Manhercz-parádé és 23 gól Izrael ellen – jöhet a negyeddöntő!

LAKNER GÁBOR (Split), PÓR KÁROLY (percről percre)LAKNER GÁBOR (Split), PÓR KÁROLY (percről percre)
2022.09.02. 08:50
A magyar férfi vízilabda-válogatott a papírformának megfelelően simán, 23–4-re győzött Izrael ellen a spliti Eb csoportkörének 3. fordulójában, így hibátlan mérleggel, csoportelsőként egyből a keddi negyeddöntőbe jutott.
A fehér sapkában játszó magyar válogatott 23 gólig jutott Izrael ellen, ebből hatot Manhercz Krisztián (3) lőtt (Fotó: Mirkó István/Magyar Nemzet) – KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK

VÍZILABDA
FÉRFI EURÓPA-BAJNOKSÁG, SPLIT (HORVÁTORSZÁG)
D-CSOPORT
MAGYARORSZÁG–IZRAEL
23–4 (4–0, 7–2, 6–1, 6–1)
Split, 200 néző. V: Cabanas (spanyol), Turkan (török).
MAGYARORSZÁG: Lévai – MANHERCZ K. 6, VIGVÁRI VENDEL 4, Nagy Ádám 2, Német T. 1, ZALÁNKI 2, BURIÁN 3. Csere: Fekete G. 2, Konarik 1, Molnár E., Vadovics V. 1, Ágh 1. Szövetségi kapitány: Varga Zsolt
IZRAEL: Fire – Grosz 2, Haimovics 1, Schlein, Kotrr, Rendler, Goldschmidt. Csere: Szmirnov (kapus), Klarfeld, Grondland, Buzaglo, Kolodni 1, Fotin. Szövetségi kapitány: Tal Grodman
Gól – emberelőnyből: 11/7, ill. 5/1. Gól – ötméteresből: 1/1, ill. –
Varga Zsolt: – A meccs első nehézsége az volt, hogy nagyon korán rendezték, ilyenkor azért nehéz vízilabdázni. Ugyanakkor jól reagált erre a csapat, jól kezdtük a mérkőzést, és gyakorolni is tudtunk. Két elemet kértem a játékosoktól, és hellyel-közzel mindkettőt meg is tudtuk valósítani. Elsősorban ezeket figyeltem, összességében elégedett vagyok a teljesítménnyel.
Tal Grodman: – Nyilvánvaló volt, mi történik ezen a mérkőzésen, ezzel együtt a magyarok elleni találkozó nagyszerű lehetőség a tanulásra és a fejlődésre. Öröm volt látni, hogy az ellenfél négy negyeden át teljes erőbedobással játszott, megtisztelő volt a magyarok hozzáállása. A hátralévő meccseken is igyekszünk tanulni, hogy minél közelebb kerüljünk az élmezőnyhöz.

KÉSŐBB
12.00:
Szerbia–Szlovénia

Szokatlan időpontban, reggel kilenckor ugrott medencébe a magyar férfi vízilabda-válogatott az Európa-bajnokság csoportkörének utolsó fordulójában. Az izraelieknek eleve nem lehettek vérmes reményeik a mieink ellen, pechjükre a korai kezdés ellenére is teljes mértékben fegyelmezett és elszánt magyar csapattal kerültek szembe, ennek az lett az eredménye, hogy az izraeli válogatott az első negyedben nem találta el a kaput.

Amit ezúttal Lévai Márton védett, Varga Zsolt ezúttal nekiadta a teljes meccset, Vogel Soma a kispadon ülve, tapsolással járult hozzá a fölényes magyar sikerhez. Angyal Dániel és Jansik Szilárd a kispadra sem ült le, ezúttal ők ketten maradtak ki – az ellenfél játékerejéről is sok mindent elmond, hogy a kapitány nyugodt szívvel pihentette a két legerősebb bekkjét. Vadovics Viktor és Ágh György került be a csapatba, az utóbbi először játszott a tornán, és amikor ötméteresből megszerezte élete első Európa-bajnoki találatát, úgy ünnepelt, mintha nem éppen 21–3-ra alakította volna az állást. Persze ez így helyes!

