Könnyedén nyertek a női pólósok, Hollandiával negyeddöntőznek

2013.07.27. 20:07
Ha kellett, Bolonyai Flóra szerelte a brit centert (Fotók: MTI/Kovács Anikó)
A Barcelonában zajló vizes-világbajnokságon a magyar női vízilabda-válogatott könnyedén igazolta a papírformát, és fél gőzzel, nem túl koncentrált játékkal is magabiztos győzelmet aratott Nagy-Britannia ellen. Merész András szövetségi kapitány együttese a negyeddöntőben Hollandiával találkozik.

Kezdéshez
Kezdéshez

A kezdés a papírformának megfelelően alakult: erőltettük a fórjátékot, majd a sokadik próbálkozásra Kisteleki Dóra ejtette át Rosemary Morrist. Na, ezzel megvoltunk, az viszont nem szerepelt az elképzeléseink között, hogy a britek postafordultával egy távoli lökettel egyenlítettek. Az eddig ezer fokon égő csapat játéka ezúttal akadozott, sok volt a hiba, valahogy nem hangolódtunk rá kellően a nyitányra, és „lebutultunk” az ellenfél szintjére.

Az 5. percben ismét Kisteleki villant, addigra legalább hátul megvolt már a kellő koncentráció, simán szereltük a briteket, és elvettük tőlük a labdát. Elöl viszont több hiányosság mutatkozott a támadójátékban, annak sebességében, határozottságában és pontosságában. A hajrában azért csak ráleltünk valami ízre, Bujka Barbara kevesebb mint egy perc alatt duplázott, bár a zárszó az övék volt (4–2).

A második negyed eleje meg a miénk. Keszthelyi Rita is betalált, majd fórban játszva Kisteleki a szélről a kapu közelébe lopta magát, majd kilőtte a hosszút. A britek rögtön időt is kértek.

Jellemző volt a mérkőzésre, és a védekezésünk színvonalára, hogy a 14. percben kaptuk az első kiállítást, amikor már öt góllal mentünk. Majd Szűcs Gabriella gólját követően már hattal, ám a britek ezúttal kétszer végszavaztak, de még így is beláthatatlan távolságban voltak tőlünk, és nem elsősorban a gólok miatt... (8–4).

Bujka folytatta gólerős játékát, a briteket is megszórta

Védekezésben kihasználtuk fizikai fölényünket, nem egyszer öt méterre toltuk ki a komplett brit csapatot. A harmadik volt a mérkőzés első – és később kiderült, egyetlen – negyede, amelyben nulla gólon tudtuk tartani a riválist. Azért érezhető volt, hogy kezdtek fáradni a britek, elöl azonban csak nem tudtunk maximálisan felpörögni. Más kérdés, nem is kellett, hiszen biztosan vezettünk, ráadásul még az előnyünk is nőtt (10–4).

A remek védőmunkának köszönhetően alig jutott el a magyar kapuig brit lövés – Kasó Orsolya váltotta időközben Bolonyai Flórát a kapunkban –, ritka emberhátrányainkban volt olyan érzete az embernek, hogy kiegyenlítettek az erőviszonyok. Bujka Barbara semlegesítése végképp megoldhatatlan feladatot jelentett a briteknek, Claire Nixon viszont minket lepett meg. De miután kintről megszórtuk az ellent, a center előtt adódott terület, Bujka pedig egyszerűen nem tudott hibázni: centerünk 5/5-nél zárt. Másfél perccel a vége előtt Antal Dóra is betalált, beállítva ezzel a végeredményt (14–5).

BARCELONA, VIZES-VB
NŐI VÍZILABDATORNA, NYOLCADDÖNTŐ
MAGYARORSZÁG–NAGY-BRITANNIA 14–5 (4–2, 4–2, 2–0, 4–1)
Barcelona, 450
néző. V: Terpenka (kanadai), Drury (amerikai)
MAGYARORSZÁG: Bolonyai – Antal 1, Keszthelyi 1, Takács O., BUJKA 5, Szücs G. 1, KISTELEKI D. 4. Cs: Kasó (kapus), Tóth I. 1, Illés A., Menczinger K., Miskolczi 1. Szövetségi kapitány: Merész András
NAGY-BRITANNIA: Morris – Wilcox, NIXON 2, Musgrove, Winstanley-Smith 1, Gibson-Byrne 1, Hoy. Cs: Gibson, McCann 1, Clayton, Fowler, Etiebet. Szövetségi kapitány: Paul Metz
Gól – emberelőnyből: 10/5, ill. 6/0
Gól – ötméteresből: 1/1, ill. 1/0
Merész András:
– Az ember nem örül akkor, amikor gyermeteg hibákat lát, rossz taktikai megoldásokat, rossz passzokat. Főleg, ha ebből sok helyzet elmegy, de ezzel együtt is azt mondom, számunkra egy cél volt, hogy bejussunk a nyolc közé, ha nem kilenc góllal, akkor eggyel, bár abban az esetben valószínűleg úgy kellett volna felmosni engem. A kieséses rendszerben csak a továbbjutás számít. Szépen, jól, okosan, csúnyán, sorsolással, csak valahogy jussunk tovább. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy így terveztük, de a meccs előtti két nap pihenője és az edzéseken elvégzett munka arra volt kitalálva, hogy majd hétfőn, a hollandok ellen tudjunk kimagaslót nyújtani.
Paul Metz: – Megpróbáltuk megnehezíteni a magyarok dolgát, s nem úgy mentünk be a vízbe, hogy előre lemondtunk volna a továbbjutásról, de látszott, melyik csapat az erősebb, tőlünk ennyire futotta.

