Aus. Open: Djokovics öt játékot veszített, kiesett a volt világelső

2015.01.22. 07:44
Novak Djokovics elégedetten csaphatott a levegőbe az Andrej Kuznyecov elleni mérkőzés után (Fotó: Action Images)
A világelső Novak Djokovics nyolcvannégy perc alatt megverte az orosz Andrej Kuznyecovot az Australian Open férfi egyesének második fordulójában. A címvédő Stanislas Wawrinka három, a US Open-döntős Nisikori Kei négy szettben verte meg ellenfelét, míg a játéknap eddigi legnagyobb vesztese a francia Adrian Mannarino. A hölgyeknél az első kiemelt Serena és nővére, Venus Williams is két szettben myert, és továbbjutott a tavalyi döntős Dominika Cibulková is. A negyedik kiemelt Agnieszka Radwanska 43 percet töltött a pályán.

Az első kiemelt Novak Djokovics három szettben, nagyon simán győzte le az orosz Andrej Kuznyecovot, aki az első szettet 21 perc alatt elbukta, a második játszmában fogadóként csak egy pontot nyert, a harmadikban pedig brékelőnybe került, de így sem tudta feltartóztatni a szerb klasszist. A négyszeres Australian Open-győztes 84 perc alatt megnyerte a meccset, és első kiemelt játékosként továbbra is veretlen a melbourne-i Grand Slam-tornán. A legjobb 32 között a spanyol Fernando Verdasco vár rá.

A címvédő Stanislas Wawrinka két tie-breaket hozó mérkőzésen verte meg Marius Copilt, aki csak négy labdamenettel nyert meg kevesebbet a svájcinál. A román játékos a harmadik szettben 3:4-nél hiába hárított négy bréklabdát, egy kettős hibával végül elbukta az adogatójátékát, ami után Wawrinka kiszerválta a bő kétórás mérkőzést.

BABOSÉK SIKERREL VETTÉK AZ ELSŐ AKADÁLYT

A tizedik helyen kiemelt Babos Tímea, Kristina Mladenovic kettős 6:1, 6:3-ra megverte a Bojana Jovanovszki, Katarzyna Piter szerb, lengyel duót az Australian Open női első fordulójában. Babosék a következő körben a Bethanie Mattek-Sands, Lucie Safárová párossal találkoznak.

A magyar lány és francia partnere az első játszmát 23 perc alatt könnyedén megnyerték, adogatóként ekkor csak két pontot vesztettek, fogadóként pedig rendre borsot törtek ellenfelük orra alá.

A második szettben már hosszabb játékokat láthatott a közönség. Babosék rögtön a játszma elején brékhátrányba kerültek, de 0:2 után fordítottak, és 5:3-nál fogadóként kihasználták második meccslabdájukat – igaz, 5:2-nél adogatóként is lezárhatták volna a mérkőzést.

Babosék győzelme a statisztikák alapján megérdemeltnek mondható, hiszen hét nyerőt és csak egy ki nem kényszerített hibát ütöttek – a másik oldalon ez a két adat egy, illetve négy –, míg összességében 28 labdamenettel nyertek meg többet, mint a szerb, lengyel duó.

A tizedik kiemelt magyar, francia párosra a második körben a Bethanie Mattek-Sands, Lucie Safárová amerikai, cseh duó vár.

A US Open-döntős Nisikori Kei szetthátrányből verte meg a horvát Ivan Dodigot – aki szerválhatott a negyedik játszmáért, majd a rövidítésben pontot sem nyert –, a kilencedik kiemelt spanyol David Ferrer szintén vert helyzetből fordította meg az ukrán Szerhij Sztahovszkij elleni mérkőzést, míg a 19.-ként rangsorolt amerikai John Isner „mindössze" 28 ászt ütve verte meg négy játszmában az osztrák Andreas Haider-Maurert.

