Birkózó-vb: Losonczi Dávid döntős, ezzel megvan az olimpiai kvóta is!

KRASZNAI BENCE (Belgrád)KRASZNAI BENCE (Belgrád)
2023.09.23. 17:44
Losonczi Dávid kvótát szerzett Magyarországnak (Fotó: Róth Tamás)
A belgrádi birkózó-világbajnokságon a 87 kilós kötöttfogásúak elődöntőjében Losonczi Dávid 10:0-ra, technikai tussal legyőzte a bolgár Európa-bajnok Szemen Novikovot, ezzel bejutott a döntőbe, és megszerezte a magyar birkózósport második olimpiai kvótáját.

Három mérkőzés. Huszonkét adott, egy kapott pont. Az olimpiai kvótáért és a világbajnoki döntőért jöhetett az ukránból lett bolgár Európa-bajnok, Szemen Novikov, akit épp a budapesti Polyák Imre–Varga János-emlékverseny döntőjében vert meg 2:10 perc alatt. Nos, Novikov ezúttal három másodpercig tovább bírta: Losonczi négypontos dobással, kontraakcióval, intéssel, passzivitási ponttal és megnyert challenge-dzsel 2:13 perc alatt technikai tussal, 10:0-ra diadalmaskodott, ezzel megszerezte a magyar birkózósport második olimpiai kvótáját a 2024-es játékokra, és bejutott a vasárnap esti döntőbe, amelyben a török Ali Cengiz lesz az ellenfele, akit Takács István legyőzött az áprilisi, zágrábi Eb döntőjében.

„Őszintén nem tudom, hogy a kvótának vagy a világbajnoki döntőnek örülök jobban! Mérhetetlenül boldog vagyok, köszönöm mindenkinek! Vasárnap ugyanaz várható tőlem, mint eddig, le fogom győzni Ali Cengizt!” – fogalmazott Losonczi Dávid boldogan az elődöntőt követően.

BIRKÓZÓ-VILÁGBAJNOKSÁG, BELGRÁD
Losonczi Dávid mérkőzései

87 kg. A 16 közé jutásért: Losonczi Dávid–Szalidinov (kirgiz) 8:0. Nyolcaddöntő: Losonczi–Abbasov (azeri) 8:0. Negyeddöntő: Losonczi–Maszkevics 6:1. Elődöntő: Losonczi–Novikov (bolgár) 10:0

A magyarok eredményei és a verseny programja (az olimpiai súlycsoportok dőlt betűvel)
Szabadfogás
Szombat-vasárnap. 61 kg:
nincs magyar induló. 70 kg: Antal Dániel (UTE) a 10. helyen zárt. 86 kg: Püspöki Patrik (Mogyi Bajai BC) a 17. helyen zárt. 125 kg: Ligeti Dániel (Haladás) az 5. helyen zárt.
Vasárnap-hétfő. 57 kg: nincs magyar induló. 74 kg: Kuramagomedov Murad (Tatabánya) a 11. helyen zárt. 79 kg: nincs magyar induló. 92 kg: Juhász Balázs (KTE) a 12. helyen zárt

Szabadfogás és női birkózás
Hétfő-kedd. 65 kg:
Muszukajev Iszmail (FTC) világbajnok lett. 97 kg: Bajcajev Vlagyiszlav (Csepel TC) a 14. helyen zárt. 55 kg: Bognár Erika (BHSE) a 9. helyen zárt. 59 kg: Dollák Tamara (UTE) a 12. helyen zárt

Női birkózás
Kedd-szerda. 50 kg:
Szekér Szimonetta (BHSE) a 18. helyen zárt. 57 kg: Galambos Ramóna (BHSE) a 11. helyen zárt. 65 kg: nincs magyar induló. 76 kg: nincs magyar induló
Szerda-csütörtök. 53 kg:
Orsós Sztálvira (Csepel TC) a 7. helyen zárt. 62 kg: nincs magyar induló. 68 kg: Szabados Noémi (FTC-KIMBA) a 25. helyen zárt. 72 kg: nincs magyar induló

Kötöttfogás
Csütörtök-péntek. 55 kg:
nincs magyar induló. 77 kg: Lévai Zoltán (BHSE) a 14. helyen zárt. 82 kg: Szilvássy Erik (Csepeli BC) a 9. helyen zárt. 130 kg: Vitek Dárius (BHSE) a 21. helyen zárt.
Péntek-Szombat. 60 kg: Torba Erik (BHSE) nem indult. 72 kg: Fritsch Róbert (BHSE) döntős. 97 kg: Lévai Tamás (BHSE) kiesett.
Szombat-vasárnap. 63 kg:
Kecskeméti Krisztián (Ceglédi VSE) kiesett. 67 kg: Váncza István (FTC) vigaszágas. 87 kg: Losonczi Dávid (ESMTK-KIMBA) döntős.