A Dortmund „büntetőpárbajban” nyert Mainzban

2013.11.30. 15:25
Piszczek (jobbra, Dortmund) és Pak (Mainz) csatázik a labdáért (Fotó: Reuters)
A Bayern München hazai pályán 2–0-ra legyőzte a sereghajtó Braunschweiget a német élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Bundesliga) 14. fordulójának szombati játéknapján, így bajnoki győzelmi sorozatát hatmeccsesre nyújtotta. A két vereségből érkező Dortmund idegenben 3–1-re legyőzte a Mainzot, míg a Hoffenheim kétszer engedett ki kezéből kétgólos előnyt a Werder Bremen ellen. Az esti mérkőzésen Szalai Ádám csapata, a Schalke 3–0-ra győzött a Stuttgart ellen.

MAINZ–DORTMUND

Robben viseletes szerelése

A Dortmund hét közben a Napoli legyőzésével rehabilitálódott a Wolfsburgtól és a Bayern Münchentől elszenvedett zakókat követően, de nem számíthatott könnyű mérkőzésre a legutolsó négy bajnokijából hármat megnyerő, így biztató formában lévő mainziak otthonában. A hazaiak mestere, Thomas Tuchel 150. alkalommal ülhetett le az FSV kispadjára, elődje, Jürgen Klopp játékosként és edzőként 15 éven át szolgálta a Mainzot mielőtt 2008-ban a Dortmundhoz távozott – pikáns párharcnak ígérkezett kettejüké, amiből győztesként csak utóbbi jött még ki.

Az előzetes várakozásoknak megfelelően a Mainz nagyszerűen és veszélyes rohamokkal kezdte a találkozót. A labda a vendégek térfelén volt többet, Polter és társai az első húsz percben több távoli lövéssel is zavarba hozták Weidenfellert. A Dortmund 25 perc után kezdett ébredezni, de Lewandowskihoz csak ritkán jutott el a labda. A félidő végére mindkét együttes eltalált egyszer-egyszer a lécet, de a szünetig nem született gól.

Árulkodó adat: Jürgen Klopp a 46. perc kezdetére mindhárom cserelehetőségét kihasználta, beállt a kezdetben pihenésre ítélt Sahin, Mhitarjan és Kehl is. Ennek ellenére a hazai gépezett dübörgött tovább a második félidőben is, igaz, kimondott gólhelyzet nélkül követhette figyelemmel 34 ezer néző a manzi nyomást.

Aztán egy klasszis villanás meghozta a vezetést a Dortmundnak. Reus hiányában Pierre-Emerick Aubameyang állt a labda mögé egy szabadrúgásnál, a gaboni 22 méterről fantasztikus lövéssel és a kapufa segítségével vette be a hiába vetődő Karius kapuját. 0–1

Dogan (Braunschweig) és Müller (Bayern, balra) fejpárbaja

A Mainz két percen belül – hathatós dortmundi segítséggel – összehozott egy büntetőt, így a hazaiak szinte azonnal egalizáltak. A tizenegyest a csereként beálló Choupo-Moting vágta be. 1–1

De nem örülhettek sokáig az iksznek, hiszen újabb három perc elteltével a túloldalon is büntetőt fújt a játékvezető, ráadásul emberhátrányba is kerültek a piros-fehérek. Mhitarjan nagyszerűen ugratta ki Aubameyangot, aki a kapus mellett eltolva lőtt, a visszazáró Soto pedig kézzel védett a kapus helyett, egyértelmű és jogos volt a piros lap. A tizenegyest – a szezonban ötödik alkalommal – Robert Lewandowski vágta be kíméletlenül, lezárva egy hétperces gólrohamot. 1–2

Az utolsó tíz percben teljesen kitámadt az FSV, a Borussia kontrázott, utóbbi volt gólveszélyesebb. A háromperces ráadás utolsó percében a fiatal Durm még összehozott egy újabb büntetőt, amin Mhitarjan és Lewandowski vitatkozott össze, végül ezt is a lengyel csatár végezte el az előzőhöz hasonló sikerrel, így közvetlenül a hármas sípszót megelőzően állította be a végeredményt. 1–3

A BVB igen nehezen, de ismét nyert a Mainz ellen, hétmeccsesre duzzasztva veretlenségi sorozatát mai ellenfelével szemben.

BAYERN MÜNCHEN–EINTRACHT BRAUNSCHWEIG

Ha létezik országos egyes, azt bizonyára az ilyen találkozókra találták ki: a Bundesliga és a Bajnokok Ligája címvédője, a listavezető fogadta az utolsó helyen álló újoncot. A találkozó pontosan ennek a képnek megfelelően alakult, az első félidő hajrájához közeledve nyolcvan százalékban birtokolták a labdát a müncheniek, akik már a második percben előnybe kerültek.

Götze nagyszerű indításával Robben lépett ki teljesen szabadon, és bár lövését a jobb oldali kapufa még védte, a kipattanót már befejelte a holland támadó, ezzel egyrészt pályafutása 50. Bundesliga-gólját jegyezte, másrészt a leggyorsabb Bayern-találatot jegyezte a bajnoki idényben. 1–0

A vendégek ezt követően sem próbálták játékban megverni a hazaiakat, inkább tíz emberrel védekeztek folyamatosan, amivel nehezen birkózott meg a Bayern, a szabadrúgások után pedig nem találtak kaput a müncheniek.

