Gyorsan eltelt a szünet, máris kezdődik a labdarúgó NB I, az új kiírás első találkozóját péntek este 8-tól rendezik: az Újpest fogadja a Diósgyőr csapatát. A 2025/26-ös évad legizgalmasabb témája előzetesen az úgynevezett magyar-, valamint a megújított fiatalszabály, amely valójában pénzügyi ösztönző, hiszen az MLSZ-től akkor kapják meg a klubok a külön juttatásokat, ha betartják az előírásokat. A lényeg, hogy
folyamatosan legalább öt magyar játékosnak kell a pályán lennie minden mérkőzésen, minden együttesben, közöttük pedig minimum egy U21-es
– pontosabban 2005. január 1-je után született – futballistának is muszáj szerepelnie.
Ez azt jelenti, hogy a korábbi fiatalszabályban meghatározott játékidő kétszeresét, az eddigi 1485 perc helyett 2970 percet kell teljesíteni csapatonként az idényben. Ha az előző évad fiatalperceit vizsgáljuk, nyolc együttes, az MTK Budapest, a Zalaegerszeg, a Puskás Akadémia, a Fehérvár, a Győri ETO, a Debrecen, a Diósgyőr és a Nyíregyháza teljesítette volna a most rajtoló bajnokságban érvényes kontingenst is, de az Újpest, a Ferencváros, a Paks és a Kecskemét nem érte el a csaknem 3000 perces határt.
Az MLSZ határozatában az szerepel, hogy egy 2005-ben vagy később született játékosnak végig a pályán kell tartózkodnia, kivéve, ha: 1) a labdarúgót lecserélték, és helyette az előírásoknak megfelelő labdarúgó áll be; 2) a labdarúgót kiállították; 3) a labdarúgó sérülése esetén a csapat minden cserelehetőségét kimerítette. A szövetség az előttünk álló évadban még részteljesítésnek elfogadja, ha meccsenként átlagban legalább 45 percet játszik korosztályos futballista.
Bizonyára sokaknak jut eszébe, hogyan oldják meg a csapatok a magyar-, illetve a fiatalkvótát; most az utóbbit próbáljuk áttekinteni. Könnyen belátható, hogy
nem elegendő minden csapatba egyetlen 2005-ös labdarúgó,
ugyanis nincs garancia a sérülésmentes évadra, ezért feltétlenül szükséges a csereopció. Ráadásul mérkőzés közben, taktikai és erőnléti szempontból is fontos, hogy legyen – ideális esetben több – bevethető, megfelelő korú játékos a kispadon.
Adódik a kérdés: kik lehetnek azok a fiatalok, akik lehetőséget kapnak majd, és akikkel teljesítik a klubok az MLSZ előírását? A legtöbbeknek talán a Ferencváros 19 éves középpályása, Tóth Alex neve ugrik be, aki a tavaszi szezonban csapata meghatározó játékosa lett. A zöld-fehérek ígérete a Transfermarkt szerint már
az NB I legértékesebb magyar labdarúgója a maga 2,5 millió eurós becsült árával.
Tóth tizenhét mérkőzésen lépett pályára a 2024/25-ös kiírásban, eddig 1330 percet játszott az élvonalban.
Az utolsó fordulóban megkapaszkodó Debrecen 20 éves támadó középpályása, Szűcs Tamás mindössze három meccset hagyott ki az előző évadban, és 2190 percet szerepelt a DVSC-ben. Szűcs az FC Köbenhavntól érkezett a Hajdúságba tavaly nyáron, és bár voltak emlékezetesen mérkőzései, az igazi áttörés egyelőre nem jött el számára – talán most.
Érdemes lesz figyelni a Diósgyőr 18 éves védőjére, Szakos Bencére,
akiről nagyon jó véleménnyel vannak a szakemberek, de a legutóbbi bajnokságban még csak kilenc meccsen állhatott be, és 545 játékpercet gyűjtött. A 2007-es születésű labdarúgó fontos alakja lehet csapatának a következő idényben.
A 20 éves Pető Milán a kiesett Fehérvárból igazolt egy megyével délebbre, a kupagyőztes, bajnoki bronzérmes Pakshoz. Petőn kívül Bognár György a fiatalok közül bevetheti a 20 esztendős Horváth Kevint vagy a 17 éves Galambos Jánost, az ősszel feltűnt, 18 éves Győrfi Milán viszont a másodosztályba csúszott Kecskemétben tölti kölcsönben az évadot.
Noha az ezüstérmes Puskás Akadémiából a Liverpoolhoz szerződött a 20 éves kapus, Pécsi Ármin, azért maradt korosztályos játékos Felcsúton. Az ugyancsak 20 esztendős Markgráf Ákos tizenhét meccsen kapott lehetőséget, és több mint 1000 játékpercet gyűjtött. És érdemes lehet számolni a 18 éves Mondovics Kevinnel is, aki már debütált az élvonalban, de még nem tudott megragadni az első csapatban.
A NB I-ben negyedik helyen záró Győrben két 20 éves játékosra biztosan számíthat Borbély Balázs:
Bánáti Kevin és Bíró Barnabás egyaránt „korban” van, és szerzett már tapasztalatot az élvonalban.
Az MTK utánpótlásából többen is felkerülhetnek Horváth Dávid együttesébe, a rutinosabbak közül pedig a 20 esztendős Kovács Patrik jelentheti az egyik megoldást a fiatalszabály adta kihívásra. Ő az elmúlt idényben huszonhét találkozón játszott, és 1920 percet töltött a pályán.
(Kiemelt képünkön: Tóth Alex Forrás: fradi.hu)