Iheanacho kései 11-ese döntött – a Leicester elcsente az angol Szuperkupát a Man. City elől

BALÁZS DÁVIDBALÁZS DÁVID
2021.08.07. 18:00
A Leicesteré a trófea! (Fotó: Getty Images)
A kupagyőztes Leicester City Kelechi Iheanacho kései tizenegyesgóljával 1–0-ra legyőzte a bajnok Manchester Cityt a Community Shielden.

ANGOL COMMUNITY SHIELD
Leicester City–Manchester City 1–0 (0–0)

Wembley Stadion.Vezette: Tierney
Leicester: Schmeichel – Ricardo Pereira, Amartey, Söyüncü, Bertrand (L. Thomas, 79.) – A. Pérez (Albrighton, 71.), Ndidi, Tielemans (Soumaré, 72.), H. Barnes (Iheanacho, 79.) – Maddison (Dewsbury-Hall, 71.) – Vardy (Daka, 71.). Menedzser: Brendan Rodgers
Man. City: Steffen – Joao Cancelo, Rúben Dias, Aké, B. Mendy – Gündogan (Rodri, 65.), Fernandinho, Palmer (Bernardo Silva, 74.) – Mahrez, Ferran Torres (B. Knight, 74.), Edozie (Grealish, 65.). Menedzser: Josep Guardiola
Gólszerző: Iheanacho (89. – 11-esből)

Mindkét csapat magasan feltolt védekezéssel kezdte a mérkőzést, amivel megnehezítették a másik labdakihozatalát. Az első nagy helyzetre nem kellett sokat várni. Ilkay Gündogan a 7. percben végezhetett el ígéretes helyről szabadrúgást, de Kasper Schmeichel hatalmas bravúrral a léc fölé tolta a labdát.

A Manchester City-helyzetek azonban nem záporoztak, sőt, jobbára a Leicester City előtt adódtak ígéretes lehetőségek. A félidő közepén Ayoze Pérez és Jamie Vardy is gólt szerezhetett volna, de a manchesteriek kapusa, Zackary Steffen rendre megakadályozta. Az első játékrész végén aztán Vardy előtt adódott hatalmas lehetőség, de a City kapuvédője óriásit védett.

A fordulás után átvette a kezdeményezést a bajnok, jóval többet birtokolta a labdát, és több helyzetet alakított ki. Az 59. percben Rijad Mahrez léphetett ki üresen a védők mögül, de nem tudta értékesíteni a ziccert.

A 65. percben pedig eljött az a pillanat, amire a manchesteri szurkolók annyira vártak: Jack Grealish csereként pályára lépve debütált a csapatban.

A mérkőzésen azonban nem ő, hanem egy másik cserejátékos került reflektorfénybe: Kelechi Iheanacho, aki bő 10 percre állt be. A korábbi City-támadó a 89. percben remek ütemben lépett be Nathan Aké elé, aki felrúgta, így tizenegyeshez jutottak a „rókák”. A labda mögé a sértett állt, aki magabiztosan hajtotta végre az ítéletet (1–0).

Az utolsó percekben újabb találat már nem esett, így az FA-kupa-győzelem után újabb trófeát zsebelt be a Leicester, míg a Manchester City a Bajnokok Ligája döntője után egy újabb finálét veszített el.

KÖSZÖNJÜK A FIGYELMET!

90+4. PERC: VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! A LEICESTER CITYÉ A TRÓFEA! 1–0

90. perc: 4 perc a ráadás! Ennyi ideje maradt a Citynek!

Érzi az irányt Steffen, de csak beleérni tud a bal felső sarokba tartó tizenegyesbe. Vezet a Leicester!

89. PERC: GÓL! IHEANACHO TIZENEGYESÉVEL ELŐNYBEN A KUPAGYŐZTES A BAJNOK ELLEN! 1–0

88. perc: Fernandinho is kapott reklamálásért sárga lapot.

87. perc: Rúben Dias reklamálásért „besárgult”.

Aké rúgta fel egy labdavesztés után Iheanachót, jogos a büntető!

