalapácsvetés – selejtező
: Gyurátz Réka 66.48 métert ért el, ezzel a 26. helyen végzett és kiesett a selejtezőben.
Női távolugrás – selejtező: Nguyen Anasztázia összesítésben a 16. helyen zárt, így ő sem lesz részese a finálénak.
Női 3000 m akadály – előfutam: Kácser Zita 10:43.99-cel az utolsó helyen ért be a csoportjában és összesítésben is. Tóth Lili Anna 9:30.96-cel összesítésben a 18. lett.
Női 100 m gát – elődöntő: Kozák Luca nem ért célba, így nem jutott döntőbe.
DÖNTŐK
Férfi 100 m:
1. Lamont Marcell Jacobs (Olaszország), 2. Fred Kerley (Egyesült Államok), 3. Andre De Grasse (Kanada)
Férfi magasugrás:
1. Gianmarco Tamberi (Olaszország) és Mutaz Essza Barsim (Katar), 3. Makszim Nedaszekau (Fehéroroszország)
Női hármasugrás: 1. Yulimar Rojas (Venezuela), 2. Patricia Mamona (Portugália), 3. Ana Peleteiro (Spanyolország)
Női súlylökés:
1. Kung Li-csiao (Kína), 2. Raven Saunders (Egyesült Államok), 3. Valerie Adams (Új-Zéland)

AUGUSZTUS 2., HÉTFŐ
• ELŐFUTAMOK, SELEJTEZŐK
Férfi kalapácsvetés – selejtező:
Halász Bence nem jutott be a döntőbe
DÖNTŐK
Férfi 3000 m akadály: 1. Szufiane El-Bakkali (Marokkó), 2. Lamecha Girma (Etiópia), 3. Benjamin Kigen (Kenya)
Férfi távolugrás: 1. Miltiadisz Tentoglu (Görögország), 2. Juan Miguel Echevarría (Kuba), 3. Maykel Massó (Kuba)
Női 5000 m::
1. Sifan Hassan (Hollandia), 2. Hellen Obiri (Kenya), 3. Gudaf Tsegay (Etiópia) 14:38.87
Női 100 gát:
1. Jasmine Camacho-Quinn (Puerto Rico), 2. Kendra Harrison (Egyesült Államok), 3. Megan Tapper (Jamaica)
Női diszkosz: 1. Valarie Allman (Egyesült Államok), 2. Kristin Pudenz (Németország), 3. Yaime Pérez (Kuba)

AUGUSZTUS 3., KEDD
• ELŐFUTAMOK, SELEJTEZŐK
Férfi 1500 m – 1. forduló
: Futamában a 12., összesítésben a 23. helyen végzett Szögi István, nem jutott tovább.
Férfi 110 m gát – előfutam:
Szűcs Valdó továbbjutott az elődöntőbe
Női gerelyhajítás – selejtező:
Szilágyi Réka 57.39 métert dobott, saját csoportjában a 12. lett, nem jutott tovább.
• DÖNTŐK
Férfi 400 gát:
1. Karsten Warholm (Norvégia), 2. Rai Benjamin (Egyesült Államok), 3. Alison Santos (Brazília)
Férfi rúdugrás:
1. Armand Duplantis (Svédország), 2. Christopher Nilsen (Egyesült Államok), 3. Thiago Braz (Egyesült Államok) 
Női 200 m:
1. Elaine Thompson Herah (Jamaica), 2. Christine Mboma (Namíbia), 3. Gabriella Thomas (Egyesült Államok)
Női 800 m:
1. Athing Mu (Egyesült Államok), 2. Keely Hodgkinson (Nagy-Britannia)
Női kalapácsvetés
: 1. Anita Wlodarczyk (Lengyelország), 2. Vang Cseng (Kína), 3. Malwina Kopron (Lengyelország)
Női távol
: 1. Malaika Mihambo (Németország), 2. Brittney Reese (Egyesült Államok), 3. Ese Brume (Nigéria)

