Aus. Open: Swiatek a nap első továbbjutója, Nadal kikapott, kiesett

D. S. B.D. S. B.
2023.01.18. 07:32
Swiatek megdolgozott a sikerért (Fotó: Imago-images)
A Melbourne-ben zajló Australian Open szerdai programjának nagy része eső miatt csúszott, végül a külső pályákon reggel fél nyolc körül indult a játék. A női világelső, Iga Swiatek viszont már a második fordulóból is továbbjutott az Udvardy Pannát legyőző Camila Osorio ellen 6:2, 6:3-ra nyerve ellene. A férfiaknál eldőlt, hogy nem lesz címvédés: Rafael Nadal az első szett elvesztése után a másodikban megsérült az amerikai Mackenzie McDonald ellen, s így nem volt esélye ellene a harmadikban.

Iga Swiatek az eredményt nézve elsőre sima továbbjutást aratott, ám az első játszmát úgy nyerte meg 6:2-re az előző körben Udvardy Pannát búcsúztató kolumbiai Camila Osoriót, hogy a nyolc lejátszott játékból csak a lengyel világelső tudta hozni az adogatójátékát, ő is csak kétszer.

A második felvonásra aztán mindketten megemberelték magukat szervák terén, így a közönség csupán három megnyert fogadólabdát láthatott, s mivel ebből kettő a világelső javára billentette a mérleget nyelvét,s Osorio csak egyszer vette el ellenfele szervajátékát, így Swiatek a második szettet végül 6:3-ra vitte el, s ezzel a komplett mezőnyből elsőként jutott a harmadik körbe.

Röviddel Swiatek sikere után aztán az egyetlen futó férfimeccs is véget ért: a 15. kiemelt olasz Jannik Sinner magabiztosan, mindössze 106 perc alatt három sima játszmában győzött az argentin Tomás Etcheverry ellen, így ő is ott lesz a harmadik fordulóban.

A mindössze 18 éves orosz Dijana Snajder közel állt hozzá, hogy meglepetést okozva legyőzze a hatodik kiemelt görög Maria Szakkarit, aki végül az első játszma elvesztése után több mint két és fél órás mérkőzésen tudott a döntő játszmát megnyerve továbbjutni a harmadik fordulóba.

A nőknél a harmadik kiemelt Jessica Pegula bő másfél óra alatt egy könnyebb és egy saját maga számára nehézzé tett játszmában múlta felül a roppant indiszponáltan játszó fehérorosz Aljakszandra Szasznovicsot. A nap egyik meglepetése, hogy a 25 éves ukrán Anhelina Kalinina két játszmában búcsúztatta a korábbi kétszeres wimbledoni bajnok, 15. kiemelt cseh Petra Kvitovát.

Már az első fordulóban búcsúzott a nyolcadik kiemelt orosz Darja Kaszatkina és a 14. helyen rangsorolt brazil Beatriz Haddad Maia. Előbbi honfitársától, Varvara Gracsevától kapott ki két sima szettben 6:1, 6:1-re, míg utóbbit a spanyol Nuria Parrízas búcsúztatta 7:6, 6:2-vel. A legjobb 32 között esett ki a brit Emma Raducanu, aki a hetedik kiemelt Coco Gaufftól kapott ki 6:3, 7:6-ra.

Nadal sérülten kapott végül ki (Fotó: Getty Images)

A férfiaknál címvédő és első helyen kiemelt Rafael Nadal az amerikai MacKenzie McDonald ellen nem kezdte túl jól a mérkőzést, mert az első és a harmadik adogatójátékát is elvesztette. Az ötödik gémben már 4:1-re vezetett a világranglistán 2. és nagyon sokat reklamáló, s hibázó spanyol ellen a rangsorban a 65. helyen álló amerikai, s végül le is zárta a játszmát, 6:4-re a szettet.

A második játékrészben aztán ismét felvillant a lehetősége annak, hogy pályafutása során másodszor is aktív top10-es játékost győzzön le McDonald, miután semmire vette el az ekkor még indiszponáltan játszó spanyol szerváját, ám hiába tette mögé a sajátját, ekkor Nadal felpörgött és sorozatban három játékot megnyerve visszajött a játszmába. Aztán váratlanul ismét elvesztette adogatását, majd beütött a krach, Nadal ugyanis megsérült, s csípőjét fogva csúnyán sántikálva tudott csak mozogni.

Gyors öltözőbeli ápolás után aztán vállalta a folytatást, 6:4-re elbukta a második szettett is, de láthatóan nem volt egészséges, a harmadik játszmában nehezen mozgott, ám szervajátékait azért így is magabiztosan hozta. Ugyanakkor ezzel együtt McDonald játéka érthetetlenül visszaesett, olykor úgy tűnt, mintha direkt Nadal kezére játszana, s bréklabdáig sem jutott el sokáig. Végül aztán egy kihagyott lehetőség után 5:5-nél három fogadóelőnye volt, s a másodikat hozva már csak ki kellett szerválnia a mérkőzést.

Ezt meg is oldotta, így eldőlt, hogy a férfiaknál nem lesz címvédés.

Ami a nem fedett pályákat illeti, a szervezőbizottság nagyjából fél óránként fél órával későbbre tolta a kinti meccsek legkorábbi kezdési időpontját, végül reggel fél nyolc előtt röviddel kezdődhetett el a rendes nagyüzem benne Bondár Anna és Fucsovics Márton meccsével. A mára kiírt páros meccsek mindegyikét törölték, így a Babos Tímea és Udvardy Panna egységei közötti találkozót is.

A magyarok meccseiről és a nap további történéseiről élő cikkünkben olvashatnak bővebben.

AUSTRALIAN OPEN, MELBOURNE (76 500 000 ausztrál dollár, kemény pálya)