Kikapott a Real Madrid, Barca–Bilbao a spanyol Szuperkupa döntőjében!

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2021.01.14. 20:50
Remekeltek az első félidőben a Garcíák (Fotó: AFP)
A spanyol Szuperkupa második elődöntőjében az Athletic Bilbao 2–1-re megverte a Real Madridot, így a baszk csapat vívja a sorozat fináléját vasárnap a Barcelonával. A Bilbao negyedszer jutott el a sorozat döntőjébe, mindannyiszor a Barcelonával találkozott.

SPANYOL SZUPERKUPA
ELŐDÖNTŐ

Real Madrid–Athletic Bilbao 1–2(0–2)
Málaga,La Rosaleda Stadion,zárt kapuk mögött. V:Munuera
Real Madrid:Courtois – L. Vázquez, Varane (Nacho, a szünetben), S. Ramos, F. Mendy – Casemiro, T. Kroos, Modric (F. Valverde, 67.) – E. Hazard (Vinícius Júnior, 67.), Benzema (M. Díaz, 88.), Asensio.Vezetőedző:Zinédine Zidane
Bilbao:U. Simón – Capa (Lekue, 68.), U. Núnez, I. Martínez, Balenziaga (Morcillo, 78.) – Dani García, Vencedor (Vesga, 68.), Ó. de Marcos, Muniain (Berenguer, 71.) – Raúl García (Villalibre, 78.), I. Williams.Vezetőedző:Marcelino
Gólszerző:Benzema (73.), ill. Raúl García (18., 38. – a másodikat 11-esből)

Korábban
Real Sociedad–Barcelona 1–1 (0–1, 1–1, 1–1) – 11-esekkel 2–3

Arra készült a Real Madrid, hogy ismét kupadöntőt vívjon, a legénységben ezúttal Sergio Ramos és Marcelo lehetett a legizgatottabb, ugyanis mindketten a huszonharmadik realos trófeájukra hajtanak, és ezzel utolérnék a klubrekorder Francisco Gentót. Marcelo ismét a kispadon foglalt helyet, Ramos megkapta a csapatkapitányi karszalagot, ugyanis kezdett – de szerződése körül továbbra is nagy a csend.

Az első félidőben a Real támadott többet, ez nem volt meglepő, közel hetven százalékban birtokolta labdát, ám kisebb helyzeteit rendre kihagyta – a Bilbao pedig szinte veszélytelen támadásokból is kétgólos előnyre tett szert a szünetig.

Előbb Lucas Vázquez eladott labdája után lőtt gólt Raúl García, aki értékesítette később a Vázquez által abszolúte fölöslegesen összehozott büntetőt: a 34 éves játékos decemberben a 13. percben piros lapot kapott a Real elleni mérkőzésen, most duplán volt miért hajtania, a jobbhátvédként szerepet kapó Vázquez pedig ennek a rangadónak lett a „negatív hőse”.

Zinédine Zidane-nak biztosan volt pár keményebb szava övéihez az öltözőben, ennek ellenére továbbra is lassan és öregurasan futballozott a Real, Iker Muniain majdnem lezárta a mérkőzést az 54. percben, de kihagyta ziccerét. Szerencséje sem volt a bajnoknak, Marco Asensio előbb a kapufára, majd a lécre lőtt a 16-os elől, Karim Benzema ellenben szépíteni tudott a 73. percben.

A francia támadó lőtt még egy gólt lesről, Ramos kihagyott egy helyzetet, Zidane pedig az utolsó percekre beküldte a pályára egyetlen cserecsatárát, Mariano Díazt – Benzema helyére. Ramos is felment csatárnak a végére, mint a legutóbbi bajnokin, de ez most sem hozott gólt: a Barcelona a Bilbaóval vívja vasárnap a sorozat döntőjét.1–2

A Bilbao negyedszer jutott el a sorozat döntőjébe, mindannyiszor a Barcelonával találkozott.

Marcelino: első meccs a Barca ellen a Bilbao élén, vereséggel, a második a Real ellen, sikerrel, a harmadik a Barca ellen...

#BiziAmetsa#Supercopapic.twitter.com/1I3jfaXCi3

90+9. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS, NEM LESZ CÍMVÉDÉS A SOROZATBAN!

90+8. perc Bizony, kirúgás.

90+6. perc Casemiro passzát Mendy ballal, 19-ről, középről a léc fölé vágja. Kész, dudált a bőrgyár. A VAR még pöfékel kicsit, egy kezezést vizsgál. De Asensio sem reménykedik benne. Ramos Vesga hasára sarkazta a labdát, és csak pici tolta meg előtte a védőt Vesga.

90+4. perc Júnior bal oldali beadása magas Ramosnak, kirúgás.

90+3. perc
Júnior megbukik a balon labdakezelésből.

90+2. perc Williams helyzetben, de szereli őt zseniális becsúszással Casemiro!

Hat perc a ráadás!

90. perc Williams lövését blokkolják, szöglet.

88. perc Unai Simón húzza az időt, de lebukott.

88. perc Mariano Díaz be, Benzema le. Ramos is csatár már.

86. perc MELLÉ, Ramos hétről a bal alsó mellé lő, de lökte közben Martínezt.

A Bilbao megnyerte előző öt elődöntőjét.

Benzema kedvenc ellenfele a Bilbao: 23 meccsen 14 gól, karrierrekord. Meg még 6 gólpassz is.

84. perc Dani García lerántja a balon Asensiót, sárga lap neki is.

83. perc Toni Kroos odarúg Garcíának, sárga lap.

A VAR szerint is les.

82. perc Benzema lő gól ballal a bal sarokba, hétről, félmagasan, de les. Nagyon les. Mendy indította balról szépen a honfitársát.

80. perc Kroos jobb oldali beadását a bal felső mellé fejeli Ramos.

79. perc Villalibre helyzetben, ballal 14-ről kapura lő, de hárít a remekül kimozduló Courtois! Bal kézzel. Középről remekül indított ballal, laposan García.

78. perc Az utolsó bilbaói cserék. Balenziaga le, Jon Morcillo be, Asier Villalibre meg R. Garcíát váltja.

73. perc Casemiro középre fejelt labdáját KARIM BENZEMA jobbal a jobb alsóba lövi három méterről, Martínez peches labdaérintése után. A VAR ketyeg közben. Les? DE NEM, GÓL A GÓL, 1–2!

A Bilbao utóbbi három meccsét elbukta a Real ellen, ha azt semleges pályán rendezték, 1958-ban ellenben Madridban nyert ellene Király-kupát.

71. perc Muniain eddig bírta, Alex Berenguer váltja.

70. perc Courtois ment fejjel Muniain elől.

69. perc EZ SINCS BENT, Asensio ballal 22-ről, kissé balról a lécre lő, nem sokkal eltévesztve a bal felső sarkot!

68. perc Vencedort Mikel Vesga, Capát Inigo Leque váltja a másik oldalon.

67. perc Vinícius Júnior be, Hazard le, Federico Valverde meg Modriccsal pacsizhat.

66. perc Vázquez remek passzát Hazard jobbal ellövi, 13-ról, de túl sokat vár, blokkol Núnez. Muniain meg begörcsöl.

64. perc Kroos 21 méteres lövését blokkolják, majd a német ballal 18-ról jócskán a léc fölé lő.

Már csak 32 százalékban a Bilbaónál a labda. Ismét.

62. perc Majdnem gólt lő a Real! Kroos passzát Hazard remekül teszi Asensio elé, aki ballal tízről, középről nem sokkal lő a jobb felső mellé, kapufa!

58. perc Asensio ballal nem sokkal lő a léc fölé 22-ről, kissé balról.

