nemzetisport.hu
2014.01.12 01:46 Frissítve: 2015.02.04 03:09

A Patriots szétfutotta a Coltsot, a Seahawks megrengette a földet

A tengerentúli profi amerikaifutball-bajnokság (NFL) rájátszásának második körében, a Nemzeti főcsoport elődöntőjében a hazai pályán játszó Seattle Seahawks 23–15-re legyőzte a nagyot hajrázó New Orleans Saintst, így bejutott az NFC döntőjébe.

Lynchre Rob Ryan védelmének sem volt ellenszere (Fotó: Reuters)

SEATTLE SEAHAWKS–NEW ORLEANS SAINTS

Az alapszakasz végére elfáradó New Orleans Saintsnek remekül indult a rájátszás, hiszen a Szentek a wild card-körben legyőzték a Philadelphia Eaglest, így begyűjtve történetük első idegenbeli sikerét a playoffban.

Sean Payton együttese ettől függetlenül nem lehetett túl bizakodó – még a csirkeszárnyaik elfogyasztása után sem –, mivel decemberben, az alapszakaszban méretes, 34–7-es verést mértek rájuk Russell Wilsonék, akik a 2013-ban mutatott teljesítményük alapján akár a végső győzelemre is esélyesek lehetnek.

Az alapszakasz menetrendje
A csoportok végeredménye
A konferenciák végeredménye
A rájátszás menete

Összességében tehát a hazaiak számítottak esélyesebbnek, ezzel azonban a playoffban még nehéz továbbjutni. Tudták ezt persze Marshawn Lynchék is, hiszen 2010-ben pont ők küldték padlóra egy elképesztő hajrával az akkor sokkal esélyesebbnek tartott Saintst.

Az esős seattle-i délutánon a Seahawks kezdte meg a pontgyártást, miután a Breesék első támadását pillanatok alatt megállító hazaiak Steven Hauschka field goaljával hárompontos előnybe kerültek. (3–0)

A Saintsnél most is az előző körben bevált, a futásokat erőltető játékkönyvből válogattak, és Ingram, valamint Sproles játékaival próbáltak közeledni az end zone-hoz. Messzire nem jutottak, így a Saints mezében mindössze másodszor pályára lépő rúgó, Shayne Graham 45 yardról próbálkozhatott, a kísérletét azonban elfújta a szél, így maradt a hárompontos Seahawks-vezetés.

Az első negyed végén a szezon előtt megszerzett, csípősérüléssel bajlódó Percy Harvinnal támadó hazaiak megint csak mezőnygóltávolságig jutottak, Hauschka pedig most sem rontott, 49 yardról duplájára növelte együttese előnyét. (6–0)

A szünet utáni első játéknál máris hatalmasat hibázott a Saints, miután Ingram bukdácsolása után Michael Bennett megszerezte a labdát. Jöhetett a hazai együttes, Marshawn Lynch pedig azonnal „beast mode"-ba kapcsolt, és 15 yardos futásával megszerezte a nap első touchdownját, amely után a pálya mellett elhelyezett szeizmográfok kisebb földrengéseket mértek. (13–0)

Rob Ryanék mindent bevetettek, az edzésen még a pályájukra is felfestették a Seahawks logóját, csak hogy egy kicsit szokják a CenturyLink Field hangulatát, de sokat ez sem segített, hiszen a negyed végén újra a hazaiak ünnepelhettek, miután Hauschka 26 yardról megszerezte a harmadik mezőnygólját. (16–0)

Az első félidőben mindössze 28 yardot passzoló Drew Brees a második játékrészre úgy tűnt, egy kicsit felrázta támadóit, és bár az irányító Jimmy Grahamet továbbra sem tudta játékba hozni, a pont nélküli harmadik negyed után az alapszakaszban egyetlen touchdownt sem szerző Khiry Robinson 1 yardos futásával végre megszerezték első pontjaikat a vendégek, ráadásul Ingram sprintjével a kétpontos kísérlet is sikerült, így már „csak” 8 pont volt a különbség a két csapat között. (16–8)

Az időjárás megviselte a Szenteket (Fotó: Reuters)

Az ébredező vendégeknél hatalmas szerencsével középen meg tudott lógni egy hosszú passz után Meachem, de 26 yardról nem jutottak előbbre a Szentek, ráadásul még büntették is őket a bírók, így Grahamnek 48 yardról, széllel szemben kellett volna nagyot rúgnia, a csoda azonban elmaradt, a különbség pedig nem csökkent.

