Napoli: méltó búcsú Maradonától, négy gól a Roma kapujában

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2020.11.29. 20:35
Isteni – halhatatlan (Fotó: AFP)
Diego Maradonától búcsúzva négy nullára legyőzte Nápolyban a Romát a Napoli az olasz élvonalbeli labdarúgó-bajnokság, a Serie A 9. fordulójában.

OLASZ SERIE A
9. FORDULÓ
Napoli–Roma 4–0
(1–0)
Nápoly,Diego Armando Maradona Stadion,zárt kapuk mögött. Vezette:Di Bello
Napoli:
Meret – G. Di Lorenzo, Manolasz, Koulibaly, Mário Rui – Demme (Lobotka, 83.), Fabián – H. Lozano (Politano, 67.), Zielinski (Elmasz, 78.), L. Insigne – Mertens (Petagna, 83.).Vezetőedző:Gennaro Gattuso
Roma:Mirante – G. Mancini (Juan Jesus, 38.), Cristante, R. Ibanez – Karsdorp, Lorenzo Pellegrini (Mayoral, 79.), Veretout (Villar, a szünetben), Spinazzola – Pedro, Mhitarjan – Dzeko (C. Pérez, 71.).Vezetőedző:Paulo Fonseca
Gólszerző:L. Insigne (30.), Fabián (64.), Mertens (81.), Politano (86.)

Még a római futballisták is könnyeztek a Napoli elleni mérkőzés tizedik percében, amikor megállt a játék, hogy megemlékezzenek Nápoly örök szerelméről és a város örök tízeséről, a minap elhunyt Diego Maradonáról. Akiről természetesen a bajnoki előtt is megemlékeztek, tiszteletére a hazaiak az argentin válogatottéra hajazó szerelésben léptek pályára – a nagy Diegóra sokban hasonlító Lorenzo Insigne pedig remekbe szabott szabadrúgásgóllal idézte meg nagy elődjét.

Nem ment a fővárosiaknak, Edin Dzeko is csak szenvedett a pályán, amíg le nem cserélték a 71. percben, a déliek közben kisebb-nagyobb helyzetekig rendre eljutottak.

Insigne szép szabadrúgásgóllal idézte meg Diegót (Fotó: AFP)

Biztosan őrizte előnyét a Napoli, a második félidőben pedig három góllal használta ki a vendégek védelmi megingásait: előbb Fabián lőtt a 16-os elől a bal alsóba, majd a Napoli gólrekordere, Dries Mertens szerzett szemfüles találatot, végül a csereként beálló Roma-nevelés,Matteo Politano adta meg a „farkasoknak” a kegyelemdöfést elegáns találattal.4–0

Igencsak méltó módon búcsúzott tehát Diego Maradonától a Napoli, a leendő Diego Maradona Stadionban.

KORÁBBAN
Milan–Fiorentina 2–0
(Romagnoli 17., Kessié 28. – 11-esből)
Bologna–Crotone 1–0(Soriano 45+4.)
Cagliari–Spezia 2–2(Joao Pedro 52., Pavoletti 58., ill. Gyasi 36., Nzola 90+4. – 11-esből)

Lazio–Udinese 1–3
(Immobile 74. – 11-esből, ill. Arslan 18., Pussetto 45+3., Forestieri 71.)
Sassuolo–Internazionale 0–3(Alexis Sánchez 4., Chiriches 14. – öngól, Gagliardini 60.)
Benevento–Juventus 1–1(Letizia 45+3., ill. Morata 21.)
Atalanta–Hellas Verona 0–2(Miguel Veloso 62. – 11-esből, Zaccagni 83.)

A Napolitól egy pont levonva

Szépen búcsúzott a Napoli és Nápoly az Istenitől, most rajtunk a sor.

Diego Maradonát igazán csak az értheti meg, aki kortársaként élte végig menny- és pokoljárásait – B. J.-szubjektív.

Különös időket élünk, különös nap volt az Aranycsapat idei napja is, amely immáron a nagy Diego Armando Maradona napja is. Azaz, mit is beszélünk... Az ő napja az volt, amikor 1986-ban a világ tetejére vezette az argentin válogatottat, amikor 1990-ben majdnem a címvédésig cipelte övéit, amikor 1994-ben a kétkedő nagyvilág szeme láttára született újjá; amikor lángra gyújtotta a Barcelona drukkereit, amikor a mennybe repítette Nápolyt (és gyakran saját magát), amikor vénségére visszatért varázsolni hazájába, és negyven felé közeledve is rendre megvillantotta géniuszát.

Hatvan év, milliárdoknak ennyi sem jutott a Földön, milliárdokra milliárdszor ennyi figyelem sem esett, mint a zseniális karmesterre, támadóra, aki kétségkívül nem volt korunk nagy gondolkodója, nem volt mintaférj és mintaapa, mégis, amikor pályára kocogott, akkor kitágult az Univerzum, a párhuzamosak parancsszavára tompaszögű háromszögekbe rendeződtek, a teret és az időt kedvére görbítgette, a védők már azelőtt halomra döntötték saját magukat, hogy az Isteni egyáltalán átvette volna a labdát.

A stadionokban Maradona lett a világ legszebb és legokosabb férfija, madarak ültek a verebekhez, a lelátón vadidegenek olvadtak egymás karjaiba, ő volt az egyetlen argentin, akit még a brazilok is megsüvegeltek, ő volt Nápoly egyetlen olyan kincse, amit nem vettek meg az előkelő északolaszok.

1986-os hőstetteiről már beszámolt minden búcsúzó, de ne feledkezzünk meg az 1990-es világbajnokságról sem, amikor sok nápolyi inkább az argentinoknak szurkolt miatta saját válogatottja ellen is, és ha valaki ellen el kellett buknia a Sqadrának, akkor a többiek kívánni sem tudtak volna jobbat Diegóéknál. Akiknek nem sok kellett volna a címvédéshez – és itt mutatkozott meg Maradona nagysága, mert amíg 1986-ban remek társak vették körül, addig Olaszországban egy sokkal gyengébb keretet húzott el a fináléig.

Ha megengednek némi szubjektivitást: a szerző örök kedvence az 1994-es argentin csapat, amelynek igen hevesen drukkolt, miközben a társadalom alsóbb bugyraiban készült a nagybetűs élet kihívásaira, de kirángatta a poros hétköznapokból a Luis Islas – Fernando Cáceres, Roberto Sensini, Oscar Ruggeri, José Chamot – Fernando Redondo, Diego Simeone – Diego Maradona – Claudio Caniggia, Gabriel Batistuta, Abel Balbo csapat, amelytől sokan vb-aranyérmet vártak, természetesen a nagy Diego miatt.

Aki elképesztő mélységekből küzdötte vissza magát a futballvilág csúcsaira, magánéleti válságon, eltiltáson, elvonó- és fogyókúrákon túl. Amerikában nem a kokainnal gyűlt meg a baja, csak éppen az általa leadott vizeletmintában kimutatták az antidopping-csoport Mengyelejev-táblázatát, így véget ért az álom, és ez jobban sajgott, mint a leggonoszabb bőrkeményedés, jobban égetett, mint a 36 fokos napsütés, kínzóbb volt, mint a szálkás kapanyél.

Pár szép mérkőzés még jutott neki, majd következtek a Fidel Castróban, elvonóban és kilogrammokban bővelkedő évek, és amikor kitisztulván szövetségi kapitány akart lenni, egyszerűen nem mondhatott neki nemet a szövetség. A drukkerek megbocsátották neki az elképesztő variálást, azt, hogy majdnem nem jutottak ki a 2010-es világbajnokságra, és még azért sem követelték a fejét, hogy ott nem ért el sikereket.

Nem csoda, Maradonának nem lett Maradonája.

Ezzel véget is értek szép napjai az edzői pályán, komoly csapat kispadjára már nem ülhetett le, a 2018-as világbajnokságon mutatott fehér poros figurái után nem is csoda – de beszédes, hogy ez lett az oroszországi torna legemblematikusabb jelenete, mert manapság nem futkároznak a pályán új Maradonák.

Van abban valami jelképes, hogy a szíve máris felmondta a szolgálatot: edzőként soha nem lehetett az, ami játékosként volt, és megkímélte attól a testet a szív, hogy a gazda méltatlan öregkorban Dél-Amerika Paul Gascoigne-a legyen, vagy acélfátylat szőjenek az elmére a kórok.

