Vizes vb: Milák Kristóf világbajnok 100 méter pillangón!

B. A.B. A.
2022.06.24. 17:55
A budapesti vizes világbajnokság hetedik napján megszületett a második magyar aranyérem: Milák Kristóf a 200 méter után 100 méter pillangón is nagy fölénnyel nyert, egyúttal megszerezte a vizes sportágak történetének 100. magyar világbajnoki érmét. Férfi 50 méter gyorson Szabó Szebasztián három századdal maradt le a bronzéremről, míg női 200 méter háton Molnár Dóra a 7., Burián Katalin pedig a 8. helyen zárt.
Milák Kristóf aranyérmes lett 100 méter pillangón (Fotó: Árvai Károly) – A GALÉRIA MEGTEKINTÉSÉHEZ KATTINTSON A KÉPRE!

19. FINA VIZES VILÁGBAJNOKSÁG

ÚSZÁS (Duna Aréna)
KÖZÉPDÖNTŐK, DÖNTŐK
(Tv: M4 Sport)
női 50 m pillangó, döntő – világbajnok: Sarah Sjöström (Svédország)
férfi 50 m gyors, döntő – világbajnok: Benjamin Proud (Nagy-Britannia); Szabó Szebasztián 4. lett
női 50 m gyors, elődöntő – Senánszky Petra összesítésben 11. lett, nem jutott döntőbe
férfi 100 m pillangó, döntő – világbajnok: Milák Kristóf
női 200 m hát, döntő – világbajnok: Kaylee McKeown (Ausztrália); Molnár Dóra 7., Burián Katalin 8. lett
női 800 m gyors, döntő – világbajnok: Katie Ledecky (Egyesült Államok)
vegyes csapatok 4×100 m gyorsváltó, döntő – világbajnok: Ausztrália (Jack Cartwright, Kyle Chalmers, Madison Wilson, Mollie O'Callaghan) 3:19.38 – világcsúcs

FÉRFI 100 MÉTER PILLANGÓ

Caeleb Dressel visszalépése miatt a legnagyobb esélyesként vágott neki a 100 méter pillangó fináléjának Milák Kristóf, aki nagyszerűen kezdett a négyes pályán, ötven méternél elsőként fordult, s végül 50.14-es idővel, a második Mizunuma Naokira nyolc tizedet verve közel egy testhossz előnnyel ért célba.

Olimpiai bajnokunk Michael Phelps és Chad le Clos után a harmadik olyan úszó, aki ugyanazon a világbajnokságon 100 méter és 200 méter pillangón is aranyérmet szerzett, s emellett egy tízes elit tagja is lett: 1973 óta korábban csak kilencszer fordult elő, hogy magyar úszó egyetlen vb-n két aranyat is nyert.

„Attól függ, kinek mi az elvárása saját magával szemben, én nagyon szerettem volna ötven másodperc alá betenni ezt – kezdte értékelését Milák arra a felvetésre, hogy az M4 Sportnak adott interjújában nem értékelte elég jónak 50.14 másodperces győztes idejét. – Egy jót szerettem volna versenyezni, ezt megkaptam, azonban sem az első, sem a második ötvenen nem volt olyan az iram, mint amit szerettem volna. Most ez erre volt jó. Biztosan jó lett volna, ha van még valaki mellettem, de ez azért már a hetedik napom volt, én is ember vagyok, kicsit elfáradtam.”

„Összességében elégedett vagyok a világbajnoksággal, a szervezéssel, azzal, hogy itt lehetünk. Remélem, akad még ilyen lehetőségünk, de ha nem, akkor találkozunk 2027-ben” – mondta a Honvéd klasszisa, aki hozzátette, nagyjából öt nap pihenője lesz, utána viszont gőzerővel készül az augusztusi római Európa-bajnokságra, ahol hasonló sikereket szeretne elérni.

Milák önmaga harmadik, a magyar úszósport történetének 34. világbajnoki aranyát könyvelhette el, ráadásul ő szerezte meg a vizes sportágak – az öt szakág összesített – történetének 100. magyar világbajnoki érmét, ezek közül ez volt kereken a 40. aranyérem, úszásban pedig a 80. medália.

MILÁK KRISTÓF ÉRTÉKELÉSE A NEMZETI SPORTNAK

FÉRFI 100 M PILLANGÓ, DÖNTŐ
1. MILÁK KRISTÓF (MAGYARORSZÁG) 50.14

2. Mizunuma Naoki (Japán) 50.94
3. Joshua Liendo Edwards (Kanada) 50.97

FÉRFI 50 MÉTER GYORS

Az első pénteki döntőben Szabó Szebasztián révén voltunk érdekeltek, a győriek úszója 21.60-as egyéni csúccsal a negyedik helyen ért be, mindössze három századdal maradt le az éremről.

„Most az volt a cél, hogy a lehető legszebben ússzak, nem úgy, mint az ötven méter pillangón, ahol talán túlságosan is érmet akartam nyerni. Most már közel van az országos csúcs is (21.42), szóval ha az meglesz egyszer, akkor már jó helyen leszek. Nagyon boldog vagyok a negyedik hellyel, főként azért, mert világversenyen először úsztam ezt a számot, ugyanakkor tisztában vagyok vele, hogy mit lehet még jobban csinálni” – mondta Szabó.

FÉRFI 50 M GYORS, DÖNTŐ
1. Benjamin Proud (Nagy-Britannia) 21.32

2. Michael Andrew (Egyesült Államok) 21.41
3. Maxime Grousset (Franciaország) 21.57
4. SZABÓ SZEBASZTIÁN (MAGYARORSZÁG) 21.60

NŐI 200 MÉTER HÁT

Molnár Dóra és Burián Katalin fokozatosan leszakadt a többiektől, előbbi végül a 7., utóbbi a 8. helyen ért célba. A világbajnok az ausztrál Kaylee McKeown lett.