A JÁTÉKNAP TOVÁBBI EREDMÉNYEI
Hollandia–Kína 11–10 (2–2, 4–2, 2–3, 3–3)
Spanyolország–Új-Zéland 18–6 (5–1, 4–2, 3–2, 6–1)
Oroszország–Dél-Afrika 22–3 (5–0, 7–2, 6–1, 4–0)
Ausztrália–Üzbegisztán 25–2 (6–0, 5–1, 5–1, 9–0)
Egyesült Államok–Brazília 14–3 (3–0, 7–1, 2–2, 2–0)
Kanada–Kazahsztán 14–8 (4–2, 5–1, 3–3, 2–2)
Olaszország–Görögország 12–13 – ötméteresekkel (2–2, 2–3, 1–2, 4–2, 1–0, 0–0, 2–3)

32.
Még egy fór nálunk, de Kisteleki a lécre ejt.
29.
Antal úszott meg, ziccerben azonban a kapu bal oldala mellé lőtt.
28.
Kontra, majd Tóthot szerelik.
28. Bujka
emberrel a nyakán is a jobb felsőbe lőtt. 5/5 12–5
27.
Kasó szépen jött ki, és szerzett labdát.
27. Rossz bejátszás nálunk, nincs megúszás náluk, kiállítás viszont igén, Miskolczit küldik ki. Kasó védi Musgrove lövését.
26.
Takácsot küldik ki, Nixon pedig a bal felsőbe ágyúz. 11–5
25.
Újabb előny, ziccer Bujka előtt, ő pedig közelről a kapuba húzza a labdát. 11–4
25.
Kontra benn, Kasó állt be a magyar kapuba.
25. Ismét elhozzák a britek.

3. negyed

24. Véget ért a negyed.
24.
Tóthot küldik ki, de nincs szépítés, majd lepörögnek a másodpercek Keszthelyi ziccere előtt.
23.
Wilcox kiállítása után egy szempillantással Keszthelyi zúdít kapufát, majd a fordulásnál Menczinger avatkozott bele még pont annyira, ami nem szabálytalan, de még sincs gól.
22.
Maradt náluk, Takácsot is kiállították, de fölé lőnek.
21.
Illést szórják ki, de jó Antal blokkja.
21. Brit időkérés.
20.
Keszthelyi „agyonlövi” Morrist, de marad nálunk, Wilcoxot kiszórják, de Illés lövése mellé szállt.
20. Tóth
csavart gyönyörűen centerből a léc alá. 10–4
19.
Büntetőt kaptak a britek, de nem lőtték el… Megvolt a sípszó, a lövés nem jött egyből, jöhettünk mi.
18. Bujka
a szélről eredményes, 9–4
17.
Gól azonban ezúttal sincs belőle, előny nálunk, de Antal a kapufát találja el.
17. Ezúttal is a britek hozzák el a labdát.

2. negyed

16. Véget ért az első félidő.
16. McCann indult meg, Bolonyai keze alatt pedig becsúszik a labda. 8–4
16.
McCannt ismét kiküldik, de távoli lövésünket blokkolják.
16. Winstanley-Smith
kapott jó bejátszást, megvárja, míg Bolonyai elmerül, majd a kapuba ejt. 8–3
15.
Gibson szélről próbálkozik, de Bolonyai simán véd, Szűcsre nem figyeltek, ő pedig köszönte szépen: távolról a jobb felsőbe lőtt. 8–2
14.
Kontra ellenünk, majd kiállítás hátul, Illést szórják ki.
13.
Menczinger szerez labdát, úszik végig, de fölé ejt embere szorításában.
12.
A brit ejtés a lécen halt el, de Keszthelyi sem tudja meglepni Morrist.
12. Sokat nem segített, labdaszerzés hátul, Tóth ötméteres harcolt ki, Miskolczi pedig a 7. gólunkat lövi. 7–2
11. Időt kértek a britek.
11. Kisteleki
talált be emberelőnyből, McCannt szórták ki előtte. 6–2
11. Keszthelyi megszerzi az ötödik gólunkat – egy megindulás után lőtt a hosszúba. 5–2
10. Kisteleki lövését védi a kapus.
9. Jól védekeznek a britek, lepörög a támadóidő.

1. negyed

8. Véget ért a negyed.
8. Gibson-Byrne
ejtésével szépítenek a britek. 4–2
8. Bujka
duplázott centerből. 4–1
7. Bujkához eljutott végre a bejátszás, ő pedig nem hibázik. 3–1.
6.
Itt a második, Musgrove viszont nem talált be.
6.
Miskolczi lövését a léc hárította. A britek eddig egyszer tudtak kapura lőni. Az mondjuk gól lett.
5.
Hoyt viszont ismét kiküldik, és Kisteleki most már büntet. 2–1
4.
Hoy kiállítása után emberelőnyben a csapat, de rossz passzok, így nincs helyzet.
3.
Hibák itt és ott, nincs újabb gól.
2.
Sokáig nem tartott, Nixon távolról egyenlített. 1–1
2.
Már vezetünk is. Rossz centerbejátszások mindkét csapatnál, majd Kisteleki megszerzi a találkozó első gólját, átejti Morrist. 1–0
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés.