Ki hitte volna?! Kilenc góllal vertük a szerbeket az Eb-n

LAKNER GÁBOR (Split), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)LAKNER GÁBOR (Split), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)
2022.08.31. 18:49
Folytatta szereplését a horvátországi vízilabda Eb-n a magyar férfiválogatott. A szlovénok könnyed legyőzése után Szerbia sem jelentett akadályt, mert remek teljesítménnyel kilenc góllal (16–7) vertük meg az olimpiai bajnokot. Ezzel szinte biztos a nyolc közé jutás, hiszen a harmadik meccsen a csoport leggyengébbje, Izrael lesz az ellenfél.
Manhercz Krisztián örül az egyik góljának a négyből (Fotó: Mirkó István)
A GALÉRIA MEGTEKINTÉSÉHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
Manhercz Krisztián örül az egyik góljának a négyből (Fotó: Mirkó István) A GALÉRIA MEGTEKINTÉSÉHEZ KATTINTSON A KÉPRE!

VÍZILABDA
FÉRFI EURÓPA-BAJNOKSÁG
CSOPORTKÖR, 2. FORDULÓ
D-CSOPORT
MAGYARORSZÁG–SZERBIA 16–7 (3–2, 4–0, 4–2, 5–3)
Split, 4000
néző. V: Margeta (szlovén), Zwart (holland)
MAGYARORSZÁG:
VOGEL SOMA – MANHERCZ K. 4, KONARIK 3, JANSIK SZ. 1, Német T., ZALÁNKI, ANGYAL 3. Csere: Fekete G. 1, Nagy Ádám 1, MOLNÁR E. 1, Vigvári Vendel, Burián 2. Szövetségi kapitány: Varga Zsolt
SZERBIA:
Riszticsevics – Sz. Rasovics 2, Sztojanovics 1, Martinovics, Pljevancsics 1, Mandics, Vucsinics 1. Csere: Vico, Randjelovics, Radulovics, V. Rasovics, DRASOVICS 2. Szövetségi kapitány: Dejan Szavics
Gól – emberelőnyből:
11/7, ill. 11/6
Gól – ötméteresből:
1/1, ill. 1/1
Kipontozódott: Molnár E. (29. p.)
Varga Zsolt:
– A magyar vízilabda alapvetően a góllövés filozófiájára épül, én is így nőttem fel, viszont meg kell tanulni azt is, hogy a védekezés nyeri meg a mérkőzéseket. Kimagaslóan jó volt, hogy úgy tudtuk lezárni a támadásainkat, hogy a lehető legfegyelmezettebben zártunk vissza, egyetlenegyszer jöttek el a szerbek, de azt meg Soma kivédte. Nagyszerűen védett, és három negyeden át kiemelkedőek voltak a blokkok is. A legfontosabb, hogy két lábbal a talajon maradjunk, ugyanilyen fegyelmezettséggel és akarattal kell játszanunk a következő, hasonlóan nehéz mérkőzéseken is, és akkor szép tornánk lehet.
Dejan Szavics:
– Nagy meccs volt, felejthetetlen... Nem tudom most azonnal megmondani, mi történt a csapatommal az első negyed után, minden a lehető legrosszabban alakult. A magyarok megérdemelten nyertek, elképesztően jó teljesítményt nyújtottak.

Közel tökéletes volt.

VÉLEMÉNYEK

ZALÁNKI Gergő, a magyar válogatott balkezese: – Örülök a fölényes győzelemnek, de nem szabad azt gondolnunk, hogy a kétszeres olimpiai bajnok szerbek elverésétől mi vagyunk a legjobbak a világon. Nagyon jól játszottunk, összeszedettek voltunk, egymásért küzdve, valódi csapatként játszottunk. Támadásban még egy passzt beletettünk, így sakk-matt helyzeteink voltak, a védelem is jól működött, rendkívül elégedett vagyok ezzel a teljesítménnyel, ezt kell továbbvinnünk.

