Ha bajban vagy, szétszednek - körkép a magyar futball „húspiacáról”

Vágólapra másolva!
2012.03.08. 12:51
null
A pécsi Okoronkwo (fehérben) az egyik legnagyobb nevű érkező volt a télen (Fotó: Korponai Tamás)
Két éve indított áttekintő sorozatunkban rendszeresen beszámoltunk a magyar labdarúgó NB I játékospiacának változásairól – mivel (remélhetőleg) ebben az idényben már nincs több próbajátékra érkezett, sosem hallott csapatból jött „csillag", klubot kereső világjáró és rendületlenül próbálkozó önjelölt légiósreménység, eljött az idő az összefoglalásra.

„Ingyen jön” – indokolta meg egy magyar klubvezető, hogy miként „pottyant be” az utolsó pillanatban egy légiós csapatához. A legtöbb kollégája nevében is beszélhetett volna, lévén az NB I többsége még mindig nem (vagy csak nagyon keveset) tud költeni játékosokra, igencsak visszafogottá téve a hazai átigazolási piacot. A kétezres évek elején tapasztalt tetszhalálhoz képest már jobb a helyzet, de a magyar átigazolási piac messze van még az egészségestől. Bár most már ismét vannak klubok, amelyek segítenek működtetni...

VIDEOTON, DEBRECEN, GYŐR – AZ ÁTIGAZOLÁSI „ARISZTOKRÁCIA”

Torghellével a Videoton „nagy halat” fogott 
(Fotó: Németh Ferenc)
Torghellével a Videoton „nagy halat” fogott (Fotó: Németh Ferenc)

A két éve elindult trend még mindig tart: a három legstabilabb anyagi helyzetű klub (a Videoton, a DVSC-Teva és a Győri ETO FC) továbbra is hajlandó kinyitni a pénztárcát, ha kell, igaz, ebben a szezonban már egy kicsit óvatosabban – vagy legalábbis a hangsúlyokat máshová helyezve. A Videoton már 2009-ben elkezdte kerete nagyszabású erősítését, hogy aztán 2010 telén hosszú évek óta nem látott módon három NB I-es meghatározó játékost (Nikolics Nemanja, Lencse László, Sándor György) is kivásároljon szerződéséből. A magyar „húspiac” motorja azóta is a székesfehérvári klub: 2010–2011-ben is jelentős összegeket költött többek között Gosztonyi András és Vaskó Tamás megszerzésére, és ebben az idényben sem állt le, igaz, most már a bevételi oldalon is magasak a számok.

A Videoton „lefölözte” a magyar szabadügynök-piacot Torghelle Sándor megszerzésével, míg a Kovács Istvánra kiadott félmillió euró rúgta be a téli magyar piac motorját. A Haladás a Kovácsért kapott pénzből kivásárolta Kulcsár Kornélt a Kaposvártól, megkapta pluszba (és kölcsönbe) Nagy Dánielt, ráadásul a Haladás hivatalos honlapjának információi szerint még Kovács István továbbértékesítési árának huszonöt százaléka is Szombathelyre „hullhat”. Röviden: a Videoton indította üzlet megmutatta kicsiben, hogyan nézne ki egy normális átigazolási piac. A helyi „nagy hal” megszerzi az egyik legígéretesebb hazai játékost – akinek ráadásul alternatíva egy külföldi csapat helyett az NB I-en belül előrelépni –, a középcsapat (jelen esetben a Haladás) meg tudja venni egy kiscsapat kulcsjátékosát (Kulcsárt a Kaposvártól), míg a Rákóczi fenn tudja tartani magát – bevallottan ez állt Kulcsár és Perics eladása mögött.

HA BAJBAN VAGY, SZÉTSZEDNEK

A fentihez hasonló „minta” átigazolási láncból azért kevés van itthon, hisz a klubok zöme inkább külföldre adná el piacképes játékosait. A hazai piacra többnyire csak akkor van út, ha az eladó klub már nyakig ül a bajban, és mindenáron vevőt akar találni kulcsembereire: így tett most a Zalaegerszeg, amely Roguy Méyét és Djordje Kambert adta el a Debrecennek, illetve a Győrnek – valószínűleg némileg nyomott áron. Kaposváron a csapat szinten tartásánál többet nem remélhetnek addig, amíg rendszeresen eladni kényszerülnek a legjobbakat, és kérdés, mi lesz, ha egyszer „elfogynak” a kapós játékosok, és a helyettesek nem nőnek fel a feladathoz...

