Hat sérülés, tizenegyesek: döntőbe jutott a Real Madrid

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2023.01.11. 19:55
Fotó: AFP
A spanyol Szuperkupa elődöntőjében a Real Madrid hosszabbítás után, tizenegyesekkel legyőzte a Valenciát, a döntőben a Betis vagy a Barcelona vár rá.

SPANYOL SZUPERKUPA, SZAÚD-ARÁBIA
ELŐDÖNTŐ
Real Madrid–Valencia 1–1 (1–0, 1–1, 1–1) – 11-esekkel 4–3
Rijád,
Fahd király Nemzetközi Stadion, 50 492 néző. Vezette: Hernández Hernández
Real Madrid:
Courtois – L. Vázquez (Carvajal, 68.), Militao (F. Mendy, 74.), Rüdiger, Nacho – Valverde (Ceballos, 105.), Kroos, Camavinga (Modric, a szünetben) – Rodrygo (Asensio, 84.), Benzema, Vinícius Júnior. Vezetőedző: Carlo Ancelotti
Valencia: Mamardasvili – Thierry Correira, Özkacar, Cömert, Gaya – Musah (Foulquier, 95.), André Almeida, Lato (Moriba, 95.) – Kluivert (Duro, 73., Guillamón, 115.), Cavani, Lino (Fran Pérez, 82.). Vezetőedző: Gennaro Gattuso
Gólszerző: Benzema (39. – 11-esből), ill. Lino (46.)

A negyedik alkalommal rendezik meg Szaúd-Arábiában a spanyol Szuperkupát, a spanyol szövetség 2019-ben kötött 240 millió eurós megállapodást az arab országgal, a szerződést később 2029-ig meghosszabbították (tavalyelőtt a koronavírus-járvány miatt volt Sevilla a négyes döntő házigazdája).

A bajnokság első két helyezettje és a Király-kupa győztese és ezüstérmese harcolhat a trófeáért, így ezúttal a Real Madrid a Valenciával csapott össze az elődöntőben, a másik ágon a Barcelona a Betisszel találkozik.

Az első mérkőzés első két félideje egy-egy gólt hozott: az elsőben Karim Benzema kiharcolt, majd értékesített egy büntetőt, miután Rodrygo, Vinícius Júnior és Éder Militao is kihagyott egy-egy helyzetet; a másodikból 21 másodperc telt el, amikor Toni Lato remek beadásából Samuel Lino közelről a kapuba vágta a labdát.

Eduardo Camavingát, Lucas Vázquezt, Éder Militaót, illetve Linót és Latót is sérülés miatt kellett lecserélni, de nem volt durva a mérkőzés, nem azért sérültek meg, mert lerúgták vagy lekönyökölték volna őket, hanem húzódást szenvedtek.

A hajrában Vinícius Júnior hatalmas ziccerből a kivetődő Giorgi Mamardasvilibe lőtt, így következett a hosszabbítás. Egy újabb Mamardasvili-védéssel kezdődött, Vinícius ezúttal 17 méteres lövése után, a másik oldalon Fran Pérez talált az ötösről a kilépő Thibaut Courtois-ba. 1–1

A végére meghúzódott Hugo Duro is, a mérkőzés pedig tizenegyesekkel dőlt el: a Real Madrid javára.

Courtois lett a mérkőzés embere.

GAYÁ BALLAL KÖZÉPRE EMELNE, Courtois nem vetődik el, csak eldől jobbra, és eléri a labdát! 4–3, döntős a Real Madrid!

MARCO ASENSIO ballal a bal alsóba talál, 4–3!

HUGO GUILLAMÓN nemes egyszerűséggel a jobb felsőbe lő, a léc alá, védhetetlen. 3–3!

TONI KROOS jobbal a bal alsóba lő, belsővel, Mamardasvili nem erre az irányra számított. 3–2!

