Könnyed győzelemmel nyitott a férfi vízilabda-válogatott

LAKNER GÁBOR (Split), RÁCZ PÉTER (percről percre)LAKNER GÁBOR (Split), RÁCZ PÉTER (percről percre)
2022.08.29. 13:49
A magyar férfi vízilabda-válogatott Szlovénia ellen kezdte meg szereplését Splitben az Európa-bajnokságon, és sima győzelmet aratott.
Fotó: Mirkó István – A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK!

VÍZILABDA, FÉRFI EURÓPA-BAJNOKSÁG
CSOPORTKÖR, D-CSOPORT, 1. FORDULÓ
Magyarország–Szlovénia 23–7
(4–3, 6–2, 6–0, 7–2)
Split, 400 néző. V: Dervieux (francia), Horváth R. (szlovákiai).
MAGYARORSZÁG: Vogel Soma – VIGVÁRI VENDEL 3, MANHERCZ K. 2, Angyal 2, Német T. 1, JANSIK SZ. 2, ZALÁNKI 4. Csere: Lévai (kapus), Nagy Ádám 1, Molnár E. 1, Fekete G. 2, Vadovics V. 2, BURIÁN 3. Szövetségi kapitány: Varga Zsolt
SZLOVÉNIA: Zurbi – Stele, Justin, Paunovic, Kadivec 2, B. POPOVIC 3, Cerar. Csere: Beton (kapus), Troppan 1, Nastran, Blazic, Lah, Pus 1. Szövetségi kapitány: Kristof Stromajer
Gól – emberelőnyből: 8/7, ill. 8/1. Gól – kettős emberelőnyből: –, ill. 1/0. Gól – ötméteresből: 3/2, ill. –
Varga Zsolt:
– Összességében az volt a fontos, hogy átestünk a tűzkeresztségen. Nem kezdtünk jól, eleinte sok volt a hiba, de ahogy megnyugodtunk, már kijött a különbség. A szlovén vízilabda nem meghatározó, ezért ebből a meccsből nem szabad messzemenő következtetéseket levonni, de jó, hogy velük kezdtünk az Európa-bajnokságon.
Kristof Stromajer: – Az első negyed elképesztő volt, még a második sem volt rossz, de utána láttuk, mennyire messze van tőlünk a magyar válogatott. A mi játékosaink amatőrök, mindenki dolgozik vagy tanul, és jó, heti öt edzésen részt tudnak venni. Hatalmas a különbség a két csapat között, a második félidőben ez már egyértelműen megmutatkozott.

Kellett egy negyed, hogy a magyar férfiválogatott megnyugodjon a szlovének ellen, de igazából nem lepődtünk meg azon, hogy a mieink kissé feszülten kezdték az Európa-bajnokságot. A csapat egyik felének még élénken él az emlékeiben a balul sikerült világbajnokság, a másik fele meg az első világversenyén szerepel éppen, úgyhogy volt mit feldolgozni az első nyolc percben.

Emiatt az első negyedben mindössze egy góllal, 4–3-ra vezetett a magyar csapat, a negyediket ráadásul egy másodperccel a szakasz vége előtt pörkölte be Nagy Ádám.

Aztán szépen lassan mindenki elkezdte azt csinálni, ami dolga, és a második negyed már egészen pofásan nézett ki. A szakasz egy gyakorlatilag üres kapuig kijátszott emberelőnyös figurával kezdődött, Német Toni a hosszú kapufától húzta a labdát a hálóba. A látványos magyar gólok a folytatásban sem maradtak el.

A nagyszünetben kapust cseréltek a szlovének, Jure Beton a nevéhez méltóan, három védéssel kezdett, de aztán a megúszó Zalánki Gergő egy pedagógiai jellegű ejtéssel lerombolta a frissen szerzett önbizalmát. A nagyrészt amatőrökből álló szlovének látványosan elfáradtak a folytatásra, a harmadik szakasz eredménye pedig talán a védekezés fontosságát repetatív jelleggel sulykoló Varga Zsoltnak is tetszett, elvégre a hat lőtt gólt mellett egyet sem kaptak a mieink. Közben a magyar csapat is kapust cserélt, Lévai Márton váltotta a két és fél negyedet védő Vogel Somát.

Az utolsó szakaszban nagyjából csak amiatt kellett izgulni, hogy minden benevezett mezőnyjátékosunk képes lesz-e gólt lőni (a nyitányon Ágh György és Konarik Ákos ült fel a lelátóra a tizenötös keretből). Vadovics Viktornak kellett a legtöbbet várnia a gólra, de aztán második nekifutásra belőtte az ötösét, ennek meg annyira megörült, hogy a mérkőzés legvégén akcióból is betalált.

