Férfi kosár NB I: végletekig kiélezett mérkőzésen nyert a Falco Székesfehérváron

SZ. R.SZ. R.
2022.04.09. 20:17
Somogyi Ádám 30 pontja is kellett a Falco sikeréhez (Fotó: Unger Tamás/Vas Népe, archív)
Szoros mérkőzést nyert meg 93–89-re az Alba Fehérvár otthonában a Falco KC Szombathely a férfi kosárlabda NB I felsőházi rájátszásának 2. fordulójában.

FELSŐHÁZ

A szombathelyiek az első negyedben végig domináltak, 22–13-ra is vezettek, a játékrész végére azonban hét pontra zárkózott az Alba Fehérvár. A pihenőt követően nagyobb lendülettel jött ki a parkettre a házigazda, amely folyamatosan tartani bírta a lépést ellenfelével, 44–44-nél tudott először egyenlíteni, majd a vezetést is megszerezte, azonban a nagyszünetre 49–49-es döntetlennél vonulhattak a felek.

A fordulást követően a Szombathely egy triplával hárompontos előnyre tett szert, de ezután az Alba Fehérvár vette a kezébe az irányítást, 62–58-nál volt először négypontos előnye, amelyet a játékrész végére is megőrzött (72–68).

Az utolsó felvonásban aztán a Falcónak sikerült összekapnia magát, annak ellenére is, hogy a negyed elején 77–68 is volt az Albának, és végül 94–89-re a szombathelyi együttes tudott nyerni.

A vendégek, egyben a mérkőzés legeredményesebb játékosa Somogyi Ádám volt, aki 30 pontja mellett hét lepattanót gyűjtött, valamint három gólpasszt is kiosztott. A hazaiak részéről Vojvoda Dávid 23 pontot szerzett.

A mérkőzés előtt a Mol Fehérvár futballcsapatánál Szabó József 111 gólos klubrekordját megdöntő Nikolics Nemanja ünnepélyes labdafeldobást végzett el, majd egy 112-es számmal ellátott Alba Fehérvár-mezt is kapott a székesfehérvári együttes játékosától, Vojvoda Dávidtól.

A Körmend a Sopron vendégeként lépett pályára a felsőház második fordulójának szombati játéknapján. A vasiak az első negyedben végig domináltak, azonban a házigazda egy pontra felzárkózott a játékrész végére, a nagyszünetre pedig már négypontos előnyre tett szert.

A fordulás után a Sopronnak jött ki a lépés, hatpontos fórja is volt, de a negyed végén 63–62-re már a Körmend vezetett. A végletekig kiélezett találkozó utolsó felvonásában mindkét csapat lezárhatta volna a küzdelmet, ám 83–81-es körmendi vezetésnél egyenlíteni tudtak a soproniak, ezzel hosszabbításra mentve a mérkőzést.

A hosszabbításban aztán végig a Körmendnél volt az előny, amely így 90–89-re behúzta a Sopron elleni összecsapást.

FÉRFI KOSÁRLABDA, NB I
Alba Fehérvár–Falco KC Szombathely 89–94 (22–29, 27–20, 23–19, 17–26)

Székesfehérvár, 1400 néző. V: Papp P., Mészáros, Farkas G.
FEHÉRVÁR:
PONGÓ MARCELL 20/12, VOJVODA 23, LUKÁCS N. 11/3, SZABÓ ZS. 11/3, S. Davis 10/3. Csere: Takács Milán 6, Omenaka 8, Góbi M. Edző: Matthias Zollner
SZOMBATHELY: VÁRADI 21/6, SOMOGYI Á. 30/18, Clark 7/3, Golomán 8, KELLER Á. 12/3. Csere: BARAC 12, Kovács B. 4, Hawkins, Verasztó. Edző: Milos Konakov
Az eredmény alakulása. 5. perc:
9–14. 8. p.: 13–22. 12. p.: 27–31. 15. p.: 31–36. 19. p.: 46–44. 25. p.: 60–58. 28. p.: 67–64. 32. p.: 77–70. 35. p.: 81–80. 38. p.: 85–88.
Matthias Zollner: – Remek mérkőzést vívtunk, mindent megtettünk a győzelemért, jól játszottunk, nem sok hiányzott, hogy a végén mi örülhessünk. Közel voltunk a sikerhez, kiegyenlített mérkőzés volt, a magyar kosárlabda nagyszerű reklámja. Úgy gondolom, a találkozó jobb játékvezetést érdemelt volna...
Milos Konakov: – Nagyon nehéz meccsre számítottam, úgy is lett. Az Alba nagyon jól védekezik, ezt ezúttal is megmutatta. A hazaiaknál több kulcsember hiányzott, de mi sem tudtunk a legjobb összeállításunkban pályára lépni. Jól kezdtünk, aztán a második félidőben túl sok könnyű kosarat engedtünk a hazaiaknak lefutásból, kilenc ponttal el is húztak. Azonban megmutattunk az erőnket, sikerült fordítanunk. Nagyon örülök a győzelemnek, nagyon megdolgoztunk érte.

