Guardiola messze Mourinho, Klopp, Ferguson és Wenger előtt 300 PL-meccs után

DOMONKOS BÁLINTDOMONKOS BÁLINT
2024.04.29. 11:59
Pep Guardiola messze felülmúlta a PL legendás edzőit az első 300 bajnoki alapján (Fotó: Getty Images)
Mint ismert, az Arsenal megnyerte a Tottenham elleni észak-londoni derbit, míg a Manchester City a Nottingham Forest vendégeként győzött az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Premier League) 35. fordulójában, ezzel a két csapat növelte Liverpoollal szembeni előnyét a tabella első két helyén. A hétvégén Pep Guardiola 300. PL-meccsén irányította a Cityt, míg Mikel Arteta 100. győzelmét könyvelte el.

A Manchester Cityt 2016 júliusa óta irányító Pep Guardiolának a hétvégi, Nottingham Forest elleni volt a 300. mérkőzése a Premier League-ben, s a menedzserek közül messze ő szerezte a legtöbb pontot az első 300 találkozón, 704-et, miközben a második José Mourinho 70 ponttal kevesebbet, 634-et, a harmadik helyezett Jürgen Klopp 633-at, a negyedik Sir Alex Ferguson 627-et, az ötödik Arsene Wenger pedig 617-et gyűjtött.

Guardiola nagy riválisa, Mikel Arteta is mérföldkőhöz érkezett, az Arsenal menedzserének ugyanis 169. PL-meccsén a Tottenham elleni volt a 100. győzelme – nála gyorsabban csak Guardiola (134), Mourinho (142), Klopp (15) és Ferguson (162) érte el a 100 sikert.

A Tottenham 16. csapatként „érte el” az 50 kapott gólt ebben az idényben – ilyenre a 20 csapatos angol élvonal történetében egyszer, az 1909–1910-es kiírásban volt példa, amikor 17 klub kapuját vették be legalább 50-szer. A jelenlegi mezőnyben egyébként az első három helyezett (Arsenal, Manchester City, Liverpool) mellett a 15. helyezett Everton (48) nem kapott még félszáz gólt.

A Manchester City mindkét góljánál a passzt Kevin De Bruyne adta, akivel 18. alkalommal fordult elő, hogy egynél több gólpasszt oszt ki egy meccsen. A belga játékmester úgy vezeti a Premier League-játékosok közötti gólpasszrangsort Bukayo Sakával holtversenyben 14 assziszttal, hogy minden sorozatot figyelembe véve De Bruyne 54 mérkőzésből csak 21-en lépett pályára.

A City másik középpályása, Rodri is elégedett lehet, ugyanis már 70 mérkőzése és 400 napja nem szenvedett vereséget manchesteri mezben.

Bár a Tottenham a második félidőben izgalmassá tette a londoni derbit, az Arsenal az első félidőben három gólt is szerzett, ráadásul az elsőt és a harmadikat kísértetiesen hasonló szituáció után, ugyanis kétszer is szöglet után talált be, amikor játékosai a hosszúról a rövid felé futva voltak eredményesek.

Minden bizonnyal nem először játssza meg ezt a szögletvariációt az Arteta-csapat, hiszen 85 szerzett góljuk közül 16-t sarokrúgás után szereztek, ez pedig Tony Pulis 2016–2017-es West Hamje óta a legtöbb egy csapattól.

Nem csak a nagyok írtak rekordot: Kerkez Milos csapata, az AFC Bournemouth a Brighon elleni sikerrel ebben az idényben már 48 pontot szerzett a Premier League-ben, s ez klubcsúcs.

ANGOL PREMIER LEAGUE
35. FORDULÓ
Aston Villa–Chelsea 2–2 (Cucurella 4. – öngól, Rogers 42., ill. Madueke 62., Gallagher 81.)
Everton–Brentford 1–0 (I. Gueye 60.)
Manchester United–Burnley 1–1 (Antony 79., ill. Amdouni 88. – 11-esből)
Newcastle United–Sheffield United 5–1 (Isak 26., 61. – a másodikat 11-esből, Bruno Guimaraes 54., Osborn 65. – öngól, C. Wilson 72., ill. Ahmedhodzic 5.)
Fulham–Crystal Palace 1–1 (Rodrigo Muniz 52., ill. Schlupp 87.)
Wolverhampton Wanderers–Luton Town 2–1 (Hvang Hi Csan 39., T. Gomes 50., ill. Morris 80.)
West Ham United–Liverpool 2–2 (Bowen 43., M. Antonio 77., ill. Robertson 47., Areola 54. – öngól)
AFC Bournemouth–Brighton & Hove Albion 3–0 (Senesi 13., Ünal 52., J. Kluivert 87.)
Tottenham Hotspur–Arsenal 2–3 (Romero 64., Szon 87. – 11-esből, ill. Höjbjerg 15. – öngól, Saka 27., Havertz 38.)
Nottingham Forest–Manchester City 0–2 (Gvardiol 32., Haaland 72.)