A magyar válogatott 23–7-re győzött az Európa-bajnoki bemutatkozásán, de ezen a meccsen a győzelem nem lehetett kérdéses. A szlovének a jelek szerint egy gólnyit azért fejlődtek a két csapat legutóbbi, 2006-os összecsapása óta, akkor ugyanis 23–6-ra nyertek a mieink…

Annak azért lehetett örülni, hogy minden mezőnyjátékos betalált, mert bár a védekezés az elsődleges, azért a lelkeknek jót tett, hogy mindenkinek van már Európa-bajnoki gólja. Burián Gergely hibátlan lövőteljesítménye a gyengécske ellenféllel szemben is kiemelendő, és azt is jegyezzük meg, hogy Manhercz Krisztián és Zalánki Gergő sem jött zavarba a vezérszereptől.

Az igazi értékmérő nyilvánvalóan a szerbek elleni szerdai mérkőzés lesz, amikor két alaposan megfiatalított együttes csap össze. Dejan Szavics tavaly olimpiát nyert együtteséből mindössze hárman maradtak hírmondónak, de hát nálunk meg éppenséggel egy olimpiai bajnok sincs a csapatban… Biztosan nehéz mérkőzés vár a mieinkre, de a bemutatkozás izgatottságán túllendülve bőven lehet keresnivalónk a hozzánk hasonlóan új csapatot építő szerbek ellen.

Vége a mérkőzésnek.

32. perc: megszerezzük a labdát, tíz másodperc van hátra, de ez is elég, hogy Vadovics újabb gólt szerezzen 23–7

Szlovén időkérés.

32. perc: a szlovén támadásokban már nem igazán van erő, ellenben mi továbbra is góléhesen játszunk. Vigvári megszerzi a harmadik gólját. 22–7

31. perc: ötmétereshez jutunk. Mindenki Vadovics gólját akarja, így ő végzi el. Nagy erővel bevágja. 21–7

31. perc: Vigvári visz fel a labdát, végül Jansikhoz passzol, aki simán belövi a második találatát. 20–7

30. perc: szlovén kiállítás, Zalánki lövi be egy másodperccel a támadóidő vége előtt. 19–7

29. perc: Zalánki távoli bombája Betonról fölé pattan.

29. perc: Fekete a kapufára csavar.

28. perc: Popovicra hiába zuhannak rá ketten is, még időben ellövi a labdát, amely Lévai fejét érintve a kapuban köt ki. 18–7

27. perc: Zalánki a kapufára lő, de utána Vigvári ismétlése jó. 18–6

27. perc: Molnár szabálytalankodik megúsznak a szlovénok, Pus mintaszerűen kihasználja a ziccerét. 17–6

27. perc: Pus az oldalhálóba lő.

26. perc: Nagy Ádám védését is védi Beton.

26. perc: Beton kivédi Angyal ejtését.

25. perc: Manhercz, majd Vigvári is kimegy, de kettős emberhátrányban sem kapunk gólt, Lévai remekül véd.

25. perc: Fekete kapja meg a labdát, kizárja a védőt, majd a hálóba lő. 17–5

Most Burián úszik rá, ő is elhozza a labdát.

Elkezdődött a negyedik negyed.

Vége a harmadik negyednek.

24. perc: fél perc van hátra a negyedből, amikor Burián ismét eredményes 16–5

24. perc: Molnárt kiállítják, Popovic lövését Vigvári blokkolja-

24. perc: Manhercz a blokkba lő, majd Molnár szabálytalankodik, ezért elveszik a labdát.

23. perc: Lévai váltja Vogelt a kapuban. Rögtön véd is kettőt.

23. perc: Manhercz kapja meg a labdát, kíméletlenül bevágja. 15–5

22. perc: Kadivec ziccerben a lécet találja el.

22. perc: ötmétereshez jutunk, de a szlovénok legjobbja, Jure Beton védi Vadovics lövését.

21. perc: Vadovicsot kiállítják, de a szlovénok nem tudják jól megjátszani a labdát, a miénk lesz.

21. perc: két másodperc van hátra a támadóidőnkből, amikor Angyal Jansikhoz passzol, aki visszaadja a labdát, Angyal a kapuba bombáz. 14–5

20. perc: rossz a szlovén bejátszás, de hiába szerezzük meg a labdát, szabálytalanság miatt visszaadják a szlovénoknak.

20. perc: megszerezzük a labdát, Zalánki elviszi a kapuig, majd szépen a kapuba ejt. 13–5

19. perc: Zalánki passzol a védőjétől eltávolodó Molnárhoz, aki kihasználja a helyzetét, és pár méterről a kapuba lő. 12–5

18. perc: pár másodperccel a támadóidő vége előtt Burián a kapuba lő. 11–5

18. perc: Blazic lő mellé.

17. perc: Jure Beton jött be a szlovénok kapujába. Zalánki, Vigvári és Jansik lövését is bravúrral védi.

