Magyarország pótselejtezős, a 89. percben lett oda a kvalifikáció

2015.10.13. 20:35
Örülhetnek a török szurkolók, csapatuk kijutott az Eb-re (Fotó: AFP)
Törökország 1–0-ra legyőzte hazai pályán Izlandot, Lettország pedig 1–0-ra kikapott otthon Kazahsztántól, a két, számunkra kedvezőtlen eredmény azt jelenti, hogy Magyarország pótselejtezőre kényszerül a 2016-os labdarúgó Európa-bajnokság kvalifikációs sorozatában. Pedig a 89. percig kijutásra álltunk legjobb csoportharmadikként, de Selcuk Inan másképp döntött… A holland labdarúgó-válogatott hazai pályán 3–2-re kikapott Csehországtól, így az Eb-selejtezők A-csoportjának negyedik helyén végzett, nem lesz tehát ott a jövő évi kontinenstornán.

TÖRÖKORSZÁG–IZLAND

A törököknek egy döntetlen is elég lett volna a csoportharmadik helyük bebiztosításához, ők azonban egyenes ágon, legjobb csoportharmadikként szerettek volna kijutni az Eb-re, ehhez pedig muszáj volt legyőzniük Izlandot. Az északiak kispadján azonban az a Lars Lagerback ült, aki szövetségi kapitányként az eddigi öt mérkőzése egyikét sem veszítette el a törökök ellen (négyet a svédek, egyet az izlandiak kapitányaként).

Úgy tűnt, a szakember mágiája tovább tart, hiszen a hazaiak hiába próbálkoztak, a 78. percben ráadásul emberhátrányba kerültek, miután Gökhan Töre kis híján eltörte Bödvarsson lábát.
Jött azonban a 89. perc, amikor szabadrúgáshoz jutott Törökország, Selcuk Inan pedig tökéletesen csavart a jobb felső sarokba (1–0). Ezzel a góllal nyertek a törökök, és néhány perc múlva még nagyobb lehetett az örömük...

LETTORSZÁG–KAZAHSZTÁN

A kazahok már a selejtezősorozat elején azt a célt tűzték ki, hogy megelőzzék Lettországot. Ehhez kedd este „csak” arra volt szükségük, hogy megverjék idegenben a baltiakat. Bátran mentek is előre, de az első félidőben szerencsére eredménytelenül.

A 65. percben viszont góllá érett a kazahok fölénye, Iszlambek Kuat gólja után mi, magyarok valószínűleg jobban bosszankodtunk, mint a lettek többsége (0–1). A lettek képtelenek voltak egyenlíteni, így Kazahsztán nyert, hozzásegítve ezzel a törököket az Eb-részvételhez, a magyar válogatottat pedig a pótselejtezőhöz.

HOLLANDIA–CSEHORSZÁG

A veszett fejsze nyelét emlegethették a hollandok a záró forduló előtt, hiszen ahhoz, hogy megszerezzék a pótselejtezőt érő harmadik helyet, nem lett volna elég legyőzniük a cseheket, még a törökök hazai vereségére is szükségük volt. A narancsmezesek kezdőjének átlagéletkora 24 év, 139 nap volt, a magyarok elleni 2012. szeptemberi mérkőzés óta nem álltak fel ilyen fiatal tizeneggyel tétmérkőzésen.

Foghatják a fejüket a hollandok, jövőre nélkülük rendezik az Eb-t (Fotó: AFP)

Ha ez a jövő csapata, nagy bajban vannak a hollandok, hiszen a 35. percben Kaderábek és Sural találatával már kétgólos hátrányban voltak (0–2). Danny Blind ekkor egy védője helyére egyből becserélte Robin van Persie-t, aki lendített is a hazaiak támadójátékán, ráadásul a csehek a 43. percben tíz főre fogyatkoztak, miután Marek Suchy szabálytalanul állította meg a gólhelyzetben kitörő Memphis Depayt.

A 66. perc eseményei tökéletesen szimbolizálták Hollandia utóbbi bő egy évét, cseh szabadrúgás után ugyanis Van Persie a saját kapujába fejelt... 0–3

A hollandok nagy hajrába kezdtek, de csak két gólig jutottak (Huntelaar és Van Persie volt eredményes, 2–3), így hazai vereséggel fejezték be a selejtezőket, csoportnegyedikként.

