Löw 150. mérkőzésén megszerezte 100. győzelmét a nationalelffel

2017.06.25. 16:51
Timo Werner kétszer vette be a kameruni kaput (Fotó: AFP)
Németország 3–1-re legyőzte Kamerunt a Konföderációs Kupa B-csoportjának záró meccsén, míg Chile 1–1-re végzett Ausztráliával, így a 2014-es világbajnok nyerte meg a csoportot. A nationalelf Mexikóval csap össze az elődöntőben, a Copa América-győztes pedig az Európa-bajnok Portugáliával.

KONFÖDERÁCIÓS KUPA, OROSZORSZÁG
Csoportkör, 3. forduló
B-csoport
NÉMETORSZÁG–KAMERUN 3–1
(0–0)
Szocsi, Fist-stadion, 30 230 néző. V: Roldán (kolumbiai)
Németország:
Ter Stegen – Ginter, Süle, Rüdiger – Kimmich, Rudy (Heinrichs, 74.), Can, Plattenhardt – Demirbay (Brandt, 77.), Draxler (Younes, 80.) – Ti. Werner. Szövetségi kapitány: Joachim Löw
Kamerun: Ondoa – Mabouka, Ngadeu-Ngadjui, Teikeu, Fai – Zambo Anguissa – Siani, Djoum (Ngamaleu, 58.) – Bassogog (Ekambi, 82.), Moukandjo (Guihoata, 70.) – Aboubakar. Szövetségi kapitány: Hugo Broos
Gólszerző: Demirbay 48., Ti. Werner 66., 81., ill. Aboubacar 79.

4. Kamerun3122–61

Az ünnepi alkalomra nem éppen gálacsapattal állt ki Joachim Löw, igaz, ez a mérkőzés inkább a továbbjutásért több góllal győzni akaró Kamerunnak volt fontos.

No és Löwéknek: a mester 150. válogatott mérkőzésén a 100. győzelméért szállt harca, az eddigi kiegészítő emberek pedig azért, hogy megragadjanak a kezdőben. Az első helyzet a németeké volt, de Joshua Kimmich közelről a kapu mellé fejelt, majd Marc-André ter Stegen védte szépen André-Frank Zambo lövését – és ezzel össze is foglaltuk az első félidőt.

A második emlékezetesre sikeredett: egyrészt lőtt egy gyönyörű gólt a most másodszor válogatott Kerem Demirbay, majd a videobíró piros lapot javasolt Ernest Maboukának, de a hús-vér bíró, a kolumbiai Wilmar Roldán véletlenül az előtte nem sokkal sárgát kapó Sebastian Sianinak mutatta fel a pirosat.

Aki csodálkozott picit, majd leballagott a pályáról, de hamar fordulhatott is vissza, a tettes őszinte bánatára.

A következő német támadásnál megszerezte első gólját Timo Werner is, ezzel eldőlt a mérkőzés – még belefért a világbajnoknak az is, hogy Marc-André ter Stegen és Niklas Süle gólt fejeltessen Vincent Aboubakarral, mert Timo Werner nem sokra rá megszerezte második találatát is.

Löw a 100. sikerét ünnepelhette a lefújáskor, no meg a továbbjutást – a nationalelf örökranglistáján a száz győzelem rekord, a löwi 150 mérkőzésnél csak a legendás Sepp Herberger jutott messzebbre, 167 találkozóig; vele 94-szer győztek a németek.

Illetve mit is írunk: a szintén legendás Sepp Herberger...

Joachim Löw századszor érezhette a győzelem ízét a nationalelf élén (Fotó: AFP)
A két szövetségi kapitány kézfogása (Fotó: AFP)
Hugo Broos kevésbé lehetett elégedett a végén (Fotó: AFP)

Csak a szokásos: a negyedik német–kameruni meccsen is a szünet után estek a gólok.

95. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

92. perc Marvin Plattenhardtnak
jut még egy sárga.

Négy perc a ráadás.

