Manana – Somogyi Zsolt jegyzete

SOMOGYI ZSOLTSOMOGYI ZSOLT
Vágólapra másolva!
2022.10.02. 23:11

A holnapra érdemes figyelni – egy erre építő baráti társaság emiatt is a Manana nevet viseli. És nem azért, mert a szó klasszikus második, nem szó szerinti jelentése a Pató Pál-szerű „ráérünk arra még” – mentalitás, hanem azért, mert érdemes előrenézni. Különös egybeesés, hogy a Manana-brigád oszlopos tagja, Szerencsi Robi épp a hétvégi, Bayern München–Bayer Leverkusen német bajnoki idején írt viberen: az xG mutató szerint egyetlen gólt sem rúghatott volna a házigazda, helyette 4–0-ra nyert – ennyit az áltudományos okoskodásról.

Nemcsak Robinak, minden futballkedvelőnek tanulságos válasz lapunk mai összeállítása, amely a futballban egyre nagyobb teret nyerő adatokkal, pontosabban elemzésükkel foglalkozik. Annak idején azt tanultuk a suliban, hogy hazudni lehet igennel, nemmel valamint statisztikával, utóbbit tanárunk a bikinihez hasonlította, mely szerinte sok fontos részletet megmutathat, de lehet: a lényeget eltakarja...

Nagy Zsolt kollégám interjúja is rengeteg tanulsággal szolgál, szívből ajánlom a böngészést (és nem csak Robinak). Milliónyi adat áll ma már rendelkezésre, de kulcskérdés, hogy ezeket ki mire használja. Ki hogy értelmezi, mit szűr le annyi adatból? Egészen leegyszerűsítve: egy minapi öregfiúkmeccsen tíz passzomból kilenc jó helyre ment – egy alulképzett szakember is látta volna, hogy ez bár jól hangzik, egyik átadás sem idejében érkezett, és lett volna jobb megoldás is az adott pillanatban. Egy másik játékhelyzetben húsz métert futottam, éppen úgy, mint egy ugyanolyan akció végén Erling Haaland, csak én fél perccel az ideális pillanat után indultam és nem is a jó irányba – a távolság stimmelhetett is, de ez még engem sem vigasztalt.

Nem akarom elviccelni a témát, mert éppen annyira komoly, hogy tudományos alapossággal vizsgáljuk, és bizony, jelentős versenyelőnyt jelenthet minden szinten annak, aki okosan használja az adatokat. Az a jó játékos, aki lát a pályán, manapság az edzői stáb minőségét is döntően befolyásolja, hogy az adatokat ki olvassa a legjobban, a leggyorsabban. És külön érdekes az interjú azon szakasza, amelyből kiderül: az új generáció tagjainak már futballistaként is fontos ez, vagy az, hogy Marco Rossit mennyire érdekelte mindez, hogy Antoine Griezmann ugyancsak használja a saját teljesítményéről szóló kimutatásokat, hátha azzal jobb lehet a következő fordulóban… Szóval, a holnap (a manana) már a sportban is elérkezett…

A Nemzeti Sport munkatársainak további véleménycikkeit itt olvashatja!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik