A magyar atlétika otthona: Zsivotzky Gyula nevét viseli a Nemzeti Atlétikai Központ

B. Zs.B. Zs.
2026.03.27. 17:08
null
Fotó: Szabó Miklós
Péntek délután sajtótájékoztató keretében bejelentették, hogy a Nemzeti Atlétikai Központnak a Nemzet Sportolója, Zsivotzky Gyula lett a névadója. Az eseményen az egykori kalapácsvető emlékére installációt is avattak a stadion mellett.

1968, Mexikóváros. Zsivotzky Gyula (akinek családnevét többnyire Zsivótzkynak írták a magyar nyelvű sajtóban, így a Nemzeti Sportban is az utóbbi hetven évben – a szerk.) két ezüstérem után immáron olimpiai aranyérmesnek mondhatta magát, ő volt az első magyar kalapácsvető, aki 70 méter fölé jutott, a honi és a nemzetközi atlétika egyik legendája.

Az ő tiszteletére is gyűltek össze egykori és jelenlegi sportolók, sportvezetők és családtagok a Nemzeti Atlétikai Központban péntek délután. Az eseményen fontos bejelentést tett Schmidt Ádám, sportért felelős államtitkár.

„Fantasztikus érzés itt körbenézni és felidézni 2023-at, ez a létesítmény szolgált otthonául Magyarország történetének legnagyobb sporteseményének, az atlétikai világbajnokságnak – kezdte beszédét a sportvezető. – Törekvésünk, hogy a legkiválóbb, legmagasabb szintű sportlétesítményeink a magyar sport legnagyobb alakjairól legyenek elnevezve. Nagy büszkeséggel és örömmel jelentem be, hogy ezentúl ennek a létesítménynek a neve Zsivotzky Gyula Nemzeti Atlétikai Központ. Szeretném megköszönni a családnak, hogy hozzájárultak a névviseléshez, illetve hálával tartozunk Zsivotzky Gyulának is, a legendás sportolónak a felejthetetlen pályafutásáért és azért az életútért, amellyel mindannyiunk példaképévé vált.”

Fotó: Szabó Miklós

Később Gyulai Miklós, a Magyar Atlétikai Szövetség elnöke is beszédet mondott, kiemelte, hogy Zsivotzky eredményével és emberségével is maradandót alkotott. Az ünnepségen a család képviseletében Zsivotzky Attila is megszólalt, aki elmondta, számukra a sportoló mellett apa, férj és barát volt Zsivotzky Gyula, aki szilárd értékendjével mindig kiállt az elvei mellett. A beszédek után a résztvevők a stadion mellé sétáltak, ahol felavatták az egykori kalapácsvető tiszteletére készült installációt is. Később pedig az atlétikai központ körül megrendezték a LED’s Run Éjszakai futást, ahol több mint 6000 ember állt rajthoz.

Gyulai Miklós (Fotó: Szabó Miklós)

 

 

Legfrissebb hírek

A hőség miatt a rendőrség a párizsi Gyémánt-liga-verseny törlését kéri

Atlétika
25 perce

Újabb olimpiai érmesek és világbajnokok érkeznek a Gyulai Memorialra

Atlétika
Tegnap, 13:08

A rúdugró Böndör Márton idénye idő előtt befejeződött

Atlétika
2026.06.24. 19:23

Atlétika: Klekner Hanga második lett Aachenben

Atlétika
2026.06.23. 19:39

Gyulai Miklós lemond az atlétikai szövetség elnöki posztjáról

Atlétika
2026.06.23. 14:18

Tóth Anna bronzérmes 100 gáton Koppenhágában

Atlétika
2026.06.22. 21:24

Visszatért és újra lebukott doppinggal a pekingi olimpia gyaloglóbajnoka

Atlétika
2026.06.22. 16:10

Atlétika: Takács Boglárka ötödik lett 100 méteren Hengelóban

Atlétika
2026.06.21. 17:11
Ezek is érdekelhetik