Férfi kosár NB I: tarolt a Falco; négy vendégsiker

P. K.P. K.
2023.02.11. 20:35
A lilában játszó kecskemétiek végig a Falco hátát nézték a két csapat szombati meccsén (Fotó: Unger Tamás/ Vas Népe)
A férfi kosárlabda NB I-ben szombaton hat mérkőzést rendeztek. A legnagyobb különbségű győzelmet a listavezető Falco aratta a Kecskemét fölött. Vendégként nyert a Szedeák, a Szolnok, a Körmend és a DEAC. Utóbbi kettő hosszabbításban, a debreceniek ráadásul kétszeri hosszabbításban győztek.

A bajnokságot vezető Falco hazai pályán alaposan bekezdett az 5. helyen álló Kecskemét ellen, ugyanis a 6. percben már 17–0-ra vezetett, amikor a vendégek Darmiacsin Rasztko közeli dobásával megszerezték első pontjaikat. Az első tíz perc után 33–11-re vezetett a Falco, és ez meg is határozta a meccs képét. A KTE ezen az estén nem bizonyult egyenrangú partnernek, a harmadik negyed végén már harminc ponttal, 74–44-re vezetek a szombathelyiek, akiknél harminc perc alatt már négyen is tíz pont fölött termeltek (a 40 perc elteltével pedig öten). A meccs végére csak az volt a kérdés, eléri-e a száz pontot a Falco – nos nem érte el, de így is 37 ponttal, 98–61-re győzött.

A vendégcsapatok közül a Zalaegerszegen egy negyed után meglepetésre 38–21-re vezető, a tabellán utolsó helyen álló, eddig csak kétszer nyerő Nyíregyháza és a Kaposváron 26–17-es első negyedet produkáló Körmend is jól kezdett. A ZTE a második negyedben 12 pontot lefaragott hátrányából a Nyíregyháza ellen, majd a harmadik negyedben a Mitchell Smith és Keller Iván vezérletével (előbbi a pontjai mellett fontos lepattanókkal, labdaszerzéssel is jelentkezett) átvette a vezetést. A zalaiak végül annak ellenére is győztek 97–87-re, hogy a vendégeknél Darius Perry 35 pontig jutott. A Kaposvár a Körmend ellen a második játékrész elején egy 12–0-s szériával 29–26-ra fordított, majd 39–35-ös előnnyel vonulhatott a nagyszünetre, miután a vasiak a második negyedben csak kilenc pontot szereztek. A pontszegény harmadik felvonás után egy végletekig kiélezett negyedik következett, aminek az utolsó tíz másodpercében mindkét csapat dobott még egy-egy közeli kosarat, a körmendi Siyani Chambers a dudaszó pillanatában mentette hosszabbításra a meccset (74–74). A ráadás végén pedig Godwin Omenaka zsákolásával a Körmend győzött 89–87-re.

Az Oroszlány és a DEAC csatája 40 perc alatt kevés pontot, utána viszont két hosszabbítást is hozott, melyek után a debreceniek 91–87-re nyertek.

Végig szoros mérkőzést vívott a Sopron és a Szedeák, amit végül a vendég szegediek nyertek meg 75–71-re. A Szolnoki Olaj az utolsó negyedben vert 13 pontot az Atomerőmű SE-re, és ezzel győzött Pakson 83–76-ra, a hazaiaknál Deon Edwin 24 pontja is kevésnek bizonyult.

KOSÁRLABDA
FÉRFI NB I
20. FORDULÓ

FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY–
DUNA ASZFALT-DTKH KECSKEMÉT 98–61 (33–11, 17–17, 24–16, 24–17)
Szombathely, 2910 néző. V: Tóth C., Mészáros B., Frányó P.
SZOMBATHELY: POT 15/6, BROWN 10/6, Kovács B. 8/6, TIBY 12/3, Keller Á. 6. Csere: PERL 15/3, COWELS 18/12, Barac 8, Verasztó 6, Takács Zs., Horváth Á. Edző: Milos Konakov
KECSKEMÉT: TOWNES 10/6, Wittmann 5/3, Boriszov 8/6, Fazekas, KARAHODZSICS 13. Csere: Dramicsanin 7/3, Kiss D. 4, Klubucar 8, Ivkovics 3/3, Kucsera 1, Tóth Balázs, Tóth Barna 2. Edző: Forray Gábor
Az eredmény alakulása. 5. perc: 17–0. 9. p.: 28–8. 14. p.: 39–13. 17. p.: 45–21. 24. p.: 64–33. 28. p.: 71–41. 35. p.: 81–54. 38. p.: 92–55
Milos Konakov: – Úgy kezdtük a meccset, ahogyan elterveztük, gyors és agresszív játékkal. A folytatásban is uraltuk a mérkőzést, igaz, volt néhány gyengébb periódusunk is. Jó működtünk csapatként, ezt bizonyítja, hogy szedtünk ötvenegy lepattanót, és kiosztottunk huszonkét gólpasszt. Nem lehetek elégedetlen.
Forray Gábor: – Bent ragadtunk a buszban, nagyon lagymatagon kezdtük a meccset mind elöl, mind hátul, Falco pedig mindjárt az első negyedben nagy előnyt dolgozott ki, megalapozva a győzelmét. Később, amikor már eldőlt a meccs, a következő bajnoki fordulóra készülést helyeztem előtérbe, úgy forgattam a csapatot, hogy mindenki kapjon elég játéklehetőséget. Ilyenkor benne van a meccsben a nagyobb különbségű vereség – most is ez történt.

ATOMERŐMŰ SE–SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ 76–83 (28–18, 18–23, 18–17, 12–25)
Paks
, 1200 néző V: Földházi T., Györfy R., Balogh Gy.
PAKS: Pajor, EDWIN 24/3, Buckhingam 11/3, EILINGSFELD 14/6, ATKINSON 11. Csere: Grubor 12/9, Taiwo 2, Kovács Á. 2, Frank. Edző: Csirke Ferenc
SZOLNOK: Jabril Durham 9/3, Lukács 6, Rudner, Szubotics15/9, Williamson 14. Csere: Mokánszki, Barnes 7/3, Pongó 18/12, Gavin 14/9, Révész
Edző: Gasper Potocnik
Az eredmény alakulása: 4. p.: 9–8. 9. p.: 22–15. 14. p.: 36–28. 19. p.: 43–37. 24. p.: 53–46. 29. p.: 61–55. 34. p.: 66–72. 39. p.: 74–79.
Csirke Ferenc: – Sajnálom, hogy nem tudtuk győzni, ezzel adósai maradtunk a lelkes közönségünknek. A csapatunk teljes volt, köszönöm Kovács Ákosnak, hogy bírta, amíg a pályán volt. Tudjuk jól, hogy mik a problémáink, jelen pillanatban ennyit tudtunk nyújtani. A Szolnok felőrölte azokat a játékosainkat, akik eddig a hátukon vitték a csapatot. Remélem a három hetes szünet után újult erővel tudjuk folytatni.
Gasper Potocnik: – Nagyon erős csapattal mérkőztünk meg, de győzni tudtunk, és ez önbizalmat ad a csapatunknak, levette a nyomást a játékosaink válláról. Tudunk sokkal jobban is játszani, ezt már az edzéseken bebizonyítottuk, de a mérkőzéseken ez nem mindig látszik.

SOPRON KC–NATURTEX-SZTE-SZEDEÁK 71–75     (23–23, 20–17, 10–20, 18–15)
Sopron
, 1500      néző.      V:      Cziffra, Kapitány, Ádám.
SOPRON: Joseph 4, Shine 6, Valerio-Bodon 8/6, Barnett 10/6, JU. DURHAM 17. Csere: Csendes, Molnár M. 2, Supola 5/3, Jones 13/3, Sitku, Takács N. 6/6. Edző: Kosztasz Flevarakisz
SZEGED:
WASHINGTON 20/6, Polányi 5/3, Nicholson 17/3, Bognár 6, Roberson 7. Csere: PERSON 15/6, Balogh 3, Kerpel-Fronius B. 2. Edző: Nikola Lazics
Az eredmény alakulása.
2. perc:  8–0.    5. p.:    10–8.  8. p.:    20–11. 12. p.:   27–28. 15. p.:   36–31.  18. p.:   37–38.    22. p.:    47–42. 25. p.:    47–48.    28. p.:   51–54.  32. p.:   55–64.  35. p.:   60–65.   38. p.:    68–68
Kosztasz Flevarakisz:  –
Nagy erőket mozgósítottunk a végjátékban, hogy visszajöjjünk a meccsbe, miután tízpontos hátrányba kerültünk, onnan sikerült kiegyenlíteni. Ezután hoztunk néhány rossz döntést, de úgy gondolom, a legnagyobb problémánk most az energiával és a pszichológiával van. Néhány kulcsjátékosunk nincs jó formában támadásban, ráadásul a lepattanózást is elveszítettük.
Nikola Lazics:      –
Összességében jól játszottunk, főleg a harmadik és negyedik negyedben. Jó ritmusban védekeztünk, de támadásban voltak hibáink. Vezettünk tíz ponttal, és amit múltkor a Kaposvár ellen nem tudtunk végigvinni, most sikerült, és meg tudtuk nyerni a találkozót. Kis szerencsénk is volt a végén, mert egy labda döntött. Boldog vagyok, mert nagy szükségünk volt a győzelemre.

KOMÉTA KAPOSVÁRI KK–EGIS KÖRMEND 87–89 (17–26, 22–9, 14–16, 21–23, 13–15) – hosszabbításban
KAPOSVÁR: BROWN 19/9, Petersen 11/3, Puska B., Gabric 18/12, HUGHES 15. Csere: Paár M. 7/3, Parsons 10, Halmai D. 1, Hendlein R. 2, Bogdán B. 4/3. Edző: Ivan Rudez
KÖRMEND: CHAMBERS 25/9, Edwards 11/3, Ferencz 3/3, DURÁZI 17/6, Omenaka 8. Csere: Cakarun 9, Kiss M. 3/3, MITCHELL 12/6, Balogh M. 1. Edző: Kocsis Tamás
Kaposvár, 1150 néző. V: Benczur, Goda, Makrai. Az eredmény alakulása. 2. perc: 4–0. 5. p.: 9–7. 6. p.: 9–15. 8. p.: 11–19. 12. p.: 19–26. 14. p.: 26–26. 17. p.: 31–30. 22. p.: 41–37. 24. p.: 43–39. 26. p.: 46–44. 35. p.: 63–58. 38. p.: 69–63. 42. p.: 78–79 Kipontozódott: Edwards (43. p.)
Ivan Rudez: – Sok statisztikai mutató is azt bizonyítja, hogy saját magunk ellen játszottunk, ilyen volt például a büntetődobások százaléka. Vezettünk kilenc ponttal is a hajrához közeledve, lezárhattuk volna a találkozót, ennek ellenére három üres triplát dobhatott az ellenfél. Durázi Krisztofer meglepett minket, az ő távoli dobásai kellettek a vendégek győzelméhez.
Kocsis Tamás: – Aki szereti a kosárlabdát, annak érdemes visszanéznie a mérkőzést. Egyik együttes sem dobott jól, de elképesztően küzdött. Boldogok vagyunk, hogy nyertünk, mindenki, aki pályára lépett, hozzátett valamit a sikerhez. Nagy fegyvertény, hogy a végén, vesztes helyzetben is volt tartásunk, fel tudtunk állni, és hosszabbításra mentettük a meccset.