ILAIX MORIBA jobbal higgadtan a bal alsóba gurít, mint Gianluca Vialli, Courtois balra el, 2–2!

LUKA MODRIC a bal alsóba lő, a kapus majdnem elérte... 2–1!

ERAY CÖMERT a soros, és jobbal a jobb felső fölé lő!

KARIM BENZEMA jobbal nagy erővel a jobb felső sarokba lő, 1–1! Mamardasvili a másik irányt választotta.

És jön EDINSON CAVANI, a legrutinosabb valenciai... és jobbal a bal alsóba lő, Courtois jobbra el. 0–1!

Jönnek a 11-esek.

120+3. PERC VÉGET ÉRT A HOSSZABBÍTÁS MÁSODIK FÉLIDEJE IS!

Két perc a ráadás, nagyon nyom a Real. De hiába.

119. perc
Mamardasvili elcsípi a bal alsó előtt Asensio ballábas, 23 méteres lövését.

116. perc Asensio beadása a kapusé. De már kint volt, korner, Benzema elveszi a grúztól a labdát, összemosolyognak. Asensio beadása is körülbelül ilyen barátságos jellegű.

115. perc Újabb sérülés, újabb húzódás. Hugo Duro le, Hugo Guillamón be.

113. perc Foulquier jobblábas, 26 méteres lövése Nachóról Courtolis elé csorog.

110. perc Moriba csodás passzát Pérez ballal hétről a kivetődő Courtois-ba vágja! Kellett talán a hibához Rüdiger finom kis lökése is...

110. perc Vinícius emel Benzema elé, aki ballal a jobb alsóba lő hétről, de les.

109. perc Nacho kap sárga lapot, Cavanit lökte el a bal szélen.

107. perc Duro és Pérez akciózik a bal szélen, előbbi beadása nagyon rossz azonban. Kontra, Vinícius a bal oldalon, a beadás a kapusé. Nagyon sántikál már a brazil...

106. PERC FOLYTATJUK!

105. perc Dani Ceballos be, Valverde elfáradt.

105+3. PERC VÉGET ÉRT A HOSSZABBÍTÁS ELSŐ FÉLIDŐJE.

Két perc a ráadás.

104. perc Mamardasvili kikapja a jobb alsó elől Kroos jobblábas, 21 méteres kemény kis lövését.

101. perc Pérez helyzetben, két csel után az ötös bal sarkán jár, amikor szereli őt hátulról okosan Valverde. És szabályosan is. Benzema passzát Asensio ballal 18-ról a kivetődő Cömertbe rúgja.

99. perc André Almeida ellöki Asensiót, sárga lap.

95. perc Ilaix Moriba váltja a lesérült Toni Latót. Dimitri Foulquier be, Musah le. Cserék posztokra.

94. perc Lato szép beadását Duro jobbal a jobb sarok mellé perdíti hétről, picit balról.

93. perc Modric távoli lövése távolról sem jó.

93. perc Kroos emelését Rüdiger okosan lekészíti Viníciusnak, aki jobbal a bal alsóba lőne 16-ról, középről, de következik a szokásos Mamardasvili-bravúr.

91. PERC FOLYTATJUK!

A Madrid 7-szer nem kapott gólt ebben az idényben, 27 meccsen, a Barca mérlege ebből a szempontból 12/23.

90+8. PERC VÉGET ÉRT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

90+7. perc Valverde jobb külsővel 22-ről, kissé balról a jobb alsóba lőne, de vetődve eléri a labdát Mamardasvili.

90+6. perc Rossz szöglet jobbról Asensiótól a végére.

90+5. perc Pérez beadását kivágja Cavani elől Rüdiger, kontra, Vinícius jobbal az ötös bal sarkáról a kivetődő kapusba lő, Benzema blokkolt lövése után. MECCSLABDA?

90+4. perc Vinícius megindul, az ötös bal sarka előtt hosszan szökteti magát, jön Mamardasvili.