Skonto-stadion. V: Steven McLean (skót)
Lettország: Vanins – Gabovs, Dubra, Gorkss, Maksimenko – Cauna (E. Visnakovs, 72.), Zjuzins (Ikaunieks, 83.), Laizans, A. Visnakovs (Kurakins, 57.) – Rakels, Sabala. Szövetségi kapitány: Marians Pahars
Kazahsztán: Pokatilov – Engel, Malij, Logvinyenko, Szujumbajev – Doszmagambetov (Koniszbajev, 68.), Kuat, Szmakov, Somko – Nuszerbajev (Gurman, 82.), Hizsnyicsenko (Scsetkin, 90.). Szövetségi kapitány: Jurij Krasznozsan
G: Kuat (65.)

Hollandia–Csehország 2–3 (0–2)
Amszterdam,
Amsterdam ArenA. V: Damir Skomina (szlovén)
Hollandia: Zoet – Tete, Bruma, Van Dijk (Dost, 64.), Riedewald (Van Persie, 39.) – Wijnaldum, Blind, Sneijder – El Ghazi (Lens, 69.), Huntelaar, Depay. Szövetségi kapitány: Danny Blind
Csehország: Cech – Kaderábek, Kadlec, Suchy, Gebre Selassie – Skalák, Plasil (Skoda, 86.), Darida, Pavelka, Necid (Procházka, a szünetben) – Sural (Kalas, 71.). Szövetségi kapitány: Pavel Vrba
G: Huntelaar (70.), Van Persie (83.) ill., Kaderábek (28.), Sural (35.) Van Persie (66. – öngól)
Kiállítva: Suchy (43.)

Törökország–Izland 1–0 (0–0)
Konya
, Konya Büyüksehir Torku Aréna. V: Gianluca Rocchi (olasz)
Törökország:
Babacan – Özbayrakli, Aziz, Balta, Erkin – Inan – Tufan, Özyakup (Gökhan Töre, 62.), Turan – Calhanoglu (Tosun, 72.) Sen (Bulut, 75.). Szövetségi kapitány: Fatih Terim
Izland:
Kristinsson – B. Saevarsson, Árnason, R. Sigurdsson, A. Skúlason – Gudmundsson, G. Sigurdsson, Gunnarson, B. Bjarnason – Sigthórsson (Finnbogason, 88.), Bödvarsson (Kjartansson, 82). Szövetségi kapitány: Lars Lagerbäck és Heimir Hallgrímsson
6. Lettország10 556–19–135

Azonos pontszámnál az egymás elleni eredmények rangsoroltak.

E Szlovénia8 3 1 4 10–11 10San Marino

A csoporthatodik elleni eredmény kiesik. Az I-csoport ötcsapatos.
A legjobb csoportharmadik kijutott, a többi nyolc pótselejtezőt játszik négy kiadó helyért.

ÉLŐ HÍRFOLYAM: MINDEN KÉP, CIKK, VIDEÓ ÉS STAT A MAI EB-SELEJTEZŐ-ZÁRÁSRÓL.

Eb 2016: a selejtezők utolsó játéknapjának eredményei és a csoportok tabellái ITT!

Tehát nagyon kiestek a hollandok, legalább nem jönnek velünk szemben a pótselejtezőn.

A csoport másik mérkőzésén:
Hollandia–Csehország 2–3

Kazah nép sok fehér gyermeke menni győzni Lettországba...

96. PERC VÉGET ÉRTEK EGYENES ÁGI EB-REMÉNYEINK IS: A KAZAHOK NYERTEK RIGÁBAN, LETTORSZÁG–KAZAHSZTÁN 0–1!

94. PERC VÉGET ÉRT A TÖRÖKIZLANDI MECCS!

94. perc
Karasauskot szereli a 16-oson belül Somko, becsúszva, de nincs 11-es...

90. perc Gabovs jobbal 22-ről a kazah kapu fölé lő. Alekszej Scsetkin pedig váltja Hizsnyicsenkót.

Négy perc ráadás Konyában, hat Rigában.