MANHERCZ Krisztián, a magyar válogatott szélsője: – A mérkőzés előtt saját magunkkal kapcsolatban is voltak kérdőjelek, mert bár játszottunk felkészülési mérkőzéseket topcsapatok ellen, nem tudtuk, hogy az Európa-bajnokságon, a kimondott csoportrangadón mire leszünk képesek. Nagy erőt mutattunk, jól védekeztünk, Vogel Soma kiemelkedően védett. Ennek az eredménynek energiát kell adnia nekünk a következő mérkőzésekre, ugyanígy szeretnénk folytatni.

A magyar férfi vízilabda-válogatott elképesztő szenvedéllyel, fegyelemmel és kreativitással játszva kilenc góllal nyerte meg a második mérkőzését a Splitben zajló Európa-bajnokságon.

A szerbek ellen.

Az első negyedben még nem úgy tűnt, hogy mészárlás lesz a vége, mert bár a magyar csapat volt kezdeményezőbb, a szerbek az első két gólunkra válaszoltak, bár a többes szám túlzó, mert a volt egri Sztrahinja Rasovics válaszolt mindkétszer. Aztán Burián Gergely lőtt másfél gólt, a másodikat a VAR sem látta bent, de annyi baj legyen.

Aztán jött a henger. A magyar válogatott fantasztikusan védekezett, ha a szerb lövések nagy nehezen eljutottak a kapuig, akkor meg ott volt Vogel Soma, ezzel a kombinációval tizennégy percen át lenulláztuk a szerbeket.

Bámulatos.

Elöl meg... Parádés.

Konarik Ákos nem játszott a szlovének ellen, lőtt három pazar gólt. Manhercz Krisztián meg négyet. Úgy ünnepeltek a gólok után, hogy a szerbeknek a maradék önbizalmuk is elment. Addig sem volt sok, hiszen azt látták, hogy a vezérük, gólfelelősük, talizmánjuk, Dusan Mandics levegőt is alig tud venni, mert valaki mindig az arcában volt. Fél helyzeteket lőtt el, teljesen eredménytelenül. Gól nélkül zárt.

(Fotó: Mirkó István)

Mondjuk, Zalánki Gergő sem lőtt gólt, csakhogy ontotta a gólpasszokat, labdákat szerzett, úgy játszott, mint az álom. Sokan hasonlóan tettek, centerből lőttünk akciógólokat, a fórmegjátszás pazar volt, tényleg minden klappolt. A magyar válogatottban ezen az estén csak jó és még jobb teljesítményeket láthattunk, mindenki magas színvonalon oldotta meg a saját feladatát.

A harmadik negyed közepén 9–2-re vezettünk, Varga Zsolt meg azt kérte, hogy játsszuk végig a támadásokat, maradjunk okosak. Okosak maradtunk. Dejan Szavics már nem kért semmit, túl volt már a pedagógiai ordításon is, teljesen tanácstalanul nézte, mi történik a csapatával.

Az utolsó negyedben a sporik úgy szórták a fórokat, mintha muszáj lenne, ekkor egy híján annyi gólt kaptunk, mint addig három szakaszban összesen. Ez is mindegy volt, mert támadásban továbbra is ott voltunk a szeren. Erőben is elég jól álltunk, Manhercz lefordulásból lőtte be saját maga negyedik, csapatunk tizenötödik gólját. A végén Angyal Dániel is eljutott háromig, kétszer támadtunk a tízgólos különbségért, a szerbek mindkétszer megúszták. Így is 16–7-re vertük meg a szerbeket (Eb-rekord, mellesleg, és szép magyarázat, hogy a szerbeknek új csapatuk van, csak hát nekünk is, meg még a kapitányunk is új). Tegyük hozzá, hogy az olimpiai bajnokok számában 3–0-ra nyertek a szerbek, másban viszont maccsuk sem volt.

De jó volt ezt látni!

Ezzel a mieink meg is nyerték a csoportjukat (az izraeliek elleni siker nem jelenthet gondot a harmadik fordulóban), nem kell játszaniuk a nyolc közé jutásért, a negyeddöntőben meg minden bizonnyal a montenegróiak jönnek, akiket még a búbánatos budapesti vb-n is kétszer megvertek.

Tudjuk, hogy ez csak csoportmeccs volt, de Varga Zsolt és fiatal csapata elkészítette a mestermunkáját. Elég jól sikerült. Innentől jó lesz etalonnak is.

