MOB-botrány: az elnök távozását kérik a kirekesztett szervezetek is

Munkatársunktól MunkatársunktólMunkatársunktól Munkatársunktól
2021.12.29. 09:30
null
Kulcsár Krisztián távozását kérik a kirekesztett szervezetek is (Fotó: Török Attila, archív)
Közös nyilatkozatot adott ki a Magyar Olimpiai Bizottságból kirekesztett szervezetek egy része, az aláírók – a Sportegyesületek Országos Szövetsége, a Magyar Paralimpiai Bizottság, a Magyar Edzők Társasága, a Magyar Sportújságírók Szövetsége és a Magyar Sportjogász Társaság – várják további jogfosztott testületek csatlakozását, miközben a közgyűlést alkotó sporttársaktól azt kérik, vonják meg a bizalmat Kulcsár Krisztiántól.

„Felvetődhet a kérdés, hogy miért csak most deklaráljuk az aggályainkat (…) Nos, éppen azért, mert senki sem akart olyan színben feltűnni, hogy a saját pozícióját félti, az egyéni érdekeit a közös ügy elé helyezi – áll többek között a lapunknak eljuttatott közleményben, melyet keretes írásunkban teljes egészében elolvashatnak. – Mára azonban bebizonyosodott, hogy súlyosan visszaéltek ezzel a bizalommal, a szervezet és a létszám drasztikus megváltoztatása csupán azt a célt szolgálta, hogy az őt megválasztó közgyűlés helyett, illegitim módon, tisztújítás nélkül egy teljesen új, a saját képére formált MOB-közgyűlést hozzon létre az elnök.”

A nyilatkozatot aláírók szerint az okozott károkat jóvátenni rövid távon talán nem is lehet, de a kárenyhítés mindenképpen az elnök távozásával és egy új alapszabály megalkotásával kezdődik.

„Ezért kérjük – immár a MOB-tagságon kívülről – Kulcsár Krisztián és Vékássy Bálint távozását. A közgyűlést jelenleg alkotó sporttársainktól pedig azt, hogy ennek, a magyar sportéletben immár általánosnak mondható igénynek szerezzenek érvényt, elsőként a december 30-ra összehívott rendkívüli közgyűlésen, amelyen megvonhatják a bizalmukat – a mi nevünkben is – a MOB jelenlegi elnökétől, Kulcsár Krisztiántól.”

Mindeközben elmaradt a MOB sebtében, kedden reggelre összehívott elnökségi ülése, miután a Kulcsár távozását követelő kilenc tag jelezte, hogy nem lesz ott: nem kívánnak már ülésezni a csütörtöki rendkívüli közgyűlésig; nem akarnak együtt dolgozni az elnökkel, akinek sorsáról aznap dönt bizalmi szavazással a tagság.

A MAGYAR OLIMPIAI BIZOTTSÁGBÓL KIREKESZTETT SZERVEZETEK KÖZÖS NYILATKOZATA

„A Magyar Olimpiai Bizottságban évtizedekig az alapszabályban garantált képviselettel rendelkező, de onnan a legutóbbi változtatással kirekesztett szervezetek képviselőiként egyetértünk abban, hogy a MOB jelenleg hatályos alapszabálya nem felel meg az olimpiai mozgalom hazai hagyományainak, nem biztosítja a közgyűlés hagyományosan bevált működését, funkcióit, tekintélyét, legitimitását. Felvetődhet a kérdés, hogy miért csak most deklaráljuk az aggályainkat, miután többen is voltak a képviselőink közül, akik meg is szavazták a jelenlegi helyzetet előidéző, rossz felfogású alapszabályt. Nos, éppen azért, mert senki sem akart olyan színben feltűnni, hogy a saját pozícióját félti, az egyéni érdekeit a közös ügy elé helyezi. Mindenki nyelt egyet, önmérsékletet tanúsított, mert bíztunk abban, hogy az elnök és a főtitkár végső soron jót akar, a magyar sport érdekében dolgozik, és nem akartunk éppen mi a megújulás akadálya lenni.

Mára azonban bebizonyosodott, hogy súlyosan visszaéltek ezzel a bizalommal, a szervezet és a létszám drasztikus megváltoztatása csupán azt a célt szolgálta, hogy az őt megválasztó közgyűlés helyett, illegitim módon, tisztújítás nélkül egy teljesen új, a saját képére formált MOB-közgyűlést hozzon létre az elnök. Olimpiai bajnokokat, mesteredzőket, a magyar sportot évtizedek óta – és sikeresen – szolgáló, köztiszteletben álló MOB-tagokat söpörtek ki a közgyűlésből egy tollvonással, s mindezt úgy, hogy igen cinikus módon velük magukkal íratták alá az erről szóló ítéletet, a jóhiszeműségükkel végtelenül visszaélve. Majd, hogy az eljárás még visszásabb legyen, a sporton kívülről érkező, óhatatlanul tájékozatlan személyiségek, mint jelölőbizottság mögé bújva próbálták meg helyettesíteni a régi tagokat a saját jelöltjeikkel. Mindezt azért tehették, mert a bizalmunk sokáig kikezdhetetlennek tűnt, ám végül már az elnökség is érezte, hogy vállalhatatlan, ami történik és megálljt parancsolt a roppant káros folyamatnak.

Mára pedig mindenki számára világossá vált, hogy az elmúlt hónapok fejleményei milyen súlyos károkat okoztak a 126 éves magyar olimpiai mozgalomnak és a MOB-nak. Ezeket jóvátenni rövid távon talán nem is lehet, de a kárenyhítés mindenképpen az elnök távozásával és egy új alapszabály megalkotásával kezdődik. Ezért kérjük – immár a MOB-tagságon kívülről – Kulcsár Krisztián és Vékássy Bálint távozását. A közgyűlést jelenleg alkotó sporttársainktól pedig azt, hogy ennek, a magyar sportéletben immár általánosnak mondható igénynek szerezzenek érvényt, elsőként a december 30-ra összehívott rendkívüli közgyűlésen, amelyen megvonhatják a bizalmukat – a mi nevünkben is – a MOB jelenlegi elnökétől, Kulcsár Krisztiántól.”

Sportegyesületek Országos Szövetsége
Magyar Paralimpiai Bizottság
Magyar Edzők Társasága
Magyar Sportújságírók Szövetsége
Magyar Sportjogász Társaság

Legfrissebb hírek

„Már az olimpiára kijutás is megérdemli az anyagi elismerést” – Fürjes Balázs az NS-nek

Egyéb egyéni
2026.06.25. 19:26

Történelmi döntés a NOB-nál: minden olimpikon több mint 3 millió forintot kap az olimpiai részvételért

Egyéb egyéni
2026.06.24. 17:59

A NOB 2029-ben döntene a 2036-os játékok helyszínéről

Egyéb egyéni
2026.06.22. 18:03

Köln megerősítette olimpiarendezési tervét

Egyéb egyéni
2026.06.20. 17:09

Nem delegál MOB-tagot a Sportjus Magyar Sportjogász Társaság

Egyéb egyéni
2026.06.20. 16:46

Fábián László: Az Olimpia Napján a napi mozgásé a főszerep

Egyéb egyéni
2026.06.20. 14:49

A MOB alapszabály-módosítást kezdeményez a Szilágyi Zoltán-ügy kapcsán

Egyéb egyéni
2026.06.19. 15:57

Népsport: hol volt még Budapest és a szuezi válság?

Népsport
2026.06.17. 14:23
Ezek is érdekelhetik