Aranylabda: Puskástól Ribéryn át Van Dijkig – akiknek nyerniük kellett volna

KS-ÖSSZEÁLLÍTÁS KS-ÖSSZEÁLLÍTÁSKS-ÖSSZEÁLLÍTÁS KS-ÖSSZEÁLLÍTÁS
Vágólapra másolva!
2020.05.01. 17:39
null
1960-ban talán csak sportdiplomácia kérdése volt Puskás Ferenc Aranylabdája (Fotó: Imago)
1956-ban a France Football szaklap létrehozta az európai Aranylabda-díjat, s mint minden szavazás, ez is rendre vitát gerjeszt. A Képes Sport ezúttal megjelölt nyolc olyan esztendőt, amikor nem feltétlenül az kapta a becses elismerést, aki a leginkább megérdemelte. Íme, az ellenszavazatok.

1960: Puskás Ferenc (Luis Suárez kapta)

47 gólt szerzett 36 meccsen az 1960-as BEK-döntő szezonjában, a Bajnokcsapatok Európa-kupájában egyenesen parádézott, mégsem neki ítélték az Aranylabdát, sportpolitikailag alighanem jobban csengett a barcelonai Luis Suárez neve, mint Puskás Ferencé. 54–37-re verte meg a spanyol a magyart, jóllehet a Száguldó Őrnagy fantasztikus futballal segítette BEK-győzelemhez a Real Madridot: a negyedöntőben egy (a Metz ellen), az elődöntőben három (a Barcelona elleni kettős győzelemkor), a fináléban az Eintracht Frankfurt ellen négy gólt szerzett. A négy gólhoz csak annyit: a legrangosabb európai klubversengés 64 évében tízszer fordult elő, hogy egy csapat minimum négy gólt szerezzen a döntőben, Puskásnak ez egyedül is összejött. A kétségkívül korszakos egyéniségnek számító, a Barca után az Interben is brillírozó Suárez esetében a Real elől elhódított bajnoki cím nyilván sokat nyomott a latban, de nem csak az elfogultság mondatja velünk, abban az évben az Aranylabdát Puskás Ferenc legalább annyira megérdemelte volna, sőt...

Kevin Keegan (Fotó: AFP)
Kevin Keegan (Fotó: AFP)

1977: Kevin Keegan (Allan Simonsen)

A dán Allan Simonsen bámulatos dolgokra volt képes a pályán, kivált mönchengladbachi karrierje során. A Borussiával 1975-ben és 1979-ben is begyűjtötte az UEFA-kupát, 1977-ben BEK-döntőbe segítette társait, az utolsó akadályt azonban nem sikerült vennie. A kor szupercsapata, a Liverpool állította meg, Kevin Keegannel a csatársorban. A 63-szoros angol válogatott centert a Gladbach védői sem nagyon tudták tartani, kétszer is tizenegyesgyanús esetben szabálytalankodtak vele szemben, a másodikat fújta be a francia Robert Wurtz, azzal biztosította be győzelmét a vörös had. 3–1-re nyert a legendás Bob Paisley irányította Liverpool, Keegan négy gólt szerzett a sorozatban. Az egész szezonban húszat, ami a kőkemény angol ligát figyelembe véve ugyancsak pofás termésnek számított akkortájt. Iszonyatosan szoros csata alakult ki az Aranylabdáért vívott küzdelemben, Simonsen három vokssal múlta felül az angolt – talán a lelkiismerete szólalt meg a France Football néhány tudósítójának, amikor a következő év végén (majd azután is), Keegant jutalmazta a díjjal.

Sokak szerint 2006-ban Gianluigi Buffon is rászolgált volna az elismerésre (Fotó: AFP)
Sokak szerint 2006-ban Gianluigi Buffon is rászolgált volna az elismerésre (Fotó: AFP)

2006: Gianluigi Buffon (Fabio Cannavaro)

Ha egy világbajnok válogatott valamely oszlopos tagját díjazzák Aranylabdával, az érdemtelennek aligha nevezhető. Fabio Cannavaro 2006-os kitüntetése sem az, különösen azért nem, mert mégiscsak az állandó válogatottbeli védőtárs, a sérült Alessandro Nesta nélkül, Marco Materazzi társaságában kellett hibátlanul levezényelnie az azzurri védekezőjátékát. Csak hát azért ahhoz a diadalhoz a fantasztikus Gianluigi Buffon is kellett, aki az egész sorozatban bemutatott néhány hatalmas bravúrt, a fináléban is, például Zinédine Zidane fejesénél a hosszabbításban. Aztán Zidane egy másik bólintása megágyazott az itáliai aranyéremnek, mégis kevés volt ahhoz, hogy Lev Jasin 1963-as győzelme után ismét egy kapusteljesítményt jutalmazzanak Aranylabdával. Ha most sem, mikor, foghatták a fejüket a kapussorsot szívükön viselők, és bizony azóta sem kapta meg kesztyűs a France Football elismerését. Ha lenne életműdíj, azt bizonyosan odaítélnék a 42 évesen is aktív Buffonnak, 2006-ban majd' 50 szavazat hiányzott neki az üdvösséghez.