A magyar válogatott egyébként elsősorban a védekezést gyakorolta, meglehetősen jó hatékonysággal, a támadójátékra meg nem lehetett panaszunk a nap nyitómérkőzésén. Manhercz Krisztián volt leginkább elemében, hat lövésből hatszor talált be, majd elégedetten tempózott ki a medencéből. Vigvári Vendel is kitett magáért, négyszer köszönt be, ő is egyre jobban megtalálja a lövőformáját. Lévaira sem lehetett panaszunk, mint ahogy az egész hátsó alakzat is rendben volt, a négy kapott gól bárki ellen vállalható.

A magyar válogatott 23–4-re győzött, matematikailag is megnyerte a csoportját, majd délután edzett egy jót, aztán este visszament az uszodába, és megnézte leendő negyeddöntős ellenfelét. A következő három napban pedig csak vele foglalkozik majd a társaság.

VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK. 23–4-RE NYERT ÉS EZZEL NEGYEDDÖNTŐBE JUTOTT A MAGYAR VÁLOGATOTT! Ebben a negyedben is folytatódott a Manhercz-parádé, klasszisunk újabb két lövésből két gólt szerzett, így hatból hat gól után mehetett pihenni. Azonban a többiek sem vettek vissza, ötméteresből az Eb-újonc Ágh György is betalált, a magyar válogatott végül 23–4-re győzött. Így a mieinknek vasárnap nem kell játszaniuk a nyolc közé kerülésért, kedden lesz legközelebb jelenésük, már a negyeddöntőben.

8. perc: Gyors, ütemes passzok után Nagy Ádám talált be. 23–4

7. perc: Konarik blokkja mellett Gros szépített. 22–4

5. perc. Vigvári emberelőnyből, a szélről talált be. 22–3

4. perc: Ádh György is megszerezte az első gólját, ötméteresből. 21–3

3. perc: Zalánki lő óriási gólt jobbról a hosszúba. 20–3

3. perc.

Fekete kap kiállítást, az izraeliek pedig időt kértek.

2. perc: Manhercz nem tud hibázni, most centerből talált be, ez már a hatodik gólja. 19–3

ELKEZDŐDÖTT A 4. NEGYED. Kapust cseréltek az izraeliek, de miután elhoztuk a labdát Manhercz az új kapust is egyből felavatta. 18–3

VÉGE A HARMADIKNAK, 17–3. A harmadik negyedben ugyan Izrael megszerezte a harmadik gólját, de közben nálunk Manhercz is folytatta a gólgyártást, akinek nem volt rontott lövése, de a többiek is számos ziccert gólra váltottak.

8. perc: Vigvári közelről, jobbról lőtt a hosszúba. 17–3

7. perc: Burián lövi el ziccerben a kiúszó kapus mellett a labdát. 16–3

6. perc. Újabb Manhercz-lövés és gól, balról. 15–3

5. perc. Megúszunk egy kontárval, Vadovics Konarikhoz játszott, aki kiemelkedett a vízből és megszerezte az újabb gólunkat. 14–3

4. perc: Emberelőnyben az izraeliek, Kolodny lövését blokkoltuk.

3. perc: Egy hiba védekezésben, Gros lő két magyar keze között balról a kapunkban. 13–3

2. perc: Manhercz harmadik lövéséből megvan a harmadik gólja, 13–2. Az Eb-n ez volt a 9. találata, ő a mieink legeredményesebb játékosa.

ELKEZDŐDÖTT A 3. NEGYED. Vigvári elhozta Klarkfeld elöl, akiről azután Fekete lőtt gólt centerben. 12–2

A FÉLIDŐBEN 11–2-RE VEZETNEK A MIEINK. A második negyedben előbb Manhercz Krisztián majd Burián Gergely is megszerezte a második gólját, és bár az izraeliek is lőttek kettőt, kilenc gólosra nőtt a különbség ebben a játékrészben, 52 százalékos magyar lövőszázalék mellett.

8. perc: Vigvári visszaadja a gólpasszt, most Vadovics lőtt jobbról a hosszúba. 11–2

7. perc: Vadovics passzol keresztbe jobbról Vigvárinak, akinek már csak az üres kapuba kellett betalálnia. 10–2

6. perc: Haimovich bombájával 8–2, de a másik oldalon Nagy Ádám hasonlóan szép, kapufás góllal válaszolt. 9–2

5. perc: Burián lövését most védte a kapus.

4. perc: Az izraeliek nem tudják gólra váltani az emberelőnyüket, mi azonban a másik oldalon igen, Burián révén, ez a második gólja. 8–1

3. perc: Kolodny a bal oldalról átlövi a mieinket, szépítettek az izraeliek. 7–1

3. perc. Manhercz nagy góljával már 7–0

2. perc. Konarik és Burián összjátéka révén utóbbi lőtt gólt. 6–0

1. perc: Megvan az első védés is Lévainál.

1. perc: Megint elhoztuk a labdát, most Burián révén és Németh Toni révén egyből gólt is szereztünk. 5–0

ELKEZDŐDÖTT A 2. NEGYED

VÉGE AZ ELSŐ NEGYEDNEK, 4–0 IDE! Kicsit álmosan kezdte a magyar csapat a meccset, az első néhány támadásból nem született gól, Manhercz Krisztián találata után azonban fokozatosan játékba lendültek a mieink és egy negyed után 4–0-ra vezetünk. Az izraeliek még kapura sem lőttek.

7. perc: Előbb Konarik lőtt kapufát, majd Burián lövését védte a kapus.

6. perc: Lévai indításával megúszunk, közben emberelőnybe is kerülünk, Vigvári pedig ziccerben, a kapussal szemben megszerzi a negyedik gólunkat. 4–0

6. perc. Éppen lejárt a mieink emberelőnye, amikor Vadovics bejátszásából Fekete lőtt gólt centerből. 3–0

5. perc. Előbb Vigvári majd Vadovics lövését is védte az izraeli kapus.

5. perc. ITT A MÁSODIK!Zalánki a jobb szélről a rövid alsóba lőtt. 2–0

3. perc. MEGVAN A VEZETÉS! Magyar emberelőny és Manhercz révén középről magyar gól, a kapu csak beleérni tudott a labdába. 1–0

2. perc: Három támadás után még 0–0, Zalánkié volt az első lövés, de nem találta el a kaput.

ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS! A ráúszásnál Vigvári elhozta a labdát. Lévai a kapunkban.

Jancsik és Angyal pihenőt kap a mai meccsre. Érdekesség, az izraeli csapatból Klarkfeld Magyarországon született.

Köszöntjük kedves olvasóinkat! Felcsendültek a himnuszok, hamarosan kezdődik a mérkőzés.Jancsik és Angyal pihenőt kap a mai meccsre.

A magyar férfi vízilabda-válogatott Eb-kerete:
Kapusok:
Lévai Márton (Genesys OSC Újbuda), Vogel Soma (FTC-Telekom)
Mezőnyjátékosok:Angyal Dániel, Konarik Ákos, Nagy Ádám (mindhárom Szolnoki Dózsa), Ágh György (BVSC-Zugló), Burián Gergely, Manhercz Krisztián (mindkettő OSC), Fekete Gergő, Jansik Szilárd, Molnár Erik, Német Toni, Vigvári Vendel (mind FTC), Vadovics Viktor (A-Híd VasasPlaket), Zalánki Gergő (Pro Recco – Olaszország). Szövetségi kapitány: Varga Zsolt
A játékosok klubjaként azt a csapatot jelöltük meg, amelyből kiharcolták a kerettagságot.

Varga Zsolt szövetségi kapitány (középen) a harmadik győzelmére készül az Eb-n a magyar válogatottal (Fotó: Mirkó István)

ELŐZMÉNYEK

Kilenc góllal verte meg a szerbeket férfiválogatottunk az Eb csoportkörének 2. fordulójában, a nagy különbségre még Varga Zsolt szövetségi kapitány sem számított.