89. PERC NA, EZ NEM HIÁNYZOTT: SELCUK INAN A JOBB FELSŐBE TEKER JOBBAL EGY 25 MÉTERES SZABADRÚGÁST. Kristinsson hiába repült, pedig még bele is ért: 1–0!

88. perc Sigthórsson le, Alfred Finnbogason be.

85. perc Cenk Tosun reklamál Bulut lökése miatt, sárga. Bulut lökéssel indult, de kihagyta ziccerét így is.

84. perc Sárga a gólszerző Iszlambek Kuatnak.

83. perc Zjuzinsot Janis Ikaunieks váltja a letteknél.

83. perc Turan megforgat mindenkit a balon, de ballal 10-ről az oldalhálóba lő.

82. perc Mark Gurman be, Nuszerbajev le.

80. perc
Szujumbajev lő 20-ról ballal a jobb felső felé, csemege Vaninnak.

78. perc EZ MEG TÖRÖK PIROS: Gökhan Töre
merényletet követ el becsúszva Bödvarsson lába ellen, a felezővonal közelében. Azonnali piros. Teljesen fölöslegesen kapott piros lap.

77. perc Kazah helyzet
: kissé jobbról, négy méterről lő jobbal Nuszerbajev, de Vanin jobb lábbal véd.

75. perc
A frissiben felépült Umut Bulut váltja a balszélső Sent. És lett helyzet, de Sabala hatméteres, jobblábas próbálkozását blokkolja Logvinyenko!

74. perc IZLANDI ZICCER! Sigthórsson fejel hatról a jobb alsó mellé Saevarson jobb oldali beadása után.

73. perc Sárga a Szmakovot megrúgó Arturs Karasausknak.

72. perc Cenk Tosun be, a halovány Calhanoglu le. A másik meccsen Caunát Eduard Visnakovs váltja.

70. perc VANINS! Kikapja a jobb felső elől az akadálytalanul felfutó kazah balhátvéd, Somko ballábas, 20 méteres bombáját.

68. perc Ulan Koniszbajev be, Doszmagambetov le.

66. perc Karasausk középtávoli lövését blokkolják.

65. PERC AJJAJAJ, VEZETNEK A KAZAHOK! Iszlambek Kuat kap remek labdát a felező előtt helyezkedő Nuszerbajevtől (aki fejjel adta a gólpasszt!), lefut három védőt is, és 10-ről ballal okosan a bal alsóba lő. Három védő közül: 0–1! Bajban a magyarok is.

62. perc Támadó jellegű török csere: Özyakup le, Gökhan Töre be.

61. perc Hiznyicsenko jobb oldali beadásának a kaputól 13 méterre mellérúg az érkező Nuszerbajev, mert kissé megcibálta őt a védő, Dubra. Kellett a lett.

59. perc
Az izlandi Gunnarsson távoli lövése borzalmasan pontatlan.

57. perc Lett csere: Visnakovs le, Arturs Karasausks be, középpályás helyett csatár. A török tábor rázendít: de nem emiatt, hanem az állandósult izlandi mezőnyfölény miatt. Babacan hálából messze kilép Sigurdsson bal oldali szögletére, és lehúzza. A labdát.

56. perc Sigurdsson bal oldali szabadrúgását kifejeli a 16-oson belülről Tufan.

55. perc
Rakels tör kapura a balon, de les. Konyában Sigurdsson távoli lövése elzúg a léc fölött.

51. perc Sabala, majd Zjuzins is kiharcol egy-egy lett szögletet. De egyik korner sem lett gólveszély.

Ettől eltekintve Aziz talán a mezőny legjobbja.

48. perc Ez bemehetett volna: Aziz az ötös rövid sarka elől becsúszva az oldalhálóba menti Gudmondsson bal oldali beadását.

Egy perc késéssel Törökhonban is.

46. PERC LETTORSZÁGBAN MÁR FOLYTATJÁK IS!

Eb 2016: a selejtezők utolsó játéknapjának eredményei – ÉLŐ!

A KÉT 0–0 MAGYAR KIJUTÁST ÉR!