Két perccel a vége előtt Russel Wilson villant egyet, majd leadta a labdát Lynchnek, aki 31 yardról besétált az end zone-ba, ezzel 15 pontosra növelve a hazaiak előnyét. (23–8)

Jött aztán újra Brees és a Saints gyors támadása, amelynek végén Colston kozmetikázta az eredményt. (23–15)

Colston ezt követően még összeszedte az onside kicket is, de mivel az elkapó a nagy rohanásban elfelejtette, hogy kétszer nem lehet egy támadáson belül előre passzolni, az óra az utolsó Saints-akciónál lepörgött, és így már az eredmény sem változott.

A Seahawks győzelmével tehát az is eldőlt, hogy az NFC döntőjét is a CenturyLink Fielden játsszák majd, az egyetlen kérdés már csak az, hogy a Carolina Panthers, vagy a San Francisco 49ers utazik Seattle-be január 19-én.

LeGarrette Blount 166 yardot és 4 TD-t futott a Colts ellen (Fotó: Action Images)

NEW ENGLAND PATRIOTS–INDIANAPOLIS COLTS

Két hasonlóan sérülések sújtotta csapat mérte össze erejét az AFC elődöntőjében. Az Indianapolis Colts egy egészen elképesztő fordítást bemutatva diadalmaskodott a wild card körben (10–38-ról, 45–44-re a Chiefs ellen), míg a Patriots 12–4-es mutatójának köszönhetően pihenhetett a rájátszás első körében.

A két csapat előző szezonbeli találkozása során az akkor is házigazda New England 59–24-es, kiütéses sikert aratott, Tom Brady 3 TD-t passzolt, a védelem (Aqib Talib és Alfonzo Dennard) pedig Andrew Luck két átadását is visszavitte a célterületre.

Luck ezúttal sem kezdett jól, az első támadás során Dennard ismét megkaparintotta az átadását, és egészen a 2 yardos vonalig vitte a tojást, amelyet végül LeGarrette Blount váltott pontokra (7–0).

Ön szerint melyik csapat nyeri meg az NFL 2013-as szezonját?

Denver Broncos   (4342)
Seattle Seahawks   (2232)
Összes szavazat: 6574
Szavazás kezdete: 2013. 12. 30

Egy villámgyorsan rövidre zárt Colts-támadás után Brady négy sikeres passzal kezdett, ezek során pedig a rájátszásban elsőként jutott 6000 yard fölé, a végén pedig ismét Blount futott be két yardról (14–0).

Luckék már az előző héten bemutatták, hogy nem esnek kétségbe a gyorsan jött nagy hátránytól, és két nagyszerű játékkal után Lavon Brazill 38 yardos elkapásával hamar szépítettek is (14–7).

A főleg futásokra építő házigazda a két csapat előző meccsén parádézó (58 elkapott, 47 futott, 117 visszahordott yard és két TD) Julian Edelman nagy játékaival ismét a kétyardosig jutott, és ismét Blount kapta meg a lehetőséget, aki élt is vele, így nem egész húsz perc alatt triplázott (21–7).

A Colts Coby Fleener szép akciója után mezőnygólon ragadt, a korábbi New England-i Adam Vinatieri pedig 36 yardról nem is hibázott (21–10), majd a félpályánál megrekedt hazai támadást követően elrontott punt során (egészen saját end zone-jáig kergette a Meskó Zoltánt kiszorító Ryan Allen a tojást, majd meg is sérült ebben a játékban) safetyt hozott össze a Colts (21–12).

A safetyt követő punt után Dennard kezéből saját csapattársa verte ki az újabb interceptiont, Dont’a Hightower azonban már megkaparintotta Luck passzát, a szünetig pedig nem esett újabb pont.

Bár a folytatásban Bradyék léphettek először a pályára, újabb pontokat ismét a Colts szerzett, Luck parádésan menekült ki egy sackből, majd 3. és 7-re a zseniálisan játszó T. Y. Hiltont találta meg 40 yardos átadással – végül azonban így is csak egy újabb mezőnygól jött össze (21–15).

