Gavi góljával nyertek a spanyolok, kijutottak az Eb-re!

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2023.10.15. 20:35
Egy fontos gól (Fotó: AFP)
Spanyolország győzni tudott Norvégiában, így kijutott a 2024-es labdarúgó Európa-bajnokságra, mégpedig a skótokkal együtt.

EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
8. FORDULÓ

A-CSOPORT
Norvégia–Spanyolország 0–1 (0–0)
Oslo,
Ullevaal Stadion. Vezette: Stieler (német)
Norvégia: Nyland – Ryerson, Strandberg (Ajer, 77.), Östigard, Meling – Berg (Nusa, 58.), Berge – Bobb (Sörloth, 58.), Ödegaard,Aursnes (Thorstvedt, 77.) – Haaland. Szövetségi kapitány: Stale Solbakken
Spanyolország: Unai Simón – Carvajal, Le Normand (David García, a szünetben), Laporte, Fran García – Gavi (Sancet, 77.), Rodri, Fabián – Ferran Torres (Pedraza, 72.), Morata (Joselu, 89.), Fati (Oyarzabal, a szünetben). Szövetségi kapitány: José Luis De La Fuente
Gólszerző: Gavi (49.)

Korábban
Grúzia–Ciprus 4–0
Tbiliszi. G:
Kiteisvili (46.), Kvarachelia (58.), Sengelia (82.), Mikautadze (90+5. – 11-esből)

Mintha csak emelt szintű játékvezetői és VAR-kezelői vizsga lett volna a spanyolok és a norvégok összecsapása, sorjáztak a bonyolult és érdekes esetek. Az első félidőben a „gépszem” és a gólvonalról a labdát a kapuba passzoló Álvaro Morata megmentette a hazaiakat, majd a fordulás után sem ügyeskedett a csatár Ferran Torres veszélyes beadásánál, aztán lesen állt Gavi lövésénél, de ez már érvényes találat volt.

Már csak azért is csipkedték magukat a spanyolok, mert tudták, egy győzelemmel máris kijutottak a tornára, nem mellékesen a skótokkal együtt, a hazai remények legalább takaréklángon tartásához minimum egy döntetlen kellett.

Az első félidőben volt két veszélyesebb, de blokkolt lövése Erling Haalandnak, ám nem villogott a norvég csapat. Beállt a szünet után a 18 éves, máris közönségkedvenc szélső, Antonio Nusa és a rutinos támadó, Alexander Sörloth, de velük sem ment a házigazdának – a másik oldalon David García, Oihan Sancet, Mikel Oyarzabal, Joselu és az újonc Alfonso Pedraza kapott lehetőséget.

Az eseménytelen hajrá után kifejezetten unalmas ráadás következett: nem érdemelt pontot Norvégia, a spanyolok ezzel a győzelemmel Eb-résztvevők lettek, és „vitték magukkal a tornára” a skótokat is.

5. Ciprus 7 7 2–25 –23 0

90+9. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

Igen eseménytelen a hajrá. Nincs se tűz, se lendület a hazaiakban.

Nyolc perc a ráadás!

89. perc Joselu a pályán, Morata le, Rodri az új csk.

86. perc Rodri kap sárga lapot labdaelrúgásért.

85. perc Morata a jobb alsóba emelné Sancet passzát, ment egy védő, Ryerson, szép mozdulattal, de les.

Joselu mindjárt beáll.

81. perc Sörloth első villanása, balról ballal az ötösre passzol, Laporte mellől Haaland ballal a kapus elé lő.

79. perc Oihan Sancet be, Gavi le.

77. perc Christofer Vassbakk Ajer be, Strandberg lesérült, Aursnest meg Kristian Thorstvedt váltja. Ő a remek kapus, Erik fia.

73. perc Ballal a jobb alsó mellé lő az újonc 21-ről, kicsit balról, magáról Sörlothot lerázva. A kapus vetődve biztosított.

Gavi ötgólos a válogatottban, 20 évesen.

72. perc Alfonso Pedraza be, Torres le. Újoncavatás. Szélső helyett balhátvéd.

71. perc Torres egy jó cselt követően ballal a jobb felső fölé lő kissé jobbról, 22-ről.

64. perc Ryerson jobb oldali beadását ballal kapura teszi Nusa, 17-ről, jobbra eldőlve fogja a labdát Simón.

62. perc Sörloth jobbról jövő, lapos passzát ballal 17-ről nagyon a jobb felső mellé töri Ödegaard.

61. perc Álvaro Morata elrúgja a labdát sípszó után, sárga lap.

58. perc Berget Antonio Nusa, Bobbot Alexander Sörloth váltja, a hazai közönség nagy örömére.

56. perc Aymeric Laporte ellöki Bobbot sárga lap.

53. perc Nem, mert GÓL A GÓL!

Torres beadásakor lesen volt Gavi, de aztán kapura lőtt Oyarzabal is, Strandberg pedig blokkolt. Östigard rossz helyre mentett, kapkodott, ő adta a gólpasszt. És érdekes, Torres beadása a jobb alsóba ment volna, ha nem blokkol Morata? Aki aztán lesen volt, elugrott a labda elől, de zavarta-e a kapust?

48. PERC EZ MÁR ÉR? Egy kapu előtti kavarodás és egy rossz felszabadítás után GAVI ballal a bal alsóba lő 10 méterről, középről. 0–1!

47. perc Oyarzabal bal oldali beadását Berge a bal alsó mellé rúgja.

46. PERC FOLYTATJUK!

46. perc Mikel Oyarzabal és David García be, Fati és Le Normand le.

E párharc legjobb góllövői:
Joselu 2
Joshua King 2
Raúl 2
Steffen Iversen 2

Egy kis örökmérleg: 9 mérkőzés, 1 norvég (a 2000-es Eb-n) és 6 spanyol sikerrel, 4, ill. 15 rúgott góllal.