AUGUSZTUS 4., SZERDA
• ELŐFUTAMOK, SELEJTEZŐK
Férfi gerelyhajítás – selejtező: Rivasz-Tóth Norbert a 12. helyen végzett a csoportjában, összesítésben a 22. lett, így nem jutott tovább.
Férfi 110 méteres gátfutás – elődöntő:
Szűcs Valdó futamában a 4. lett, nem jutott be a döntőbe, összesítésben a 13. helyen végzett.
• HÉTPRÓBA –
Krizsán Xénia
100 méteres gátfutás:
13.58
Magasugrás: 174 centiméter
Súlylökés: 13.78
200 méteres síkfutás: 24.96 – négy szám után Krizsán Xénia 3611 ponttal a 19. helyen áll
• DÖNTŐK
Férfi 200 m:
1. Andre De Grasse (Kanada), 2. Kenneth Bednarek (Egyesült Államok), 3. Noah Lyles (Egyesült Államok)
Férfi 800 m: 1. Emmanuel Kipkurui Korir (Kenya), 2. Ferguson Cheruiyot Rotich (Kenya), 3. Patryk Dobek (Lengyelország)
Férfi kalapácsvetés: 1. Wojciech Nowicki (Lengyelország), 2. Eivind Henriksen (Norvégia), 3. Pawel Fajdek (Lengyelország)
Női 400 m gát: 1. Sydney McLaughlin (Egyesült Államok, 2. Dalilah Muhammad (Egyesült Államok), 3. Femke Bol (Hollandia)
Női 3000 m akadály:
1. Peruth Chemutai (Uganda), 2. Courtney Frerichs (Egyesült Államok), 3. Hyvin Kiyeng (Kenya)

AUGUSZTUS 5., CSÜTÖRTÖK
• HÉTPRÓBA –
Krizsán Xénia
Távolugrás: 588 cm, 20. hely
Gerelyhajítás: 50.59 m, 5. hely
800 méteres síkfutás:
Krizsán 2:07.64-es idővel megnyerte a versenyszámot, és összesítésben a 13., helyen végzett.
• DÖNTŐK

Férfi 400 m: 1. Steven Gardiner (Bahama-szigetek), 2. Anthony José Zambrano (Kolumbia), 3. Kirani James (Grenada)
Férfi 110 m gát: 1. Hansle Parchment (Jamaica), 2. Grant Holloway (Egyesült Államok), 3. Ronald Levy (Jamaica)
Férfi 20 km gyaloglás: 1. Massimo Stano (Olaszország), 2. Ikeda Koki (Japán), 3. Jamanisi Tosikazu (Japán)
Férfi hármasugrás:1. Pedro Pichardo (Portugália), 2. Csu Ja-ming (Kína), 3. Fabrice Zango (Burkina Faso)
Férfi súlylökés: 1. Ryan Crouser (Egyesült Államok), 2. Joe Kovacs (Egyesült Államok), 3. Tomas Walsh (Új-Zéland)
Tízpróba: 1. Damian Warner (Kanada), 2. Kevin Mayer (Franciaország), 3. Ashley Moloney (Ausztrália)
Női rúdugrás: 1. Katie Nageotte (Egyesült Államok), 2. Anzselika Szidorova (Orosz csapat), 3. Holly Bradshaw (Nagy-Britannia)
Hétpróba: 1. Nafissatou Thiam (Belgium), 2. Anouk Vetter (Hollandia), 3. Emma Oosterwegel (Hollandia)