Bajzát  a nyíregyházi „csomag” részeként érkezett 
Pécsre (Fotó: Korponai  Tamás)
Bajzát a nyíregyházi „csomag” részeként érkezett Pécsre (Fotó: Korponai Tamás)

A Rákóczi eddig rendszeresen jókat húzott, amikor pótolni próbálta a távozóit – Alves után jött Nikolics, Nikolics után Perics –, viszont az eladásra építő modell nagy kockázata az, hogy ha nem marad érték, akkor egyből bajba kerül a klub. No meg néhány „mellényúlás” a játékospiacon egyből az NB II felé taszíthatja a csapatot, mint ahogy a nyáron használhatatlan játékosok sorát megszerző ZTE tapasztalhatta is.

Szintén jó példa a nyári Pécs–Nyíregyháza tranzakció, amelynek során a PMFC kivásárolta a szabolcsiak kulcsembereit, ezzel víz fölött tartva a fuldokló (adósságban fuldokló...) Szparit. Egy „nagybeteg” klubra a világfutballban mindenhol lecsapnak az erősebbek – és ameddig Magyarországon nem erősödik meg még jobban néhány klub anyagi helyzete, addig a bajba került klubok „kifosztása” lesz az egyik leghatékonyabb erősítési mód. Röviden: ha bajban vagy, egyből szétszednek.

ÁLOM A KÜLFÖLDI VEVŐRŐL

Annak idején (főleg az első magyarországi akadémiát üzemeltető MTK részéről) gyakran lehetett hallani, hogy az akadémiai modell hosszú távon biztosíthatja egy klub fennmaradását. Azóta egy erős kérdőjelet kell a kijelentés mögé tenni. Az első „akadémista” generációt teljesen lefölöző kék-fehérek 2011 nyarára a másodosztályban kötöttek ki, egy idő után arra kényszerültek, hogy – eredeti célkitűzésükkel ellentétben – a hazai piacra is elpasszoljanak kulcsjátékosokat, és hiába adtak el évenként átlagban egy játékost külföldre, még a szinten tartás sem sikerült. Ebben persze közrejátszott az is, hogy megszűnt a Sándor Károly Akadémia monopolhelyzete.

És ha az MTK-nak nem sikerült, kérdés, miért sikerülne más kluboknak. Amit a kék-fehérek elértek, az alighanem a magyar maximum: szezononként egy kinevelt játékos eladása külföldre. Ez pedig (mint a példa mutatja) önmagában nem elég ahhoz, hogy egy klub megfelelően működjön. A magyar kirajzás sem akkora, mint a 2007–2009 közti időszakban – ekkor száztíz fiatal, gyakorlatilag egy teljes utánpótlás-generáció krémje ment külföldre –, a kinti kluboknak pedig semmi különös érdeke nem fűződik magyar labdarúgók szerződtetéséhez. A „válságfutballban” egyre több nagy klub kurtítja meg a külföldi tehetségfigyelésre és fiatalok igazolására szánt keretét, nincsenek stabil „magyar kolóniák” felnőtt csapatoknál, akikhez csapódhatnának a juniorok, ráadásul vannak bejáratottabb „játékostermelő zónák”, amelyekben kisebb költséggel nevelnek ki játékosokat.

KEVESEN LÉPNEK SZINTET

Az előző idényekhez képest többen – harmincöten – kerültek fel NB II-es, illetve alacsonyabb osztályú csapatoktól az NB I-be, viszont a szám csalóka.

 

Egyrészt a harmincöt játékos között vannak azok, akik épp kiesett csapatokból távoztak, másrészt a PMFC torzítja az adatokat a Nyíregyháza nyári „szétvásárlásával". Az NB I tizenegy csapata igazolt alacsonyabb osztályból futballistát, viszont – leszámítva a saját második együttesből felhozottakat – sem a Videoton, sem a DVSC, sem a Győr, sem a Paks, sem az Újpest nem talált megfelelő játékost egy osztállyal lejjebb.

