Djokovics megszerezte pályafutása első Grand Slam-győzelmét

2008.01.27. 13:12
Novak Djokovics nyerte az idei Ausztrál Nyílt Teniszbajnokságot, miután a döntőben négy játszmában legyőzte a francia Jo-Wilfried Tsongát. A szerbnek ez volt élete első Grand Slam tornagyőzelme (bár már a második döntője), ellenfelének pedig az első GS-fináléja - óriási eredménynek számít ez annak a fényében, hogy Tsongának még ATP-győzelme sincs.Novak Djokovics névjegykártyájaNovak Djokovics eredményei egyesben a Grand Slam-tornákonNovak Djokovics mérkőzései az Australian Openen
A 2008-adik évi Ausztrál Nyílt Teniszbajnokság győztese: Novak Djokovics
Reuters
Reuters

Kisebb meglepetés hozott ugyan az idei Ausztrál Nyílt Teniszbajnokság fináléja, azt azonban senki sem cáfolhatta, hogy mind Novak Djokovics, mind az élete első Grand Slam döntőjére készülő Jo-Wilfried Tsonga abszolút megérdemelten jutott idáig. Nemcsak azért, mert a torna két legnagyobb ászát, Roger Federert és Rafael Nadalt búcsúztatták az elődöntőben, de valóban a két legjobb formában lévő teniszező vívhatta a végső küzdelmet.

A francia kezdte a mérkőzést, és rögtön az elején elveszítette az adogatását. Djokovics így előnyhöz juthatott volna már az indulásnál, de nem tudta kihasználni a lehetőséget: ő is elveszítette a sajátját.

A meccs elei tapogatózások után mindketten sorra hozták a saját adogatásaikat, de észrevehető volt, hogy Tsonga általában simábban, mint kicsit idegesebbnek tűnő ellenfele. 5:4-es állásnál Djokovics adogatott, de Tsonga jutott bréklabdához, és egy impozáns emeléssel meg is nyerte az első szettet (6:4).

Bár a folytatás is hasonlóan indult (azaz a 22 éves francia simán hozta saját adogatásait, Djokovics nehezebben), a második szett közepén a szerb már egyre agresszívabban játszott, egyre magabiztosabb lett, és 3:3-as állásnál el is vette ellenfele adogatását, majd hozta a sajátját.

Nagy lehetőséghez jutott ezzel Djokovics, ugyanis érezni lehetett, hogy Tsonga játékából most hiányzik az a fajta átütő erő, ami eddig megvolt. Mivel az utolsó gémben a francia egy szervát sem tudott visszaütni, így a szerb simán kiegyenlített (6:4, 4:6).

Mintha kezdett volna az ellenkezőjére fordulni az összecsapás képe: most Tsonga lett egyre bizonytalanabb, és szerb ellenfele egyre lelkesebb. A harmadik szettben 1:1-nél Djokovics két bréklabdához is jutott, és bár a francia ezeket hárította, végül mégis a szerb örülhetett: elvette egyre többet hibázó ellenfele adogatását.

A torna harmadik kiemeltja egyre szemet gyönyörködtetőbb megoldásokkal kápráztatta el a nézőket, látszott, hogy egyre felszabadultabban játszik és a kezdeti idegeskedése eltűnt. A harmadik szettben 5:3-as állásnál Tsonga három bréklabdát hárított sorozatban, majd 40-40-nél újabb kettőt. Sorrendben a hetedik bréklabdát azonban már nem tudta kivédeni a francia, így Djokovics tökéletesen megérdemelten 6:3-ra hozta a harmadik szettet.

A negyedik felvonás elején egy látványos labdajáték és egy becsúszás után úgy tűnt, mintha Djokovics meghúzódott volna, de legalábbis valami gond lenne a lábával. Ettől még hozta az adogatását (3:2), a térfélcserénél pedig ápolást is kért. Nem tudni, ez segített-e, mindenestre Tsonga a következő menetet simán hozta, akárcsak ellenfele (4:3), így a sérülés (ha volt egyáltalán) nem lehetett súlyos.

Mindenestre a szerb kicsit visszavett a lendületéből, mindkét játékos hozta saját adogatójátékát, így 5:4-nél Tsonga a játékban maradásért szerválhatott - ezt sikerrel tette (5:5). 6:5-nél hasonló helyzetbe került, és ezúttal is megoldotta a feladatát (6:6).

Következett a tie-break, ahol Djokovics jobban kezdett, és a francia teniszező kettős hibájával már 5:1-re vezetett, majd 6:2-nél négy mérkőzéslabdához jutott. Mivel Tsonga hibájából már az elsőt sikerült értékesítenie, így húszévesen megszerezte élete első Grand Slam-győzelmét.

TENISZ, AUSTRALIAN OPEN 2008, MELBOURNE

FÉRFI EGYES, DÖNTŐ
Novak Djokovics (szerb, 3.) Jo-Wilfried Tsonga (francia) 4:6, 6:4, 6:3, 7:6 (7-2)