Sopron KC–Egis Körmend 89–90 (19–20, 24–19, 19–24, 21–20, 6–7) – hosszabbítás után
Sopron, 2000
néző. V: Földházi, Győrfy, Makrai
SOPRON:
Mack 13/9, Myers 9/3, Sitku 5, Q. FORD 12/3, MONTGOMERY 18. Csere: BORISZOV 21/3, Fazekas, Halász 4, Takács N. 7/6, Werner. Edző: Kosztasz Flevarakisz
KÖRMEND: Stokes 14/3, White 13, Takács K., SZAVICS 16/9, GORDON 18. Csere: Ferencz 9/9, Martinez, Henry 8/6, Durázi 12/3. Edző: Andonisz Konsztantinidisz.
Az eredmény alakulása. 5. perc: 4–15. 8. p.: 15–17. 12. p.: 22–20. 15. p.: 29–32. 18. p.: 43–37. 22. p.: 47–45. 25. p.: 52–49. 28. p.: 61–56. 32. p.: 67–63. 35. p.: 71–71. 38. p.: 78–81. 43. p.: 83–85. Kipontozódott: Henry (34. p.)
Kosztasz Flevarakisz: – Úgy gondolom, hogy a csapat azt nyújtja, amit ígért, keményen küzdünk minden meccsen. Természetesen vannak problémáink, sérülések, amelyek nem teszik lehetővé, hogy a legjobb formánkat nyújtsuk, de ez normális. Most is több olyan eset volt, amikor olyan játékos kért cserét, akit nem akartam lecserélni. Végül csak az számít, hogy a legjobb ötben vagyunk, és küzdünk. Ismét elveszítettünk egy találkozót, hosszabbításban, ám ahogy eddig, most is a végsőkig hajtottunk.
Andonisz Konsztantinidisz: – Ezen a mérkőzésen dobtunk az egyik legjobb formában távolról. Ez a két együttes most megmutatta, hogy megérdemlik, hogy a legjobbak között játsszanak. Számunkra ez egy hatalmas, nagyon fontos diadal volt, hiszen így két sikerrel kezdtük a középszakaszt. A felsőházból senkinek sem könnyű Sopronban nyerni, ezért nagyon örülünk ennek a győzelemnek. Remélem, ez a siker még nagyobb önbizalmat ad nekünk, mert az összes hátralévő találkozónk nagyon nehéz lesz, hiszen a bajnokság legjobb csapatai ellen kell játszanunk.

1. Falco KC Szombathely 26 23 3 2288–1949 0.942 49
2. Szolnoki Olajbányász 26 18 8 2067–1976 0.846 44
3. Egis Körmend 26 15 11 2164–2099 0.788 41
4. Alba Fehérvár 26 15 11 2246–2252 0.788 41
5. Sopron KC 26 15 11 2153–2135 0.788 41

KÖZÉPHÁZ

A 6–10. helyért zajló küzdelemben a nyolcadik helyen álló Oroszlány magabiztos, 84–62-es győzelmet aratott a jelenleg hatodik Kecskemét ellen, így egy pontra megközelítette riválisát.

MVM-OSE Lions–Duna Aszfalt-DTKH Kecskemét 84–62 (20–12, 30–16, 18–22,16–12)
Oroszlány, 1000
néző, V: Kapitány, Török, Fodor.
OROSZLÁNY:
IHRING 7/3, CALHOUN 24/12, Carev 2, Burns 4, MOLNÁR M. 10. Csere: Dorogi 2, PARRISH 19/18, Garamvölgyi 2, RUJÁK A. 14/12, Mucza, Tóth B., Szabadfi. Edző: Sebastjan Krasovec
KECSKEMÉT: POLLARD 20/12, MILUTINOVICS 11/3, Klobucar 6/3, Dramicsanin 12/6, Fazekas 4. Csere: Kiss D., Wittmann 7/3, Ivkovics, Lukács, Botka, Tóth Barna 2. Edző: Forray Gábor
Az eredmény alakulása. 4. perc: 7–2, 6. p.: 15–4, 7. p.: 15–10, 11. p.: 22–16, 15. p.: 34–21, 18. p.: 46–25, 23. p.: 57–28, 25. p.: 64–33, 28. p.: 64–45, 33. p.: 71–58, 37. p.: 84–58
Sebastjan Krasovec: – Jól kezdtünk, két és fél negyeden át fókuszáltan, kiválóan játszottunk. A Kecskemét aztán bizonyította, hogy minőségi csapat, felzárkózott, de a mérkőzés végén ismét keményen védekeztünk és végül nyerni tudtunk.
Forray Gábor: – Enerváltan, fáradtan kezdtünk, így a félidőre gyakorlatilag eldőlt a találkozó. A harmadik negyedben és a negyedik elején megmutattuk, hogy az előző kilenc meccsünkből miért nyertünk meg hetet, de igazából csak pislákoltunk, belobbanni nem tudtunk. A hazaiak kiváló dobóformát mutattak és a fizikális különbség is kijött a javukra, összességében megérdemelten nyertek.

