Az első tizenegyes a nyerő, de „rövidítést" javasolnak

MTI MTIMTI MTI
2010.12.16. 12:16
null
Kezdeni kell: a tanulmány szerint az első rúgóé az előny a tizenegyespárbajban (Fotó: Reuters)
Egy brit intézet tanulmánya szerint nem igazságos a labdarúgó-mérkőzéseket lezáró tizenegyespárbaj jelenlegi lebonyolítási rendszere, ezért a szerzők annak megváltoztatását javasolják.

A politikai és közgazdasági tudományok londoni iskolájának (LSE) gondozásában elkészült anyag összeállítói arra a megállapításra jutottak, hogy a büntetőrúgásoknál pszichológiai előnyhöz jut az a csapat, amely először kezdheti meg sorozatát. A kutatók az 1970 és 2000 közötti időszakból 2820 kísérletet elemeztek, és azt találták, hogy hatvan százalékban az első tizenegyest elvégző csapat győzött.

„A legtöbb televíziós csatorna a pénzfeldobás idején reklámot ad, pedig a mi megítélésünk szerint ez lehet a kulcsmomentuma a tizenegyespárbajnak – fogalmaz Ignacio Palacios-Huerta, az American Economic Review-ban megjelentetett tanulmány egyik szerzője. – A pszichológiai teher a hátrányban levés érzéséből fakad a másodszor kísérletező csapat számára, amelynek a teljesítményét ez látványosan befolyásolja."

Palacios-Huerta és társszerzője, Jose Apesteguia, a barcelonai Pompeu Fabra Egyetem professzora húsz mérkőzés pénzfeldobásos jelenetét is kielemezte, s kiderült, hogy 19 alkalommal az első rúgást választotta a sorsolás győztese. Emellett 240 profi és amatőr játékost és edzőt is megkérdeztek a tizenegyesekről, és ők szinte mindannyian úgy vélték, hogy érdemes kezdeni, ezzel pedig nyomás alá helyezni az ellenfelet.

Mindezeket figyelembe véve Palacios-Huerta, az LSE professzora azt javasolja a futball nemzetközi vezetőinek, hogy felejtsék el a jelenlegi lebonyolítási szisztémát, és helyette a teniszben általános rövidítéshez hasonlóan rendszert vezessenek be, ahol az első adogatást követően az ellenfél mindig kétszer következhet.

Legfrissebb hírek

Vinícius Júnior a Real Madrid történelmének legrosszabb tizenegyesrúgója a XXI. században

Spanyol labdarúgás
2 órája

Labdarúgás: több mint 1500 fiatalperc az NB I 25. fordulójában

Utánpótlássport
2026.03.10. 09:04

Markó Edina: Azok inspirálnak, akik formálják a közeget

Utánpótlássport
2026.03.06. 16:46

Labdarúgás: sima vereség a spanyoloktól az U17-es leány Eb-selejtezőn

Utánpótlássport
2026.03.04. 15:59

Labdarúgás: legyőzte az U16-os válogatott a svédeket Telkiben

Utánpótlássport
2026.03.03. 19:37

Labdarúgás: a Kazincbarcikáé a legtöbb fiatalperc a 24. fordulóban

Utánpótlássport
2026.03.03. 08:53

Labdarúgás: vereséggel kezdték az Eb-selejtezőket az U17-es lányok

Utánpótlássport
2026.03.01. 20:57

Labdarúgás: a bennmaradás a cél az U17-es leány Eb-selejtezőn

Utánpótlássport
2026.02.28. 09:00
Ezek is érdekelhetik