Eb-felkészülés: a svédek nyerték az északi csatát

K. Zs.K. Zs.
2021.05.29. 20:07
Robin Quaison (balra) az első svéd gólt lövi (Fotó: AFP)
Svédország hazai pályán 2–0-ra legyőzte Finnországot a labdarúgó Európa-bajnokságra készülő két északi válogatott szombat esti solnai mérkőzésén.

FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS
SVÉDORSZÁG–FINNORSZÁG 2–0 (1–0)
Solna, zárt kapuk mögött. V:
Kehlet (dán)
SVÉDORSZÁG: Olsen – Krafth, Danielson, J. Nilsson, P. Bengtsson – Claesson (Kulusevski, 77.), S. Larsson (Cajuste, 66.), Svanberg (G. Svensson, 77.), Forsberg (Sema, 66.) – M. Berg (J. Larsson, 66.), Quaison (Isak, 84.). Szövetségi kapitány: Janne Andersson
FINNORSZÁG: Joronen – Ivanov, Ojala (L. Väisänen, 62.), S. Väisänen – Alho (Soiri, 69.), Uronen (Hämäläinen, 87.) – Valakari, Sparv (Lam, a szünetben), Lappalainen – Riski (F. Jensen, 62.), Assehnoun (Kauko, a szünetben). Szövetségi kapitány: Markku Kanerva
Gólszerző: Quaison (23.), S. Larsson (58. – 11-esből)

Janne Andersson már előző este kijelölte a kezdőcsapatot, hangsúlyozva, senki se higgye, hogy a svédek majd így állnak fel az első Eb-meccsükön is a spanyolok ellen. Már csak azért sem tehetik meg ezt, mert a szombati védelembe Pierre Bengtsson és Joakim Nilsson személyében két olyan labdarúgó is bekerült, aki nem lesz ott a kontinensbajnokságon – az ilyen-olyan okokból egyelőre nem hadra fogható „Eb-védők” pótlására hívták meg őket az edzőtáborba, és ha már ott vannak, játszanak is.

Zajlik a kísérletezés a finneknél is, az ő keretük még nem is végleges – nagy kérdés például, hogy a két hónapot kihagyó csapatkapitány, Tim Sparv térde milyen állapotban van; a szombati meccsen 45 percnyi tesztnek vetették alá, ez már önmagában biztató a helyi sajtó szerint. Teemu Pukki Eb-részvétele, úgy tűnik, nincs veszélyben, a rutinos gólgyáros ígéretesen gyógyul bokasérüléséből, de a svédek elleni meccset még nem vállalhatta.

Az első félidőt jobbára svéd labdabirtoklás és szervezett finn védekezés jellemezte, no és született egy szép gól: a 23. percben Forsberg, Svanberg összjáték után a leshatárról kiugró Robin Quaison talált be a vendégek kapujába (1–0).

A svédek támadójátékát elemzők közül sokan kíváncsiak arra, hogy csapathirdetéskor a Quaison, Marcus Berg támadóduó stabilan előnyben van-e a két ifjú, Alexander Isak és Dejan Kulusevski alkotta kettőssel szemben. Nos, Andersson mester a finnek ellen a rutinosakat vetette be kezdőként, Quaison lőtte az első gólt, Berg pedig oroszlánrészt vállalt a másodikból: az 58. percben – Emil Forsberg nagyszerű indítása után – őt ütötte el a finn kapus, s a megítélt büntetőből Sebastian Larsson növelte a hazai előnyt (2–0).

A finnek vágtak bele előbb a cserélésbe, és a frissítés jót is tett a támadójátékuknak, de hiába tartották elöl a labdát többet, nem sikerült szépíteniük.

SVÉDORSZÁG – VÉGLEGES KERET (26 fő)
KAPUSOK: Robin Olsen
(Everton – Anglia), Karl-Johan Johnsson (Köbenhavn – Dánia), Kristoffer Nordfeldt (Genclerbirligi – Törökország)
VÉDŐK: Mikael Lustig (AIK), Victor Lindelöf (Manchester United – Anglia), Andreas Granqvist (Helsingborg), Martin Olsson (Häcken), Ludwig Augustinsson (Werder Bremen – Németország), Filip Helander (Rangers – Skócia), Emil Krafth (Newcastle United – Anglia), Pontus Jansson (Brentford – Anglia), Marcus Danielson (Talien Pro – Kína)
KÖZÉPPÁLYÁSOK ÉS TÁMADÓK: Sebastian Larsson (AIK), Albin Ekdal (Sampdoria – Olaszország), Emil Forsberg (RB Leipzig – Németország), Gustav Svensson (Kuangcsou City – Kína), Ken Sema (Watford – Anglia), Viktor Claesson (FK Krasznodar – Oroszország), Mattias Svanberg (Bologna – Olaszország), Kristoffer Olsson (FK Krasznodar – Oroszország), Dejan Kulusevski (Juventus – Olaszország), Jens Cajuste (Midtjylland – Dánia), Marcus Berg (FK Krasznodar – Oroszország), Alexander Isak (Real Sociedad – Spanyolország), Robin Quaison (Mainz – Németország), Jordan Larsson (Szpartak Moszkva – Oroszország)

FINNORSZÁG – BŐ KERET (28 fő)
KAPUSOK: Lukás Hrádecky (Bayer Leverkusen – Németország), Jesse Joronen (Brescia – Olaszország), Anssi Jaakkola (Bristol Rovers – Anglia), Carljohan Eriksson (Mjällby – Svédország) VÉDŐK: Paulus Arajuuri (Pafosz – Ciprus), Jere Uronen (Genk – Belgium), Juhani Ojala (Vejle – Dánia), Thomas Lam (PEC Zwolle – Hollandia), Albin Granlund (Stal Mielec – Lengyelország), Saui Väisänen (Chievo – Olaszország), Nikolai Alho (MTK Budapest), Daniel O'Shaughnessy (HJK), Niko Hämäläinen (QPR – Anglia), Leo Väisäinen (Elfsborg – Svédország), Robert Ivanov (Warta Poznan – Lengyelország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: Tim Sparv (Lárisza – Görögország), Rasmus Schüller (Djurgarden – Svédország), Glen Kamara (Rangers – Skócia), Pyry Soiri (Esbjerg – Dánia), Joni Kauko (Esbjerg – Dánia), Frederik Jensen (Augsburg – Németország), Onni Valakari (Pafosz – Ciprus), Jasin-Amin Assehnoun (Lahti)
TÁMADÓK: Teemu Pukki (Norwich City – Anglia), Joel Pohjanpalo (Union Berlin – Németország), Lassi Lappalainen (CF Montréal – Kanada), Marcus Forss (Brentford – Anglia), Roope Riski (HJK)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Markko Kanerva