Wimbledon: Rubljov hatalmas csatát nyerve ott van a negyeddöntőben

2023.07.09. 14:53
Andrej Rubljov a győztes mérkőzés után (Fotó: AFP)
Babos Tímea és a belga Kirsten Flipkens duója győzött a vasárnapi versenynapon, így bejutott a Wimbledonban zajló füves pályás Grand Slam-torna női páros versenyének 3. fordulójába. Férfi egyesben Andrej Rubljov emlékezetes, ötszettes csatát megnyerve jutott be a legjobb nyolc közé, a nőknél az első helyen kiemelt Iga Swiatek két meccslabdát hárítva verte Belinda Bencicet, és ugyancsak háromjátszmás csatát nyert meg Elina Szvitolina. Novak Djokovics és Hubert Hurkacz mérkőzése a vasárnapi játékidő letelte miatt késő este félbeszakadt, a szerb klasszis két megnyert játszmával várja a hétfői folytatást. Íme, a legfontosabb vasárnapi események!

23.35: a második játszma is rövidítésében dőlt el, és ez is Djokovics javára. Hurkacz szép labdameneteket nyert meg, csakhogy a döntő pillanatokban ismét hibázott. A folytatásra azonban már csak a hétfői versenynapon kerül sor, a két teniszező rápihenhet a harmadik játszmára. A jelenlegi állás: Djokovics–Hurkacz 7:6 (8–6), 7:6 (8–6). A mai nap zárásaként egy furcsa pont, amelyet Hurkacz nyert meg, majd a játéknap legemlékezetesebb ütései:

22.35: már csak egy egyéni mérkőzés zajlik. Hubert Hurkacz remekül szervált az első játszmában, közel volt a szett megnyeréséhez, a rövidítésben 6–3-ra vezetett Novak Djokovics ellen – ott azonban végzetesen elbizonytalanodott: könnyű ütéseket rontott, aztán cserben hagyták az első adogatásai, így a zsinórban öt labdamenetet megnyerő szerb világklasszisé lett a nyitó játszma.

22.20: Elina Szvitolina szavai a győzelmét követően: „A lányom megszületése után, azt hiszem, ez életem második legboldogabb pillanata. Amikor a második szett elején gödörben voltam, és hallottam, hogy drukkolnak nekem, majdnem elsírtam magam. Nem ma játszottam életem formájában, de nagyon akartam nyerni, megszenvedtem érte, és rengeteget jelentett a közönség támogatása. Eszembe jutottak az otthoniak is, hogy mennyit jelenthet nekik a győzelem, talán ez is erőt adott a rövidítésben... Ukrajna kemény időket él, nekem közben megadatik itt játszani, szóval nem panaszkodhatom, cserébe minden pontot meg akarok nyerni.”

21.40: még nagyobb küzdelemben dőlt el a vasárnapi utolsó női nyolcaddöntő! A harmadik játszma rövidítésében Azarenka 7–6-ra vezetett, gyakorlatilag adogathatott a meccsért, csakhogy mindkét szerváját elbukta, ezzel Szvitolina kezébe került a kezdeményezés, és az ukrán teniszező 11–9-re behúzta a tie-breaket. Ő lesz Swiatek ellenfele a negyeddöntőben. Részletek itt!

21.25: Swiatek a harmadik játszmában is nagy csatára kényszerült Bencic ellen, de végül 6:3-ra megnyerte, az övé lett a több mint háromórás mérkőzés, bejutott a legjobb nyolc közé. Részletek itt!

20.37: Swiatek brékkel kezdte a második játszmát, de hiába vezetett 3:1-re, Bencic visszabrékelt, és 6:5-ös vezetésénél a lengyelnek két meccslabdát kellett hárítania a mérkőzésben maradásért. Megtette, ebből lelki tartalékot is építhetett, és a rövidítésében megnyerte a második játszmát. Jön a harmadik szett a másik meccsen is, Szvitolina visszakapaszkodott, 6:4-re megverte az első adogatásai hatékonyságából veszítő Azarenkát.

19.30: zajlik két női nyolcaddöntő, az egyik első játszmájában a svájci Belinda Bencic megtréfálta az első kiemelt Iga Swiateket (7:6), a másik nyitó szettjében Viktorija Azarenka kétszer is brékelt, 6:2-re meg is nyerte Elina Szvitolina ellen.

18.30: kialakult a férfi negyeddöntő első párosítása, a már korábban bejutó Szafijullin ellenfele Jannik Sinner lesz. Az olasz két szoros játszma megnyerése után a harmadikban az első adandó alkalommal elcsente Daniel Elahi Galán adogatását, és bár a kolumbiai nem adta könnyen magát – utolsó saját szervagémjében két meccslabdát hárított –, legyőzte őt.

18.00: Végül érvényesült a papírforma, a 7. kiemelt Rubljov 3:3-nál brékelt az ötödik játszmában, a megszerzett lépéselőnnyel élve óriási, három óra 17 perces csatában legyűrte Bublikot, ő is ott van a férfi egyes negyeddöntőjében. Nézzük azt a fantasztikus labdamenetet, amellyel az orosz meccslabdához jutott!

