Történelmi Gyirmót-siker Kispesten! A győriek elmozdultak az utolsó helyről

BODNÁR ZALÁN (összefoglaló), KOCSMÁR-TÓTH ISTVÁN (percről percre)BODNÁR ZALÁN (összefoglaló), KOCSMÁR-TÓTH ISTVÁN (percről percre)
2022.01.29. 19:15
A csereként beálló Varga Barnabás büntetője döntötte el a Budapest Honvéd és a Gyirmót összecsapását Kispesten (0–1) a labdarúgó NB I 18. fordulójában, ezzel a győri együttes története során először tudta legyőzni a fővárosiakat. A hazai együttes a 69. perctől emberhátrányban futballozott, de előtte sem tudott igazán veszélyes lenni a vendégkapura.
Az első félidő küzdelmesen alakult, a második félidőben a Honvédból már a küzdeni tudás is hiányzott sokszor
A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍILIK (Fotó: Török Attila)
Az első félidő küzdelmesen alakult, a második félidőben a Honvédból már a küzdeni tudás is hiányzott sokszor A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍILIK (Fotó: Török Attila)

LABDARÚGÓ NB I
18. FORDULÓ

Budapest Honvéd–Gyirmót FC Győr 0–1 (Varga B. 70. – 11-esből)
Budapest,Bozsik Aréna, 2000 néző. Vezette: Farkas Á.
Kiállítva: Bardea (69., Bp. Honvéd)

ÉLŐ SZÖVEGES TUDÓSÍTÁS ITT!

Egy kispesti csapat és egy kis Kispest találkozott a Bozsik Arénában, hiszen a vendég gyirmótiak meccskeretében négy korábbi Honvéd-akadémista is ott volt, ketten (Hajdú Ádám és Csörgő Viktor) a kezdőcsapatban, ketten (Herjeczki Kristóf és Kovács Dominik) pedig a kispadon.

A koronavírus-járvány okozta megbetegedések mindkét csapat téli felkészülését megnehezítették, szinte ellehetetlenítették, így rendkívül nehéz volt megjósolni, milyen formában lép pályára a két együttes.

Noha a januári edzőmeccsek alapján azt lehetett várni, hogy 3–5–2-es rendszerben küldi pályára csapatát Horváth Ferenc, végül a Honvéd edzője a négyvédős megoldás mellett döntött (bár olykor csak a két belső védő maradt hátul, a két szélső védő meglehetősen sokat tartózkodott az ellenfél térfelének közepén). A Gyirmót sereghajtóként érthetően óvatos duhaj volt a fővárosban, öt középpályással játszott, csupán Mayer Ádám volt elöl.

A két csapat Kispesten eddig kétszer találkozott az élvonalban, legutóbb 2017 tavaszán, akkor Davide Lanzafame ráadásban szerzett fejes gólja döntött, az olasz csatár most a lelátón tűnt fel. A Honvéd-drukkerek korábbi olasz kedvence épp a napokban lett csapat nélküli (legutóbbi állomáshelye a Vicenza volt), és tekintve, hogy a télen Eppel Márton már távozott a csatársorból, Balogh Norbert pedig vélhetően ugyanígy tesz rövidesen, pletykákra adhat okot a jelenléte.

A játék az első félidőben – ahogy azt várni lehetett – a gyirmótiak térfelén zajlott, a vendégek csak másodpercekre tudták megtartani a labdát. A kispesti mezőnyfölény azonban helyzetekben nem mutatkozott meg, a meccs első kaput eltaláló lövésére egészen a 31. percig kellett várni, Nenad Lukics vette célba ballal 20 méterről a kaput, lövését vetődve kellett kitolnia a bal alsó sarokból Rusák Edvárdnak. A 38. percben újra a szerb csatár próbálkozhatott 20 méteres szabadrúgással, de ballábas lövése a sorfalban elakadt. Egy kispesti lehetőség maradt az első félidő hosszabbítására is, Nenad Lukics ebben is benne volt, balról érkező beadását az új szerzemény, Olekszandr Petrusenko fejelte kapura nyolc méterről, Rusák bravúrral ütötte ki a labdát a bal felső sarok elől.

A szünet után hat perccel életjelet adott magáról a Gyirmót, Florent Hasani 18 méterről ballal váratlanul célba vette a bal felső sarkot, csak pár centit tévedett, azt is azért, mert beleért az egyik védő sarka a lövésbe (ennek ellenére nem kaptak szögletet a sárga-kékek). Összességében azonban nem változott a játék képe, a Honvéd kezdeményezett, de fölénye meddő volt. A futballszótárban a szezon eleji forma „szakkifejezéssel” írható le legjobban, ami a pályán zajlott ekkor: rengeteg volt a technikai hiba, a pontatlanság, gyötörték egymást a felek.

A 69. perctől aztán új mederben folyt tovább a mérkőzés, ugyanis egy néhány perccel korábbi eset visszanézését követően tizenegyest ítélt Farkas Ádám játékvezető (szöglet után a kispesti védő, Nir Bardea egy légi párbaj során lekönyökölte Hajdú Ádámot), és második sárga lappal ki is állította a vétkest. A büntetőt a csereként beálló Varga Barnabás magabiztosan értékesítette, a balra vetődő Szappanos Péter mellett finoman a kapuba emelt (0–1).

A Honvéd ezután próbálta még erőltetni a támadásokat, de helyzetei már csak a Gyirmótnak adódtak, a hosszabbításban két óriási is, Szappanos elképesztően reflexszel hárított mindkétszer. A gólok nem szaporodtak tovább, csak a sárga lapok, így meglepetés született, a sereghajtó rendkívül értékes három pontot gyűjtött – immár mondható, egy közvetlen riválisa ellen a kiesés elleni harcban, ugyanis három pontra olvadt közöttük a különbség.