90. perc
Werner remek passzát Younes a bal alsó mellé piszkálja hatról, Ondoa jobb combja még beleért. Előtte a kapus hárította a csereember ziccerét: kivetődte a bal alsó elől a jobblábas, 12 méteres tekerést.

Ez sem semmi: a natinalelf utóbbi 5 fejes gólját mind Kimmich készítette elő.

82. perc Bassogogot Karl Toko Ekambi váltja, az utolsó mai csere, erre fel Can remek passzát Werner hatról a kapusba vágja. Nem lesz mesterhármas. Nem lesz mesterhármas?

81. PERC DE EZT NEM! Brandt Henrichsszel játszik össze a jobbon, utóbbi okosan TIMO WERNER elé játszik, a csatár meg jobbal 11-ről a jobb sarokba lő, félmagasan. 3–1!

81. perc Gyorsan Brandt elé passzol, de lövését fogja Ondoa.

80. perc Draxler is leballag, Amin Younes váltja.

79. PERC ITT A SZÉPÍTÉS! Bassogog jobb oldali beadását a rövid sarok előtt a kapu közepébe fejeli Ter Stegen feje fölött VINCENT ABOUBACAR. 2–1!
Süle sem állt a helyzet magaslatán éppen, a labda elé lökte az éket...

77. perc Julian Brandt be, Demirbay le. Kimmich beadása Ondoáé.

74. perc Benjamin Henrichs
be, Rudy le. Ennek örömére ballal a léc fölé lő a 16-os elől Demirbay.

70. perc
Moukandjo le, Jérome Guihoata be az afrikaiaknál.

Neki is az első gólja a nationalelfben, harmadik fellépésén.

66. PERC EZ MEG VÉGJÁTÉK: ITT A MECCS VÉGE! Kimmich jobb oldali beívelését a túlsó sarok elől TIMO WERNER a bal alsóba fejeli, szép, csuka mozdulattal. Telkeu nagyon lemaradt. 2–0!

Vígjáték...

63. perc Mabouka odatalpal Cannak, piros lap! VIDEÓBÍRÓ! Először Siani indul le a pályáról de aztán helyreáll a rend: kiáll ERNEST MABOUKA.

61. perc Sebastien Siani odarúg Cannak, sárga.

60. perc
Aboubakar ballal 17-ről a bal alsó mellé húzza a labdát, majd Bassogog jobbos beadását 14-ről a jobb sarok mellé hamarkodja jobbal Ngamaleu.

58. perc Az első csere: az előbbi ziccernél megsérülő, becsúszó Djoumot Nicolas Moumi Ngamaleu váltja. Nagy az öröm az online közvetítők között...

56. perc HELYZET! Can remek passzát Werner 11-ről a kivetődő kapusba paskolja, Kimmich lő kapura a kipattanóból kissé jobbról, 13-ról, erre meg visszavetődik Ondoa. Kimmich szögletét nyolcról a jobb felső fölé fejeli Ginter.

53. perc
Werner talál a rövid felső mellé méterekkel az ötös bal csücske elől.

50. perc
Sem Plattenhardt, sem Can nem lő kecsegtető helyzetből, végül a gólszerző emel ballal nyolcról jócskán a léc fölé.

Demirbay második válogatott meccsén első gólját vágta. Nem kicsit.

48. PERC EZ MÁR JOBB: Draxler sarkazásos passza után KEREM DEMIRBAY jobbal a bal felsőbe lő középről, 17 méterről. 1–0!

46. perc Demirbay a léc fölé emel távolról.

46. PERC FOLYTATJUK!

Rüdiger itt van a kezdőben, Löw a fizikuma miatt tette őt a védelembe mára: 65 eddigi passzával mezőnyrekorder.

A csoportmeccsek során az első két fordulóban csak egy ember jutott el két gólig: a német, most kispados Lars Stindl.

Tornabeharangozó ITT!

A TORNA ADATBANKJÁT IDE KATTINTVA BÖNGÉSZHETI!

Régi ismerős: igen, Broos mester többféle variációban is népszerű a gombfocigyűjtők között.

Pedig Kamerunnak nagyon kellene hajtania: Chile–Ausztrália 0–1 – ÉLŐ!

45. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS ELSŐ FÉLIDEJE!

44. perc Nagy védés Ter Stegentől most:
Mabouka jobb oldali beadása elsuhan az ötösön a Sülével birkózó Aboubakar előtt, érkezik Zambo, és ballal hatról a léc alá lőne, de véd szépen, bal kézzel a német kapus!

41. perc Plattenhardt remek beadását Werner jobbal hatról kapura teszi, Ondoa fejjel véd, de les.

40. perc Aboubacar gólt akar lőni saját térfeléről, de nagyon célt téveszt.

38. perc
Rüdiger kifejeli a kapu és Djoum elől Mandjeck bal oldali szabadrúgását.

37. perc Werner ellép a jobbon egy remek Ginter-íveléssel, de utoléri őt Fai, és szereli is becsúszva, már a 16-oson belül. Fáin megoldás.

A MÉRKŐZÉS ELŐTT MEGEMLÉKEZTEK SZEGÉNY MARC-VIVIEN FOÉRŐL.

35. perc Bassogog átjön a bal oldalra, két jó csel után már az ötös bal sarka előtt jár, de elhagyja a labdát, majd nagyot lök Plattenhardtot.

30. perc Nagy blokk!
Can bal oldali szabadrúgását Rüdiger tízről az előtte felugró Süle hátára fejeli.

26. perc
Draxler passzát Rudy jobbal a bal sarok mellé kanyarintja, középről, jó 24 méterről. Helyzetecske.

HANGULATJELENTÉS

24. perc ZICCER!
Plattenhardt bal oldali beadását az ötösről bevetődő Kimmich a bal alsó mellé fejeli, mintegy három lépésről!

21. perc
Can lő jobbal nem sokkal a bal alsó mellé Draxler bal oldalról jövő passza után.

A MEZŐNY LEGJOBBJAI

16. perc
Rudy belecsúszik Aboubakar ballábas, 17 méteres bombájába.

Ondoa a Sevilla tartalékcsapatát erősíti, az ajaxos üstökös, André Onana a kispadon ül. A másodosztályból négy szerepléssel a háta mögött érkezett a tornára. Pontosabban Sevillában csak kölcsönjátékoskodott, mert a Gimnástic profija. De Barca-nevelés.

12. perc Ondoa kiejti Dembiray balos beadását, de nem érkezik rá német.

Ne izguljunk, ha sokáig nem lesz gól: az eddig három német–kameruni meccs mind a kilenc találata a szünet után esett.

9. perc A Mandjeck helyére a kezdés előtt nem sokkal bekerült Djoum lő két jó csel után jobbal kapura 21 méterről, de blokkolnak a védők, Ter Stegené a lecsorgó. Kimmich jobbos beívelése meg Ondoa kapusé.

7. perc Bassogog jobbos beadása eljut Aboubakarhoz, aki azonban rosszul veszi le a labdát az ötös előtt, jő Rudy és tisztáz.

4. perc
Rüdiger kivágja az ötös elől Bassogog jobb oldali beadását, majd Ngadjui löki Draxlert, és tépi a mezét egyszerre.

3. perc
Kameruni mezőnyfölénnyel.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A németek fehér mezben és fekete nadrágban, a kameruniak zöld mezben és vörös nadrágban.

Szocsiban remek az idő, 24 Celsius-fok a stadionban.

Egy kis örökmérleg: három meccs, két német sikerrel és egy iksszel, hét, ill. két rúgott góllal.

„Meg fogjuk mutatni elszántságunk, és már az elejétől kezdve agresszívek leszünk, bezavarjuk őket" – árulta el óvatlanul a nagy tervet a kameruniak csapatkapitánya, Benjamin Moukandjo.