56. perc Ander Capa kap sárga lapot Hazard fellökéséért.

54. perc KIMARAD, Muniain az ötösről és Ramos mellől nem sokkal fejel a bal alsó mellé! De Marcos adott be előtte szépen.

52. perc Kroos jobb oldali beadását kissé balról, 8 méterről a kapushoz fejeli Benzema.

50. perc Capa mellett elesik Mendy, tovább, Casemiro beadása rossz.

48. perc Öreguras tempóban futballozik a Real továbbra is.

46. PERC FOLYTATJUK!

46. perc Nacho be, Varane le a Realban.

A Bilbao góllövői a spanyol Szuperkupában
4 Aduriz
2 Raúl García
1 Sarabia, Endika, De Marcos és San José

Ez Muniain 441. meccse a Bilbaóban, feljött a helyi, illetékes örökranglista 9. helyére.

Raúl 12

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45. perc A Balenziaga indította Williams az ötös bal sarka elől jobbal kapura lő, hatalmasat véd Courtois, ám les.

43. perc Kroos lő jobbal 24-ről, középről Simón elé. Ismét Mendy keresztpassza után.

41. perc D. García beadását kiteszi balra Ramos a középen érkező Balenziaga elől.

38. PERC RAÚL GARCÍA jobbal a bal felső sarokba lő, védhetetlen. 0–2!

37. PERC BÜNTETŐ! Lucas Vázquez Capa jobbról jövő keresztpassza után az ötös bal sarka előtt fellöki Martínezt, aki éppen miatta kapta meg a labdát, mert a madridi védő alászaladt. Sárga lap is.

35. perc Williams minden bizonnyal lesről kilépve kiharcol egy kornert. Amelyet kifejel Benzema.

32. perc Vázquezt futtatja Asensio, a védő szép beívelése Martínezé, Asensio duplázása meg a kapusé. 67 százalékban a Realé a labda.

32. perc Asensio az ötös bal sarka elől ballal a bal sarok mellé pörgeti Vázquez jobb oldali, lapos beadását. Mendy beadása meg Núnezé.

28. perc
Ketten is várják az ötös előtt Hazard beadását. Vencedor a harmadik, az övé. Benzema nem sokra rá jobbal az oldalhálóba lő éles szögből, de les.

26. perc
Mellé ez is, Modric passzát ballal a jobb alsó mellé tekeri 21-ről, kissé jobbról Asensio.

Legutóbb a 2014–2015-ös idényben lőtt gólt a Realnak R. García, a hazai Szuperkupában és a Király-kupában is.

24. perc R. García kissé balról nem sokkal lő a bal alsó mellé.

23. perc Vázquez beadását elfejeli Benzema elől Núnez. Kroos távolija távolról sem jó, Mendy passza után.

Lucas Vázquez a 227. meccsét játssza a Realban, ez éppen annyi, mint amennyi a mesterének volt anno a Madriddal, összesen. A spanyol az idényben 10. alkalommal szerepel jobbhátvédként.

18. PERC VEZET A BILBAO, RAÚL GARCÍA, KI MÁS? Jobbal a bal alsóba lő az ötös bal sarka és Ramos elől, 0–1! Vázquez labdaeladása után D. García remekül indított, azonnal.

17. perc Kroos kornerét Ramos hétről a kapus öléhez fejeli.

16. perc Courtois könnyedén lekapja a levegőből Muniain bal oldali, ballábas beadását.

13. perc Capa remek testcsellel elküldi Benzemát a 16-os jobb oldala előtt, a szélrózsa legalább két irányába.

Marcelino csapatai a Real ellen: 3 siker, 3 iksz, 10 vereség.

12. perc Benzema passzát Hazard ötről ballal ellőné, de szereli a bevetődő Martínez, remekül. Núnez lökte picit, de a VAR szerint is ennyi belefér.

