Év Sportolója Gála: legendák küldenek üzenetet a díjátadóra

NS ÖSSZEÁLLÍTÁSNS ÖSSZEÁLLÍTÁS
Vágólapra másolva!
2021.01.06. 12:04
null
Simone Biles és Mark Spitz is videoüzenetet küld (Fotó: NS-montázs)
Három kategóriában nem a Magyar Sportújságírók Szövetsége tagsága, hanem egy grémium választja ki az öt nap múlva megrendezendő M4 Sport – Az Év Sportolója 2020 Gála szakmai díjainak győzteseit.

 

Tudta?

A gála virtuális résztvevői közül két újabb világsztár neve szivárgott ki: Csisztu Zsuzsa, a Magyar Sportújságírók Szövetsége alelnöke kérdésünkre megerősítette, hogy a tavalyi díszvendégek egyike, a kilencszeres olimpiai bajnok amerikai úszólegenda, Mark Spitz is jelen lesz egy videoüzenettel, illetve online bejelentkezik a négyszeres olimpiai bajnok, 23 esztendős amerikai tornász, Simone Biles, aki a Nemzetközi Sportújságíró-szövetség (AIPS) szavazásán négyszer (2016, 2017, 2018, 2019) lett az év női sportolója, és a világ legrangosabb díjkiosztójának számító Laureus-gálán is háromszor (2017, 2019, 2020) választották meg a legjobb női sportolónak.

Az évtizedek során többször is változó nevű, hat éve immár M4 Sport – Az Év Sportolója Gála néven futó eseményt a kezdetektől, 1958 óta a sportújságírók szervezik, a legtöbb kategóriában pedig a tagság szavazata dönt. Ezúttal a január 2-i határidőig 412 MSÚSZ-tag adta le a voksát a tavalyi 399-hez képest, ezzel is legitimálva a végeredményt. Idén öt kategóriában (az Év férfi sportolója, az Év női sportolója, az Év csapata a hagyományos csapatsportágakban, az Év csapata az egyéni sportágak csapatversenyeiben, az Év edzője) a sportújságírók szavazata döntött, ám a gálán átadnak három díjat, amelyek odaítéléséről egy-egy szakmai testület határoz.

Egyik ilyen az Év fogyatékos sportolója díj. A gálán 2015 óta díjazzák a parasportolók tevékenységét is, azóta négy kategóriában (férfi, női, csapat, edző) adták át a legjobbnak járó trófeát. Idén azonban a világjárvány miatt olyan sok sporteseménye maradt el a fogyatékos sportolóknak, hogy összevonták a férfi és a női kategóriát, legjobb csapatot nem választanak, a fogyatékos sportolókkal foglalkozó edzők pedig az Év edzője kategóriában mérettek meg (és ketten kerültek fel a tízes listára: Nagy Gábor, Pető Zsolt paraevezős mestere és Vígh Zsolt, a paratenisz-válogatott szövetségi kapitánya).

Az Év fogyatékos sportolója díj három jelöltje, ábécérendben, Berente Judit szervátültetett sífutó, sílövő, Kiss Péter Pál parakajakos és Osváth Richárd kerekesszékes vívó.

Berente Judit – aki egyben a Magyar Szervátültetettek Szövetsége elnöke is – 2020-ban kilencedik alkalommal volt a válogatott tagja a szervátültetettek téli világjátékán Kanadában. Az öt kilométeres és az egyórás sífutásban, továbbá sportlövészetben egyaránt az első helyen végzett, ezzel a magyar csapat legeredményesebb sportolója lett. Lapunk megkeresésére a legjobb három közé kerülést így kommentálta:

„Nagyon megörültem a hírnek, és meg is lepődtem, a téli sportágakban szereplők ritkán keltenek feltűnést. Nekünk szerencsénk volt, mert februárban még meg tudták tartani a téli világjátékot, utána viszont bezárultak a kapuk. Törölték az Eb-t, amely augusztusban lett volna. Ez nagy érvágás, nehéz volt megszervezni, hogy sportolóink aktívak és motiváltak maradjanak. Bízunk, benne, hogy a vakcina lehetővé teszi, hogy a nyáron már rendezhessünk egy nagyobb hazai bajnokságot, néhány más ország versenyzőit is meghívva.”

