Férfi kosár NB I: döntőbe jutott az Alba és a Falco

2023.05.09. 20:20
Hat év után jutott be a férfi kosárlabda NB I fináléjába ismét az Alba Fehérvár, amely az elődöntő harmadik mérkőzésén is magabiztosan, 103–86-ra verte meg a nagyot küzdő Körmendet.
Falco ellen játssza majd a döntőt az Alba (Fotó: Koncz Márton)
A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK!
Falco ellen játssza majd a döntőt az Alba (Fotó: Koncz Márton) A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK!

Hogy mennyire hiányzott a vasiaknál a Szolnok elleni győztes negyeddöntő öt mérkőzésén 16 pontot és 6.8 gólpasszt átlagoló Siyani Chambers, azt az első perc is jól példázta: a piros mezes körmendiek két eladott labdával kezdték az Alba elleni harmadik felvonást a férfibajnokság elődöntőjében. A második meccset térdsérülés miatt kihagyó amerikai most sem játszhatott, s ahogyan Kocsis Tamás, a Körmend edzője fogalmazott, a csapat motorja esett ki. A Chambers posztján kezdőként beugró Doktor Péter remek gólpasszal hozta helyzetbe Godwin Omenakát a harmadik percben a hazaiak 5–0-s vezetésénél, s bizony tartalékosan is remekül kezdett a vendégegyüttes, amely 21–18-ra is vezetett. Talán először a párharc során pontatlanul és sok hibával játszott az Alba, de amikor egymást követően hagyta ki a ziccereket a vendéggárda, akkor meglépett a Fehérvár nyolc ponttal az ihletetten kosarazó Somogyi Ádám triplájával.

Az első fehérvári összecsapás a harmadik negyed közepén dőlt el, s most is úgy nézett ki, hogy ekkor zárja le a hazai gárda a találkozót, hiszen Pongó Marcellék elsöprő lendülettel tértek vissza a nagyszünetről, s a válogatott hátvéd hárompontosával a 25. percben már 22 ponttal jártak előrébb az egyre szétesőbben játszó vasiak előtt. Ám a Körmend minden dicséretet megérdemel, mert nem adta fel, küzdött az utolsókig, a 35. percben 13 pontra is felzárkózott, de meg kellett hajolnia a nagyobb tudás, a jobb csapat előtt. Így hiába lett ez a meccs a sorozat legszorosabbja – az elsőt 32, a másodikat 24 egységgel nyerték a kedden ragyogó dupla duplát (17 pont, 11 gólpassz) jegyző Vojvoda Dávidék) – a megérdemelten nyerő Fehérvár hat év után ismét a bajnoki címért játszhat.

Hosszabbításban dőlt el a Falco–ZTE-csata (Fotó: Unger Tamás/Vas Népe)

Sokan leírták a Zalakerámia ZTE KK együttesét az elődöntő második mérkőzése után, hiszen a bajnoki címvédő Falco-Vulcano Energia KC Szombathely könnyedén szerzett az első két meccsen 2–0-s előnyt. Ebben az évadban viszont nem olyan fából faragták az egerszegieket, hogy csak úgy feladjanak bármit: a harmadik, szombathelyi összecsapáson szenzációs teljesítménnyel végig pariban voltak a hazaiakkal. Ennek következményeként nem volt meglepetés, hogy hosszabbításba torkollott a találkozó, amelyben a Falco sokáig vezetett, de nyolc másodperccel a vége előtt D'Mitrik Trice büntetőivel fordítottak a zalaiak. Az utolsó szó azonban – mint oly sokszor – Perl Zoltáné volt, aki közeli duplával a döntőbe dobta a Falcót.