 

Az NB II-ből még mindig csak „csordogálnak" a játékosok az NB I-be, ez a betegségtünet változatlan: a második csapatot indító klubok érthetően inkább a saját B-együtteshez nyúlnak, a másodosztály pedig teljesen „kilúgozódva" képtelen megfelelően ellátni játékosokkal az NB I-et. Alighanem ez összefüggésben van azzal, hogy az élvonalbeli csapatok a kispadra is hajlamosak légiósokat szerződtetni.

 

Következetesen az NB I-ből leginkább a Kaposvár és a Siófok „vadászik” a második ligában, természetesen részben (anyagi) kényszerből.

Lehet, hogy a fiatal játékosok külföldre igazolási kedve is csökken, látván, hogy társaik sora akadt fent a rendszer utolsó szűrőjén – nem tudtak ugyanis az utánpótlás- vagy tartalékcsapatoktól az A-csapat keretébe bekerülni. Magyar játékosok tucatjainak fejlődését hátráltatta, hogy több szezont is lehúztak valahol az utánpótláscsapat és a felnőtt együttes közti „szürke zónában”, rendszeres első csapatbeli játéklehetőség nélkül. Mivel még nem volt példa a visszalépésre (illetve a hazajövetelre), ezek a játékosok nem tudtak és akartak hazajönni, és a külföldön tanultakat a hazai bajnokságban kamatoztatni. Erre igazán csak az utóbbi években volt példa: Rudolf Gergely fel tudta építeni a karrierjét azután, hogy visszajött az NB I-be, és egyre több egykori akadémista bukkan fel ismét élvonalbeli kluboknál a külföldi kaland után. Nem ez a lehető legjobb karrierív, de mindenképpen vállalhatónak tűnik, és lehet, hogy többet segít egy pályafutáson, mint több évnyi, frusztrációval terhes próbálkozás az első csapat határvidékén. Hisz a felmérések szerint például a Premier League-ben az akadémisták kilencven százaléka sosem jut el a magas szintű futballig...

Lehet tehát akadémiai rendszerben itthon futballistákat nevelni, csak felesleges arra építeni, hogy rendszeresen elviszik a tehetségeket külföldre, és valószínűleg szintén felesleges felverni az árakat, kizárólag a külföldi vevőket megcélozva. Önmagában a saját utánpótlás eladhatóságában bízni alighanem csak délibáb – a rendszeres játékoseladás („nevelői” szerep) járható út, de ehhez olcsón vett, majd jó teljesítmény után haszonnal továbbadható légiósok, alacsonyabb osztályból érkező és onnan felépített helyi játékosok egyaránt kellenek. Csak a „gyerekkereskedelemben” bízni kevés, főleg, hogy a közelmúltban jó néhány példa mutatta azt is, hogy a vevők fizetési morálja sem az igazi: sok magyar klub vár a pénzére az eladott utánpótláskorú futballisták után, peres ügyekbe keveredve.

ÁTLAG ALATT

2011–2012 telén az átlag alatti aktivitást mutattak a játékosok szerződtetésénél az NB I-es klubok – „mindössze” 84 futballista érkezett a tizenhat élvonalbeli csapathoz (5.25-ös átlag), 2009–2010 telén 120, 2010–2011 telén 94 új labdarúgót köszönthettek az öltözőben. A csökkenés folyamatos, és csökken a külföldről újonnan bekerülő légiósok száma is: a két évvel ezelőtt, télen érkezett negyvenöthöz képest most már csak huszonkét játékos ismerkedhet a magyar futballvalósággal.

HONNAN JÖTTEK?
Albán I. liga
Belga I. liga
Belga III. liga
Bolgár I. liga
Boszniai I. liga
Brazil II. liga
Cseh I. liga
Finn I. liga
Holland I. liga
Norvég I. liga
Olasz II. liga
Osztrák I. liga
Osztrák III. liga
Svájci II. liga
Szabadon igazolhatók
Szerb I. liga
Szlovák I. liga
Szlovén I. liga
Uruguayi I. liga

Hogy honnan érkeztek az újak? A kép jó tarka, a szabadon igazolhatók (így a két legnagyobb nevű téli érkező, az exherthás Salomon Okoronkwo és az exbetises Fernando) mellett jött játékos a belga élvonalból, az albán első osztályból és még az uruguayi bajnokságból is... A szórás hatalmas, és szintén „vadul szór” az érkezők eloszlása is.

