Férfi kosár Euroliga: egy pont döntött a belgrádi derbin; 225 pont a címvédő meccsén – videók

K. Zs.K. Zs.
2023.01.28. 00:10
Hanga Ádám és a barcelonai Nicolás Laprovíttola párharca a csütörtöki meccsen (Fotó: Getty Images)
Az el Clásico másnapján Belgrádban is derbit rendeztek: a Partizan nagy csatában egy ponttal legyűrte (79–78) a házigazda Crvena zvezdát a férfi kosárlabda Euroliga alapszakaszának pénteki játéknapján. A Baskonia több mint 220 pontot hozó triplaháborúban, hosszabbításban gyűrte le a címvédő Anadolu Efest, az Olympiakosz a Maccabi legyőzésével visszavette az első helyet, míg a Bayern München a Virtus Bologna elleni hazai diadallal folytatta a felzárkózást.

CRVENA ZVEZDA–PARTIZAN 78–79

A várakozásoknak megfelelően nagy csatát hozott a pénteki belgrádi derbi, akárcsak a hárompontos Zvezda-sikert (76–73) hozó decemberi, és megint az utolsó pillanatokban dőlt el, ki nyer. Ezúttal a Cz húzta a rövidebbet: az első perceket leszámítva végig a Partizan vezetett, és egyetlen ponttal nyert is. A Cz csillaga, Nemanja Nedovics megint bevágott egy dudaszós triplát, mint az előző derbin, és ha győzelmet nem is ért, arra jó volt, hogy a különbséget olyan kicsire csökkentse, hogy végső holtverseny esetén a Zvezda legyen a nyerő. Most éppen egyforma mérleggel állnak: 10 győzelem, 11 vereség. Nedovics 23 ponttal zárt a hazaiaknál, Luca Vildoza 26-tal, Dante Exum és Zach LeDay egyaránt 20 pontot dobott a Partizanban, utóbbi kilencet az utolsó negyedben.

OLYMPIAKOSZ–MACCABI TEL-AVIV 95–89

Igen jól kezdett az idegenben általában nem túl hatékony Maccabi, de a második negyedtől már az Olympiakosz kezében volt a meccs, 15 ponttal is vezettek a hazaiak. Az előző körben a Realt legyűrő Olympiakosz a legutóbbi hat meccséből az ötödiket nyerte meg. Szasa Vezenkov 23 pontot szerzett a hazaiaknál, Shaquielle McKissic 13-at, míg Thomas Walkup 12 assziszttal járult hozzá a sikerhez. A Maccabi a második félidőben feljött, szorossá tette az eredményt, de nem tudta elkerülni kilencedik idegenbeli vereségét.

BASKONIA–ANADOLU EFES 114–111

A triplapárbaj döntetlenre végződött (16–16), a rendes játékidő is (98–98), ám a végén csak-csak dönteni kellett. Az első félidő nagy részében a Baskonia vezetett, aztán a második negyed hajrájában, 43–41 után Rodrigue Beaubois két triplájára kilencpontos vendégroham épült. A harmadik játékrész elején a korábbi baskoniás, Shane Larkin is bevert két hármast, tízpontosra nőtt a különbség (50–60), de innen is visszajött a hazai csapat, és az addig egyetlen pontot sem szerző Daulton Hommes – természetesen triplával – 33 másodperccel a rendes játékidő vége előtt egyenlített. A ráadásra is maradtak hármasok, de a döntést Matthew Costello higgadt büntetőzése hozta meg – no és az a dobásblokkolás, amellyel az egyébként 19 pontot és 16 asszisztot jegyző Darius Thompson meghiúsította Tibor Pleiss dudaszós hármasát… Costello 33 ponttal zárt a hazaiaknál, Rokas Giedraitis 18 lepattanóval, míg a vendégeknél Larkin 21 ponttal.

BAYERN–VIRTUS 91–84

Végig a Bayern vezetett, ami részben a sok támadólepattanónak, részben a vendégek gyakori labdaeladásainak volt köszönhető. Augustine Rubit 18, Cassius Winston 15 pontot szórt a Bayernben, amely remek passzban van, a legutóbbi öt fordulóban négy győzelmet könyvelt el.

CSÜTÖRTÖKÖN TÖRTÉNT

A Real Madrid hosszabbítást követően 91–86-ra legyőzte a Barcelonát a csütörtöki slágermérkőzésen. Hanga Ádám, a madridiak irányítója kezdett, de a meccs elején ütközött, lecserélték, és a folytatásban már csak rövid időre tért vissza a parkettre. A Panathinaikosz mélyről jött vissza, és legyőzte a Zalgirist. A Valencia idegenben nyert, a két francia klub, a Monaco és az ASVEL otthon.

REAL MADRID–BARCELONA 91–86

Az idény negyedik el Clásicóját vívta a két kosárlabdacsapat: szeptemberben a Real Madrid nyerte meg a Spanyol Szuperkupáért vívott meccset (89–83), viszont az októberi Euroliga-csatában (75–73) és a január eleji spanyol bajnokin (87–78) a Barcelona győzött.

A csütörtök késő esti Real–Atlético futballcsata, a Király-kupa negyeddöntője miatt a kosarasok a szokásosnál korábban kezdtek, de azért így sem volt néptelen a Wizink Center, és a hangulat sem volt rossz – különösen a vége felé…

A barcelonai Tomás Satoransky triplájával indult a meccs, a kezdőcsapatban helyet kapó Hanga Ádám passzából Walter Tavares dobta válaszul az első Real-kosarat. A Barca meglépett 20–9-re, de az első negyed végére Gabriel Deck vezérletével visszajött a Real négy pontra (16–20).

Hanga akkor már nem volt a pályán, a Nikola Miroticcsal történt ütközés után edzője kénytelen volt lecserélni. A magyar válogatott irányító a nagyszünet után rövid időre újra pályára lépett, akkor éppen héttel vezetett a Barca (32–39). Átmenetileg összekapta magát a Real, Sergio Rodríguez első kosara után már csak kettő volt a különbség (42–44), de Nikola Kalinic egy percen belül két triplát elsüllyesztve újra irányba helyezte a katalánokat. Deck triplájára Satoransky-hármas érkezett válaszul, és megint állandósult a tíz pont körüli vendégelőny.

Az utolsó negyednek Hanga nélkül futott neki a Real, és bár eleinte könnyű kosarakat szerzett a Barca, a Deck, Sergio Llull duó találataival nem egészen öt perccel a vége előtt megint felzárkózott két pontra a hazai csapat (63–65). Jan Vesely lehűtötte a kedélyeket egy duplával, de Llull elkapta a fonalat, gyors egymásutánban egy kétpontost, majd egy triplát hintett – és az este során először vezetett a Real (69–67).

Nem maradhatott el a barcelonai időkérés. Llull újabb triplát dobott be, csakhogy Walter Tavares támadóhibája miatt a kosár nem számított – és ötpontos Real-előny helyett fordult az állás, mert Cory Higgins is bevert egy hármast (69–71)… A végjátékban aztán hibázott a Barca is, Llull élt az eséllyel, értékesítette a neki járó két büntetőt, jöhetett a hosszabbítás (73–73).

A ráadásból egy perc pont nélkül telt el, aztán Dzanan Musa a helyére küldött egy duplát – és átvette a főszerepet. A bosnyák klasszis összesen nyolc pontot termelt a hosszabbításban, vezérletével, no meg a végjátékban hibátlanul büntetőző Llullnak köszönhetően a Real már nem engedte ki kezéből az előnyt – 91–86-ra megnyerte a Clásicót, és újra a tabella élére állt.

Deck 23, Llull 19, Musa 18 ponttal finiselt a Realban, Mirotic 17-et, Satoransky és Vesely 12-12-t dobott a Barcában.

ALBA BERLIN–VALENCIA 88–94

Ha nem is könnyen, de zsinórban negyedszer is nyert a spanyol csapat az Euroligában. A szoros meccsen szinte végig a Valencia vezetett – pedig a spanyol bajnokság legjobb pontszerzője, a napokban szerződtetett Shannon Evans nem is lépett pályára –, és az utolsó két perc 11/11-es büntetőzése meghozta a gyümölcsét. Jared Harper 20, a felépülő Chris Jones 16, Kyle Alexander 14 pontot szerzett a vendégeknél, Maodo Lo 25-öt az Albában.

PANATHINAIKOSZ–ZALGIRIS 89–65

Négyes győzelmi szériával érkezett a Zalgiris a görög fővárosba, és a nagyszünetig esélyeshez méltón is játszott: 15 ponttal vezetett. Ott azonban valami megtört: a hazai zöldek 37–15-ös harmadik negyeddel megfordították a meccset, az utolsó tíz percben pedig hét ponton tartották a litván csapatot, így végül szinte kiütéssel győztek. Paris Lee 24 ponttal vezette a hazai lőlapot.

ASVEL–FENERBAHCE 91–77

Jó formában lévő Fenerbahcéra, nehéz csatára készültek Lyonban, ehhez képest a hazaiak 11–0-val nyitották a meccset, és onnantól végig tíz pont felett volt az előnyük. Nando De Colo 26 pontot szerzett a hazai csapatban, Dee Bost 15 ponttal és kilenc assziszttal zárt. A játéknap előtt még holtversenyes első Fener három győzelem után kapott ki, egyedül a 22 pontos Carsen Edwards dicsérhető a soraiban.

MONACO–MILAN 101–88

Emlékezetes vereséget szenvedett a Monaco néhány hete Milánóban, az utolsó negyed 19–0-s rohama pecsételte meg a sorsát. Most kisebb előnnyel fordultak a hajrára a hercegségbeliek, de azt szigorúan meg is őrizték, érvényesítve a papírformát. Mike James 18 ponttal és 10 assziszttal ért el dupla duplát a hazai csapatban, Elie Okobo 19 pontot termelt, az ötös vereségszériába zuhanó milánóiaknál az NBA-ben is megforduló Timothé Luwawu-Cabarrot 19 pontos Euroliga-karriercsúcsot ért el.

Crvena zvezda (szerb)–Partizan Beograd (szerb) 78–79
Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol)–Anadolu Efes Istanbul (török) 114–111 – hosszabbítás után

151475–15970.286

A 18 csapat 34 fordulós, oda-visszavágós körmérkőzésben zajló alapszakasza (2022. október 6.–2023. április 14.) után az első nyolc helyezett bejut a playoffba, ahol négy páros mérkőzést rendeznek – azok győztesei játszanak majd a final fourban.