87. PERC: TIZENEGYEST KAP A LEICESTER!

85. perc: Veszélyes City-akció végén Schmeichel kezében köt ki a labda.

84. perc: Parádésan jött ki a kapujából Steffen, ezzel megakadályozott minden bizonnyal egy leicesteri gólt.

83. perc: A Leicester most már egyértelműen csak a kontrákra épít.

79. perc: Kettőt cserél a Leicester is: Barnes és Bertrand le, Iheanacho és Luke Thomas be.

74. perc: Kettőt cserél a City: Palmer és Ferran Torres le. Bernardo Silva és Ben Knight be.

73. perc: Schmeichel robbant ki remekül a kapujából és vetődött rá a labdára. Ferran Torres, ha ezt jól átvette volna, ziccerbe került volna.

71. perc: Négyet cserél a Leicester: Pérez, Maddison, Tielemans és Vardy le. Albrighton, Dewsbury-Hall, Soumaré és Daka be.

68. perc: Szakad az eső.

65. perc: Debütál a Manchester Cityben Jack Grealish, Edizo helyére áll be az angol válogatott játékos!Gündogán helyére pedig Rodri érkezik.

63. perc: Begörcsölt egy manchesteri játékos. Ápolás miatt áll a játék.

61. perc: Szögletre szöglet. Veszélyeztet a City.

60. perc: Maddison átlövése kerülte el nem sokkal a jobb kapufát.

59. perc: Mahrez léphetett ki üresen a félpályánál, de végül beérték a védők és megzavarták a lövése előtt, így az magasan fölé szállt.

57. perc: Mahrezt szerelte gyönyörűen Tielemans a tizenhatoson belül.

56. perc: Gündogan durrant fölé egy labdát. Túl nagy gólt akart rúgni.

54. perc: Egy újabb Gündogan lövést láthattunk, Schmeichel kezében kötött ki a labda.

51. perc: Mahrez csúnyán fölérúgta a szabadot.

50. perc: Bertrand meg is kapta a sárga lapját.

50. perc: A City kontrája után Bertrand rúgta fel Mahrezt. Veszélyes helyről járhat a szabadrúgás.

50. perc: Vardy lövését blokkolja Rúben Dias.

49. perc: Jack Grealish elkezd melegíteni!

48. perc: Letámad a City, nem engedi kibontakozni a Leicestert.

46. perc: Egyik csapat sem cserélt a szünetben.

46. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

45+1. PERC: VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! NINCS GÓL! 0–0

45. perc: Vardy közeli lövésébe ért bele jobb kézzel Steffen, ahonnan a labda a kapufára pattant, onnan pedig ki. Ez volt eddig a legnagyobb gólszerzési lehetőség!

44. perc: Ezúttal Gündogan lőtt, de ezúttal sem ment fel az egekbe Schmeichel pulzusa.

42. perc: Joao Cancelo lövése kerülte el a kaput.

41. perc: Pályán kívül Guardiola kapott sárga lapot.

40. perc: Légicsata után ketten is földön. Szerencsére mindkét játékos tudja folytatni.

37. perc: Gündogan oldalszabadrúgása után tisztáztak a védők.

35. perc: Nagy kedvvel, lendületesen, veszélyesen futballoznak a „rókák”.

33. perc: Ez a szöglet sem hordott magában veszélyt.

32. perc: Ismét Aké lépett jó ütemben a labda elé, szöglet következhet.

31. perc: Most egy kicsit tartja a labdát a Leicester.

28. perc: Edozie kapta üresen a labdát, és lövésre szánta el magát, de kissé kisódródva nem találta el a kaput.

26. perc: Meddison indította Vardyt, de Aké az utolsó pillanatban keresztezni tudott és hazafedezte a labdát.

24. perc: Ismét a leicesteriek vezsélyeztettek, de Steffen továbbra is őri a kapuját a góltól.

23. perc: Ayoze Pérez tette bele a lábát egy lövésbe, ami így lett veszélyes, de Steffen résen volt.

22. perc: Némi meglepetésre eddig valamivel többet van a labda a „rókáknál”.

19. perc: Mahrez lövése pattan egy védőről a kapu fölé.