A legtöbb játékost – tízet – a télen alaposan „megbillent” Vasas hozta, és szokás szerint a kiesés ellen küzdők (Siófok, Lombard) is a masszív vérfrissítésben látták a küzdelem folytatásának zálogát. A ZTE örült, hogy (kölcsönökkel, visszahívott játékosokkal) fel tudta tölteni keretét, a Honvéd téli veszteségeit (Danilótól Torghelléig) próbálta meg pótolni, az Újpest részint a belga kapcsolaton keresztül jutott hozzá új játékosokhoz, a Ferencváros pedig „megcsapolta” a Vasast (Beliczky Gergő, Kulcsár Dávid) és az NB II-t is. A Videotonnál a „sousásítás” folytatódott, távozott a bajnokcsapat néhány pillére (André Alves, Elek Ákos, Dusan Vasziljevics, Nagy Dániel), most viszont a nagy nevek (Torghelle, Perics) mellett fiatal magyar tehetségek is érkeztek. A fehérváriaknál két átigazolási időszak alatt teljes vérátömlesztés ment végbe, tizenhét játékos jött, leszámítva a kölcsönből visszaérkezetteket. És persze mentek is: a 2010–2011-es bajnokcsapatban legalább tíz meccset játszók közül már csak Mladen Bozsovics, Gosztonyi András, Nikolics Nemanja, Polonkai Attila, Sándor György, illetve Vaskó Tamás kerettag – a többiek vagy végleg távoztak, vagy kölcsönadták őket.

Frizoni (pirosban) Szlovákiából jött a DVTK-hoz 
(Fotó: Németh Ferenc)
Frizoni (pirosban) Szlovákiából jött a DVTK-hoz (Fotó: Németh Ferenc)

A legvisszafogottabb a DVSC-Teva, a Haladás, illetve a Paks volt, és ami azt illeti, ennél a három csapatnál nem is volt miért felforgatni a keretet. A debreceniek ráadásul Szabó Ádámot egyből kölcsön is adták, Roguy Méyét meg az anyagilag és „tabellailag” is pocsékul álló Zalaegerszegtől hozták el, vélhetően egy jövőbeli jó üzlet reményében – a gaboni csatár már bizonyított NB I-es szinten, és a Zete egyszer már jó pénzt kapott érte...

A szerény büdzséjű, vagy hirtelen megszorult csapatok persze kölcsönöztek is: a Vasas „csomagban kapott” három játékost az Újpesttől, a ZTE kettőt Győrből (a Kamber-üzlet keretében), a Siófok szokása szerint kölcsönjátékosokkal pótolta távozó kölcsönjátékosait, a Kaposvár pedig a svájci Luganótól szerzett két afrikai légióst. A Honvéd belföldi (Bojan Bozsovics, Nicolas Ceolin) és külföldi (Tomás Díaz Navarrete) kölcsönöket is nyélbe ütött, az NB I-es csapatok fele viszont egy kölcsönjátékost sem hozott – a felsőház jó része például ide tartozik.

PERCEMBEREK

2011 nyarán hatvannégy légiós érkezett az NB I-be külföldről, nem számítva a külföldi kölcsönből visszatérteket. Közülük huszonhatan fél év után már távoztak is, volt, akiknek ennyi sem jutott (Felipe Félix, André Lamas), és persze megint voltak, akik csak perceket játszottak az NB I-ben – ez bátran nevezhető pocsék beválási aránynak.

A villámgyorsan távozók többsége vagy nem hagyott maga után nyomot, vagy olyat, hogy a szurkolóknak csak rémálmokban jutnak eszükbe – a zalaegerszegieket például alighanem víz veri ki a Serif Sadektől látottaktól... Ha már Zalaegerszeg: a nyáron hozott légiósok szinte mindegyike „selejtnek” bizonyult. Márpedig ez egy olyan klubnál, amelynél a meghatározó légiósok szerződtetése és eladása a klubmodell (és a fenntartás) része volt, ez hatalmas hiba – a ZTE még mindig nyeretlen, a csapatot az utolsó pillanatban mentette meg egy rejtélyes befektető, és eladható értékből sem maradt már sok.