A D-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Magyarország2239–146
2. Szerbia21125–193
3. Izrael21112–233
4. Szlovénia2212–32

NEGYEDIK NEGYED

32. perc: Vége a meccsnek, kilenc góllal nyert a magyar válogatott. 7–16

32. perc: Meglesz a tízgólos különbség? Nem, mert Nagy Ádám ejtése a kapufáról jött ki.

32. perc: Most mi kerültünk emberelőnybe, Burián kicsit elhamarkodottan lőtt, védett a kapus.

31. perc: Szerb emberelőny jött, de nem tudták kihasználni, mert Fekete blokkal állta útját a labdának.

31. perc: Gyorsan rontottak a szerbek, mi viszont emberelőnybe kerültünk, Jansik játszott a kötésig kiemelkedő Angyalhoz, aki behúzta az újabb gólt. 7–16

30. perc: Burián csodás labdával kínálta meg Manherczet, aki lekapta a levegőből, majd a kapus feje fölött lőtt a hálóba. 7–15

30. perc: Kontrát fújtak nálunk centerben, jöttek előre a szerbek, majd Vogel kimozdult a kapujából, és megszerezte a labdát.

29. perc: Újabb szerb emberelőny következett, Sztojanovics villámgyorsan óriási gólt lőtt kintről. 7–14

29. perc: Fekete szabadult meg a védőjétől, már csak a kapussal állt szemben, majd kegyetlenül bevágta a bal alsóba. 6–14

28. perc: Emberelőnybe kerültek a szerbek, és mivel Vogel nem figyelt, Vucsinics balra nézett, majd jobbra villámkézzel bevágta. 6–13

27. perc: Manhercz labdát szerzett, mi kerültünk emberelőnybe, Burián kissé jobbról a rövid sarokba bombázott. 5–13

27. perc: Német passza megcsúszott a vízen, így lett a szerb kapus zsákmánya.

26. perc: Lejárt a támadóidőnk, úsztak előre a szerbek, majd kaptak egy előnyt. Ezúttal villámgyorsan belőtték, Drasovics középtávolról a bal felsőbe bombázott. 5–12

26. perc: Emberelőnybe kerültek a szerbek, Vogel viszont remekül védte a rövidbe küldött labdát.

25. perc: Megint elhoztuk a labdát, és jött rögtön az emberelőny is. Óriási játék végén Angyal szinte a gólvonalról húzta be a labdát! 4–12

25. perc: Elkezdődött a negyedik negyed.

HARMADIK NEGYED

24. perc: Vége a harmadik negyednek, ez igazán parádés volt eddig. 4–11

24. perc: Most pedig mi indultunk meg három a kettőre, Angyal maradt egyedül, és némi lóba után a léc alá bombázott. 4–11

23. perc: Megint emberelőnybe kerültünk, majd Konarik hamar ellőtte, a kapufáról kipattant a labda. Három a kettőben indultak a szerbek, majd Sztrahinja Rasovics lövését védte óriási bravúrral Vogel.

22. perc: Folytatódnak a szerb emberelőnyös lehetőségek, ezúttal azonban nem lett gól, mert Vucsinics lövését védte nagy bravúrral Vogel.

22. perc: Zalánki harcolt ki emberelőnyt centerben, majd Konarik kintről már a harmadik gólját dobta, ezúttal a bal alsóba. 4–10

21. perc: Emberelőnybe kerültek a szerbek, Pljevancsics maradt teljesen egyedül a kapu előtte, és emberrel a nyakán a jobb alsóba lőtt. 4–9

21. perc: Fekete lövése a lécről jött ki, de megszereztük a labdát, majd végül az újabb lövést védte a kapus.

20. perc: Emberelőnybe kerültek a szerbek, de hiába pörgött a magyar védekezés, Drasovics magasra kiemelkedve lőtte be. 3–9

19. perc: GÓÓÓL! Ezúttal is Jansikra jött ki a figura, ő pedig közelről a jobb alsóba húzta a labdát. 2–9

19. perc: Magyar időkérés.

19. perc: Lövésig sem jutottak a szerbek, a másik oldalon Angyal emberelőnyt harcolt ki.