Nyilván a búcsúzás végén várják a siránkozást, hogy bezzeg, ha más lett volna a hozzáállása, németes a fizikuma, professzionális a mentalitása... de nem, akkor ő lett volna Diego Maradona, de nem DIEGO MARADONA, akkor nem indult volna neki egy szál maga az angol védelemnek, akkor nem lett volna Isten keze, nem lettek volna azok a varázslatos szólók, az agy ki tudja milyen leghátsó tekervényeiből előzizegő csodás passzok, a földönkívüli meglátások, a pimasz cselek, Guido Buchwald fizikumával nemcsak a súlypontja került volna magasabbra.

Pár napja az osztályom egy történelemórán megkérdezte Hellász kapcsán, hogy hogyan lehet megölni az isteneket. Rossz választ adtam, ma már tudom.

Egy istent csak egyvalaki száműzhet végleg a csillagok közé: saját maga.

90. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

86. PERC ITT A NEGYEDIK! MATTEO POLITANO három jó csel után ballal a kapu közepébe lő három méterről, kissé balról, a kapust is kicselezve. 4–0!

83. perc Stanislav Lobotka és Andrea Petagna be a hazaiaknál, Mertens és Demme jön le.

81. PERC NAGYON ELDŐLT, Elmasz lő jobbal kapura középről, 22 méterről, Mirante eldől jobbra, de kijön róla a labda, DRIES MERTENS köszöni szépen, és jobbal nyolc méterről félmagasan a jobb sarokba lő. 3–0!

80. perc Insigne elfut a balon, Elmaszt indítja, de les.

79. perc Pellegrini le, Borja Mayoral be, középpályás helyett ék, az utolsó római csere ma.

78. perc Zielinski le, Eljf Elmasz be a hazaiaknál, karmestercsere.

77. perc Bryan Cristante visszahúzza Insignét, sárga lap.

73. perc Pérez lő ballal 14-ről Ruiba, helyzet!

72. perc
Spinazzola passzát jobbal a bal felső fölé méri nem sokkal 24-ről Pellegrini.

Dzeko az előző idényben remekül futballozott, most 9 meccsen 3 gólt lőtt.

71. perc Carles Pérez be, Dzeko le, ék helyett szélső.

70. perc Politano pasza után Insigne lő a bal alsó mellé 22-ről.

Politano a Roma nevelése, karrierje során közel 60 millió eurót fizettek már érte, a Napoli kölcsön után a nyáron végleg megveszi az Intertől, 21.5 millióért összesen.

67. perc Luxuscsere, Matteo Politano be, Lozano le.

64. PERC ÚJABB GÓL, Insigne passzát FABIÁN ballal középről, 19 méterről a bal alsóba rúgja. 2–0, az egyszerűség diadala. Juan Jesus lába között ment át a labda.

60. perc Dzeko jobbal 26-ról feladja a labdát a kapusnak.

Mhitarjan keze véres, de nem veszik észre, ő meg nem reklámozza, mert akkor le kellene mennie.

55. perc Záporoznak a beadások és a kornerek a vendégkapu elé, de pontatlanul, Spinazzola bal oldali, ballábas szabadrúgása Meret kapusé. Zielinski eltöri a labdát a másik 16-os előtt, kontra közben.

49. perc Insigne beadásába rosszul ér az ötösön Fabián, majd Lozano lő kapura az ötös jobb sarka elől, de véd a balra vetődő Mirante! Mertens remekül indított.

46. PERC FOLYTATJUK!

46. perc Gonzalo Villar a pályán Veretout helyén.

Meg kell szigszalagozni a hazai kapu hálóját alul.

(Weltfussball)

A Napoli a Roma elleni utóbbi 7 bajnokjából 4-et nyert meg, ez csak egy sikerrel kevesebb, mint az előző 23 bajnokin összesen! 2017 óta senki sem verte meg ilyen sokszor, azaz négyszer a Romát a Serie A-ban.

A Roma 74 gólt szerzett Nápolyban ellen a Serie A-ban: a nápolyiak ellen idegenben csak a Milan és a Juventus lőtt többet a pontvadászatban, 87-et mindketten.

Jön felfelé szépen, 10. a nápolyi góllövőlistán

A Napoli elvesztette utóbbi két hazai bajnoki mérkőzését: Gennaro Gattuso az első három hazai meccsét elbukta a nápolyiakkal a ligában, és ő lehet az első olyan nápolyi edző, aki kétszer is három bajnokit veszít el odahaza sorozatban.

A Roma az első nyolc bajnoki mérkőzésén 17 pontot szerzett, az előző nyolc ilyen alkalommal, amikor legalább eddig eljutott, mindig a legjobb három között végzett az idény végén.

