A német főváros múlt pénteken jelentette be, hogy szívesen pályázna a 2036-os vagy a 2040-es nyári játékokra, kedden pedig Iris Spranger, a város sportminisztere elárulta, hogy fenntartható olimpiát és paralimpiát rendeznének 2036-ban, 2040-ben, vagy akár 2044-ben.
A bemutatón kiderült, hogy Berlin nem tervezi új létesítmények építését, hanem a város már meglévő csarnokait, stadionjait szeretné felújítani. A központi stadion az 1936-os játékokra épített Olimpiai Stadion lenne, a strandröplabda-mérkőzésekre a Brandenburgi Kapunál kerülne sor, a vízi sportoknak pedig Grünau adna otthont, ugyanúgy, ahogy 1936-ban.
Spranger hangsúlyozta, hogy még csak előzetes tervek, elképzelések vannak meg. „Türelmet szeretnék kérni” – mondta újságíróknak.
A fővárosban ugyanakkor komoly ellenállásra lehet számítani az olimpiával szemben. A kandidálás ellenzői már be is jelentették, hogy Nolympia Berlin szlogennel aláírásgyűjtést kezdeményeznek, azért, hogy népszavazást kényszerítsenek ki a játékokról. Klara Schedlich zöld-párti politikus egyenesen azt mondta, hogy az adófizetők pénzét nem a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak, hanem a helyi sportkluboknak kell adni.
Spranger az ellenzők kezdeményezése kapcsán arról beszélt, ellenzi a népszavazást, szerinte párbeszédet kell folytatni a kérdésről és meggyőzni azokat, akik nem támogatják a rendezést. Az eseményen felmerült az is, hogy 2036-ban elkerülhetetlen lenne a száz évvel korábban Adolf Hitler náci Németországa által rendezett olimpia felemlegetése, amivel Berlin főpolgármestere nem teljesen ért egyet.
„Úgy gondolom, hogy mindegy, hol tartják majd a 2036-os olimpiát, szóba kerülnek majd az 1936-os náci játékok. Ez a történelem része, ezért mindenképpen előtérbe kerül majd. Viszont én büszke vagyok arra, hogy egy olyan város vezetője lehetek, mely óriási változásokon ment keresztül az elmúlt száz évben” – mondta Kai Wegner városvezető, hozzátéve, hogy Berlin manapság egy kozmopolita, sokszínű, elfogadó nemzetközi város.
Berlinnek egy hónapon belül kell a Német Olimpiai Bizottság számára bemutatnia konkrét terveit és a bizottság várhatóan jövő ősszel dönt majd arról, hogy melyik német várossal jelentkezik olimpiarendezésre. Az már korábban kiderült, hogy München, Hamburg és Észak-Rajna-Vesztfália tartomány is érdeklődik.