A játéknap legnagyobb vesztese a francia Adrian Mannarino, aki dupla szett- és brékelőnyben (6:4, 6:4, 4:0) vezetett, sőt a harmadik játszmában 5:3-nál adogathatott a továbbjutásért a 12. kiemelt Feliciano López ellen, meccslabdája is volt, majd a tie-breakben 3–0-s előnybe került, mégis kiesett. A gall játékos a negyedik játszmában 0:4-nél sérülés miatt feladta a meccset. A spanyol versenyző a harmadik fordulóban a 2013-as wimbledoni elődöntőssel, a lengyel Jerzy Janowiczcsal találkozik, aki ötszettes mérkőzésen diadalmaskodott a francia Gaël Monfils felett. A német Benjamin Becker pályafutása során először nyert ötszettes meccset, ennek kárvallottja a hazai közönség előtt fellépő Lleyton Hewitt. A nyolcadik kiemelt Milos Raonic magabiztosan nyert az amerikai Donald Young ellen.

A hölgyeknél a világelső Serena Williams az első szettben adogatóként (3:5) három játszmalabdát hárított az orosz Vera Zvonarjovával szemben, aki ezt követően gémet sem nyert. A 32 nyerőt ütő amerikai a 7:5-re megnyert első játszma után ritmust váltott, a második szettet 27 perc alatt „semmire” hozta, és bejutott a legjobb 32 közé, ahol a 26. kiemelt ukrán Elina Szvitolina vár rá. A 18-szoros Grand Slam-tornagyőztes Serena nővére, Venus Williams 0:2-es hátrányba került honfitársa, Lauren Davis ellen, utána azonban átvette az irányítást, és végül két szettben könnyed sikert aratott.

A hatodik kiemelt Agnieszka Radwanska 43 perc alatt valósággal lemosta a pályáról a svéd Johanna Larssont, a negyedik kiemelt Petra Kvitová érvényesítette a papírformát a német Mona Barthellel szemben, míg a tavalyi döntős szlovák Dominika Cibulková csak két játékot engedett a bolgár Cvetana Pironkovának. A nap női slágermeccsén a kétszeres Australian Open-győztes Viktorija Azarenka nagyszerű tenisszel 6:4, 6:2-re megverte a nyolcadik helyen kiemelt korábbi világelsőt, a 2014-ben US Open-döntőt játszó Caroline Wozniackit. A fehérorosz játékos a harmadik körben a korábban Babos Tímeát is búcsúztató cseh Barbora Záhlavová-Strycovával mérkőzik. A 20. kiemelt ausztrál Samantha Stosurt az amerikai Coco Vandeweghe búcsúztatta.

AUSTRALIAN OPEN, MELBOURNE (40 000 000 ausztrál dollár, kemény pálya)
NŐI PÁROS, 1. FORDULÓ
Babos Tímea, Mladenovic (magyar, francia, 10.)–Jovanovszki, Piter (szerb, lengyel) 6:1, 6:3

FÉRFI EGYES, 2. FORDULÓ (ÁGRAJZ SZERINT)
Djokovics (szerb, 1.)–Kuznyecov (orosz) 6:0, 6:1, 6:4
Verdasco (spanyol, 31.)–Szoeda (japán) 6:3, 6:2, 7:6
Isner (amerikai, 19.)–Haider-Maurer (osztrák) 6:4, 7:6, 4:6, 6:4
Müller (luxemburgi)–Bautista-Agut (spanyol, 13.) 7:6, 1:6, 7:5, 6:1
López (spanyol, 12.)–Mannarino (francia) 4:6, 4:6, 7:6, 4:0-nál Mannarino feladta
Janowicz (lengyel)–Monfils (francia, 17.) 6:4, 1:6, 6:7, 6:3, 6:3
Becker (német)–Hewitt (ausztrál) 2:6, 1:6, 6:3, 6:4, 6:2
Raonic (kanadai, 8.)–Young (amerikai) 6:4, 7:6, 6:3
Wawrinka (svájci, 4.)–Copil (román) 7:6, 7:6, 6:3
J. Nieminen (finn)–Bachinger (német) 7:6, 7:5, 7:5
Pospisil (kanadai)–Lorenzi (olasz) 6:7, 7:6, 6:3, 6:4
García-López (spanyol)–A. González (kolumbiai) 6:1, 6:3, 6:3
Ferrer (spanyol, 9.)–Sztahovszkij (ukrán) 5:7, 6:3, 6:4, 6:2