90. perc Cömert teljesen fölöslegesen bodicsekeli Viníciust, de nincs sárga lap.

Hét perc a ráadás!

88. perc Valverde jobb oldali beadását nem sokkal fejeli a léc fölé középről, 8 méterről Benzema.

84. perc Marco Asensio váltja Rodrygót, titkos fegyver a pályán.

82. perc Fran Pérez a pályán. Rossz volt az uruguayi diagnózisa. Pérez szélső, Duro is csatár, nem viccel Gattuso. Három támadóval továbbra is a VFC.

80. perc Lino odacsúszik Carvajalnak, és belesérül. Húzódás, csere lesz. Cavani szerint csak görcs, intézkedik.

74. perc Ferland Mendy
áll be.

73. perc Hugo Duro be, Kluivert le, a pályán kell ápolni közben Militaót. A bal lába fáj, senki nem volt a közelében, amikor összeesett. Csere lesz!

68. perc Daniel Carvajal a pályán. Camavinga is lesérült egyébként, azért maradt az öltözőben.

Lino a kezdés után 21 másodperccel talált be, a szuperkupás rekorder Koke, aki 17 másodperccel a félidő kezdete után volt eredményes, a Barcelona ellen.

64. perc Vázquezt kell ápolni, hosszasan, csere lesz.

62. perc Valverde jobbról laposan középre ad, Benzema elől elhalássza a labdát az ötösön Gaya. A balhátvéd sokadszor ment be menteni középre.

Ez Ancelotti 200. mérkőzése a Real élén, Miguel Munoz (605), Vicente Del Bosque (246) és Zinédine Zidane (265) jutott messzebb nála.

60. perc Egyre nagyobb fölényben a Real, de helyzetek nincsenek. 57 százalékban a labda a madridiaknál.

@realmadrid - @valenciacf I 1-1 I 61'

@MovistarFutbol#superSupercopapic.twitter.com/kT0g9d6JnY

53. perc Lino jobb oldali beadását Kluivert jobbal 17-ről, középről kapura vágja, Militao kifejeli a labdát az ötös elől. Majd ápolást kér. Jobban van, visszatér.

51. perc Kroos jobb oldali kornerét Nacho középről, hétről nem sokkal fejeli a jobb felső sarok mellé.

51. perc Úgyhogy itt az ideje egy egyéni villanásnak, de két csel után közbelép az ötösön Benzema elé Gaya, a francia jobbra kisodródva jobbal nyolcról kapura lő, Mamardasvili véd vetődve a rövid sarok előtt.

50. perc Nagyon erőtlenek most a realos támadások.

Gattuso igen higgadtan fogadta a gólt, még éppen sétált a kispadok felé, majd amikor gól született... baktatott tovább.

46. PERC GÓLLAL, SAMUEL LINO Lato jobb oldali beadását jobbal a jobb alsóba rúgja kissé balról, öt méterről, Vázquez mellől. Kapásból, Courtois-nak esélye sem volt. Militao sem állt éppen a helyzet magaslatán.

46. PERC FOLYTATJUK!

46. perc Luka Modric be, Camavinga le.

Fotó: Weltfussball

„Az, hogy Cristiano Ronaldo ide szerződött, az ő döntése, de ez is azt mutatja, hogy az országban mindent megtesznek a labdarúgás népszerűsítéséért – idézte az As Thibaut Courtois-t, a madridiak kapusát. – Az országban fejlődik a futball, ne felejtsük el, hogy a válogatott a világbajnokságon legyőzte a későbbi győztes Argentínát. Nekünk is megtiszteltetés, hogy itt játszhatunk. Mindig nagyon kedvesen fogadnak minket, és többször tapasztaltuk már, milyen sok Real Madrid-drukker van Szaúd-Arábiában. Otthon érezzük magunkat. Tavaly a koronavírus-járvány miatt nem lehetett tele a stadion, de így is rengeteg fehér mezes szurkolót láttam. A cél, hogy megvédjük a címünket, és boldoggá tegyük ezeket a drukkereket is. Ez újabb esély, hogy trófeát nyerjünk – és a legutóbbi, Villarreal elleni vereségünk után egyébként is szeretnénk javítani, úgyhogy egyikünket sem kell különösebben motiválni.”