„Életem legszerencsésebb ütése volt! Mázli, semmi más, nem hinném, hogy még egyszer meg tudnám csinálni – kommentálta a meccslabdát eredményező ütését Rubljov, aki sérülést kockáztatva ütötte vissza estében a labdát. – Megnyertem a meccset, ott vagyok a negyeddöntőben, szóval természetesen megérte!”

17.51: meglepetés a kettes pályán, Roman Szafijullin négy játszmában kiejtette a 26. helyen kiemelt Denis Shapovalovot. A világranglista 92. helyén álló orosz az első játszmát elvesztette, de aztán viszonylag könnyedén megnyerte a kicsivel több mint két órán át tartó mérkőzést, és életében először bejutott a legjobb nyolc közé egy Grand Slam-tornán. A 25 éves Szafijullin az idei wimbledoni negyeddöntő első résztvevője, ellenfele Jannik Sinner lesz.

17.42: immár az ötödik játszmát gyűri az orosz Andrej Rubljov és a kazah Alekszandr Bublik. Az első kettőt Rubljov nyerte meg szoros csatában (7:5, 6:3), a következő kettőt Bublik még nagyobb küzdelemben – rövidítésben (6:7, 6:7). „Bublik ma sok hívet szerzett magának. Aki eddig nem ismerte, most megtudhatta, hogy nemcsak teniszezni tud, hanem hatalmas küzdő is” – fogalmazott John McEnroe, a BBC szakértője. És Bublik gémelőnybe került a döntő szett elején – a meccs folyamán először...

15.48: Jessica Pegula (4.) is ott van a legjobb nyolcban, nagyon simán, 6:1, 6:3-ra nyert az ukrán Leszja Curenkóval szemben. Az elődöntőért a cseh Markéta Vondrousová (42.) következhet. Karrierje során először juthat egyesben négy közé Grand Slam-tornán, a negyeddöntőben eddig már hatszor járt. Megtörik a jég?

15.34: Az amerikai Frances Tiafoe (10.) és a bolgár Grigor Dimitrov (24.) harmadik körös találkozója szombaton a bolgár 6:2, 6:3, 1:2-es vezetésénél félbeszakadt – Dimitrov végül úgy jutott tovább, hogy az amerikai egyetlen játékot sem nyert vasárnap. A bolgár a negyeddöntőért a dán Holger Runéval játszik.

Grigor Dimitrov simán nyert Frances Tiafoe ellen (Fotó: Getty Images)

14.58: A világranglistán 23. orosz Anasztaszija Potapova honfitársával, a jóval hátrébb rangsorolt Mirra Andrejevával (102.) találkozott a 3. forduló utolsó meccsén. Andrejeva gyakorlatilag simán, 1:36 óra alatt legyőzte Potapovát, ezzel bejutva a nyolcaddöntőbe, amelyben az amerikai Madison Keys (18.) ellen játszik. A 4. körben két cseh teniszező, Markéta Vondrousová (42.) és Marie Bouzková (33.) mérte össze a tudását egymással, előbbi nyert, 2:6, 6:4, 6:3-ra, s a következő fordulóban más

14.30: Babosék vasárnap kezdték meg a Lauren Davis, Rosalie van der Hoek (amerikai, holland) elleni összecsapást. Az első játszmát 6:2-re elvesztette a magyar-begla duó, a második felvonás pedig 1:1-nél eső miatt félbeszakadt. Vasárnap fordult a kocka, Babosék 6:3-as szettsikerrel egyenlítettek, s a harmadikban 2:1-es előnynél nyertek, mivel Davisék feladták a meccset. Rosalie Van Der Hoek elesett a füvön, hosszan ápolták, megpróbálkozott a játékkal, de a következő gémben jelezte, nem megy, feladta. A párosban négyszeres Grand Slam-győztes Babos és partnere hétfőn játszik a negyeddöntőért, a francia Caroline Garcia és a brazil Luisa Stefani ellen.

Babos Tímea nyolcaddöntőbe jutott párosban (Fotó: Getty Images, archív)

Dimitrov (bolgár, 21.)–Tiafoe (amerikai, 10.) 6:2, 6:3, 6:2

A 3. FORDULÓ TELJES EREDMÉNYSORA (ágrajz szerint)

Hétfő
Dzsabur (tunéziai, 6.)–Kvitová (cseh, 9.)
Haddad Maia (brazil, 13.)–Ribakina (kazah, 3.)
Keys (amerikai, 25.)–M. Andrejeva (orosz)
Alekszandrova (orosz, 21.)–Szabalenka (fehérorosz, 2.)

2. forduló (a 16 közé jutásért)

Babos Tímea, Kirsten Flipkens (magyar, belga)–Lauren Davis, Rosalie van der Hoek (amerikai, holland) 2:6, 6:3, 2:1-nél Davis és Van der Hoek feladta
KORÁBBAN
Bondár Anna, Greet Minnen (magyar, belga)–Desirae Krawczyk, Demi Schuurs (amerikai, holland, 5.) 6:4, 4:6, 6:4