„Kamerunnak nincs veszítenivalója, csakis a győzelemmel juthat tovább. Ez lesz ezért az egyik legnagyobb kihívásunk ezen a tornán, fizikailag és pszichikailag is. Senki sem szeret Kamerun ellen ki-ki meccset játszani. Ha megnézed, milyen gyorsak, milyen erős csatáraik vannak, akkor rájössz, hogy ritka az ilyen keret. A csapatomon túl sokat nem változtatok, nem fogok hét-nyolc játékost leváltani, de négy-öt változtatás még belefér" – így a meccs előtt az ünnepelt Löw.

REKORD LESZ? A 100. GYŐZELEM A 150. MECCSEN?

AZTÁN MEG ROBBANT EZ A BOMBA: a teljes orosz válogatott doppingolhatott a 2014-es labdarúgó-világbajnokságon, állítja a Daily Mail, amely szerint a 23-as vb-kereten kívül még legalább 11 játékos lehet érintett az állami doppingolásban.

Eduardo Vargas les miatt érvénytelenített gólja ugyanúgy vitatható a visszajátszások alapján, mint az Ausztrália javára megítélt tizenegyes a Kamerun elleni, csütörtöki találkozón. A meccs ezzel a büntetővel lett 1–1, holott ha Kamerun nyer, sokkal jobbak lennének a továbbjutási esélyei, míg Ausztrália már biztos kieső lenne, így viszont Új-Zéland kivételével még hét csapat továbbjuthat, és ki is eshet. Nem mondhatjuk, hogy izgalommentes a torna, és mégis... A videobíró a főszereplő.

A Konföderációs Kupán is több megkérdőjelezhető ítélet volt már, ezek száma csak nő, főleg akkor, ha a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) tervei szerint a jövő évi világbajnokságon is alkalmazzák a rendszert.

Vannak, akik szerint igazságosabbá teszi a játékot, mások szerint élvezhetetlenné, mert kiöli belőle a szenvedélyt és a spontaneitást. Egy-egy vitatott szituáció után hosszú másodpercek telnek el, amíg megszületik az – elméletileg jogos – ítélet, ám legalább ekkora gond, hogy sokszor még így sem lehet egyértelmű döntést hozni.

Két forduló zajlott le a csoportkörből, és a futballrajongókat nem az foglalkoztatja, vajon Portugália, Chile, esetleg a házigazda Oroszország, netán Kamerun nyeri-e meg a tornát, ugyanis a gólokról, a látványos cselekről, a rekordokról, és az esélyekről vajmi kevés szó esik, a legtöbb szurkoló a videobíróról beszél.

Néhány napja aztán jött az újabb hiba a gépezetben, a Konföderációs Kupa csoportkörében, a Chile–Kamerun találkozón (2–0) Eduardo Vargas gólját érvénytelenítették les címén, márpedig a visszajátszások alapján nem lehetett egyértelműen megállapítani, hogy a chilei támadó lesen állt-e az indítás pillanatában.

Előtte a válogatott felkészülési mérkőzéseken is tesztelték – felemás sikerrel. A Franciaország–Anglia mérkőzésen (3–2) például Raphaël Varane-t, a hazaiak középhátvédjét a visszajátszás alapján állították ki, holott nem kellett volna, és ez kisebb port kavart, elvégre a videobírónak éppen az lenne a lényege, hogy azokat a szituációkat, amelyeket visszanéznek, hiba nélkül ítéljék meg utána, nem pedig csak jó százalékkal.

„Láthattuk, hogy a videobíró hogyan segítette a játékvezetőket már eddig is, akik így jó ítéletet hozhattak – mondta Gianni Infantino, a FIFA elnöke. – Nagyon elégedett vagyok, hogy ilyen jól működik, ez a torna mérföldkő a labdarúgás történetében. A tesztelése sokat segít, hogy jövőre ne legyen semmi gond, és fejlődjön a használata, illetve a kommunikáció a játékvezetők között. Amire évekig vártak a szurkolók, most végre megvalósul.”