Kiss Péter Pál parakajakos címvédőként várhatja az idei eredményhirdetést, 2019-ben ő lett az év fogyatékos férfi sportolója.

„Nem is gondoltam, hogy idén bekerülök a legjobb három közé, már arra is nagyon büszke voltam, hogy egymás utáni két évben ott lehettem a tízben”– mondta a még mindig csak 17 éves Kiss Péter Pál.

„Nagyon tetszett a tavalyi gála, izgulok, hogy megint én nyerek-e, de akkor sem leszek csalódott, ha más, mert bárki győz, megérdemli. Nagy becsben tartom a tavalyi trófeát, a házban fő helyen, a vitrinben van, jól mutatna mellette még egy.”

A harmadik jelölt, Osváth Richárd 2017-ben volt az év fogyatékos férfi sportolója.

„Épp a Nemzeti Sportban olvastam, hogy bekerültem a legjobb három közé, és nagyon megörültem a hírnek, miután ebben az összevont kategóriában már a tízben is kiváló eredményeket elérő sportolók kaptak helyet – mondta lapunknak a kerekesszékes vívó, aki 2020-ban két aranyérmet nyert az egri kerekesszékes vívó világkupán, amelyen nem talált legyőzőre sem a kard, sem pedig a tőr egyéniben. – Egerben kihoztam magamból a maximumot. Nagyon fájt a paralimpiai elmaradása, mert úgy éreztem, nagyon jól haladok a felkészülésben, ráadásul a nyáron megszületett a harmadik gyermekünk, ami pluszenergiát adott. Bízom benne, hogy az idén megtartható lesz Tokióban a nagy esemény, a célom az aranyérem, bár nehezebb lesz a felkészülés kisgyermek mellett.”

 

Míg az év fogyatékos sportolójának kiválasztásáról a parasportban jártas szakemberek és szakújságírók 105 tagú testülete dönt, az idén bevezetett új kategória, az Év sportpillanata díj odaítélése a szurkolóktól is függ: a legjobb háromba ugyanis azok a momentumok kerültek be, amelyekre a legtöbben szavaztak a közszolgálati sportcsatorna honlapján, az m4sport.hu-n. Ebből a háromból aztán egy szakmai zsűri választja ki a végső győztest; a zsűri elnöke Novotny Zoltán rádióriporter, a közmédia legendája, az MSÚSZ tiszteletbeli elnöke.

Szoboszlai Dominik Izland elleni gólja (Fotó: Mirkó István/Magyar Nemzet)
Szoboszlai Dominik Izland elleni gólja (Fotó: Mirkó István/Magyar Nemzet)

A jelöltek egyike Szoboszlai Dominik 92. percben szerzett győztes gólja az Izland elleni labdarúgó Eb-pótselejtezőn.

„Az ünneplésnél pillanatok alatt a kupac aljára kerültem, alig kaptam levegőt, mégis azt mondom, az összes lemondás és áldozat megérte azokat a pillanatokért” – elevenítette fel lapunknak a történteket a Red Bull Salzburgból nemrégiben a német Bundesliga-élcsapathoz, az RB Leipzighoz szerződő 20 éves labdarúgó.

„Kívánom mindenkinek, hogy éljen át olyan pillanatokat, amilyeneket én, amikor megláttam, hogy a labda a hálóban köt ki. Ebben az évben Lipcsében és a válogatottban is fontos feladatok várnak rám, az emlékezetes élmények jó útravalóval szolgálnak az előttem álló kihívásokhoz.”

