Már 20 pont a Bayern München előnye

2013.03.09. 17:39
Mario Götze és a Dortmund többi játékosa foghatja a fejét, a Bayern már nincs látótávolságban (Fotó: Reuters)
A Bayern München 20 pontra növelte előnyét a Bundesligában, miután nagy csatában legyőzte a Düsseldorfot, miközben a Dortmund kikapott Gelsenkirchenben, a Leverkusen pedig vereséget szenvedett a Mainz vendégeként. A mainziaknál Szalai Ádám kezdőként 89 percet játszott, és sárga lapot kapott. A Hoffenheimtől hazai pályán súlyos vereséget szenvedő Fürthben Varga József egy félidőt játszott, mielőtt lecserélték.

A Sahtar elleni Bajnokok Ligája-nyolcaddöntős párharcot sikerrel megvívó Dortmund Gelsenkirchenben fásultan játszott, az első félidőt szerencsével úszta meg két kapott góllal. A Schalke nagyon elemében volt, a 12. percben a jobb oldalon épített támadás végén Ucsida Acuto az oldalvonalról gurított vissza a tizenegyespont felé, ahol a védők közül visszamozduló Julian Draxler szépen a jobb alsó sarokba lőtt.

HAZAI PÁLYÁN KAPOTT POFONT A FÜRTH

A legutóbbi bajnoki győzelmét egyaránt öt fordulóval ezelőtt arató Greuther Fürth és a Hoffenheim igazi alsó házi csatát vívott, hiszen a sereghajtó az utolsó előttit fogadta. A hazaiaknál Varga József a kezdőcsapatban kapott helyet, de nem sok örömét lelte az első negyedórában.
Társai közül Johannes Geis a 10. percben megsérült egy rosszul sikerült szerelési kísérlet során, s miközben ápolták, Tobias Weis helyzetbe hozta Roberto Firminhót, aki 12 méterről jobbal vezetéshez juttatta a Hoffenheimet. A vendégcsapat szinte azonnal visszaállt védekezni, és első kontrájából növelte előnyét. Ismét Weis volt a szervező, indítása után Joselu és Kevin Volland egy védővel szemben támadott, és a német passza után a spanyol eredményesen befejezte az akciót.
A Hoffenheim masszív védekezése megbénította a Fürthöt, Vargának és társainak néhány jó passz lehetett a legnagyobb sikerélményük. A támadásokból azonban hiányzott az ötletesség.
Vargát a szünetben lecserélték, de a Hoffenheim nem állt le, az 50. percben már Weis is betalált: a magyar középpályás helyére beálló montenegrói Milorad Pekovics eladta a labdát, Joselu előkészítette a korábbi előkészítőnek, aki ezzel eldöntötte a találkozót.

A Hoffenheim öt ponttal ellépett a Fürthtől, amelynek helyzete reménytelennek tűnik.

Továbbra is a Schalke volt a veszélyesebb, több helyzetet is kidolgozott, a 25. percben például szöglet után Joel Matip fejelt hat méterről, a kapufánál álló Mario Götze a gólvonalról fejelte ki a labdát. Aztán a 35. percben már semmi sem mentette meg a Dortmundot az újabb Schalke-góltól. Azaz néhány felugró védő tehetett volna valamit… Csakhogy Ucsida középre ívelt labdáját Klaas-Jan Huntelaar úgy bólintotta a kapu közepébe, hogy a körülötte álló sárga mezesek csak nézték a mozdulatát.

A fordulás után majdnem szépített a Dortmund, de hiába lőtte be Sven Bender a gólvonalról a lehulló labdát, előtte ellökte Benedikt Höwedest, így kifelé járt szabadrúgás. A Dortmund aztán lengyel összjátékból mégis szerzett egy gólt: Jakub Blaszczykowski megtalálta a labdával Robert Lewandowskit, aki a Schalke védői közül kilépve 14 méterről ellőtte a labdát Timo Hildebrand mellett.

Lewandowskinak volt még nagy helyzete, újabb gól azonban nem született, a Dortmund kikapott.

Ennek köszönhetően húszpontosra növelte előnyét az éllovas, 15 mérkőzés óta veretlen, hétmeccses győzelmi szériát építő Bayern München. Az Arsenal elleni BL-visszavágó előtt cseppet sem tartalékos felállásban kezdő bajorokat meglepte a Düsseldorf, amelyből Andreas Labertz visszafejelt labdáját a norvég Mathis Bolly lőtte Manuel Neuer kapujába.

A gyors Bayern-válasz elmaradt, de ami késett, nem múlott: a nagy nyomás az első félidő hajrájára érett góllá. Philipp Lahm becsapta Axel Bellinghausent, középre tett labdáját Thomas Müller juttatta a hálóba.

A fordulás után fordítást várt a Bayern közönsége, ami nem jött, eltelt tíz, húsz, huszonöt perc a második félidőből újabb hazai gól nélkül, aztán Labertz átverekedte magát a müncheni védőkön, és betalált. Ezúttal viszont legalább gyorsabban jött az egyenlítés: a düsseldorfi gól után Müller helyére beálló Claudio Pizarro első megmozdulásával gólpasszt adott Franky Ribérynek, aki 11 méterről a kapuba lőtt.

Szalai Ádám nagyot küzdött, a Mainz nyert

A hajrá már a Bayerné volt, Lahm beadására Jerome Boateng öt méterre a kaputól remek ütemben mozdult, és be is fejelte a hősiesen küzdő, mégis üres kézzel távozó Düsseldorf kapujába.

A Dortmund mellett a Leverkusen is három pontot bukott, méghozzá Mainzban.

A legutóbbi négy mérkőzésén gólképtelen Szalai Ádám visszakerült a Mainz kezdőcsapatába, de hiába került helyzetbe az első félidőben, nem tudta kihasználni. A 60. percig gól nélkül ment a mérkőzés, ekkor Bo Svensson lövése után Manuel Friedrich karjára pattant a labda, a játékvezető tizenegyest ítélt, Andreas Ivanschitz pedig értékesítette azt.

Szalai sárga lappal került be Florian Meyer jegyzőkönyvébe, Friedrichhel szemben szabálytalankodott egy fejpárbaj során. A 89. percben lecserélték a magyar centert.

A Freiburg hiába szerzett vezetést a Wolfsburg ellen, a vendég zöld-fehérek öt percen belül egyenlítettek, majd miután Ivica Olic belelendült, kiütésessé vált a győzelmük. A legutóbbi négy hazai meccsét kapott gól nélkül megúszó Freiburg védelme ezúttal teljesen szétesett.

A szombati záró meccsen ikszelt a Mönchengladbach és a Werder Bremen. A házigazdák a 70. percben beállt Kokou Mlapa fejesével a 72. percben szerezték meg a vezetést, öt perccel később De Bruyne beadását követően Alekszandar Ignjovszki egyenlített – a szerb légiós kísérletét Ter Stegen már csak a gólvonalon túl tudta elérni. A végén Mlapa még hőssé válhatott volna, de nem tudta kihasználni a 90. percben előtte adódó lehetőséget. A brémaiak egy klubrekordot is megdöntöttek, legutóbbi tizenhat bajnoki, idegenbeli meccsükön mindig szereztek gólt!

BUNDESLIGA
25. FORDULÓ

Bayern München–Fortuna Düsseldorf 3–2 (T., Müller 45., Ribéry 73., J. Boateng 86., ill. Bolly 16., Lambertz 71.)
Schalke–Borussia Dortmund 2–1 (Draxler 12., Huntelaar 35., ill. Lewandowski 59.)
Freiburg–Wolfsburg 2–5 (Kruse 2., Flum 65., ill. Makiadi 7. – öngól, Vieirinha 16., Olic 22., 49., Diego 92.)
Mainz–Bayer Leverkusen 1–0 (Ivanchitz 61. – 11-esből)
Greuther Fürth–Hoffenheim 0–3 (Roberto Firminho 10., Joselu 16., Weis 50.)
Borussia Mönchengladbach–Werder Bremen 1–1 (Mlapa 72., ill. Ignjovszki 77.)

1. Bayern München 25 21 3 1 67–10 +57 66
2. Borussia Dortmund 25 13 7 5 55–30 +25 46
3. Bayer Leverkusen 25 13 6 6 45–32 +13 45
4. Schalke 25 11 6 8 43–40 +3 39
5. Eintracht Frankfurt 24 11 5 8 38–35 +3 38