Férfi kosárlabda BL: nagyot hajrázott, de kikapott a Falco

BOBORY BALÁZSBOBORY BALÁZS
2023.11.21. 20:04
Nem volt elég a Falco hajrája (Fotó: FIBA)
A férfi kosárlabda Bajnokok Ligájában a Falco KC Szombathely 90–87-re kikapott a görög Periszteritől.

Majdnem sikerült a csoda.

A sárga-feketék huszonegy pontos hátrányban is voltak, végül dobhattak az egyenlítésért, ám kikaptak hazai pályán a Periszteri ellen, és innentől az lehet csak a cél, hogy a francia Le Mans-t sikerüljön megelőzni a kvartettben, hogy jöhessen a playin a B-csoport másodikja ellen. De ez még odébb van.

A görög kosárlabdázás egyik legnagyobb legendája, Vaszilisz Szpanulisz által irányított vendégcsapat nem magára hagyatottan érkezett Szombathelyre, hanem elkísérte mintegy hetven fanatikusa is, akik végigüvöltötték, énekelték az összecsapást – egyébként ahogy a hazai drukkerek is. Sok bánatra nem is volt oka a vendégdrukkereknek, mert kedvenceik körülbelül a 25. percig domináltak. A Periszteri játékosai azzal a szándékkal léptek pályára, hogy könnyű kosarat nem engednek a hazaiaknak, ütöttek-vágtak a palánk alatt az első negyedben, bő öt perc után már összeszedték az ötödik csapathibát, a Falco játékosai pedig szinte csak büntetőből voltak eredményesek. Eleinte támadásban a görögök sem sziporkáztak, aztán Nikosz Cugaz berúgta a motort két triplával, és hiába kért időt a házigazdák mestere, Milos Konakov, az első negyedet hét ponttal elvitte a görög együttes.

Lehetett volna ez szorosabb a második tíz perc elején, de Sztefan Pot és Boris Barac is ziccert hibázott, a másik oldalon viszont Leonidasz Kaszelakisz és Nemanja Dangubics hármasa is beesett, távolodott a Periszteri. Pedig Perl Zoltán ellenállhatatlanul kosárlabdázott, triplát dobott, pontos volt középtávolról, támadólepattanó után tett vissza ziccert – egy negyed alatt 15 pontot szerzett, szinte egyedül tartotta életben a reményeket. Amelyek egyre halványultak, mivel tizenhat ponttal vezetett a nagyszünetben a Periszteri, és ami még ijesztőbbnek tűnt, hogy 54 pontig jutott egy félidő alatt…

A fordulás után az első percekben mintha All Star-meccset láttunk volna: három perc alatt beesett hat tripla, három-hármas elosztásban, vagyis fikarcnyit sem sikerült közelebb jönnie a Falcónak. A Periszteri remek irányítója, Joe Ragland vezényletével gyilkos kettő a kettő elleni játékokat mutatott be, a 27. percben lett először húsz pontnál nagyobb a különbség. Ezután hosszú hajrát nyitott Barac vezérletével a Falco, hat perccel a zárás előtt az egész meccsen reklamáló Szpanuliszt kiállították a játékvezetők, és Perl, illetve Pot büntetői, majd Pongó Marcell ziccere után már csak hét pont volt a görögök előnye. Kettő és féllel a zárás előtt pedig már csak négy, elképesztő, milyen akarattal jött vissza a magyar bajnok a meccsbe. Hihetetlen, de az utolsó pillanatban Pongó az egyenlítésért dobott, triplája azonban rövid lett, így a Periszteri Szombathelyen is nyert.

KOSÁRLABDA
FÉRFI BAJNOKOK LIGÁJA
4. FORDULÓ, A-CSOPORT
Falco KC Szombathely–Periszteri (görög) 87–90
(18–25, 20–29, 20–18, 29–18)
Szombathely, 3000 néző. V: Calatrava (spanyol), Jacobs (belga), Maciulis (litván)
FALCO: Pot 3, Jordano 8/6, Pongó 8/6, TIBY 10, Keller Á. 5. Csere: PERL 31/6, BARAC 17/3, Benke 5/3, Tanoh Dez, Krivacsevics, Kovács B. Edző: Milos Konakov
PERISZTERI: RAGLAND 16/9, Pulianitisz, Williams 8/3, Thompson 12, CUKAZ 13/6. Csere: DANGUBICS 11/6, Renfro 10, HANDS 15, Xanthopulosz, Kaszelakisz 5/3, Zugrisz, Mitrou-Long. Edző: Vaszilisz Szpanulisz
Az eredmény alakulása. 3. perc: 3–4. 7. p.: 10–18. 12. p.: 18–31.16. p.: 29–39. 18. p.: 33–48. 20. p.: 38–54. 24. p.: 49–66. 28. p.: 54–72. 30. p.: 58–72. 34. p.: 64–77. 35. p.: 70–77. 38. p.: 80–84
Kipontozódott: Tiby (37. p.). Kiállítva: Szpanulisz (34. p.)
Milos Konakov:
– Büszke vagyok a csapatomra – főként arra, ahogyan a második félidőben játszottunk. Az első félidőben viszont nagyon gyengén teljesítettünk. Az utolsó tizenöt percben játszottunk úgy, ahogyan tudunk. A szünetben megbeszéltük, hogy van még esélyünk, vissza is jöttünk a meccsbe – a közönségünk sokat segített.
Vaszilisz Szpanulisz: – A Falco hazai pályán nagyon erős, tudtunk, hogy nehéz meccs vár ránk. Az első félidőben viszont szinte mindent megvalósítottunk, amit elterveztünk. Nagyon fontos győzelmet arattunk, közel kerültünk a továbbjutáshoz. A Falco nagy küzdelemre kényszerített minket, minden tapasztalatunkra szükségünk volt, hogy győzni tudjunk. A kiállításom miatt pedig nagyon fel vagyok háborodva!