KOSÁRLABDA
FÉRFI NB I,
RÁJÁTSZÁS
ELŐDÖNTŐ, 3. MÉRKŐZÉSEK
ARCONIC-ALBA FEHÉRVÁR–
EGIS KÖRMEND 103–86 (24–24, 30–18, 30–21, 19–23)
Székesfehérvár, 2300 néző. V: Praksch, Goda, Györfy R.
FEHÉRVÁR: PONGÓ MARCELL 22/9, SOMOGYI Á. 19/6, De Cosey 2, FORD 15/12, Philmore 6. Csere: VOJVODA 17, Diong 14, Takács Milán 6/6, Szabó Zs. 2, Góbi M. Edző: Alejandro Zubillaga
KÖRMEND : Doktor 2, MITCHELL 28/15,     Ferencz 7/3,   Adams 5,   OMENAKA 20. Csere: Edwards 9/6,    Takács K. 6, Cakarun 7/3,  Durázi,    Kiss M., Geröly, Herczeg. Edző: Kocsis Tamás
Az eredmény alakulása. 3. perc: 5–0. 5. p.: 13–9. 8. p.: 18–16. 12. p.: 28–24. 15. p.: 32–29. 18. p.: 46–36. 22. p.: 54–42. 25. p.: 69–47. 28. p.: 77–55. 32. p.: 86–68. 35. p.: 92–77. 38. p.: 97–83
A három győzelemig tartó párharc végeredménye: 3–0 az Arconic-Alba Fehérvár javára
Alejandro Zubillaga: – Természetesen elégedett vagyok a győzelemmel, ezúttal is jól játszottunk. Boldog vagyok, hogy három nullával léptünk tovább. Nem fogunk megállni, készülünk a Falco ellen. Minden stábtagnak köszönöm a segítségét!
Kocsis Tamás: – Szeretnék gratulálni az Albának, egyik mérkőzésen sem volt kérdéses, hogy a jobb csapat nyert. Fizikailag elképesztően erősek, teljesen megérdemelt a továbbjutásuk. A csapatomat is csak dicsérni tudom, mindent megtett, az utolsó pillanatig küzdött, nem adta fel nagy hátrányban sem. Nincs vége még a szezonnak, meg akarjuk szerezni a bronzérmet.

Vélemény
Pongó Marcell, a Fehérvár irányítója
„Szinte végig kontrolláltuk a mérkőzést, nyilván benne volt a gondolatainkban, hogy már lezárnánk a sorozatot, míg ellenfelünk az utolsó szalmaszálba kapaszkodott, meg is nehezítette a dolgunkat a második félidőben. Örülök, hogy bejutottunk a döntőbe, természetesen győzni akarunk a fináléban is.”

FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY–ZALAKERÁMIA ZTE KK 95–94 (25–21, 18–18, 17–23, 24–22, 11–10) – hosszabbítás után
Szombathely, 3012 néző. V: Cziffra Cs., Mészáros B., Makrai M.
SZOMBATHELY: POT 15/6, Cowels 8/6, Kovács B. 7/3, TIBY 18/3, KELLER 10/3. Csere: PERL 23/9, Barac 12, Krivacsevics 2, Sövegjártó. Edző: Milos Konakov
ZTE: TRICE 26/6, RAKICSEVICS 25/6, Polster, Smith 2, OSZTOJICS 20/3. Csere: Keller I. 3/3, Németh Á. 8, Csuti, Zsíros 10/6. Edző: Sebastjan Krasovec
Az eredmény alakulása. 4. perc: 16–9. 7. p.: 16–15. 11. p.: 25–23. 14. p.: 27–27. 18. p.: 39–33. 20. p.: 43–39. 22. p.: 45–45. 25. p.: 54–49. 27. p.: 54–58. 30. p.: 60–62. 34. p.: 70–71. 36. p.: 75–71. 39. p.: 80–79. 42. p.: 89–85. 44. p.: 93–90. Kipontozódott: Smith (35. p.), Németh Á. (37. p.)
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc végeredménye: 3–0 a Falco javára
Milos Konakov: – A legfontosabb, hogy megcsináltuk, nyertünk, 3–0-val lezártuk az elődöntőt. Nem ez volt életünk meccse, nagyon kellett a szurkolóink támogatása is, akik negyvenöt percig buzdítottak – nagy-nagy köszönet jár nekik. Most egy kicsit szusszanunk, aztán ráfordulunk a bajnokság legfontosabb szakaszára – pokolian nehéz döntő vár ránk.
Sebastjan Krasovec: – Gratulálok a két csapatnak és a két szurkolótábornak – nagyszerű meccset játszottunk kiváló hangulatban. Nehéz egy így elbukott mérkőzés után mit mondani, de azt hiszem, a mai teljesítményünk után megérdemeltünk volna még egy meccset. Az előző összecsapáson még nem tudtuk pótolni a sérült O'Reilly játékát, ezúttal viszont jól alkalmazkodtunk a körülményekhez.