6. Kaposvári KK 26 14 12 2071–2041 0.769 40
7. DEAC-Tungsram 26 13 13 2143–2101 0.750 39
8. Duna Aszfalt-DTKH Kecskemét 26 13 13 2071–2165 0.750 39
9. Naturtex-SZTE-Szedeák 26 12 14 2224–2196 0.731 38
10. MVM-OSE Lions 26 11 15 1981–2005 0.712 37

ALSÓHÁZ

A Nyíregyháza hazai környezetben 78–73-ra legyőzte a Pécsi VSK-t. A baranyai együttes hiába volt kilencpontos hátrányban az első félidőt követően, a harmadik negyedben fordított, viszont a nyíregyháziak a72–73után egy 6–0-s szakasszal megnyerték a találkozót.

A Zalaegerszeg hazai környezetben múlta felül hat ponttal az Atomerőmű SE-t. A paksiak az első félidőt 18 ponttal bukták el, ami után nagy kapaszkodásba kezdtek, de csak hat pontra sikerült felzárkózniuk, így 87–81-re kaptak ki.

Hübner Nyíregyháza BS–Pécsi VSK-Veolia 78–73 (21–15, 18–15, 21–33, 18–10)
Nyíregyháza, 1200 néző. V: Tőzsér, Nagy V., Sörlei.
NYÍREGYHÁZA:
N. JOHNSON 14/3, BRYCE 24/6, Pipiras 10/6, Mokánszki 4, COLEMAN 15/3. Csere: Suárez 7, Kiss B. 1, Bazsó 3, Bus I. Edző: Pethő Ákos
PÉCS: Haynes-Jones 16/6, Donaldson 8/3, Goldring, IVOSEV 16/12, BRKICS 19. Csere: Popadics, Carpenter 3, Meleg 9/3, Illés M. 2, Bíró O. Edző: Andrija Csirics
Az eredmény alakulása. 5. perc: 11–11. 7. p.: 19–11. 13. p.: 25–15. 15. p.: 25–21. 16. p.: 32–23. 18. p.: 32–27. 20. p.: 39–27. 23. p.: 39–37. 24. p.: 44–43. 28. p.: 56–48. 30. p.: 59–60. 35. p.: 70–65. 37. p.: 70–70. 38. p.: 72–73. Kipontozódott: Brkics (40. p.)
Pethő Ákos: – Nagyon jól kezdtünk, jól védekeztünk az első félidőben. A nagyszünet után támadásban álltunk meg kicsit, a Pécs gyors indítások révén átvette a vezetést. A végén lepattanózásban beleerősítettünk, és C. J. Bryce vezérletével az ellenfelünk valamennyi megmozdulására volt válaszunk, így fontos győzelmet arattunk.
Andrija Csirics: – Az elején nem volt százszázalékos a koncentrációnk, aztán sok mindenen javítottunk, és a vezetést is átvettük, de rengeteg támadólepattanóhoz hagytuk jutni az ellenfelet. Ilyen hibákat nem lehet elkövetni, ez okozta a vereségünket.

Zalakerámia ZTE KK–Atomerőmű SE 87–81 (22–18,27–13, 19–22, 19–28)
Zalaegerszeg, 800
néző. V: Proksch, Csabai-Kaskötő, Söjtöry.
ZTE:
Wilson 10, Takács M., DE COSEY 31/18, Barnett 11, Horti 4. Csere: PARKS 13/9, Révész 6, HOLTON 10, Németh Á. 2. Edző: Emir Mutapcic
PAKS: Brown 6/6, Frank 2, Brzoja 7/2, Goins 6, Eilingsfeld 7. Csere: KEITH 30/6, Taylor 7/3, Pajor 2, KOVÁCS Á. 14/6, Orgona, Kis R. Edző: Jan Pavlík
Az eredmény alakulása. 4. perc: 5–9. 8. p.: 12–11. 13. p.: 31–19. 16. p.: 40–24. 17. p.: 43–24. 21. p.: 54–31. 28. p.: 66–46. 33. p.: 71–60. 36. p.: 77–67. 38. p.: 80–72
Emir Mutapcic: – A legfontosabb, hogy meg tudtuk nyerni ezt a fontos mérkőzést. Az elmúlt időszakban minden szünet után nagyon rosszul kezdtünk. Most végre sikerült győzni. Hullámzó volt a játékunk, akadt időszak, amikor húsz pont fölött vezettünk. Aztán porszem került a gépezetbe, feljött a Paks. Szoros, éles meccs volt, csapatként szurkolóink biztatása mellett a végén ünnepelhettünk.
Jan Pavlík: – Megérdemelten nyertek a hazaiak. A találkozót az első félidőben veszítettük el. Olyan jelentős volt a két együttes közti különbség, hogy csoda lett volna, ha tudunk fordítani. Sajnos nem is tudtunk. Hiába volt éles és küzdelmes a hajrá, ez ezúttal kevésnek bizonyult. Nincs más lehetőségünk, mint keményen dolgozni tovább és küzdeni az utolsó pillanatig.