Weltfussball

45+4. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45+2. perc Aursnes emel az ötös bal sarkára egy szabadrúgást, Östigard Berge elől a jobb felső mellé fejeli a labdát, estében.

45+1. perc Haaland labdát csen a felezőnél, a 16-os előtt két védőt kicselez, a harmadik, Laporte szereli őt.

Három perc a ráadás.

44. perc Rodri jobbal 23-ról nem sokkal véti el a jobb felső sarkot Carvajal passzából.

42. perc García egy kószaAursnes-beadást Haaland elé tol az ötösről, az ék ballal 11-ről Laportébe lő.

41. perc Torres ad be balról, Morata tízről háttal nem sokkal fejel a jobb felső sarok fölé!

40. perc Nyland rossz passza után elsodorja Garcíát Julian Ryerson, sárga lap.

38. perc Aursnes középtávoli lövése a kapusé. Fabiánt szereli a 16-os előtt Strandberg.

36. perc Morata odalép Bergének, ápolás. Ajer melegíteni kezd.

33. perc Fabián mérgében kioszt pár jó passzt. Ez a 20. válogatottsága, még nem volt vesztes csapat tagja címeres mezben...

31. perc Oscar Bobbnak is sárga lap, odalépett Fabiánnak.

30. perc Robin Le Normand kap sárga lapot Haaland ellökéséért.

28. perc
Carvajal jobbal nem sokkal lő a jobb felső mellé a 16-os jobb sarkáról.

24. perc Carvajal Haaland elől majdnem a saját kapujába ment, de csak korner. Két rossz Ödegaard-szöglet jobbról, az első a védőké, a második a kapusé.

A legjobb spanyol góllövők Eb-meccseken (torna és selejtező)
19 Raúl
17 David Villa
15 Morata
13 Santillana

20. PERC VEZETNEK A SPANYOLOK? Carvajal emel jobbal az ötösre, Berge a bal alsóba mentene Fati elől, akrobatikus mozdulattal, előrenyúlva, ÁLVARO MORATA kvázi a gólvonalról jobbal az üres kapu jobb alsó sarkába lő. De a les miatt nem gól a gól! Morata volt lesen, nem kellett volna a labdába érnie...

18. perc Berge nagyot rúg a Rodri indította Moratába, mejd lelkesen reklamál.

Háromszor játszottak itt a spanyolok:
0–0 1996 (csak Molina kapus nem lapott itt gólt)
0
3 2003
1
1 2019

Miután kétszer is betalált Ciprusnak, Haaland 27 válogatott meccsen 27 gólt szerzett, ezzel a 23 éves játékos előtt az illetékes listán már csak Jörgen Juve áll, ő a csúcstartó a 45 meccsen szerzett 33 góljával.

15. perc Berge nem lő a 16-os elől, jobbra passzol Bobbnak, de igen pontatlanul. Haaland meg lecsapja középen Le Normandot. Sárga lap nincs a vállon bokszolásért.

13. perc Torres passzát az ötös jobb sarka elől jobbal Carvajal jócskán a rövid felső mellé vágja.

9. perc Berg emelése kapuscsemege, Haaland hiába indult.

Bobb gambiai, Nusa nigériai gyökerű. Ryerson apja pedig amerikai.

5. perc Fabiánt szereli a 16-oson acélkeményen Strandberg. Ryerson dührohamot kap, mert nem dobhat, miután szerelte őt Rodi.

4. perc Mezőnyharccal, spanyol fölénnyel. Bobb megindul a jobbon, de azonnal visszafordul.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A stadionban 5 Cesius-fok. A tar hazai mesteren nincs sapka ennek ellenére sem.

A hazaiak piros mezben és fehér nadrágban, a vendégek világoskék mezben és sötétkék nadrágban.

A 18 éves norvég szélső, Antonio Nusa háta fáj. 3 válogatott meccsén 5 kanadai pontnál jár. Daehli ismaródi.

A vendégek hét nagy sérültje Pedri, Marco Asensio, Yamal, Olmo, César Azpilicueta, Nico Williams és Alejandro Baldé.

De La Fuente hármat változtatott a skót elleni kezdőjén: Fran García Baldét, Fabián Merinót, Fati Oyrazabalt váltotta.

Rodri ismét főszerepben (Fotó: AFP)
Az A-csoport állása
1. Skócia 6 5 1 12– 3 +9 15
2. Spanyolország 5 4 1 18– 3 +15 12
3. Norvégia 6 3 1 2 11– 8 +3 10

Egyébként pedig a teljes skót csapat büszke lehet eddigi eredményeire, mind az öt meccsét megnyerte, 15 ponttal áll a csoportja élén, s a gólkülönbsége (13–3) is lehengerlő. A skót válogatott sohasem kezdett még öt győzelemmel selejtezősorozatot, és márciusban csaknem negyven év után sikerült újra legyőznie Spanyolországot.

A spanyol labdarúgó-válogatott 2–0-ra legyőzte Skóciát a 2024-es labdarúgó Európa-bajnokság selejtezőinek A-csoportjában. A csoport másik mérkőzésén Norvégia idegenben ütötte ki Ciprust.

Skócia szabadnapos.

A vasárnapi játéknap ezúttal már a spanyolok is kvalifikálhatják magukat az Eb-re. Ehhez nem kell mást tenniük, mint nyerniük Norvégiában. A skótok ezúttal „pihennek”, így spanyol győzelem vagy döntetlen esetén „játék nélkül” juthatnak ki.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A NORVÉGIA–SPANYOLORSZÁG MÉRKŐZÉS KÖZVETÍTÉSÉBEN!