IZRAEL KÖVETKEZIK

Az izraeli válogatott egyedüli újonc a mezőnyben, s már azzal történelmet írt, hogy kijutott az Európa-bajnokságra, ám nem elégedett meg ennyivel, a szlovénok 9–5-ös legyőzésével kiharcolta, hogy ott legyen a legjobb 12 között. A fejlődést jól mutatja, hogy Izrael az elmúlt években több korosztályos vízilabda-világversenynek is otthont adott, a 2024-es felnőtt Európa-bajnokságot is Tel-Aviv rendezheti, a válogatott is erre készül elsősorban. A rutinos csapatkapitány, Ido Goldschmidt Szlovénia ellen valódi vezére volt az izraeli együttesnek, hat blokkja mellett két góllal járult hozzá a továbbjutást érő sikerhez, míg a kapuban Jahav Fire nyújtott klasszisteljesítményt. A szerb válogatott ellen nem volt esélye Izraelnek, Dejan Szavics együttese 18–3-ra nyert a nyitányon, a különbség csak azért nem lett nagyobb, mert a nagyszünetben becserélt Fire ihletett formában védett. Az erőviszonyok az utolsó csoportmérkőzésen is hasonlóak, a magyar válogatott egyértelmű favorit, az izraeliek célja a tisztes helytállás lehet. A magyar válogatott nagy tornán legutóbb 1986-ban, a világbajnokságon találkozott Izraellel, akkor 16–2-re győzött. Eb-n ez lesz a két válogatott első meccse.

Ilyet sem láttunk az elmúlt években. A szerb játékosok, élükön a legnagyobb aktív sztárjukkal, Dusan Mandiccsal, nyilatkozat nélkül, fejüket lehajtva sétáltak át a vegyes zónán. Dejan Szavics szövetségi kapitány összeveszett egy szerb kollégával, és magában mormogva rongyolt be az öltözőbe.

Mindez a magyar válogatott miatt történt a Splitben zajló Európa-bajnokságon.

Varga Zsolt együttese ugyanis tökéleteshez közeli játékkal 16–7-re ütötte ki a szerbeket a férfitorna második fordulójában. Kontinenstornán sohasem vertük meg ennyire a nagy riválist, a legnagyobb különbség 7–4 volt a javunkra, ezt 1970-ben és 1980-ban is elértük – akkor még Jugoszláviának hívták az ellenfelet. Nem tudjuk, hogyan zárul ez az Eb, de ezt az élményt hazavisszük.

A fantasztikus sikerrel egyébként csoportgyőzelem jár, meg egy automatikus hely a negyeddöntőben, míg a leendő riválisunk azért is medencébe ugrik majd, hogy ellenünk játszhasson. Nem rossz pozíció.

„Ha ezzel a fegyelemmel és akarattal játszunk, szép lehet ez a torna, de ezt a szintet kell megtartanunk  – mondta Varga Zsolt szövetségi kapitány a helyszínen dolgozó magyar újságíróknak. – Sok lehetséges forgatókönyv megfordult a fejemben a mérkőzés előtt, ez nem volt benne. Előfordul, hogy két jó csapat meccsén kinyílik az olló, és egyre nagyobb lesz a különbség, mert az egyik ebből energiát szerez, a másik pedig még mélyebbre süllyed. Ez ilyen mérkőzés volt, ha játszanánk velük még kétszer, mindkét mérkőzés máshogy alakulna – bízom benne, hogy nyernénk, de más módon. Az Izrael elleni utolsó csoportmeccs edzésnek mindenképpen felhasználható lesz, gyakorolunk olyan elemeket, amelyeket a folytatásban is szeretnénk használni. Reggel játszunk, este normálisan edzünk, folytatjuk a felkészülést a következő, fontos összecsapásainkra.”

Ahogyan a tudósításunkban írtuk, a magyar válogatottban csak jó és még jobb teljesítményeket láthattunk, ami az újdonsült csapatkapitánynak, Jansik Szilárdnak is nagyon tetszett.

„Nagyon büszke vagyok a srácokra, végig betartottuk a megbeszélt taktikát. Tudjuk, hogy a rangadó mindig a védekezésen múlik, és ez nagyon rendben volt, Soma elképesztően jól védett, a helyükön voltak a blokkok, kivettük a játékból Mandicsot, mindent megoldottunk – mondta a Nemzeti Sportnak Jansik Szilárd.– Viszonylag hamar nagy különbséget tudtunk kialakítani, és ezt végig megtartottuk. Szeretném, ha a mi csapatunkat végig a fegyelem és a türelem jellemezné, ezen a mérkőzésen így történt. Nem volt kapkodás, nem volt individuum, hanem csapatként nyertünk, és ennek örülök igazán.”

Ebből a győzelemből mindenesetre lehet építkezni, hiszen a játékosok maguk is megtapasztalták, mi rejlik ebben a csapatban. Már „csak” meg kell ismételni ezt a teljesítményt, például a negyeddöntőben. LAKNER GÁBOR (SPLIT)