Férfi kosár Euroliga: rangadót nyert a Barca; otthon vesztett a címvédő – videók

2022.12.14. 23:46
A nyolc ponttal záró madridi Mario Hezonja kosárra tör Münchenben (Fotó: Getty Images)
A Barcelona nyerte meg a szerda rangadóját a férfi kosárlabda Euroligában: a katalánok szinte végig vezetve győztek 69–63-ra a Monaco vendégeként. A címvédő Anadolu Efes némi meglepetésre hazai pályán kikapott a Baskoniától, míg az Alba Berlin ezúttal sem tudta megszakítani rossz sorozatát – a német csapat 85–76-ra vesztett Bolognában.

ANADOLU EFES–BASKONIA 78–83

Az első félidőben nem tűnt kétségesnek, hogy a címvédő Anadolu Efes sorozatban hatodszor is győz, ám a harmadik negyed hatalmas fordulatot hozott: a Baskonia védekezése feljavult, pontgyára pedig a szokásos fordulatszámon működött (12–28). A vendégcsapatban Markus Howard (19) öt triplát vert be, Vanja Marinkovics (18) négyet, ám a győzelemhez nagyon kellett az a kilenc pont is, amelyikkel 70–70 után Rokas Giedraitis megtolta a Baskonia szekerét.

MONACO–BARCELONA 63–69

A Real Madrid bravúros idegenbeli legyőzése után a másik spanyol óriásklub, a Barcelona került a monacóiak útjába, ám ezúttal elmaradt a siker, a múlt héten súlyos sérülést szenvedő Jordan Loyd nagyon hiányzott a hazai csapatból. A monacóiak csupán néhány pillanatig vezettek, még a meccs elején, a folytatásban többnyire a 15-öt súrolta a hátrányuk, csak a végén sikerült felzárkózniuk – és Euroliga-történetük legalacsonyabb hazai pontszámával zártak. A hazaiak öt sikeres triplájával szemben a barcelonaiak 14-et vágtak be, a 15 ponttal finiselő Nikola Mirotic egymaga hármat.

BOLOGNA–ALBA BERLIN 85–76

A Bologna négyes, az Alba kilences vereségszériából szédelgett ki a szerdai meccsre, egyaránt abban a reményben, hogy sikerül ráncba szedni a védekezését. Az olasz csapatnak sikerült: a második negyed közepétől állandósította tíz pont körüli előnyét, és kilenccel győzött is. A 16-tal záró Kyle Weems vezérletével öt bolognai jutott el legalább tíz pontig. A bolognai csapatnak ebben az idényben ez volt az első mérkőzése igazi otthonában, a Virtus Segafredo Arenában, a korábbi hazai meccseit a kisebb Paladozzában játszotta.

KEDDEN TÖRTÉNT

A kedd esti programban az Olympiakosz nagyon megverte a ligaelső Fenerbahcét, a Real Madrid szoros csatában nyert Münchenben, ugyancsak éles küzdelemben építette tovább remek sorozatát a Crvena zvezda, és hasonló végjátékban diadalmaskodott az ASVEL is. A Valencia hosszabbításban állította meg a Panathinaikoszt, a Maccabi Tel-Aviv elkönyvelte első idegenbeli győzelmét.

OLYMPIAKOSZ–FENERBAHCE 94–67

A ligaelső az egyik legközelebbi üldözőjénél vendégeskedett, és mivel ez egyben a mezőny két legponterősebb csapatának összecsapása is volt, a publikum látványos tűzijátékban reménykedett. A túlnyomó többség nem hiába: Szasa Vezenkov két duplájára és egy triplájára építve a „vörösök” 12–0-val kezdtek, és a 31–11-re végződő első negyed után nem volt kérdéses, ki fog nyerni. A 21 pontos Vezenkovval az élen a pireusziak mind a 12 játékosa szerzett pontot. A két fontos játékosát, Scottie Wilbekint és a center Johnathan Motleyt sérülés miatt nélkülöző Fenerbahce az idénybeli legalacsonyabb pontszámával zárt.