Andrés Iniesta gólja döntötte el a 2010-es világbajnoki döntőt (Fotó: AFP)
Andrés Iniesta gólja döntötte el a 2010-es világbajnoki döntőt (Fotó: AFP)

2010: Andrés Iniesta (Lionel Messi)

„Emlékezzetek erre a napra” – szólt oda társainak Pep Guardiola, amikor a tini Iniesta először edzett a Barcelona felnőttcsapatával – a City mostani edzőjének már akkor is jó szeme volt. A Barcelona csillagának pedig 2009-ben és 2010-ben igen jó éve. Az előbbiben jó néhányan igyekezhettek másolni, ahogy a középpályás beveszi a kaput, kilenc hónappal azután legalábbis, hogy a Stamford Bridge-en az utolsó pillanatban felvarrta a labdát a Chelsea kapujának bal felső sarkába, 40 százalékkal megugrott Katalóniában a születési ráta. Meglehet, a 2010-es vb-döntőben szerzett győztes gólja után egész Spanyolországban, a világ igazságtalansága volt mindenesetre, hogy abban az esztendőben nem ő (esetleg a szintén pompás Xavi) nyerte meg az Aranylabdát. A France Football főszerkesztője két éve nyilvánosan is elnézést kért a zsenitől. „Bocsáss meg nekünk, Andrés. Nekünk te nem egy játékos vagy, hanem a játékos.” Pedig nem rajta múlt, a lap tudósítói szavaztak, akik 2010-ben is a „csak” egy bajnoki címet nyerő Messire voksoltak. Az argentin öt százalékkal verte jó barátját.

Franck Ribéry 2013-ban klubszinten mindent megnyert, amit lehetséges, mégsem tudta legyőzni Cristiano Ronaldót (Fotó: AFP)
Franck Ribéry 2013-ban klubszinten mindent megnyert, amit lehetséges, mégsem tudta legyőzni Cristiano Ronaldót (Fotó: AFP)

2013: Franck Ribéry (Cristiano Ronaldo)

A szavazatok majd' 28 százalékát begyűjtve kapta meg Cristiano Ronaldo az Aranylabdát 2013-ban, a második Messi a voksok majdnem 25 százalékát, Franck Ribéry 23,36 százalékát söpörte be. Pedig utóbbi, a Bayern bal oldali támadója minden lehetséges címet begyűjtött klubjával. A müncheniek utcahosszal nyerték meg az amúgy nem rossz Dortmund előtt a Bundesligát, a Stuttgart ellenében a Német Kupát is hazavitték, a Bajnokok Ligájában pedig a negyeddöntőben a Juventust (összesítésben 4–0), az elődöntőben a Barcelonát a földbe gyalulva (összesítésben 7–0) játszhattak döntőt a Borussia ellen, ahol aztán 2–1-re győztek.

A francia klasszis két gólpasszt jegyzett a katalánok ellen, egyet a fináléban, az év tavaszán nyolc assziszttal szolgálta ki társait a Bundesligában. „Ma is azt gondolom, engem illetett volna az Aranylabda – mondta tavaly a L'Équipe-nek. – Nem irigylek semmit Messitől és Ronaldótól, de ezerszer megkérdeztem magam azóta: miért nem én? Minél többet gondoltam rá, annál nagyobb undor fogott el.”

Toni Kroos az utolsó müncheni évében a Bayern motorja volt, majd a világbajnokságon is remekelt (Fotó: AFP)
Toni Kroos az utolsó müncheni évében a Bayern motorja volt, majd a világbajnokságon is remekelt (Fotó: AFP)

2014: Toni Kroos (Cristiano Ronaldo)

Ha Johan Cruyffra hallgatunk legalábbis, a németek világbajnok középpályása gyűjti be a díjat, esetleg a harmadik helyen záró Manuel Neuer, de semmiképpen sem Cristiano Ronaldo. „Az egyéni teljesítmény és az elért eredmény egyvelege kellene, hogy döntsön. Ebből a szempontból abszurd, hogy immár a második évben kapja egy olyan futballista az Aranylabdát, aki egyfelől nem is játszott kifogástalanul, másfelől nem is az övé a legtöbb serleg – dühöngött az amúgy háromszoros aranylabdás holland. – 2013-ban a Bayern minden lehetséges címet begyűjtött, mégis Ronaldo zárt az élen, mondjuk, Kroos vagy egy másik remeklő müncheni előtt. 2014-ben Kroos kulcsjátékosa volt a világbajnok Nationalelfnek, és még a három legjobb közé sem került be, miközben Ronaldo az egész vébén láthatatlan volt. Nem tudom ezt a FIFA-díjat komolyan venni.” Két kiegészítés: Ronaldo a vb-t sérülten is vállalta, illetve 2010 és 2015 között a France Football a FIFA-val közösen ítélte oda az Aranylabát. Nem mindenki megelégedésére tehát.