45. PERC VÉGET ÉRTEK AZ ELSŐ FÉLIDŐK!

45. perc Két perc a ráadás a letteknél (ez kétszer annyi, mint a párhuzamos összecsapáson), majd Malij menti a jobb alsó előtt becsúszva a másik 2-es, a lett Maksimenko bal oldali beadását a veszélyesen érkező Cauna elől. A szöglet után Zjuzins lő kapura a 16-oson belül, de ment a védőfal.

43. perc A lettek hajtanak, a csatár Sabala például 2 méterről csúszik oda a kazah balbekkre, a másik meccsen Bjarnason lőne 15-ről, de Inan odacsúszik elé, és blokkolja. Inanba szállt a bátorsága az izlandinak, elkelt volna egy higgadt visszahúzós csel.

42. perc Ismét Vanins vitézkedik, szépen lép ki a bal szélre Nuszerbajev elé.

37. perc
Visnakovs és Cauna akciózik a balon, utóbbi beadását a jobb sarok felé teszi középtávolról Rakels, de Pokratyilovnak vetődnie sem kell, és fogja a labdát.

33. perc Lett kapusbravúr!
Most Nuszerbajev indít, a felfutó Engel az ötös jobb sarkáról lő, de ment a bátran kivetődő Vanins! Doszmagambetov duplázása (balról majdnem a hosszú felsőbe nyesett a kis ravasz) sem gond a kapusnak, aki csak aztán kér ápolást, hogy kipaskolja a labdát a léc alól.

32. perc Ejnye, Bödvarsson! Az izlandi kapura törhetne Bjarnason remek ívelésével, de a 16-oson csúnyán megbukik labdakezelésből.

31. perc A török jobbszél is megvillan, de Ozbayrakli veszélyes beadását kifejeli a kapu torkából és Turan elől Skúlason. Aki a török Genclerbirligi profija.

30. perc Ez sem semmi: Doszmagambetov megy el a jobbon Szmakov remek passzával, de 15-ről jobbal a túlsó alsó mellé lő. Nem is a lövés volt veszélyes, hanem a középen érkező Nuszerbajev. Lemaradt.

29. perc Sen! Lő estében jobbal 18-ról az izlandi kapu bal alsó sarka mellé, Calhanoglu bal oldali kornere után.

25. perc
Turan megvillan Konyában, de passzát Calhanoglu rosszul adja be balról, Gunnarson becsúszva ment, a kipattanót meg a kapus kezei közé íveli jobbal 15-ről, kissé balról Turan.

23. perc Az izlandi Johann Gudmondssoné az első sárga.

20. perc KAZAH ZICCEREK!
Sonko ível balról ballal a kapu elé, Szujumbajev tízméteres lövését jobbra vetődve védi a kapus, a kipattanó Kuaté, aki az ötös bal sarka előtt egyszerűen eltöri ballal a labdát, a túlsó alsó mellé.

18. perc
Az első török helyzet: Sen passzát Özyakup jobbal 16-ról a jobb alsó mellé vágja. Kristinsson kapus vetődve biztosít.

15. perc
Veszélyes kazah támadás, de nem jutnak el lövésig a vendégek, mert blokkolnak a 16-oson a bordó mezesek.

13. perc
Szujumbajev 13 méteres lövését kikapja a jobb alsó elől a lett Vanins kapus.

12. perc Zjunins talál 20-ról jobbal nem sokkal a jobb sarok mellé.

7. perc
Hatalmas lett mezőnyfölény, de a 80 százalékos labdabirtoklási arány önmagában nem szült helyzetet.

5. perc
Az első lett szöglet, de egyáltalán nem veszélyes.

3. perc Sigurdsson ad be balról veszélyesen, de Babacan merészen kivetődik, és fogja is a labdát.

1. ELKEZDŐDTEK A MÉRKŐZÉSEK!

A lettek bordó-fehér mezben és bordó nadrágban, a kazahok tiszta sárgában; a törökök tiszta pirosban, az izlandiak tiszta kékben. Magyarország tiszta izgalomban.

Eltiltottak nincsenek, az örökmérlegek: 8 török–izlandin mindössze egy török siker, 5 bukta mellett, 9, ill. 16 rúgott góllal; a lettek négyszer játszottak a kazahokkal, kétszer nyertek két iksz mellett, 5 gólra 2-t kaptak.