Vígvári elhozza a labdát.

Elkezdődött a harmadik negyed

Vége a második negyednek.

16. perc: Pust kiállítják. Fekete lövését blokkolják, de utána Manhercz remekül passzol előre Angyalhoz, aki kiemelkedve gyönyörűen lő a kapuba. 10–5

16. perc: Kadivec szép lövéssel használja ki a fórt. 9–5

Vigvárit kiállítják, szlovén időkérés.

15. perc: Burián megy a kapura egyedül, de sajnos Blazic utoléri, és szabályosan szereli.

15. perc: ötmétereshez jutunk, Vigvári bedobja. 9–4

14. perc: Vadovicsot kiállítják, Vogel nagyot véd Kadivec lövésénél.

14. perc: lemaradnak a szlovénok, Vadovics azonban mellé bombáz.

13. perc: elhibázzák a támadást a szlovénok, utána a mi akciónk is elhal.

12. perc: Jansik kerül ziccerbe, nem hibázza el, ez az első gólja. 8–4

12. perc: Kadivec szépít, a labda Vogel keze alatt csúszik be 7–4

12. perc: megszerezzük a labdát, ami Zalánki Gergőhöz kerül. Szabálytalanság után Zalánki betalál 7–3

11. perc: Nastrant állítják ki. Szépen megjáratjuk a labdát, Manhercz teljesen egyedül marad, és szépen kihasználja a ziccert 6–3

10. perc: Jansikhoz játsszuk be a labdát, aki egyből kapura húzza, de a labda mellé megy.

10. perc: Angyalt kiállítják, Kadivecről, Justin azonban mellé lő.

9. perc: Blazicot kiállítják. Angyal lövése még nem jó, utána Német betalál 5–3

Megint elhozzuk a labdát.

Elkezdődött a második negyed!

Vége az első negyednek!

8. perc: szlovén kiállítás (Justin), Fekete lövését blokkolják, de utána Nagy Ádám ismétlése már jó 4–3

8. perc: Németet kiállítják, Troppan a kapufára lő.

7. perc: rossz a bejátszás, Szlovénia jön.

7. perc: Popovicra megint nem figyelünk eléggé, ismét egyenlít. 3–3

7. perc: Paunovicot kiállítják, Burián a bal oldalon szépen a kapuba lő. 3–2

6. perc: Manhercz mellett elhozzák a labdát, Popovic egyenlít. 2–2

6. perc: eladják a szlovénok a labdát, Manhercz felhozza, majd Feketéhez passzol, aki kíméletlenül bedobja. 2–1

6. perc: Fekete lövését blokkolják.

5. perc: Molnárt szórják ki, de Zalánki lehalássza a labdát, nincs lövés, miénk a labda.

4. perc: szlovén kiállítás Molnár Erik révén, de Zalánki lövését blokkolják.

4. perc: nem figyelünk eléggé, Troppan egyenlít. 1–1

4. perc: lemarad a szlovén center, felúszás után Zalánki próbálkozhat ismét, most kihasználja. 1–0

3. perc: Zalánki lő, de a jobb kapufát találja el.

2. perc: Vogelnek kell ismét védeni, most Kadivec lövését.

2. perc: Nagy Ádám próbálkozását Zurbi védi.

1. perc: szlovén emberelőny, Popovic lövését Vogel Soma a kapufára tolja.

1. perc: bejátszás, de Német Toni kezéről leszedik a labdát.

Vígvári Vendel elhozza a labdát a ráúszásnál.

Elkezdődött a mérkőzés!

A mérkőzés 14.00-kor kezdődik.

ELŐZMÉNYEK

Új kapitány új csapata kezdi el szereplését hétfőn a Splitben zajló Európa-bajnokságon. Gyors felzárkóztatás: a hazai rendezésű világbajnokságon a magyar férfiválogatott a csalódást keltő 7. helyen végzett, de ennél is nagyobb gondot jelentett, hogy szétesően játszott, ennek következményeként Märcz Tamás ment, Varga Zsolt pedig jött. Egy éven át párhuzamosan viszi az FTC-t és a válogatottat, majd jövő nyártól már csak a válogatottat vezeti.

Varga Zsolt már a bő keret kihirdetésekor is jelentősen megfiatalította az együttest, és nem csupán azzal, hogy három rutinos játékost is kihagyott. Varga Dénest jól ismeri a Ferencvárosból, ha azt látja, hogy a csapatkapitánynak jelenleg pihenésre van szüksége, az biztosan úgy is van. Vámos Márton a szemműtétje után regenerálódik, ez is tiszta sor. Hárai Balázs helyén pedig másokra is kíváncsi a kapitány, ezzel nincs egyedül, mert eddig úgy tűnt, „Pufi” mögött elég nagy a szakadék, hátha kiderül, hogy mégsem.