10. perc Hazard ballal 21-ről kapura lő, középre, a balra már elvetődő kapus lábbal ment, Kroos kornerét kifejeli Varane elől Martínez, az ötösről.

7. perc Ramos megelőzi Raúl Garcíát, szabadrúgás, pedig nem volt lökés. R. García a Real ellen a 38. meccsét játssza már, 5 kanadai pontja, 17 sárga és 1 piros lapja van, utóbbi legutóbbról. A 13. percről.

A Bilbao háromszor játszott a Szuperkupában, mindannyiszor a Barcelona ellen (2015, 2009, 1983).

4. perc Modric emelése Simóné már. Mendy passzát Modric jobb külsővel 20-ról feladja a kapusnak, középről.

3. perc Mendy most nem bízza másra, maga harcol ki egy kornert, Kroos beadja, Simón nem mozdul, de nem is kell, ment fejjel Martínez.

2. perc Mendy passzát Asensio sarokkal teszi vissza, de rosszul.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A madridiak tiszta fehérben, a bilbaóaik piros-fehér mezben és fekete nadrágban.

No, megszokásból La Ligát írtunk, de ezt a spanyol szövetség szervezi.

A Real Madrid az őszi szezonban hazai pályán könnyedén verte meg az Athletic Bilbaót. A 3–1-es diadal egyúttal azt is jelentette, hogy a baszkok 2015 óta tartó rossz sorozata nem szakadt meg a fővárosiakkal szemben. Vélhetően csütörtökön is a Real lesz a boldogabb, Zinedine Zidane csapata jó formában van (7–2–1), igaz, legutóbb Osasunában meglepetésre csak remire futotta erejéből. A Bilbao előző tíz meccsén hektikusan teljesített (3–3–4), de újévben is hasonlóan futballozik, győzelemmel kezdett, míg legutóbb kikapott.
Real Madrid–Athletic Bilbao 2018–2019: 1–1, 3–0, 2019–2020: 0–0, 1–0, 2020–2021: 3–1

Az előző kiírásban Szaúd-Arábiában került sor a Spanyol Szuperkupára, melynek döntőjét kiélezett küzdelemben a Real Madrid nyerte. Amint lehetséges, a torna visszatér majd a közel-keleti országba, amely három évre szóló szerződést kötött a rendezésről a spanyolokkal.

Az egy évvel ezelőtt 60 millió euróért megvásárolt szerb ebben az idényben háromszor játszott kezdőként a Real Madridban, összesen 208 percet kapott Zidane-tól. A francia szakember abban bízhat, hogy Jovics az Eintrachtnál visszaszerzi azt a lendületét, amely egy éve vonzóvá tette a számára.

Elsőként a Marca írta meg, hogy Zidane közölte Joviccsal, szabadon tárgyalhat más klubokkal, mert nincs szüksége rá. A madridi lap szerint az Eintracht Frankfurt mellett az angol Wolverhampton Wanderers és az olasz AC Milan mutatott érdeklődést, a játékos a jó emlékek miatt hamar eldöntötte, hogy Frankfurtba menne vissza.

Az idény hátralévő részére kölcsönbe visszatér a német Eintracht Frankfurthoz Luka Jovics, a Real Madrid szerb csatára. Az információt kedd este a Frankfurt Leverkusen elleni Német Kupa-mérkőzése előtt egy tévéinterjúban megerősítette Fredi Bobic, a frankfurtiak sportigazgatója.

Egy kis örökmérleg: 200 találkozó, 102 realos és 61 athletices sikerrel, 383, ill. 265 rúgott góllal.

Eltiltott nincs.

A realból Daniel Carvajal, Luka Jovics és Rodrygo sérült, a bilbaóiaktól Peru Nolaskoain maródi.

Érdekesség egyébként, hogy a két klub még sohasem találkozott egymással a Szuperkupában, ami már önmagában különlegessé teszi a csütörtök esti mérkőzést. A bajnokságban tavaly decemberben játszottak legutóbb, ak a két gólt szerző Karim Benzema vezérletével sima, 3–1-es győzelmet arattak.