19. perc: Gyengén támadtak a szerbek, harmatkönnyen sikerült szerelni őket. A másik oldalon Angyal lábbal próbálta meg magát centerben helyzetbe hozni, de végül nem sikerült neki.

18. perc: Jött a magyar lefordulás, Zalánki és Konarik megúszott, majd Konarik balról nagy erővel bevágta a jobb alsóba. 2–8

18. perc: A húzás a szerbeknek sem jött be, pedig ők is emberelőnyben támadhattak.

17. perc: Megint mi hoztuk el, és üstöllést emberelőnybe kerültünk. Türelmes labdajáratás után jött a szép bejátszás Jansiknak, aki centerből húzta fölé a labdát.

17. perc: Elkezdődött a harmadik negyed.

Burián Gergely két gólt szerzett (Fotó: Mirkó István)

MÁSODIK NEGYED

16. perc: A szerbek gyorsan ellőtték, bár nem volt helyzet, vége a félidőnek. 2–7

16. perc: Emberelőnybe kerültek a szerbek, Viktor Rasovics kintről a lécet találta el. Jansik kiválóan mozdult be, jött is a labda, megkapta, visszarántották egy ötméteresért. Az ötméterest Mahercz a léc alá vágta. 2–7

15. perc: Pljevancsics gyenge lövése nem okozott gondot Vogelnak. A magyar támadás emberelőnyt hozott, majd gólt is, mert Nagy Ádám néhány lóba után megint megalázóan pattintott a rövidbe. 2–6

14. perc: Létszámfölényben támadhattunk, aztán visszaértek a védők, ráadásul rossz is volt a centerbejátszás.

13. perc: Mandics lőtte el, Vogel könnyen védett, a másik oldalon Fekete is előkészítés nélkül próbálkozott, ez sem ment be.

11. perc: Úgy lőtte el Radulovics, hogy előtte helyet csinált magának, így jöhettünk előre a háromgólos előnyért. No, nem sokáig, Angyal ugyaniselvesztette a labdát. Aztán a szerbek is rontottak, elöl ragadt Zalánki és Manhercz, ketten megoldották, Manhercz lett a gólszerző. 2–5

10. perc: Vogel is védett egy kevéssé erős lövést, a másik oldalon emberelőnybe kerültünk, ilyen is csak egyszer volt még, jól körbejárattuk, majd Manhercz látszólag lehetetlen helyzetből a rövid sarokba bombázott. 2–4

10. perc: Jansik lövése érkezett kintről, de a középre tartó labdát könnyen védte Riszticsevics.

9. perc: Ezúttal nem sikerült jó lövéssel befejeznünk a támadást, de a másik oldalon a szerbek is tanácstalanok voltak, jöhettünk mi.

9. perc: Elkezdődött a második negyed, elhoztuk a labdát.

ELSŐ NEGYED

8. perc: Vége az első negyednek, vezetünk. 2–3

8. perc: Mandics lövését védte Vogel, a másik oldalon Burián lövése talán bement, talán nem. Megnézik videón. Nem volt bent.

7. perc: Burián is feliratkozott az eredményjelzőre, egészen közel úszott a kapuig a jobb oldalon, és éles szögből is bevágta. 2–3

6. perc: Azért ők is tudnak... Most éppen centerből harcoltak ki ötméterest. Az ötméterest Rasovics a bal alsóba lőtte. 2–2

6. perc: Nagyon szép gól! Molnár Erik kapott labdát a kapu előtt, nem hagyta magát elnyomni, megfordult, és a léc alá lőtt. 1–2

5. perc: Labdát szereztek a szerbek, bár volt benne némi szabálytalanság... Persze mikor nincs a vízilabdában?! Andjelovics távoli lövése a kapufa mellett ment el.

4. perc: Andjelovics bejátszása után jött a szerb emberelőny, megjáratták a labdát, majd Vogel védte Radulovics lövését. Folytatták az akciót, és SztrahinjaRasovics villámgyorsan bevágta a kapu jobb oldalába. 1–1

3. perc: Kontrát fújtak a szerbeknél, a másik oldalon Konarik teljesen váratlanul ellőtte a labdát, amely pattintva jutott a jobb felsőbe. 0–1

3. perc: Újabb rossz szerb megoldás, ezúttal egy ejtés tévesztett célt, majd a másik oldalon Zalánki a kapus hasán keresztül akart gólt lőni, viszont ez még neki sem sikerülhet.