Videobíró – a futball jövője. A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) hirdeti, védi, népszerűsíti a találmányt, mondván, segíti a játékvezetők munkáját, és kiszűri a hibalehetőséget. Az Oroszországban zajló Konföderációs Kupa tulajdonképpen a segédeszköz főpróbája, ha úgy tetszik, a szövetség nagy vágya ugyanis, hogy a jövő nyári világbajnokságon is alkalmazzák a rendszert, amihez természetesen az kell, hogy addig is minden tesztelésen tökéletesen szuperáljon.

NATIONALELF. Egészen félelmetes, de a már említett 2005-ös Konföderációs Kupával kezdve a német válogatott minden tornán érmesként zárt, ahol elindult! A 2002-es világbajnoki ezüstöt még a 2004-es Eb égése követte, ellenben 2005-ben és 2006-ban otthon Konföderációs Kupa- és vb-bronzot, 2008-ban Eb-ezüstöt, 2010-ben vb-bronzot, 2012-ben Eb-bronzot, 2014-ben vb-aranyat, 2016-ban újra Eb-bronzot szerzett a német csapat. Nagy meglepetést ezúttal is inkább csak az jelentene, ha nem végezne megint dobogósként.

A 2003-as Konföderációs Kupa-ezüst viszont inkább csak egy kellemes színfoltot jelentett, azóta az interkontinentális viadalokon messze nem kiemelkedő Kamerun szereplése, hogy finoman szóljunk… A 2006-os vb-re például ki sem jutott, a következő kettőnél pedig a legpozitívabb dolog a sikeres kvalifikáció volt: a két tornán mind a hat meccsét elveszítette a gárda, összesen 3–14-es gólkülönbséggel, a 31. és a 32. helyen zárva a 32 csapatos eseményt. Előbbin Észak-Koreát sikerült megelőzni a jobb gólkülönbségnek köszönhetően…

KAMERUN. Az afrikai együttes 2001-ben és 2003-ban is indult már a viadalon, s bár elsőre még a csoportkör jelentette a végállomást, másodjára már döntőig jutott, és Thierry Henry csak a ráadásban tudta a franciák javára eldönteni a finálét. Kedvező előjel lehet Chile számára, hogy az előző három kiírást egyaránt dél-amerikai együttes nyerte meg, mindháromszor a brazilok, ráadásul 2005-ben egy másik térségbeli csapatot, Argentínát legyőzve – 2009-ben az Egyesült Államok, 2013-ban Spanyolország volt a másik döntős.

Hogy mi az értelme ennek a kupának? ITT A VÁLASZ EGY REMEK SZABADOS-BLOGBAN, avagy a Konfigurációs Kupa.

Elkezdődött a 2017-es Konföderációs Kupa (Fotó: AFP)

A jövő évi vb tizenegy városának tizenkét stadionjából négy mutatkozik be a Konföderációs Kupán, Szocsi, Kazany, Szentpétervár és Moszkva látja vendégül a csapatokat és a szurkolókat.

A házigazda és a világbajnok Németországon kívül az Európa-bajnoki címvédő Portugália, a Copa América-győztes Chile, a CONCACAF-térségben bajnok Mexikó, az óceániai első Új-Zéland, az Ázsia-bajnok Ausztrália és az Afrika-kupa-aranyérmes Kamerun szerepel a június 17. és július 2. között rendezendő viadalon.

A videobíró most „debütál” jelentős felnőttválogatott-tornán. Először a márciusi Franciaország–Spanyolország felkészülési mérkőzésen alkalmazták sikerrel, később kísérleti jelleggel a nemrégiben véget érő U20-as világbajnokságon is a játékvezetők segítségére bocsátották. A technikát illetően fontos, hogy jövő nyáron tökéletesen működjön, a tesztelésre megfelelő alkalom a Konföderációs Kupa.

Több szempontból is a jövő évi világbajnokság főpróbája lesz a Konföderációs Kupa. Mindkét esemény házigazdája Oroszország, amelynek létfontosságú a sikeres rendezés.

A billentyűknél: B. J.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ OROSZORSZÁG–PORTUGÁLIA KONFÖDERÁCIÓS KUPA-MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!