Götze megiramodása, majd nem sokkal később Dante szöglet utáni fejesénél is csak Boland nagy mentése akadályozta meg az újabb gólt, félórányi játék után azonban már senki sem tudta: ezúttal Kroos indította Robbent, aki a jobb oldalon előbb átvette, majd középre vezette, mielőtt 14 méterről a bal felsőbe lőtt. 2–0

A szünet után sokkal támadóbb szellemben lépett pályára a Braunschweig – nem volt nehéz, mondjuk –, és Caligiuri gyenge lövésénél ha nincs a kapus, még gól is lett volna. Sőt az 54. percben a hazai kapus rosszul mozdult ki egy szögletre, így a labda az ötösnél ólálkodó Bicakcichoz került, ő azonban estében már nem találta el a kaput.

Egy órához közeledve Jackson 16 méteres tekerése nem veszélyeztette végül a bal felsőt, de a hazai offenzívák sem kecsegtettek gólokkal, így érkeztek el a felek a 70. perchez.

Itt gyakorlatilag pillanatok alatt több történt, mint a megelőző negyvenben: előbb Robben 20 méteres szabadrúgása a lécen vágódott, majd a vendégkontra során Kumbelát még a kapujából kifutva megakadályozta a gólszerzésben Neuer, a labda így azonban Kratz elé pattant, ő pedig az üres kapura emelt, és csak Alaba akrobatikus mozdulata akadályozta meg a szépítést.

Még mindig nem nyugodtak meg a kedélyek, amikor már Thiago lövésével a Bayern veszélyeztetett, de a védőkről kipattant a labda, majd egy újabb viszonylag csendesebb időszak után Neuernek kellett kétszer hárítania, mielőtt Robben ziccerét védte Davari.

A vendégek részéről Kratz megpattanó szabadrúgása után jegyezhettünk még fel egy kapufát – a Bayern München végül egy sima első és egy izgalmasabb második játékrész után 2–0-ra legyőzte a sereghajtót.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

A TÖBBI DÉLUTÁNI MÉRKŐZÉSRŐL

Sorozatban a harmadik bajnokiját nyerte meg a Leverkusen: a címvédő müncheniek legközelebbi üldözője Szon Hung Min duplájára alapozva gyűrte le a még mindig nyeretlen Nürnberget.

A Hoffenheim Sejad Salihovic két tizenegyesével kétgólos előnyt szerzett, és bár a Werder az első félidő végjátékában egyenlített, a fordulás után a hazaiak újra elhúztak két góllal. A Werder azonban nem adta fel, a csereként beálló Philipp Bargfrede a 91. percben belőtte az egyenlítő gólt!

Az Augsburg igen jól megszervezett védőjátékkal rukkolt ki a fővárosban – a Kicker értékelése szerint újból felépítette a berlini falat –, aminek egy pont lett a jutalma. A Hertha a legutóbbi három hazai bajnokiján egyetlen gólt sem szerzett!

SZALAIÉK MEGNYERTÉK AZ ESTI MÉRKŐZÉST

A szombat esti mérkőzésen Szalai Ádám csapata, a Schalke fokozatosan kapott lábra vendége, a Stuttgart ellen, helyzetei eleinte kimaradtak. A 13. percben Joël Matip kapufát fejelt, a 18. percben Szalai Ádám előtt nyílt nagy lehetőség, de hiába fejelhetett üresen, nem helyezte a labdát, a kapus védett.

A szünetre mégis előnnyel vonulhatott a hazai csapat, miután Julian Draxler passzából Jefferson Farfán éles szögből a hosszúba lőtt. Farfán volt az is, aki a második félidő elején büntetőből növelte az előnyt. A fiatal Draxlernek ebben a gólban is szerepe volt, őt vágták fel, miután húzott egyet a Szalai által hozzápasszolt labdán – tény, a magyar támadó lesen állva avatkozott játékba.

A végjátékban – már Szalai lecserélése után – Jermaine Jones távolról beágyúzott még egy gólt. A Schalke feljövőben van, a legutóbbi négy bajnokijából már a harmadikat nyerte meg.

NÉMETORSZÁG, BUNDESLIGA
14. FORDULÓ

Szombat
Bayern München–Eintracht Braunschweig 2–0
(Robben 2., 30.)
Bayer Leverkusen–Nürnberg 3–0 (Szon Hung Min 36., 76., Kiessling 47.)
Hoffenheim–Werder Bremen 4–4 (Salihovic 12., 18. – mindkettőt 11-esből, Volland 49., Herdling 53., ill. Hunt 45. – 11-esből, Elia 45+1., Petersen 59., Bargfrede 91.)
Mainz–Borussia Dortmund 1–3 (Choupo-Moting 74. – 11-esből, ill. Aubameyang 70., Lewandowski 79., 94. – mindkettőt 11-esből)