Vb 2022: Skócia a playoffkörben; Dánia először kapott gólt

Cs. B.Cs. B.
2021.11.12. 22:40
Ha Skócia a playoffkör jelentette akadályt is sikerrel veszi, akkor 1998 után ismét vb-résztvevő lesz (Fotó: AFP)
A skót labdarúgó-válogatott abban a tudatban lépett pályára Moldovában, hogy ha nyer, akkor a többi eredménytől függetlenül másodikként végez a csoportjában, így biztosan részt vehet a 2022-es katari világbajnokság európai selejtezőinek playoffkörében – ez egy 2–0-s sikerrel össze is jött neki. Az F-csoport másik két meccsén Dánia és Ausztria diadalmaskodott.

Biztos volt, hogy a győzelem esetén – függetlenül a kvalifikációs sorozat 9. és utolsó fordulójának eredményeitől – egy lépéssel közelebb kerülnek a vb-álomhoz a skótok. Ráadásul a playoffkörbe jutásért a jóval szerényebb játékerőt képviselő, sereghajtó Moldovát kellet legyőzniük. Talán épp a reménytelennek tűnő helyzet okozhatta, hogy a továbbjutásra szintén esélyes Izrael és az utóbbi időben gyengén teljesítő Ausztria meccsére mindössze 3000 jegyet vásároltak a szurkolók.

De vissza Moldovába! Már a meccs elején nagy helyzetet puskáztak el a skótok, akik dominanciájukat fenntartva az első félidőben megszerezték a hőn áhított vezetést, és a második játékrészben sem apadt a harci kedvük – a 65. percben szép centerezést követően talált be Ché Adams.

A moldvaiak a 81. percben ugyan szépíthettek volna tizenegyesből, de Craig Gordon kapus védeni tudott. Ha Skócia a playoffkör jelentette akadályt is sikerrel veszi, akkor 1998 után ismét vb-résztvevő lesz.

Ahhoz képest, hogy az Ausztria–Izrael találkozó előtt már eldőlt, hogy mindkét csapatnak elszálltak a továbbjutási esélyei, és az első félidőben csak egy gól született, a második játékrészben nagyszerű meccs kerekedett. Előbb Marko Arnautovic egyenlített tizenegyesből, majd az izraeliek újfent előnybe kerültek, mégis a hazaiak nevettek a randevú végén (4–2).

Hiába jutott tovább már az előző fordulóban Dánia, a tökéletes mérleg megőrzése a kvalifikációs sorozatban még kockán forog. Ehhez már „csak” Skócia legyőzése hiányzik az utolsó fordulóban, mivel péntek késő este csak szépíteni tudtak a feröeriek az idei Eb-n nagyszerű teljesítményt nyújtó északiak ellen (ez volt a dánok első kapott gólja a vb-selejtezőkön). Külön említésre méltó a mérkőzés utolsó gólja: az utóbbi időben remekelő szárnyvédő, Joakim Maehle a 93. percben (!) labdát szerzett, majd szinte végigfutott a pályán, és szemtelenül emelt a hálóba a kint álló kapus feje felett (3–1).

EURÓPAI VB-SELEJTEZŐK
9. FORDULÓ

F-CSOPORT
Moldova–Skócia 0–2
(N. Patterson 38., Ché Adams 65.)
Ausztria–Izrael 4–2 (Arnautovic 51. – 11-esből, Schaub 62., 72., Sabitzer 84., ill. Bitton 33., Peretz 59.)
Dánia–Feröer 3–1 (Skov Olsen 18., Bruun Larsen 63., Maehle 90+3., ill. K. Olsen 89.)