Antoine Grizemann a 2018-as gálán (Fotó: AFP)
Antoine Grizemann a 2018-as gálán (Fotó: AFP)

2018: Antoine Griezmann (Luka Modric)

Bő 300 szavazattal kapott kevesebbet Antoine Griezmann a győztes Luka Modricnál, ilyenkor adódik persze a kérdés, mi ér többet: a BL-győzelem és a vb-döntő vagy a világbajnoki cím. Lehet persze fokozni: melyikük tett hozzá többet csapata teljesítményéhez. Nehéz lenne bármelyikre is felelni, ám azért azt leszögezhetjük, nem került rossz helyre a díj. Mégis, futballberkeken belül is létezik egy hallgatólagos megegyezés, hogy ha a világbajnok együttesnek van kiemelkedő alakja, azt illik elismerni, Griezmann pedig feltétlenül vezére volt a francia nemzeti csapatnak. És nem csak a Les Bleus-nek, az Atléticónak is: 19 gólja mellett kilenc gólpasszt is kiosztott a 2018-ban spanyol második együttesben, alaposan hozzájárult a klub Európa-liga-győzelméhez, harmadik helye miatti csalódottságát nem is leplezte: „Megnyertem a vb-t és az El-t, nem tudom, mi mást tehettem volna még. Persze büszkeséggel tölt el, hogy dobogós lehettem, az főként, hogy világbajnok.” Egy mosoly kíséretében hozzátette, az eredményhirdetés utáni két napban nem ő volt a legjobb társaság.

Virgil van Dijk csupán hét(!) szavazattal maradt el Lionel Messi mögött (Fotó: AFP)
Virgil van Dijk csupán hét(!) szavazattal maradt el Lionel Messi mögött (Fotó: AFP)

2019: Virgil van Dijk (Lionel Messi)

686 szavazatot begyűjtve – mindössze héttel (!) megelőzve Virgil van Dijket – söpörhette be karrierje hatodik Aranylabdáját tavaly Lionel Messi. Azt is vitatták éppenséggel, elvégre sokan inkább a csodálatosan menetelő, a Bajnokok Ligáját varázslatos elődöntőbeli fordítás után megnyerő, az angol bajnoki címről egy ponttal lemaradó Liverpool egyik klasszisát látták volna inkább a dobogó tetején, mondjuk Virgil van Dijket, esetleg Sadio Manét. Mert az igaz, hogy Messi 50 mérkőzésen szerzett 51 góllal fejezte be a 2018–2019-es idényt, mondhatni, a szokásosan bámulatos játékát nyújtva, de akadt vörösben egy kolosszus, aki az Anfielden őt és ellenfelei többségét is sikeresen megakadályozta abban, hogy bevegyék a liverpooli kaput (a Pool a 2019 májusában befejezett PL-idényt 22 kapott góllal zárta), illetve volt egy fantasztikus csatár, Mané, aki 22 bajnoki gólja mellett káprázatos futballal szórakoztatta nem csak az Anfield publikumát, hanem a tv-nézők millióit is. De hát a Messi-brand az egyik legerősebb a futballban.

További Képes Sport-os cikkekért kattintson a digitalstand.hu/kepessport oldalra

Legfrissebb hírek

Az MU megállapodott Mbeumóról; Luis Díaz közölte a Liverpoollal távozási szándékát – pénteki transzferhíradó

Minden más foci
5 órája

Kl-selejtező: Szegeden játssza visszavágóját a Kassa

Európa-konferencialiga
11 órája

Egy meg nem kapott üzenet, avagy búcsú Kőrösi Lászlótól

Minden más foci
11 órája

Futballklub lett Snoop Dogg és Modric közös biznisze

Angol labdarúgás
12 órája

Szerződést bontott korábbi kapitányával a Vasas – hivatalos

Labdarúgó NB II
15 órája

A román sajtóban is Vécsei kimaradt 11-eseiről esett a legtöbb szó

Európa-liga
17 órája

„Mindig az elsők között futottam” – Détári Lajos exkluzív interjút adott a Nemzeti Sportrádiónak

Magyar válogatott
2025.07.17. 14:14

Négyen sem tudták elvenni tőle! Videón Neymar 85. perces győztes gólja

Minden más foci
2025.07.17. 08:56
Ezek is érdekelhetik