AUGUSZTUS 6., PÉNTEK
• DÖNTŐK
Férfi 5000 m:
1. Joshua Cheptegei (Uganda) 12:58.15 p, 2. Mohammed Ahmed (Kanada) 12:58.61, 3. Paul Chelimo (Egyesült Államok)
Férfi 4x100 m váltó:
1. Olaszország 37.50 mp, 2. Nagy-Britannia 37.51, 3. Kanada 37.70 
Férfi 50 km-es gyaloglás
1. Dawid Tomala (Lengyelország) 3:50:08 óra, 2. Jonathan Hilbert (Németország) +0:36, 3. Evan Dunfee (Kanada) +0:51 – Helebrandt a 17., Venyercsán a 20. 50 km gyaloglásban
Női 400 m:
1. Shaunae Miller-Uibo (Bahama) 48.36 mp, 2. Marileidy Paulino (Dominika) 49.20, 3. Allyson Felix (Egyesült Államok) 49.46
Női 1500 m: 1. Faith Kipyegon (Kenya) 3:53.11 p, 2. Laura Muir (Nagy-Britannia) 3:54.50, 3. Sifan Hassan (Hollandia) 3:55.86
Női 4x100 m váltó: 1. Jamaica 41.02 mp, 2. Egyesült Államok 41.45, 3. Nagy-Britannia 41.88
Női 20 km gyaloglás: 1. Antonella Palmisano (Olaszország) 1:29:12 óra, 2. Sandra Arenas (Kolumbia) +25, 3. Liu Hong (Kína) +45 – Kovács Barbara a 45., Madarász Viktória nem ért célba
Női gerelyhajítás: 1. Liu Si-jing (Kína) 66,34 m, 2. Maria Andrejczyk (Lengyelország) 64,61, 3. Kelsey-Lee Barber (Ausztrália)

AUGUSZTUS 7., SZOMBAT
DÖNTŐK
Férfi 1500 m:
1. Jakob Ingebrigsten (Norvégia) 3:38.32, 2. Timothy Cheruviot (Kenya) 3:29.01, 3. Josh Kerr (Nagy-Britannia) 3:29.05
Férfi 4x400 váltó:
1. Egyesült Államok 2:55.70 perc, 2. Hollandia 2:57.18, 3. Botswana 2:5.27 
Férfi gerely:
1. Neraaj Chopra (India) 87.58 méter, 2. Jakub Vadlejch (Csehország) 86.67, 3. Vitezslav Vesely (Csehország) 85.44
Női 10 000 m:
1. Sifan Hassan (Hollandia) 29:55.32 perc, 2. Kalkidan Gezagne (Bahrein) 29:56:18, 3. Letesenbet Gidey (Etiópia) 30:01.72
Női 4x400 váltó:
1. Egyesült Államok 3:16.85 perc, 2. Lengyelország 3:20.53 3. Jamaica 3:21.24
Női maratoni:
1. Peres Jepchirchir (Kenya) 2:27:20 óra, 2. Brigid Kosgei (Kenya) 2:27:36, 3. Molly Seidel (Egyesült Államok) 2:27:46
Női magasugrás:
1. Marija Laszickene (Oroszország) 2.04 méter, 2. Nicola McDermott (Ausztrál) 2.02, 3. Jaroszlava Mahucsih (Ukrajna) 2.00

AUGUSZTUS 8., VASÁRNAP
• DÖNTŐ
Férfi maratoni:
1. Eliud Kipchoge (Kenya) 2:08.38, 2. Abdi Nageeye (Hollandia) +1:20, 3. Bashir Abdi (Belgium) +1:22

 

2021.09.11 21:15:22

Tokió 2020 MALONYAI PÉTER

NS-VÉLEMÉNY. Úgy is mondhatom, van mire szerénynek lennünk.

2021.09.07 23:34:33

Tokió 2020 VINCZE SZABOLCS

NS-VÉLEMÉNY. Sosem volt még ilyen erős és egységes a magyar paralimpiai csapat.

2021.09.05 16:03:25

Tokió 2020 VINCZE SZABOLCS (Tokió)

A Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke szerint a magyar versenyzők mindent kihoztak magukból.

2021.08.25 09:15:01

Tokió 2020 NAGY PÉTER, NÉMETH ANDREA, PAPP BÁLINT

A franciák az összesen megszerzett 33 érmükből 16-ot nem egyéni számban nyertek az olimpián.