És bizony ezekben a hónapokban az ilyen apró gesztusok is óriási önbizalomlöketet jelenthetnek. „Milyen fantasztikus, ha az ember közönség előtt játszhat, nagyon hiányoznak már a szurkolók” – írta ki később a közösségi oldalára a 34 éves védő. A vírushelyzet miatt azonban sem a csütörtöki, Málagában rendezendő elődöntőben, sem a 17-i, sevillai döntőben nem lehetnek nézők. Persze arról se feledkezzünk meg, hogy eredetileg nem is Spanyolországban, hanem Szaúd-Arábiában rendezték volna a tornát.

Január elsejétől szabadon tárgyalhat más csapatokkal, és az előttünk lévő hónapok egyik legnagyobb kérdése, hogy vajon sikerül-e őt maradásra bírni. Az As egyébként találóan csak Mr. Szuperkupának nevezi, miután eddig tizennégy meccsen lépett pályára a sorozatban. Ezzel már most klubrekorder, megelőzve Iker Casillast (13) és Raúlt (12), az pedig hamarosan kiderül, hogy ez a szám tizenötre vagy tizenhatra nő-e. A tornát eddig négyszer nyerte meg, és tavaly kulcsszerepe volt a sikerben, az Atlético ellen tizenegyespárbajban 4–1-re megnyert döntőben ő értékesítette a mindent eldöntő tizenegyest. Védő létére kimondottan gólerős játékos, a hétfői edzésen is óriási bombagólt lőtt, amit a csapattársak hatalmas vációval kísértek.

Az már a sors iróniája, hogy mindketten elég zavaros időszakon mennek keresztül. A brazil védő abszolút perememberré vált, a bajnokságban mindössze hat, a Bajnokok Ligájában pedig csupán egy találkozón kapott lehetőséget. A legutóbbi nyolc bajnokiból hetet a kispadról nézett végig, és érthető módon nem elégedett a helyzetével. Nem lenne meglepetés, ha az idény végén távozna, és más okból, de ugyanez érvényes a világbajnok spanyol bekkre is. Noha továbbra is a csapat vezéregyénisége, azonban a szerződése az idény végén lejár, és továbbra sem sikerült megegyeznie a klubbal a hosszabbításról.

Márpedig a nemrég edzőváltáson áteső Bilbao nem ígérkezik könnyű ellenfélnek. Ami ezúttal különösen izgalmassá teszi a tornát, hogy kupagyőzelem esetén a madridiak két játékosa is klubtörténelmet írna. Sergio Ramos és Marcelo egyaránt a huszonharmadik trófeáját nyerné meg a csapattal, és ha sikerül, hármas holtversenyben a Real Madrid történetének legeredményesebb futballistáivá válnak, utolérve a legendás, hatszoros BEK-győztes Francisco Gentót.

Túlzás lenne azt állítani, hogy kirobbanó formában várja a csütörtöki, Bilbao elleni Szuperkupa-elődöntőt a címvédő Real Madrid. A királyiak a legutóbbi három mérkőzésükből csak a Celta Vigo ellenit nyerték meg 2–0-ra, az Elche és az Osasuna ellen csak döntetlent (1–1, illetve 0–0) játszottak. Bizonyára sokan emlékeznek rá, hogy a Barcelona tavaly az Atlético Madrid ellen elvesztett Szuperkupa-elődöntő után menesztette Ernesto Valverde vezetőedzőt. Bár a madridiakat irányító Zinédine Zidane-t ez a veszély aligha fenyegeti, az biztos, hogy sem rá, sem a csapatra nem lenne jó hatással, ha már az elődöntőben elvérezne az együttes.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A REAL MADRID–BILBAO LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLIVE KÖZVETÍTÉSÉBEN!