Hosszú idő után ismét megindult aztán a hazai támadósor, Danny Amendola 53 yardos elkapásának nagyban köszönhetően, majd egy véleményes büntetés után ezúttal Stevan Ridley futott be 3 yardról a célterületre, sőt, a kétpontost is megcsinálta (29–15).

Luckék alig több mint egy perc alatt végigmentek a pályán két passzból, előbb Hilton 46 yardos, majd Brazill 35 yardos elkapásával, így ismét csak egy TD volt közte (29–22), sőt a Colts egyből meg is állította a hazaiakat.

Lavon Brazill hátát kétszer is csak hátulról nézhették a hazaiak (Fotó: Action Images)

Négy punttal később, a negyedik negyed elején aztán Blount megtalálta a rést a Csikók védelmén, és 73 yardon keresztül nyargalt a célig (36–22), sőt, Luck ismét eladta a labdát, a nagyszerűen játszó Jamie Collins (5 szerelés, 1 sack, két negatív yardos szerelés, három, még szabályos irányító megütés, kivédekezett passz és interception) kaparintotta meg a tojást, másfél perccel később pedig Ridley újabb, immáron a Patriots hatodik futott TD-jét szerezte meg (43–22).

Az alapszakasz utolsó fordulójában 334 yardot futó és visszahordó Blount végül 166 yarddal és négy TD-vel zárt, ez utóbbi playoffcsúcs-beállítás, korábban erre csak Ricky Watter (49ers) volt képes, még 1994-ben.

Dennard kétszer is elcsípte Luck passzát (Fotó: Action Images)

A Patriots még egy alkalommal eljutott az Indianapolis vörös zónájába, de rúgás helyett puntot választottak, az utolsó percben pedig a 331 yardot passzoló Luck negyedik interceptionjét is megdobta, Dennard másodszor csípte el a vendégirányító passzát.

A vendégek nem tudtak mit kezdeni a Hazafiak futójátékával, a New England 46 próbálkozásból 234 yardot és 6 TD-t szereztek (és ebben benne van már Allen menekülése – 0 yard – és Brady térdelése is), így hiába zárt csak 198 yarddal és TD-átadás nélkül Brady, a Patriots így is magabiztosan nyert – persze ehhez nem ártott az sem, hogy 0:4 volt az eladott labdák aránya…

A vendégek részéről Hilton 103, Fleener 74, Brazill 73, Griff Whalen pedig 67 yardot kapott el, Donald Brown pedig 63 yardot futott, de ez sem volt elég.

A New England újabb sikerével Bill Belichick már 19-nél jár a rájátszásban, ezzel beérte Don Shulát az örökranglista 2. helyén, és már csak egy választja el az éllovas Tom Landrytől (20). Tom Bradynél ez a szám 18, amivel tovább növelte a saját rekordját (a 2. Joe Montana 16-tal zárta karrierjét, az aktív játékosok közül Ben Roethlisberger 10 sikerrel a második).

A Patriots ezzel sorozatban harmadszor jutott be a konferencia döntőjébe, azonban az, hogy ismét hazai pályán szerepel-e majd, mint az elmúlt két évben, az majd a vasárnapi Denver–San Diego meccs kimenetelétől függ.

NFL, 2013

KONFERENCIA-ELŐDÖNTŐ
NFC
Seattle Seahawks (1.)–New Orleans Saints (6.) 23–15
(6–0, 10–0, 0–0, 7–15)
AFC
New England Patriots (2.)Indianapolis Colts (4.) 43–22 (14–7, 7–5, 8–10, 14–0)

Seattle Seahawks (1.)–New Orleans Saints (6.)23–15
Carolina Panthers (2.)–San Francisco 49ers (5.)
2014.01.12. 19.05

KONFERENCIADÖNTŐK (2014.01.19–20.)
AFC
A konferencia-elődöntő magasabban kiemelt győztese (1./2.)–A konferencia-elődöntő alacsonyabban kiemelt győztese (2./6.)2014.01.20. 0.30
NFC
Seattle Seahawks (1.)–A konferencia-elődöntő alacsonyabban kiemelt győztese (2./5.)2014.01.19. 21.00