Valter Attila hajrája a Tour de Hongrie-n (Fotó: Komka Péter/MTI)
Valter Attila hajrája a Tour de Hongrie-n (Fotó: Komka Péter/MTI)

 

A díj másik várományosa a Tour de Hongrie-győztes Valter Attila, aki az utolsó szakaszon, a Kékestetőn bemutatott hajrájával szerzett örömteli pillanatokat a szurkolóknak.

„Nem tudtam, hogy lesz ilyen kategória, ezért nagyon örültem, amikor az internetről megtudtam, nemcsak a férfi top tízbe kerültem be, hanem a Tour de Hongrie-győzelmemre is lehet szavazni – mondta lapunknak az országúti kerékpáros.

„Megtisztelő, hogy ilyen sokan voksoltak rám, ezek szerint nem csak nekem volt annyira felemelő pillanat.”

Vogel Soma Eb-aranyat érő védése (Fotó: Balog László)
Vogel Soma Eb-aranyat érő védése (Fotó: Balog László)

 

Bekerült a három közé Vogel Soma is, aki kivédte az utolsó ötméterest a vízilabda Európa-bajnokság döntőjében, így a magyar csapat 21 év után lett újra a kontinens legjobbja.

„Jó érzés, hogy az én nevem szerepel a legjobb sportpillanatok jelöltjei között, azonban egyértelmű, hogy ez a csapat érdeme” – mondta lapunknak a 23 éves kapus.

„Csapatként nyertük meg az Európa-bajnokságot, ezért is örülök, hogy a válogatott és Märcz Tamás szövetségi kapitány is ott van a legjobb háromban a saját kategóriájában. Nagyon réginek tűnik az emlék, viszont szükség volt a felelevenítésére az elmúlt nehéz év során, mert erőt tudok meríteni belőle, és abból a hihetetlen élményből, amelyet tavaly januárban átéltünk. Az ötméteresek védéséhez sok gyakorlás kell, az ellenfeleket is muszáj elemezni – ezt a meccs előtt lehet megtenni. Az adott pillanatban már csak a megérzésre hagyatkozhat az ember, de azt is mindig el szoktam mondani, hogy a szerencse is nagy szerepet játszik ezekben a szituációkban.”

Tavaly bevezetett új kategória a gálán az Év e-sportolója és az Év szabadidős sporteseménye, idén először ezeket a díjakat is a gálán adják át. Csakúgy, mint az év fogyatékos sportolójáról és az év sportpillanatáról, erről sem a sportújságírók szavaztak, hanem pályázni lehetett, a döntést pedig az MSÚSZ elnöksége hozza meg.

Az összeállítást készítette: Babják Bence, Bodnár Zalán, Kohán Gergely, Lakner Gábor

 

Legfrissebb hírek

Esterházy Mátyás reagált Jamie Carragher Szoboszlai Dominikot érintő kritikájára

Angol labdarúgás
21 órája

Megdolgoztatták Szoboszlai Dominiket, válaszul kihozta győztesnek Cristiano Ronaldót

Légiósok
Tegnap, 12:40

Szoboszlai 68 perc játékkal is ott van a hét csapatában a PL-ben

Légiósok
2025.04.29. 18:19

Az edzőteremben kereste Szalahot Szoboszlai Dominik

Angol labdarúgás
2025.04.29. 14:20

Slot, „Dom” és a többiek – Bobory Balázs publicisztikája

Angol labdarúgás
2025.04.29. 06:49

Szoboszlai Dominikból is a legjobbat hozta ki Arne Slot

Angol labdarúgás
2025.04.29. 06:49

Alig találtunk olyan turistát Budapesten, aki nem ismerte fel Szoboszlait

Angol labdarúgás
2025.04.28. 18:38

A legifjabb, az első, az egyetlen – Szoboszlai Dominik rekordjai

Légiósok
2025.04.28. 16:29
Ezek is érdekelhetik