E párharc legjobb gólszerzői
Dino Da Costa 8
Edinson Cavani 7
Amedeo Amadei 7
Francesco Totti 7
Careca 6

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

43. perc Helyzet, Zielinski szép, lapos passzával kilép a védők közül Mertens, jobbal kapura lő az ötös bal sarkáról, véd azonban a balra vetődő Mirante! Aki 37 éves, volt olasz válogatott kerettag, 18 meccsen 41 gólt kapott a Nápolytól!

40. perc Veretout a földön, mérgesen veri a füvet, húzódás.

38. perc Juan Jesus be, Mancini le(sérült).

36. perc
Ibanez fejen csapja Ruit csel címén.

33. perc Helyzet, a sértett ad be balról, Dzeko Cristante elé fejeli a labdát, aki jobbal a léc fölé lő hét méterről, középről!

33. perc Giovanni Di Lorenzo fellöki Mhitarjant, sárga lap.

A gólszerző egy Maradona-mezt elővéve ünnepel, a sporinak nincs szíve sárga lapot adni.

30. PERC ITT A GÓL, LORENZO INSIGNE jobbal a jobb sarokba lő 19 méterről, félmagasan, Mirante hiába vetődött. 1–0!

30. perc Ibanez löki a 16-os bal sarka előtt Mertenst.

27. perc
Két rossz Insigne-beadás, majd Lozano futna el a jobbon Di Lorenzo passzával, ha Mancini hagyná. De nem hagyja.

A Napoli még nem ikszelt a bajnokságban, csak háromszor tudta le X nélkül a Serie A-t az első kilenc fordulóban: 1939-ben, 1962-ben és 2018-ban.

24. perc Pedro ellöki hátulról Lozanót, majd elrúgja a labdát, de nem kap sárga lapot így sem.

22. perc Mertens jobb oldali szabadrúgása sokkal jobb, Dzeko fejjel ment. Ruiz bal oldali beadását kivágja a kapus és Insigne elől Cristante.

20. perc Zielinski lövése sem sikertörténet, kirúgás.

18. perc Spinazzola szereli a jobbon Lozanót, Insigne beadása a visszafutó Mhitarjané. A korner után egy pocsék Koulibaly-lövés.

14. perc MELLÉ, Rui bal oldali, ballábas beadását elvéti Mertens, az ötösről fordulásból ballal kapura sarkazza a labdát Insigne, nem sokkal a bal alsó sarok mellé!

12. perc Insigne passzát Mertens jobbal 17-ről a jobb alsó mellé vágja.

A 10. percben mindenki tapsol a nagy Maradona emlékére, még pár római játékos is könnyezik.

A Napoli az egyike a két csapatnak, a Parmával együtt, amelyik még nem kapott gólt a meccsek első 15 percében – a nápolyi a legjobb védelem az első félidőket tekintve is, összesen csak két góllal (a második a Roma, hárommal).

7. perc Mirante elcsípi Insigne bal oldali beadását.

2. perc Pedro lő jobbal a léc fölé középről, 18-ról, Dzeko passza után.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

GYÁSZSZÜNETTEL KEZDÜNK. Halhatatlan. Csodás lelátói kép.

A hazaiak kék-fehér, argentinos mezben és fekete nadrágban, a vendégek bordó-sárga mezben és bordó nadrágban.

Érdekes, Diego Demme a nagy Diegóról kapta a keresztnevét.

A Napoli csütörtök este még az El-ben lépett pályára, az NK Rijeka csapatát fogadta. A bajnokságot két győzelemmel kezdő alakulat a hatodik helyen áll, mérlege 5–0–3. Otthon a Genoát és az Atalantát kiütötte, ám a Milannal és a Sassuolóval már nem bírt el. A Roma szintén El-csoportmeccset játszott csütörtök este a CFR Cluj otthonában. A „farkasok” az első fordulóban meglepetésre simán kikaptak a Veronától, ám azóta nem találtak legyőzőre (5–2–1).
Idegenbeli mérlegük 2–1–1. Napoli–Roma 2017–2018: 2–4, 1–0, 2018–2019: 1–1, 4–1, 2019–2020: 2–1, 1–2

Egy kis örökmérleg:
158 találkozó, 47 nápolyi és 58 római sikerrel, 178, ill. 207 rúgott góllal.