18. perc: Megvan Steffen első védése is, aki Vardy lövésére ért le.

16. perc: Mahrezhez ívelték át a szögletet a manchesteriek, aki lövéssel próbálkozott, de nem találta el a kaput.

16. perc: Söyüncü tisztázott szögletre.

13. perc: Nem alakult ki veszély a szöglet után.

12. perc: Jöhet az első leicesteri sarokrúgás.

10. perc: Nehezen tudja kihozni a labdát a Leicester.

7. perc: A sarokrúgás után nem alakult ki veszély.

7. perc: Gündogan távoli szabadrúgását tolja hatalmas bravúrral a léc fölé Schmeichel.

5. perc: Harvey Barnes lövését blokkolják a City védői.

4. perc: Magasan feltolva a védekezését próbál labdát szerezni a Leicester.

2. perc: A Wembleyben FA-kupa meccsekről már megszokhattuk: ezúttal sem a felezővonalról követhetjük nyomon a mérkőzést, hanem ahhoz képest egy kicsit balról.

1. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A Leicester City kék felsőben, fehér nadrágban és kék sportszárban látható, míg a Manchester City az idegenbeli mezében lép ma pályára: fehér mezben, zöld nadrágban és fehér sportszárban.

A Leicester City bombaerős kezdővel áll fel, míg a Manchester City egy kicsit tartalékosan (Fotó: Getty Images)

Lassan kezdődik a mérkőzés (Fotó: Getty Images)

JACK GREALISHT, A MANCHESTER CITY ANGOL REKORDIGAZOLÁSÁT GUARDIOLA NEVEZTE A KISPADRA.

ELŐZMÉNYEK

A trófeáért az idei évben a Manchester City és a Leicester City küzd meg: előbbi az angol élvonalban (Premier League), míg utóbbi az FA-kupában diadalmaskodott. A manchesteri együttes négy éven belül harmadszor nyerheti meg a Szuperkupát, míg a Leicester 50 év után hódíthatja el újra.

Tavaly az Arsenal hódította el a Szuperkupát, tizenegyesekkel 5–4-re legyőzve a Liverpoolt.

A Community Shield több mint százéves múltra tekinthet vissza. Az 1974 óta vált rendszeressé, hogy a bajnok és az FA-kupa győztese csap össze (vagy ha a kettő ugyanaz, a bajnoki második), mégpedig a Wembleyben, és ez számít a szimbolikus idénynyitónak. Ennek fényében akad, aki alig értékeli jobban egy felkészülési mérkőzésnél.

A felkészülési időszak jegyében a Leicester négy mérkőzést játszott. A harmadosztályú Burton ellen 0–0-ás döntetlenre végeztek a csapatok, de tizenegyesekkel a kiscsapat nyert. A „rókák” aztán ismét egy harmadosztályú csapat ellen léptek pályára, a Wycombe ellen, és 1–0-ra kikaptak. A másodosztályú QPR ellen aztán egy 3–3-as döntetlen született, majd a Villarrealt – a legerősebb kezdőjükkel felállva – 3–2-re legyőzték.

A Manchester City viszont a Chelsea elleni BL-döntős fiaskó óta mindhárom mérkőzését megnyerte. A másodosztályú Prestont 2–0-ra, a szintén a Championshipben szereplő Barnsleyt 4–0-ra, míg az ugyancsak másodosztályú Blackpoolt 4–1-re győzte le Guardiola együttese.

A két csapat az előző idényben csak a bajnokságban csapott össze. Ősszel Manchesterben hatalmas meglepetésre 5–2-re diadalmaskodott Brendan Rodgers együttese, de áprilisban a City visszavágott, és 2–0-ra nyert a King Power Stadionban.

A Leicester City kétszer hódította el eddig az angol Szuperkupát. Legutóbb 2016-ban játszhattak a „rókák” Community Shield-mérkőzést, akkor mint az első osztály bajnoka harcolták ki a jogot rá, viszont 2–1-es vereséget szenvedtek az FA-kupa-győztes Manchester Unitedtől.