A kérdés persze állandó: vajon miért éri meg a keretet feltölteni olyan játékosokkal, akik még egy fél évet sem bírnak különböző (szakmai, koncepcióbeli, esetleg anyagi) okokból a nem hegymagas színvonalú NB I-ben? Ennyire nincs kiegészítő emberként bedobható magyar játékos? Ennyire nincs lehetőség az alapos megfigyelésre és elemzésre? Mert tévedni természetesen lehet, akár még egy sokmillió eurós sztárigazolással is – de sokszor a légiósok kiválasztása egyszerűen próba-szerencse alapúnak tűnik...

CSAPAT TÉLI ÉRKEZŐK MAGYAR (BELFÖLDRŐL) MAGYAR (KÜLFÖLDRŐL) LÉGIÓS (BELFÖLDRŐL) LÉGIÓS (KÜLFÖLDRŐL) EBBŐL KÖLCSÖNBE
Bp. Honvéd 7 0 1 2 4 3
DVSC-Teva 2 1 0 1 0 0
DVTK 4 0 1 0 3 0
FTC 5 4 1 0 0 0
Győri ETO 3 1 1 1 0 0
Haladás 2 2 0 0 0 1
Kaposvár 3 0 0 0 3 2
Kecskemét 5 5 0 0 0 0
Lombard 7 2 1 1 3 1
Paks 2 1 1 0 0 0
PMFC 5 1 0 2
4
0
Siófok 9 7 1 1 0 5
Újpest 6 2 0 1 3 1
Vasas 10 9 1 0 0 4
Videoton 7 4 0 1 2 0
ZTE 7 2 2 2 1 2
84 41 10 11 22 19
A táblázatban nem szerepelnek a télen hazai kölcsönből visszatért és azonnal ismét kölcsönadott játékosok, illetve a második/U19-es csapatoktól felhozottak
NB I, BECSÜLT JÁTÉKOSFORGALOM
IDÉNY BECSÜLT KIADÁS BECSÜLT BEVÉTEL BECSÜLT LIGAMÉRLEG ÖSSZES BECSÜLT FORGALOM NAGY ÁTIGAZOLÁSOK LIGÁN BELÜL NAGY ÁTIGAZOLÁSOK KÜLFÖLDRE
2011–2012 1 515 000 euró 3 675 000 euró + 2.16 M euró 5.19 M euró Kovács I., Mitrovics, Heffler N., Kulcsár K., Kamber, Méyé, Bajzát, Andorka Simon Á. Danilo, Lázár P., André Alves
2010–2011 3 365 000 euró 6 845 000 euró + 3.48 M euró 10.21 M euró Gosztonyi, Vaskó, Foxi, Balajti Pintér Á., Kink, Laczkó, Rudnevs, Korcsmár, Diego, Abraham
2009–2010 3 187 000 euró 5 157 000 euró + 1.97 M euró 8.34 M euró Nikolics N., Lencse, Yannick, Laczkó, Sándor Gy., Lipták, Magasföldi, Bajzát Leandro, Benjamin, Kurucz, Bozic, Kulcsár T.
2008–2009 1 565 000 euró 2 675 000 euró + 1.11 M euró 4.24 M euró André Alves, Szakály D., Oláh Méyé, Németh N., Kouemaha, Balogh J.
2007–2008 1 231 000 euró 8 901 000 euró + 7.67 M euró 10.13 M euró Kouemaha, Foxi Dzsudzsák, Németh K., Kádár, Dajic, Vasziljevics
2006–2007 1 090 000 euró 3 955 000 euró + 2.865 M euró 5.05 M euró Brnovics, Takács Z. Priskin, Halmosi, Rajczi, Ferenczi
2005–2006 1 669 000 euró 4 099 000 euró + 2.43 M euró 5.77 M euró Tisza, Feczesin Juhász R., Gyepes, Simek, Bogdanovics, Böőr, Kerekes
2004–2005 40 000 euró 4 525 000 euró + 4.485 M euró 4.56 M euró Gera, Torghelle, Fülöp M., Ferenczi, Szélesi
A transfermarkt.de becslései – pontos adatok többek között a nem nyilvánosságra hozott vételárak miatt sincsenek.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik