Evezés: radikális változások a válogatott összetételében

2019.04.17. 17:22
Címkék
A riói olimpiát megjárt mindkét magyar evezős egység összetételét illetően változásról döntött a szövetség (MESZ) legfőbb szakmai vezetése a többórás szerdai megbeszélésén.

Szierer János szövetségi kapitány az MTI-nek elmondta: komoly kérdések merültek fel a szakmában a hétvégi, első válogatót követően, amelyen a királyszám, a férfi egypár döntőjében Pétervári-Molnár Bendegúz nagy meglepetésre kikapott a könnyűsúlyú Galambos Pétertől.

„A májusi plovdivi világkupán Pétervári-Molnár így nem indulhat egyesben, helyette Juhász Adriánnal megy majd párosban” – közölte. Hozzátette: Juhász nyolc éve evez Simon Bélával, s az edzőbizottság úgy érezte, talán sok volt nekik ez az időszak együtt, kell az új impulzus. Az eddig kizárólag egyesre koncentráló Pétervári-Molnár pedig lehetőséget kap, hogy másik számban bizonyítson.

Három éve, a riói olimpián ez a három evezős képviselte a magyar színeket – Pétervári-Molnár a 14. helyen végzett, a Simon, Juhász páros pedig 9. lett –, és azóta is a válogatott zászlóshajóinak számítottak. Elvárás volt tőlük, hogy idén, az olimpiai kvalifikációs világbajnokságon tokiói részvételt érő helyen végezzenek.

„A kajakosok, kenusok gyakrabban és bátrabban váltanak párt a csapathajókban, de még versenyszámot is, úgy gondoltuk, hogy most nálunk is radikális változásokra van szükség” – nyilatkozta a szakember. Elárulta: mivel kvalifikációs évad előtt állnak, melynek fő állomása bő négy hónap múlva a linzi vb lesz, nagy kockázatot vállaltak, de lépéskényszerben érezték magukat.

A változások eredményeként a felnőttcsapat nem vesz részt a jövő hét végi belgrádi nemzetközi versenyen, helyette a szezon első, bulgáriai vk-viadalára koncentrál.

A párosból kiszorult Simon Bélának – aki Juhásszal és Kolláth Vandával nem fő számában, hanem az olimpiai programban nem szereplő kormányos kettesben nyert világbajnokságot 2017-ben – a szakmai döntés értelmében edzésben kell maradnia, továbbá fejlesztenie kell magát.

Férfi egypárban Galambos az első válogatón aratott győzelme ellenére sem indul a normálsúlyúak között, hanem marad könnyűsúlyban. Szierer elmondta: Galambos a realitásokat figyelembe véve nem vált, a nemzetközi mezőnyben nem lenne esélye jó eredményre.

A korosztályos viadalokon nemzetközi szinten is remek teljesítményt nyújtó fiatal Bácskai Máté és Ács Kristóf párosban indul majd el, így Juhász és Pétervári-Molnár egységét illetően alternatíva lehet. A nőknél ugyanakkor a Polivka Dóra, Krémer Eszter női duó esetében – amely a Juhász, Simon egységhez hasonlóan nem volt ott a csepeli válogatón, helyette Olaszországban versenyzett – viszont nincs másik opció. A férfiaknál kettesben Papp Gergely és Szabó Márton bizonyíthat majd a válogatottban.

Az idei év első világkupafutamát május 10–12. között a tavalyi világbajnokság helyszínén rendezik meg, míg az év fő eseménye az augusztus végi világbajnokság lesz Linzben, ahol a tokiói helyek többsége gazdára talál.

Legfrissebb hírek

Evezős-vk: a magyarok közül Pétervári-Molnár Bendegúz végzett a legelőkelőbb helyen Luzernben

Egyéb egyéni
Tegnap, 15:42

Több mint négyezren evezték át a Balatont

Csupasport
Tegnap, 4:30

Elképesztő látvány, norvég megszállás: ezrek eveznek a Times Square-en – videó

Foci vb 2026
2026.06.22. 09:48

Evezés: vegyes érzések az U19-es Eb után

Utánpótlássport
2026.05.27. 09:05

Evezés: ötödik helyek az U19-es Európa-bajnokságról

Utánpótlássport
2026.05.24. 19:30

Evezés: nyolc magyar indulóval kezdődik az U19-es Eb

Utánpótlássport
2026.05.22. 09:06

Los Angeles 2028: mindkét evezős számban indulna Pétervári-Molnár Bendegúz

Egyéb egyéni
2026.04.21. 12:30

Az evezés szabadsága – Csillag Péter publicisztikája

Egyéb egyéni
2026.04.20. 23:45
Ezek is érdekelhetik