2. perc: Vogel védte Szojanovics lövését, jöhettünk előre, de nem sokáig tartott az akciónk, mert Rasovics labdát szerzett.

1. perc: Német Toni szabadult meg az őrzőjétől, majd elhajolva kapura lőtt, de a kapus könnyen védett.

1. perc:Elkezdődött a találkozó, a ráúszás után elhoztuk a labdát.

ELŐZMÉNYEK

Csoportrangadó következik a magyar férfiválogatottnak a Splitben zajló Európa-bajnokságon, a szerbekkel csap össze Varga Zsolt együttese. A meccs tétje a csoport első helye, ami elég jól fizet, a csoportgyőztes ugyanis egyből a nyolc közé jut, míg a másodiknak játszania kell a nyolc közé jutásért a horvát, görög, francia trió valamelyik tagjával. Márpedig ezek nem könnyű ellenfelek, és aki esetleg lenézné a franciákat, ne tegye, elvégre a nyitó napon ikszeltek a görögökkel. A mieink egyértelműen a szerbek elleni meccsre készültek egy hónapja, remélhetőleg ennek a vízben meg is lesz az eredménye. Két jelentősen megfiatalított együttes csap össze, így nehéz bármit jósolni, az ugyanakkor biztos, hogy ez a párosítás bármilyen összetételben vérbeli rangadó.

„A szerb vízilabda tradicionálisan a fizikumra épít, határozott, szoros védekezéssel, erős bekkekkel – tekintett előre a Nemzeti Sport kérésére Varga Zsolt a szlovénok elleni 23–7-es győzelem után. – Általában strukturált, fegyelmezett vízilabdát játszanak, ugyanakkor sok videót láttam róluk az elmúlt időszakból, és nem voltak olyan fegyelmezettek, mint megszoktam tőlük. Támadásban nagyon sokszor elszórták a labdát, ezt ki tudjuk használni, itt lehet rés a pajzson. Arra is tudunk építeni, hogy a fiatalos lendület megvan a csapatunkban, és az ellenfél sem kész együttessel érkezett az Európa-bajnokságra. A szerbek hozzánk hasonlóan sok helyen változtattak a világbajnoksághoz képest, remélem, hogy a két együttes között a mi javunkra lesz némi különbség.”

Csakúgy, mint mi, a szerbek is fölényes győzelmet arattak az első meccsen, de ahogy mieink szlovénok elleni kiütéséből, az izraeliek elleni 18–3-as szerb sikerből sem érdemes messzemenő következtetéseket levonni.

„Klasszikus első mérkőzés volt, de ha papíron erősebb ellenfelünk van, az első negyed sem lett volna ennyire sok hibával terhelt – értékelt lapunknak Manhercz Krisztián, aki egyértelműen vezérszerepet tölt be az újjáépülő válogatottban. – Kellett egy negyed, hogy elérjük az üzemi hőfokot, az első nyolc percben majdnem annyi gólt kaptunk, mint a maradék háromban. Összességében elégedett vagyok, mindenki tudott gólt lőni, és túl vagyunk az első mérkőzésünkön ebben a komplexumban. Két hétig fontos meccseket játszunk itt, az elsőt mindjárt szerdán a szerbek ellen, amit az egész csapat izgatottan vár. Ebből a csoportból ez a két csapat emelkedik ki, nyilván ezen a mérkőzésen dől el, melyik lesz a csoportgyőztes. Mi legalább ugyanannyit készültünk, mint a szerbek, készen állunk a rangadóra. Jól érzem magam a szerepkörömben, bár nagyobb öröm, élvezet és felelősség lesz majd olyan meccsen betölteni a vezérszerepet, amelyen nem huszonhárom hétre nyerünk. Mindenkinek meg kell találnia azt a szerepet és feladatot a csapaton belül, amellyel sikeresek lehetünk.”