A Manchester City legutóbb 2019-ben játszhatott a Community Shielden – összesen hatszor hódította el a trófeát–, akkor 1–0-ra legyőzte a bajnokságban második helyen végző Liverpoolt.

NYÁRI TÖRTÉNÉSEK

A Leicester City a június végén jelentette be, hogy szerződtette a Red Bull Salzburgtól az osztrák bajnokság előző idényének gólkirályát, a zambiai Patson Dakát. A 22 éves csatár 2026-ig szóló, ötéves szerződést írt alá a klubbal.

Daka az elmúlt idényben 28 bajnokin léphetett pályára a Red Bull Salzburgban, amelyeken 27 gólt szerzett és hét gólpasszt jegyzett. Emellett a csapat Bajnokok Ligája-csoportkörbe jutásában is nagy szerepet vállalt, hiszen a selejtező utolsó körében, a Maccabi Tel-Aviv elleni párharcban két gólt szerzett.

Brutális sérülést szenvedett Wesley Fofana (Fotó: Getty Images)

Csütörtökön azonban egy nagyon rossz hírt kellett közölnie a klubnak: Wesley Fofana brutális sérülést szenvedett a Villarreal elleni szerdai felkészülési mérkőzésen. A 20 éves középhátvédnek eltört a szárkapocscsontja, ezért előfordulhat, hogy az előttünk álló idényt teljes egészében ki kell hagynia.

A francia futballista Fer Nino kíméletlen belépője nyomán sérült meg. Erős idegzetű olvasóink ide kattintva tekinthetik meg a videót!

Amint megkapom a végleges diagnózist, tájékoztatlak titeket az állapotomról, de azt már tudjuk, hogy eltört a szárkapocscsontom. Ne aggódjatok, harcos vagyok!” – írta a labdarúgó a Twitteren.

Fofana tavaly októberben 35 millió euróért igazolt a Saint-Étienne-től a Leicester Cityhez. Első idényében 38 tétmérkőzésen lépett pályára az angol együttesben, FA-kupát nyert a csapattal, és klubon belül megválasztották az évad legjobb fiatal játékosának. Nincs még róla pontos információ, de a felépülése nyilvánvalóan nagyon hosszú időt vesz igénybe.

A Manchester Citybőla Barcelonába szerződött a nyáron a klub ikonikus játékosa Sergio Agüero. A 33 éves támadó ingyen igazolt a katalánokhoz, ám Lionel Messi távozásának bejelentése óta olyan hírek láttak napvilágot, hogy Agüero nem szívesen „maradna” a katalánoknál.

Jack Grealish rögtön kupagyőzelemmel mutatkozhat be (Fotó: Getty Images)

Amennyire rossz hírt közölt csütörtökön a Leicester, legalább annyira jó hírrel örvendeztették meg szurkolóikat a manchesteri csapat. Bejelentették ugyanis, hogy szerződtették az Aston Villa angol válogatott középpályását, Jack Grealisht.A Transfermarkt adatai szerint a City 117.5 millió eurót fizetett a játékosért, márpedig ez Premier League-rekordot jelent.

Josep Guardiola azonban itt nem állna meg, ugyanis változatlanul nagyon szeretné megszerezni Harry Kane-t, a Tottenham Hotspur válogatott csatárát, ezzel egyidőben viszont a katalán szakvezető kizárta, hogy náluk folytatná pályafutását Lionel Messi.

„Mindenkit meglepett Leo távozása, engem is beleértve. A Barcelona szurkolójaként szerettem volna, ha ott fejezi be a pályafutását, de ez sajnos nem volt kivitelezhető. Mi Jack Grealishre költöttük a pénzünket, neki adtuk a tízes mezt, mert meg voltunk róla győződve, hogy Messi marad a Barcánál. Éppen ezért nem is foglalkoztat bennünket a szerződtetésének gondolata” – jelentette ki Guardiola, aki a katalánok vezetőedzőjeként roppant sikeres éveket töltött el együtt Messivel, és még nemrégiben is a világ legnagyobb labdarúgójának nevezte a hatszoros aranylabdás argentin sztárt.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A LEICESTER CITY–MANCHESTER CITY LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLIVE KÖZVETÍTÉSÉBEN!