Itt is... (Fotó: AFP)

45+3. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45. perc Csodás szabadrúgásvariáció, Almeida passzát Lino jobbról balra forgatja, Kluivert passzát Cavani ballal kapura teszi ballal hétről, középről, de véd Courtois. És les is.

Benzema: 18 meccs az idényben, 11 góllal és 1 gólpasszal. 27 meccs a Valencia ellen, 16 góllal és 4 gólpasszal.

39. PERC KARIM BENZEMA jobbal a bal alsóba lő, Mamardasvili jobbra le. 1–0!

38. perc Eray Cömertnek sárga lap is.

37. perc BÜNETŐ, Benzema ismét remekül indul meg, igaz, Militao remek passzt varázsolt elé, Cömert bevetődve fellöki őt a 16-oson belül. 11-es. A VAR szerint is.

35. perc Benzema és Vinícius akciója, eltört francia lövéssel a végén a 16-os bal sarkán.

31. perc Justin Kluivert átmegy a jobb szélre, felrúgha Vázquezt, sárga lap.

Thibaut Courtois szerint majdhogynem hazajárnak Szaúd-Arábiába, és a Real Madrid belga kapusa bízik benne, hogy sikerül a címvédés, és ezúttal is ők nyerik meg a négycsapatos spanyol Szuperkupát.

30. perc Nacho passzával Vinícius lefutja Thierryt, aki nem hagyja magát, szinte utánégetőt kapcsol be magán, kicsit löki az ötös bal sarkán a brazilt estében, becsúszás közben, talán ezért lő csak az oldalhálóba a szélső.

28. perc Eduardo Camavinga odarúg Latónak, el is löki a szélsőt, sárga lap.

26. perc Kroos bal oldali kornerét elüti az ötös elől Mamardasvili.

22. perc Középről, 18-ról jobbal nem sokkal lő külsővel a bal felső fölé Almeida.

Szóval a Real...

20. perc HOPP, Lato kicselezi a kapust is már az ötös bal sarkánál, de elesik... mit mond a VAR? Semmit. Előtte Kluivert szép beadását Cavani ballal 13-ról a bevetődő Nachóba rúgta.

16. perc Cömert elcsúszik, a 16-os elől Varverde jobbal nem sokkal lő a jobb sarok mellé.

15. perc HELYZET, Benzema három remek csel, közötte egy surc után jobbal félmagasan a jobb sarok mellé lő az ötös bal sarkáról, jobbal.

13. perc Ismét Valverde villan meg, a 16-os előtt Cömert komoly földharcban szereli Benzemát, Vinícius majdnem lecsap a labdára, de csak majdnem.

10. perc Benzema utat nyit Valverde remek passza után Rodrygónak, aki kapura tör, de az ötös jobb sarka előtt jobbal borzalmasan találja el a labdát.

8. perc Thierry keresztpassza jobbról nagyon rossz Cavaninak középre.

5. perc Kroos ad be jobbról jobbal egy szögletet, Militao hétről, picit balról a jobb felső fölé fejeli a labdát.

3. perc Benzema szépen indul meg, Valverde sarokkal indítaná Viníciust, de rossz a passz, közbelép Cömert.

2. perc Cavani nagyot lök Rodrygón, tiszta Dél-Amerika!

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

Abszolúte nincs telt ház.

A Real tiszta fehérben, a Valencia sárga-kék mezben és kék nadrágban.

Egy kis örökmérleg: 193 mérkőzés, 103 realos és 51 valenciai sikerrel, 362, ill. 241 góllal.