AZ 5–8. HELYÉRT, 3. MÉRKŐZÉSEK
SOPRON KC–DEAC 70–75 (21–17, 11–17, 15–20, 23–21)
Sopron, 600 néző. V: Kapitány, Nagy V., Minár
SOPRON: JOSEPH 17/6, Csendes 3/3, WHITE 24/3, Schöll 2, Barnett 7. Csere: Sitku 9, Csátaljay 2, Supola 6/6. Edző: Kosztasz Flevarakisz
DEBRECEN: Govens 5, POLYÁK 11, Kenéz 3/3, DRENOVAC 32/9, TÓTH Á. 10. Csere: Garamvölgyi 7, Neuwirth 5/3, Gáspár M. 2. Edző: Andjelko Mandics
Az eredmény alakulása. 3. perc: 9–3. 8. p.: 16–15. 12. p.: 24–20. 16. p.: 24–26. 18. p.: 32–28. 22. p.: 35–36. 25. p.: 42–40. 28. p.: 43–47. 32. p.: 49–59. 35. p.: 58–63. 38. p.: 63–69
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 2–1 a DEAC javára
Kosztasz Flevarakisz: – Még mindig nem értem, miért játsszuk ezeket a meccseket, de szerintem más sem. Ez egy esély a fiatal játékosoknak, Csendes Péter harminckét percet játszott, Schöll Richárd tizenhetet, Sitku Márton is sokat. Ezek a fiatalok fontos emberei lesznek a Sopronnak a következő szezonban, úgy gondolom, ez nagyon jó hír.
Andjelko Mandics: – Az nyert, aki jobban akarta a győzelmet. Az első találkozóval ellentétben most sok támadólepattanót szereztünk, ami annak is köszönhető, hogy a Sopronból több magas ember is hiányzott, mi pedig ezt kihasználtuk. Kintről nagyon rosszul dobtunk, viszont jól védekeztünk, így sikerült nyernünk.

SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ–DUNA ASZFALT-DTKH KECSKEMÉT 87–79 (21–19, 23–16, 21–16, 22–28)
Szolnok, 600
néző. V: Benczur, Tőzsér, Nyilas
SZOLNOK: DURHAM 13/9, GAVIN 18, Lukács N. 7/3, Szubotics 5, Williamson 10. Csere: Rudner 8/6, PONGÓ MÁTÉ 9/3, RÉVÉSZ Á. 14, Sebők A. 2, Gilszki, Vincze R. 1, Arabo. Edző: Szarvas Gábor
KECSKEMÉT:
TOWNES 13/3,  TÓTH B. 10/6, Klobucar 6/6,  DRAMICSANIN 15/3, Karahodzsics 8. Csere:  Wittmann 4, Kiss D. 4, Ivkovics M. 5, Fazekas M. 8/6, Takács E. 3/3, Botka 3/3.  Edző:  Forray Gábor
Az eredmény alakulása.
4. perc: 5–8. 8. p.: 17–19. 13. p.: 29–19. 18. p.: 41–32. 24. p.: 53–42. 28. p.: 60–50. 34. p.: 84–63. 38. p.: 84–70
Az egyik fél harmadik győzeleméig tartó párharc állása:
2–1 a Szolnok javára

Szarvas Gábor:
– Mindenféle teher nélkül szórakoztató mérkőzést vívtunk a Kecskeméttel. Úgy érzem, hogy két mérkőzés és tizenhárom edzés után azonos nevezőn vagyunk, mert amit gyakoroltunk és megbeszéltünk, teljesítette a csapat. Pénteken le akarjuk zárni a párharcot.
Forray Gábor:
– A meccs összképe alapján teljesen megérdemelten nyert az Olaj. Mi több sebtől vérzünk, ennek ellenére elégedett vagyok a játékkal. Annak külön örülök, hogy a fiataljaink sok időt tölthettek a pályán, és jól is játszottak.