ZALAKERÁMIA ZTE KK–HÜBNER-NYÍREGYHÁZA 97–87 (21–38, 24–12, 26–19, 26–18)
Zalaegerszeg, 1500 néző. V: Nagy V.,Söjtöry, Minár.
ZTE: TRICE 14/9, O'Reilly 9/3, Polster 9/9, OSTOJIC 17, SMITH 22, Csere: Rakicsevics 10, KELLER I. 16/6, Szalay, Zsíros. Edző: Sebastjan Krasovec
NYÍREGYHÁZA: PERRY 35/12, Kass 8/6, Fazekas Cs. 8/6, PIPIRAS 16/9, Copes 8. Csere: Bazsó 3/3, Kiss B. 3/3, Szobi, Dickerson 6. Edző: Darko Radulovics
Az eredmény alakulása. 4. perc: 7–12. 5. p.: 11-22. 9. p.: 17–35. 13. p.: 28–46. 19. p.: 42–50. 23. p.: 52–54. 27. p.: 60–59. 33. p.: 76–76. 36. p.: 82–81. 38. p.: 90–81. Kipontozódott: Szobi (28. p.)
Sebastjan Krasovec: – Sokan úgy gondolták, hogy ez egy könnyű mérkőzés lesz, nem nekik volt igazuk. Több remek adottsággal rendelkező játékosa van a Nyíregyházának, és az edzőváltás után feljavultak. Talán szerencsénk is volt, mert rövidebb a kispadjuk, nekünk viszont okulni kell ebből a győzelemből, remélem, a későbbiekben nem játszunk ilyen gyengén.
Darko Radulovics: – A jelenlegi egyik legjobb csapat ellen játszottunk, megpróbáltunk még jobban felkészülni, csaknem negyven percig tartottuk is magunkat. Egy ember hiányzott a rotációhoz, ez a lepattanóknál nagyon érződött. Fiatal játékosaink töretlenül fejlődnek, ha bíznak magukban, akkor előbbre léphetünk.

MVM-OSE LIONS–DEAC 8791 (19–12, 25–18, 18–18, 10–24, 8–8, 7–11) – kétszeri hosszabbítás után
OROSZLÁNY: DIMITRIJEVICS 18/6, Illés 5/3, Barnjak 5/3, CAREV 16/9, Werner 2. Csere: Ruják A. 6, KRESTININ 12, Mucza 2, Dorogi 5, HENRY 16, Szabadfi. Edző: Simon Petrov
DEBRECEN: GOVENS 16, Mócsán 11/3, Balázsi 2, DRENOVAC 25, TÓTH Á. 11. Csere: Taylor 2, Scott 7/3, POLYÁK 17/9, Kovács Á. Edző: Andjelko Mandics
Oroszlány, 800 néző. V: Tőzsér, Győrffy, Farkas G. Az eredmény alakulása. 5. perc: 8–1. 6. p.: 8–7. 9. p.: 17–8. 13. p.: 29-12. 15. p.: 35–17. 19. p.: 42–28. 23. p.: 44–41. 26. p.: 49–46. 29. p.: 58–46. 33. p.: 64–54. 38. p.: 67–63. 39. p.: 72–67. 40. p.: 72–72. 41. p.: 74–75. 44. p.: 79–75. 47. p.: 84–84. 49. p.: 84–89. Kipontozódott: Illés (40. p.), Govens (42. p.). Kiállítva: Barnjak (19. p.)
Simon Petrov: – Egy újabb fantasztikus kosárlabdaesten vagyunk túl Oroszlányban, ismét köszönetet mondok szurkolóinknak. Nem játszottunk elég okosan, mert hiába kezdtünk jól, később visszaesett a teljesítményünk. Ha eljutsz a hosszabbításig, nem tudhatod, hogy ott mi esik be, és mi nem, sajnos ezúttal mi maradtunk alul.
Andjelko Mandics: – Várható volt, hogy feszült mérkőzés lesz, hiszen mindkét csapatnak nagy szüksége van a győzelemre. Annak ellenére, hogy készültünk az Oroszlány agresszív védekezésére és a jó hangulatra, az első félidei játékunk kritikán aluli volt. Josip Barnjak kiállítása is segített nekünk, ugyanakkor később egyre agresszívabban és nagyobb figyelemmel játszottunk. Szerencse is kellett a győzelmünkhöz, de ki is kellett érdemelni.