„Szenved az országunk, a fővárosunkat robbantások rázták meg, a gyerekeink kétségbe estek. Nehéz erről beszélni – mondta könnyes szemmel Terim. – Nem akarok ilyet látni a hazámban, ez az ország a miénk. Szeretjük a hazánkat, egész életünkben a hold és a csillag vezérelt minket. Nem adjuk meg magunkat, hiszünk istenben, aki újra erőssé tesz minket.”

Terimnek említették, hogy a korábban Hollandiában légióskodó izlandi Alfred Finnbogasson sorra kapja a hollandoktól az üzeneteket, hogy verjék meg a törököket. Hollandia ugyanis csak török vereség esetén, Csehország legyőzésével jöhet fel a pótselejtezős helyre. A szövetségi kapitány szerint szóba sem kerülhet a vereség, a török népnek ugyanis a nehéz politikai helyzet miatt a labdarúgás jelentheti a vigaszt.

„Egyenes ágon ki szeretnénk jutni, de ez nem csak rajtunk múlik. Óriási siker lenne, ajátékosaim megérdemelnék, mert csodálatos munkát végeztek. Nekünk is be kell fejeznünk a munkánkat, nagyon motivált a csapat, hiszen hatalmas a tét, nekem már semmit sem kell mondanom az öltözőben. Ha pótselejtezőt kell játszanunk, hát legyen” – mondta a törökök legendás kapitánya, Fatih Terim, akinek csapata az Izland elleni pontszerzéssel biztosítaná a csoport harmadik helyét Hollandia előtt, de ahhoz, hogy a legjobb csoportharmadik legyen, Lettországnak kellene a csoport utolsó helyén végeznie, hogy a harmadikak összevetésében a lettek elleni két döntetlen essen ki, ne a Kazahsztán ellen szerzett hat pont.

A török válogatott 3–0-ra kikapott Izlandon, Lagerbäck előtte négyszer vezette a svéd válogatottat a „félholdasok” ellen, 2000 és 2008 között egy győzelemmel, három döntetlennel és vereség nélkül zárt.

„Még sohasem kaptam ki a törököktől, s remélem, ez nem változik meg kedden” – mondta Lagerbäck.

Lars Lagerbäck, az izlandiak svéd szövetségi kapitánya nem győzi hangoztatni, annak ellenére fontos számára a konyai pontszerzés, hogy válogatottja már biztosan ott lesz jövő nyáron a franciaországi Európa-bajnokságon.

„A kazah válogatott több kulcsjátékosát is pihentette néhány napja Hollandia ellen, mert nagyon fontos számára a lettek elleni keddi mérkőzés – figyelmeztet Pacaj. – A csapat tagjai nagyon készülnek, hiszen szeretnék elkerülni az utolsó helyet. Már a selejtezők kezdetekor azt jelölték meg célként, hogy megelőzzék a lett válogatottat. A cél ma teljesíthető, és nem mellékes, hogy ettől a mérkőzéstől függ a szövetségi kapitány, az orosz Jurij Krasznozsan sorsa is. Az esélyeket nagyjából egyformának látom, és bár a hazai pálya a lettek mellett szól, nem szabad előre leírni a kazah együttest.”

Volt már az akkor éppen a Bajnokok Ligájában szereplő orosz Rubin Kazany játékos-megfigyelője, kazah válogatott játékos, és ő hozta a Zalaegerszeghez a lett Artjoms Rudnevset, akit később jó pénzért adtak el a zalaiak. A kazah Szergej Pacaj most a Balmazújváros másodedzője, de képben van a hazája futballjában zajló eseményekkel is – szavaira érdemes figyelni a kedd esti, magyar szempontból is fontos Lettország–Kazahsztán Eb-selejtező előtt.

De ha Izland nyer, minden kérdőjel kiegyenesedik.

A labdarúgó Eb-selejtezők zárásán a Lettország–Kazahsztán összecsapás bír számunkra komoly téttel, ugyanis amennyiben a kazahok nem nyernek, úgy a lettek a magyar válogatott számára kaparhatják ki a gesztenyét.

A billentyűknél: B. J.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A LETTORSZÁG–KAZAHSZTÁN ÉS A TÖRÖKORSZÁG–IZLAND EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!