Az Union Berlin a hosszabbításban keserítette el Orbánékat, és kupainduló!

K. T. I.K. T. I.
2021.05.22. 15:17
Max Kruse a 92. percben fejelte a lipcsei kapuba a győztes gólt (Fotó: AFP)
Az Union Berlin a 92. percben született Max Kruse-góllal legyőzte az RB Leipziget a német élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Bundesliga) 34., azaz záró fordulójában, ezzel önerőből biztosította részvételét az Európa-konferencialiga nyáron rajtoló első kiírásába. A Leipzig egygólos előnyből bukta el a mérkőzést a hajrában. Gulácsi Péter szabadsága, Szoboszlai Dominik sérülése miatt nem lépett pályára, Willi Orbán azonban végigjátszotta a meccset a vendégcsapat magyar légiósai közül.

NÉMET BUNDESLIGA
34. FORDULÓ
Union Berlin–RB Leipzig 2–1 (0–0)
Berlin,
Stadion An der Alten Försterei. Vezette: Winkmann
UNION BERLIN: Luthe – M. Friedrich, Knoche, Schlotterbeck – Trimmel, Gentner (Endo, 65.), Ryerson (Bülter, 82.), Ingvartsen (Teuchert, 65.), Lenz (Becker, 82.) – M. Kruse, Musa (Awoniyi, 58.).Vezetőedző: Urs Fischer
RB LEIPGZIG: J. Martínez – Klostermann (Mukiele, 86.), Upamecano, Orbán – Haidara, Sabitzer, Kampl (Sörloth, 85.), Forsberg (Poulsen, 54.), Halstenberg – Hvang Hi Csan (Nkunku, 54.), Kluivert (Laimer, 68.).Vezetőedző: Julian Nagelsmann
Gólszerző:M. Friedrich (68.), M. Kruse (90+2.), ill. Kluivert (55.)

A fontos események a második félidőre maradtak az Union Berlin és az RB Leipzig mérkőzésén. Míg az első 45 perc komolyabb izgalmak és események nélkül, abszolút az idényzárás hangulatában telt, addig a szünet után mindkét fél ritmust tudott váltani.

Az 55. percben remek kiugratást követően Justin Kluivert szerezte meg a vezetést a vendégeknek (0–1). Ezzel úgy tűnt, a Bayern Münchenhez igazoló vezetőedző, Julian Nagelsmann győzelemmel köszönhet el a lipcsei csapattól. Ám az Union játékosai másként gondolták a dolgot...

A berliniek számára a nemzetközi kupaindulás szempontjából kulcsfontosságú volt a győzelem: ugyan a 7., azaz Európa-konferencialiga-indulást érő helyről vágtak neki az utolsó játéknapnak, a mérkőzések alakulása miatt szükségük volt a győzelemre a hely megőrzéséhez.

A hajrá előttMarvin Friedrich szépségdíjas góllal hozta vissza az Union reményeit (1–1), afolytatás viszont továbbra sem a berliniek szájíze szerint alakult. Többször is csak Andreas Luthe kapus bravúrja – volt, hogy egyetlen perc alatt három nagy védést mutatott be a 34 éves játékos – tartotta meccsben a házigazdát.

Urs Fischer csapata azonban kibírta a kritikus pillanatokat, a 92. percben pedig egy bedobást követően, a teljesen elcsúszó lipcsei védelem hibáját kihasználva, az ötös bal sarkának előterében üresen maradó Max Kruse a jobb alsóba bólintotta az Union szempontjából oly fontos győztes találatot.2–1

Az Union Berlin európai kupainduló!

90+4. perc: VÉGE A MECCSNEK!

90+2. perc: GÓÓÓÓÓL! KRUSE! Awoniyi hozza ki a labdát a jobb csücsökből, a lipcsei védelem eltolódik, a 16-os vonalából aláemel a berlini támadó, a hosszún pedig teljesen üresen helyezkedik Kruse, aki 8 méterről a kapu jobb oldalába bólint! 2–1!

90. perc:
Három perc a tervezett ráadás!

88. perc: Laimer lő 18 méterről takarásból, de Luthe leér a jobb alsó sarokba tartó labdára!

87. perc: Leipzig-korner után kontrázhat a Berlin, Martíneznek kell jó ütemben kimozdulni a kapujából, hogy menteni tudjon Aweniyi elől.

86. perc: Nkunku beívelése tökéletes balról, Sörloth érkezik az ötös jobb csücskénél üresen, nagy lendülettel, a hosszú felé fejel, de a kirepülő Luthe rendkívül látványos mozdulattal védeni tud!

85. perc: Az utolsó két csere a vendégeknél is, Sörloth váltja Kamplt, Mukiele pedig Klostermannt.

82. perc: Bülter és Becker jön be, Ryerson és Lenz meccse (és idénye) ért ezennel véget.

81. perc: Néhány pillanattal az iménti helyzet után járunk: a hazai védelem nem tudott felszabadítani, Halstenberg tud lőni balról, Luthe ezt is védi, a kipattanóra Laimer érkezik jobbról, 8 méterről a bal alsót veszi célba, de a kapus erre is odaér! Három bravúr egy perc alatt!

80. perc: Luthe véd nagyot, Laimer jobbról betett centerezése után Sabitzer perdít az ötös vonalából, de a kapus óriási reflexmozdulattal oldalra paskolja.

76. perc: Schlotterbeck kap sárgát.

71. perc: Willi Orbán ment tanárian a 16-os vonalán, becsúszva az érkező Awoniyivel szemben.

70. perc: Teuchert lövése száll el a kapu mellett.

69. perc: Kluivert le, Laimer be.

68. perc: GÓÓÓÓÓÓL! De még mekkora! Trimmel adja be a szögletet balról, az ötös előterébe, a rövidre száll, Friedrich tökéletes ütemben, teljesen szabadon érkezik, és hét méterről, kapásból, jobb belsővel véhetetlenül a kapu bal oldalába lő! 1–1

65. perc: Kettőt cserélnek a hazaiak, Teuchert és Endo be, Ingvartsen és Gentner le.

63. perc: A szöglet után Nkunku fejese száll el a kapu felett.

62. perc: Kluivert passza után Poulsen lő a 16-os bal oldalától, a lövése a blokkolni igyekvő védő lábán felperdül, Klostermann robban be az ötös bal csücskénél, de Luthe végül menteni tud előle.

58. perc: Awoniyi váltja Musát.

55. perc: GÓÓÓÓÓÓL! Vezet a Leipzig! Nkunku egy perce sincs a pályán, tökéletes indítást ad a Kluivertnak, aki a 16-os előterében átveszi, majd a kapujából kifutó Luthe mellett egy csellel elhúzza és 17 méterről a kapuba helyezi a labdát! 0–1

54. perc: Forsberg helyén Poulsen, Hvang Hi Csan helyén Nkunku folytatja a Leipzigben.

53. perc: Trimmelé a meccs első hazai játékosnak felmutatott sárga lapja...

52. perc: Haidara ígéretesnek tűnő beadása után öleli magához a labdát a kapujából kirontó Luthe.

48. perc: Kluivert fejesét blokkolja az egyik felugró védő.

46. perc: Folytatódik a meccs!

SZÜNET

45+1. perc: Vége az első félidőnek!

44. perc: MI MARADT KI?! Forsberg futotta le az emberét a jobb szélen, ziccerben a kivetődő Luthéba lőtt, a kipattanó az érkező Hvang Hi Csan elé került, aki két csel után még egy harmadik visszahúzásba is belebonyolódott, ezzel időt adva Luthénak, hogy visszazárjon és az ő próbálkozását is védeni tudja, végül a 16-oson kívülről érkező Sabitzer lőtt a jobb alsó mellé – mintegy felszabadítva.

A meccs továbbra sem túl élvezetes, a helyi operatőrök is inkább úgy döntenek, hosszan mutatják a szinte teljes egészében állva tapsoló, éneklő drukkerhadat a lelátón.

38. perc: Kluivert cselez befelé balról, szinte középről, a kaputól 17 méterre lő, blokkolják, a lepattanó Sabitzer elé vágódik, aki 24 méterről, jobbal ismétel, de méterekkel a kapu fölé vágja!

36. perc: A szöglet után röviden kirúgott labda Lenz elé kerül, aki a 16-os bal sarkától, a kaputól 21-22 méternyire átveszi és lő, jóval a jobb felső mellé!

33. perc: MUSA! A meccs eddigi legnagyobb lehetőségét hagyta ki a berlini! Kruse húzott el a bal szélen, a centerezését Lenz tette tovább az érkező Musához, aki 13 méterről, üresen érkezve nem tudta kilöni a jobb alsót! Talán a kapufa külső oldalát is érintette a labda.

28. perc: Ingvartsen próbálkozott meg egy lövéssel a bal szélről, de 23 méterről, laposan, pont a középen álló Martínez kezei közé küldi.

Az első 25 percben 62 százalékban volt a Leipzignél a labda.

25. perc: Sabitzer kap egy sárgát reklamálásért, Kluivert került a földre a 16-oson belül, de a játékvezető szerint jó volt Lenz szerelése.

Az utolsó passzok egyszerűen pontatlanok mind a két oldalon, az előbb Kruse, aztán a hazai kapu előtt Kampl próbálkozott meg egy ígéretes indítással, de végül mind a kettő csak a védőknek lett jó.

20. perc: Kluivert elől ment becsúszva óriásit Friedrich az ötös csücskénél.

A meccs kritikája, vagy inkább a szurkolók dicsérete: néha érdekesebb a lelátó történéseit figyelni, mint azt, ami a pályán zajlik. HIába, elszoktunk a doboló, tapsoló, éneklő, néha füttyülő drukkerektől.

14. perc: Jobbról végezhetett el szögletet az Union, a labda veszélyesen is szállt középre, de Ingvartsen kibillentette az egyensúlyából a menteni felugró Halstenberget, amiért végül kifelé jött szabadrúgás.

A Leipzig mezőnyfölényben játszik, de önerőből még nem került helyzetbe a vendégcsapat.

8. perc:
Újabb ígéretes centerezés jobbról, Hvangtól, de a középen érkező Kluivert lesről indult...

7. perc:
Ez veszélyes volt! Hvang centerezett jobbról, biztosan a védőé lett volna, de ő inkább elengedte a kilépő kapushoz, Luthe erre nem számított, belekapott, de pont a védőre ütötte, onnan pedig az üres kapu irányába perdült tovább, Knoche jött harmadikként és mentett a gólvonal elől!

6. perc: Az első lehetőségecske, Max Kruse kapott pontos indítást, hagyta, hogy lepattanjon előtte, majd látva, hogy a kapus kissé kinn áll, lőtt is, de méterekkel a kapu jobb oldala mellé szállt a jó 27-28 méterről, futtából eleresztett kísérlete.

Mezőnyjátékkal, gólszerzési kísérlet nélkül telt el az első 5 perc.

1. perc: A lipcseiek kezdték a mérkőzést!

A Leipzig fekete alapon színes mintás felsőben, fekete nadrágban és sportszárban, az Union szokásos hazai, piros szerelésében.

Nézők előtt zárul a Bundesliga-idény (Fotó: AFP)

A MECCS ELŐTT

A találkozónak az Union Berlin szempontjából van még valódi tétje: a csapat a 7. helyen áll, és ha győz, biztosan meg is őrzi ezt, ezzel pedig indulási jogot szerez az Európa-konferencialigába. Ha ez nem jön össze, a legrosszabb esetben akár a 10. helyre is visszacsúszhat.

A Leipzig már a meccs előtt közölte, az idényben az eddigi 33 bajnokin védő Gulácsi Péter szabadságot kapott, így ezúttal a 22 esztendős spanyol, Josep Martínez áll majd a lipcseiek kapujában.

Szoboszlai Dominik ugyan elkezdte a közös edzéseket a csapattársakkal, nem került be a meccskeretbe, így a 2020–2021-es idényben nem tud(ott) bemutatkozni az RB Leipzig színeiben.

Ezen a találkozón búcsúzik a licspei együttestől Julian Nagelsmann, aki a következő évad rajtján már a Bayern München kispadján ül majd.

A két csapat eddig háromszor találkozott a Bundesligában, mind a három meccset a Leipzig nyerte, a legutóbbit – idén januárban – 1–0-ra. Az Union Berlin legutóbb 2014-ben, egy másodosztályú meccsen tudta legyőzni a lipcseieket, akkor 2–1 lett a vége Berlinben. Érdekesség, hogy az RB találatát szerző Yussuf Poulsen akár ma is pályára léphet.