Egészen veszélyes pályára sodródott a női sport világszerte, amikor tavaly már azon kellet aggódnunk a párizsi olimpia előtt, hogy a Nemzetközi Sportdöntőbíróságon (CAS) az olimpiai indulásáért pereskedő transznemű Lia Thomas vajon indulhat-e a női úszószámokban az ötkarikás játékokon. Akkor gördült le az első kő a biológiai nők sportját féltők szívéről, amikor a CAS elutasította a férfiként, Will Thomasként született sportoló keresetét, most pedig a második, mert egy friss döntés szerint megfosztják a női rekordjaitól és bajnoki címeitől az NCAA-trófeákat begyűjtő Lia Thomast, sőt bocsánatkérésre is kötelezik őt a Pennsylvania Egyetem vezetői.
„Nagyon régóta vártunk egy ilyen döntésre, hiszen már évek teltek el azóta, mióta Lia Thomas együtt versenyezhetett velünk a női kategóriában az NCAA- úszóversenyein, de egy hosszú út elején járunk. Reméltük, hogy ez a döntés megszületik, de nem tudtuk mikor következhet be. Most megtörtént, a Penn State beleegyezett abba, hogy Lia Thomas rekordjait töröljék, visszavegyék tőle a nők versenyében megszerzett trófeákat és bocsánatkérő levelet küldjenek minden olyan nőnek, aki akkor a csapatok tagja volt és a Thomasszal együtt kellett úsznia vagy éppen együtt kellett öltöznie ugyanabban az öltözőben. További nagyon fontos szempont ebben a most megszülető megállapodásban, hogy a jövőben nem engednek transznemű nőket együtt indulni biológiai nőkkel” – számolt be a Nemzeti Sportnak György Réka, korábbi válogatott úszó, a riói magyar olimpiai úszócsapat tagja, aki a Virginia Tech Egyetem színeiben alkotott nagyot éveken keresztül és szerzett két diplomát a kinti egyetemi tanulmányai során.
Jogos a felvetés, hogy miképp sodródhattunk odáig, hogy egy nemátalakító műtéten át nem esett, női úszódresszbe öltözött, magát transzneműként definiáló versenyző – aki a korábban szintén a Penn State férficsapatában úszott nem túl sikeresen, mielőtt elkezdte magát nőként definiálni – hogyan haladhatott akadálytalanul a magának kigondolt úton előre, eközben persze számos sérelmet okozva másoknak a saját környezetében. Nos, a témában az egyik legjártasabb korábbi kétszeres úszó olimpiai bajnok, nőjogi aktivista és Emmy-díjas újságíró, Donna de Varona épp a Nemzeti Sport hasábjain nyilatkozta korábban, hogy az amerikai egyetemi sportvezetés meghunyászkodása hátterében a transzgender lobbi áll, amely szerinte foglyul ejtette a Biden-kormányzatot, és a központi költségvetési támogatások elvesztése miatti félelem okán nem mertek-mernek az amerikai egyetemi vezetőik szembe menni a kormányzati politikával.
Nyilván nagyon változott a világ a Trump-kormányzat egyértelmű és a biológiai nők sportját védő februári döntései óta. Hogy-hogy nem, itt is a költségvetési pénzek visszatartása tűnhetett elég erős nyomatéknak ahhoz, ami jobb belátásra kezdett bírni néhány egyetemi sportvezetőt, hiszen a Trump-adminisztráció mintegy 175 millió dollárnyi szövetségi támogatást fagyasztott be az ügy miatt.
Most azt történt tehát, hogy a Pennsylvaniai Egyetem hivatalosan is visszavonta Thomas rekordjait és címeit az Egyesült Államok Oktatási Minisztériumával kötött megállapodás értelmében, mert a Minisztérium Polgári Jogi Hivatala arra a következtetésre jutott, hogy az egyetem megsértette a Title IX-t azaz a IX. alkotmánykiegészítést azzal, hogy lehetővé tette Thomas részvételét női versenyeken.
Thomas 2022-ben vált országosan ismertté, miután megnyerte az 500 yardos gyorsúszást az NCAA női úszóbajnokságán.
„Én is ebben a számban indultam és mivel tizenhetedik lettem, éppen lemaradtam Thomas részvétele miatt az esti döntőről. Nem csak a csalódottság volt óriási, de a sokk is, amikor láttam kijönni a női öltözőből Liát, majd amikor kiderült, hogy ide jön vissza, és vele együtt kell öltöznünk, alig akartam ezt elhinni. Amikor jeleztük, hogy ez sokuknak kényelmetlen helyzetet teremt, akkor egyszerűen lesöpörték a problémát azzal, hogy akinek ezzel baja van, az menjen és vegye igénybe az egyetem pszichológusait” – idézi fel György Réka a rosszemlékű versenyt három évvel ezelőttről.
„Sosem felejtem el, hogy amikor megírtam a nyílt levelet az NCAA-nek és azt kitettem a közösségi felületeimre, ömlöttek felém a szidalmazások, a bántások, csak úgy hömpölygött az utálat, nagyon kevesen álltak még ekkor mellém – bevallom nagyon nehéz időszak volt, és még olyan is akadt, hogy az akkori Twitter-fiókomban nevemben posztolt, vagyis a személyhez fűződő jogaimat is megsértették, hogy minél jobban lejárassanak. Pedig én csak a női sportolók tisztességes versenyhez való jogát kértem számon a NCAA-vezetőin. Minden atrocitást, amit el kellett szenvednem azóta, és az út, amit be kellett járni, hogy eljussunk ide, úgy érzem, hogy ezzel a döntéssel megérte” – mondja György Réka, aki jelenleg is egykori csapata, a Virginia Tech úszócsapatának menedzsereként dolgozik, és aki ősszel kezdi mesterdiplomáját, miközben ügyvédi megkeresésre további nőjogi lépésekre szánta el magát.
„Vállaltam, hogy indítok egy petíciót itt Virginia államban, hogy mentsük meg a női sportolókat és a női sport köztereit, öltözőit, mosdóit, hogy ezt csak a nők használhassák. Ha minden jól megy, akkor a következő hetekben erről döntés születik, és nagyon fontosnak tartom, hogy a jövőben minél több államban védjük a nők sportját és a női sporthoz tartozó közösségi tereket” – nyilatkozta György Réka, aki nem hagy fel a bátor és a nők jogait védő önkéntes munkájával.
Fontos döntés született tehát, egyelőre az amerikai egyetemi sportban, ami talán része lehet annak a globális trendnek, amelynek a NOB frissen hivatalba lépő új elnöke, Kirsty Coventry is hangot adott minapi székfoglalójában. Itt hangsúlyozta, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak élen kell járnia abban, hogy tudományos megalapozottságú, biológiai alapelveken nyugvó és a női kategóriát védő szabályokat alkossanak, amely útmutatást adhat a jövőre nézve.