CRVENA ZVEZDA–ZALGIRIS 77–73

A belgrádi derbi behúzása után a litván kirakatcsapat következett a Zvezdának, és bár a kezdés gyengére sikeredett, szinte végig a Zalgiris vezetett, csak-csak összejött az egymást követő hatodik győzelem is. A 27 pontig jutó, bravúrkosarak sorát bemutató argentin Luka Vildoza volt a főszereplő, azonban a cserepad nélkül aligha születik meg a győzelem: a 21 pontos Nemanja Nedovics vezette egység 40 ponttal egészítette ki a kezdő ötös termését a nehéz pillanatokban. Dusko Ivanovics vezetőedző beállította az Euroliga-rekordot azzal, hogy kinevezése után zsinórban hat meccset nyert meg a csapatával.

ASVEL–PARTIZAN 91–87

A meglepő barcelonai diadal után a lyoniaknak szinte kötelező volt legyőzniük a Partizant, ami sikerült is, de a meccs messze nem volt egyoldalú. Végig egymás közelében volt a két csapat, aztán a finis jobban sikerült a 32 pontos Nando De Colo húzta hazaiaknak. Az ASVEL három hazai vereség után végre megörvendeztette közönségét, a Partizan már ötös vereségsorozatban van.

BAYERN–REAL MADRID 64–68

Hanga Ádám, Rudy Fernández és Gabriel Deck sem tartott a Real Madriddal a németországi, litvániai kettős bevetésre, mindhárman gyógyulnak. Bár a favorit madridiak a második negyed közepétől végig vezettek, előnyük sosem nőtt olyan nagyra, hogy megnyugodhattak volna – izgalmas végjátékban hozták a kötelezőt. Walter Tavares 14 pontja mellé karriercsúcsot érő hat dobásblokkolást jegyzett a vendégeknél, Sergio Llull a 11 pontjából hatot két nagyon fontos triplával gereblyézett össze a negyedik negyedben.

MILAN–MACCABI 71–77

A mezőny egyetlen olyan csapata látogatott Milánóba, amelyik ebben az Euroliga-idényben még nem nyert idegenben, itt volt tehát az alkalom, hogy a hazaiak véget vessenek nyolc mérkőzésnél tartó vesszőfutásuknak. A harmadik negyed végéig jó úton haladt az olasz csapat, de ott elfogyott a lendület, a Maccabi fordított, és a végig ponterős kispadja révén (Roman Sorkin 14, Jarell Martin 13, Bonzie Colson 10, John DiBartolomeo 8 pont) győzött. A milánóiakat alaposan visszahúzta a 13/22-es büntetőzésük. A kilenc egymást követő vereség a második leghosszabb ebben az évszázadban a klub történetében.

VALENCIA–PANATHINAIKOSZ 94–91

A négy győzelemből érkező Panathinaikosz uralta az első negyedet – azonban csak azt: a sérülések miatt nehéz heteken túl lévő spanyol csapat kézben tartotta az irányítást, és ha végül csak hosszabbításban is, de kiharcolta a győzelmet. Jasiel Rivero (16 pont) egy támadólepattanóból tette fel a győzelmet biztossá tevő kosarat a ráadás végén, az athéni ellentámadás már nem hozott pontot.

December 15., csütörtök

Zalgiris Kaunas (litván)–Real Madrid (spanyol)
ASVEL Villeurbanne (francia)–Olympiakosz Pireusz (görög)
Crvena zvezda (szerb)–Emporio Armani Milan (olasz)
Bayern München (német)–Valencia Basket (spanyol)
December 16., péntek
Partizan Beograd (szerb)–Anadolu Efes Istanbul (török)
Virtus Segafredo Bologna (olasz)–Maccabi Tel-Aviv (izraeli)
Fenerbahce (török)–Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol)
Barcelona (spanyol)–Panathinaikosz (görög)
Monaco (francia)–Alba Berlin (német)

A 18 csapat 34 fordulós, oda-visszavágós körmérkőzésben zajló alapszakasza (2022. október 6.–2023. április 14.) után az első nyolc helyezett bejut a playoffba, ahol négy páros mérkőzést rendeznek – azok győztesei játszanak majd a final fourban.